Sinan Sertöz

Sinan Sertöz

Yazar
8.6/10
98 Kişi
·
297
Okunma
·
8
Beğeni
·
2.995
Gösterim
Adı:
Sinan Sertöz
Unvan:
Akademisyen
Darüşşafaka Lisesi 1973 mezunu.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdikten sonra Kanada'nın Vancouver şehrindeki University of British Columbia Matematik bölümünde doktora yaptı. Bir süre TÜBİTAK'ın Gebze'deki Marmara Araştırma Merkezi'nde çalıştıktan sonra Bilkent Universitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne katıldı.

2005 Sedat Simavi Fen ödülü`nü kazandı.

2007 Bilkent Eğitimde Üstün Başarı Ödülünü kazandı.

Belgesel film yönetmeni Zehra Tülin Sertöz ile evli, iki çocukları var.
Matematik, akademisyenlerin loş koridorlarda birbirlerinin kulağına fısıldadığı anlaşılmaz kavramlardan oluşan bilgiler yumağı değildir. matematik, hayatı dolu dolu yaşamış insanların sevinçlerini, üzüntüleri, başarı ve yenilgileriyle oluşturdukları bir insanlık macerasıdır.
"Biz bilim adamları kumsalda çakıl taşları arayan çocuklar gibiyizdir. Ben arkadaşlarımdan biraz daha fazla, biraz daha renkli çakıl taşları toplayabildiysem bunun nedeni dizlerime kadar suya girmeye cesaret edebilmiş olmamdır."
Pi sayısının ondalık açılımındaki sayı gruplarının hiçbiri tekrar etmez ve bu sayılar adeta rastgele birbiri arkasından sonsuza değin gider.
Doğanın içinde bir "uyum" var, matematikle yazılmış ve de matematik düşünülerek algılanabilen bir koca "uyum".
Bilim ancak bir şey üretmekle mümkündür. Yoksa başkasının yaptığını ezberlemekle mümkün değil.
Sinan Sertöz
Sayfa 106 - Kazım Çeçen (İTÜ emekli profesörlerinden)
130 syf.
·4 günde·9/10
Kitabın ilk sayfasından alıntı yaparak başlamak istiyorum.

... Birçok insan için matematik, hayatını zehir eden derslerden, içine korku salan sınavlardan ve okulu bitirir bitirmez kurtulacağı bir kabustan ibarettir. Bazıları içinse matematik, hayatı anlamanın ve sevmenin bir yolu olabilmiştir. Çünkü sevmenin yolu, her şeyde olduğu gibi, burada da anlamaktan geçer. Ancak anlayabildiğimiz şeyleri severiz ...

Okullarda matematik ezberletilerek öğretilmeye çalışıldığı için çoğu kişi matematiği sevmez. Kitabın ilk bölümünde matematiğe olan bakış açınızın değişeceğini düşünüyorum.

Kitabın devamında matematiğin sadece teorikte kalmadığını, doğada ve hayatımızda da olduğunu göreceksiniz. Aslına bakarsanız matematiği hayata uyarlamıyoruz, hayatın içinden matematiği ve bilimi keşfediyoruz.

Kitapta matematiğe faydası dokunan bilim insanlarının hayat hikayelerinden kesintiler ve günümüz matematikçilerinin görüşleri yer alıyor.

Matematiğe ilgi duyan, merak eden herkese tavsiye ederim. İncelememi başladığım gibi kitaptan alıntı yaparak bitirmek istiyorum : " Matematik, Yaratıcının doğanın içine bıraktığı ipuçlarıdır. "


Keyifli okumalar.
118 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Matematik... Çoğunuzun korkulu rüyası... Bu çoğunluğun çoğunluğu da önyargıdan adını bile duymak istemiyor... Aslında tanısanız seversiniz diyeceğim ama "aman yok ben almayayım" diyen çok olacak diye demiyorum:) Burada öyle korkulan formüller problemler falan yok ( var da azıcık ). Matematikçiler var, onların keşif süreci var, bu süreçte yaşadıkları hem sıkıntıları hem de tarifsiz mutlulukları var ve yüzyıllar sonra birilerini nasıl etkiledikleri var... Aralarda da günümüz matematikçilerinin düşünceleri yer alıyor... Benim için okuması çok ama çok keyifli bir kitap oldu... Matematik severlere tavsiyemdir...
(Yalnız Cauchy sen ne fenaymışsın:)...)
118 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
matematik hakkında yazılan güzel ve kolaylıkla okunacak kitaplardan biri. yazar sadece kendi bilgi ve deneyimlerini aktarmakla kalmıyor, şu an yaşayan türk matematikçilerin de görüşlerine yer veriyor.116 sayfalık kısa ama oldukça keyif veren bir kitap.
118 syf.
·9/10
Sertöz bu kitapta matematiğin ufuklarından bahsetmektedir.Matematiğin tarihindeki ve doğasındaki vakıalara yer vermiştir.Halka matematiğin sadece teorikte kalmadığını uygulanabildiğini de göstermekte ve ilginç hikayeler vermektedir.Matematik hakkında birçok insanın görüşlerine düşüncelerine de yer vermiştir.
Kitap kısadır ve belgeselden devşirilmiştir.Bana kalırsa trt nin yayınladığı ve internette olan 4 bölümlük belgeselini izleyin.Neredeyse her şey aynı ama belgeselde görsel ögeler, kısa animasyonlar falan mevcut ve daha eğlenceli.Yine de siz bilirsiniz.
118 syf.
·7/10
●Eski toplumlarda sayıların 1, 2 ve 3 diye ayrıldığını biliyor muydunuz? Yani tekil, ikil ve çoğul. 3 sayısı çokluğu ifade ediyor. Eski çin ideogramlarında "ağaç" anlamına gelen şekilden üç tane varsa anlam "orman" olarak değişiyor.
●Helis'in ne olduğunu biliyor muydunuz? Mimar Sinan, Edirne Selimiye Câmii minaresinde merdivenleri helis şeklinde tasarlamıştır. Böylece üç merdiveni bir minareye sığdırabilmiştir.
●Peki ya matematiğin Antik Yunanca "matesis" yani "ben bilirim" kelimesinden türetildiğini duymuş muydunuz?
●İşte bunlar gibi kısa ve güzel bilgileri içeren bir kitap "Matematiğin Aydınlık Dünyası". Gerek Müslüman alimlerden gerek Batılı alimlerden bahsedip, matematik ve hayatın kesiştiği noktaları-ki hayatın kendisi zaten matematik-kısaca anlatmış yazar.
118 syf.
·Beğendi·10/10
Defalarca kez okuduğum ve her okuyuşumda da aynı heyecanı duyduğum mükemmel bir eser ...

Matematiği sevemediğini , bir türlü anlayamadığını söyleyen , 'hayatımızda ne işimize yarayacak' sorusunu soran her öğrenci okumalı ve sonra okuldaki matematik öğretmenine okutmalı ...
126 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10
Matematik adına ciddi okumalar yaptım diyemem ama bu okumuş olduğum kitap en güzellerindendi. Sinan Sertöz biraz ondan biraz bundan çok güzel bir matematik kültürü kitabı çıkartmış, aynı zamanda youtube da bu kitabın aynı adla videoları da var oradan dinlemek de mümkün. Ben de bir matematikçi olmaya çalışırken bu kitaba rastlamış olmaya seviniyorum. Kitaptan ve hayattan alabileceğimiz en klişe ama en mantıklı olan yolun, Ali Nesin'in de dediği gibi 'çalışmaktan' başka bir şey olmadığını çıkartıyor ve kitapta geçen "Meşhur olmak istiyorsanız şarkıcı değil, matematikçi olmanız gerek "sözüyle incelemeyi tamamlıyorum.
118 syf.
·9/10
bu kitabı önemli bir sınava girmeden önce okumanızı tavsiye ederim. kitap sizin netlerini artırmasa da matematiğe olan bakış açınızın değişmesini sağlıyor. her genç gibi ben de matematiği yapamayan, yapamadıkça sevemeyen, sevmedikçe yapası gelmeyen bir kısır döngü içerisindeydim. eğer bu döngüden çıkmak istiyorsanız kitabı ya da kitabın belgeselini tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sinan Sertöz
Unvan:
Akademisyen
Darüşşafaka Lisesi 1973 mezunu.Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik bölümünü bitirdikten sonra Kanada'nın Vancouver şehrindeki University of British Columbia Matematik bölümünde doktora yaptı. Bir süre TÜBİTAK'ın Gebze'deki Marmara Araştırma Merkezi'nde çalıştıktan sonra Bilkent Universitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümüne katıldı.

2005 Sedat Simavi Fen ödülü`nü kazandı.

2007 Bilkent Eğitimde Üstün Başarı Ödülünü kazandı.

Belgesel film yönetmeni Zehra Tülin Sertöz ile evli, iki çocukları var.

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 297 okur okudu.
  • 7 okur okuyor.
  • 88 okur okuyacak.