Slavoj Zizek

Slavoj Zizek

Yazar
8.1/10
122 Kişi
·
401
Okunma
·
142
Beğeni
·
8.888
Gösterim
Adı:
Slavoj Zizek
Unvan:
Sloven Marksist Sosyolog, Filozof ve Kültür Eleştirmeni.
Doğum:
Slovenya, 1949
Ljubljana, Slovenya'da (o tarihte Yugoslavya'nın bir parçasıydı) doğdu. Felsefe doktorasını Ljubljana'da aldı ve Paris Üniversitesi'nde Psikanaliz eğitimi gördü. Batı ülkeleri tarafından saygı görmesinden ötürü sosyalist Yugoslavya'da fazla baskıya maruz kalmadığını belirtmektedir. 1990 yılında Slovenya Cumhuriyeti Başkanlığı için Slovenya Liberal Demokrat Partisi'nin adayıydı.
Žižek popüler kültürün yeniden okunmasında Jacques Lacan'ın çalışmalarını kullanmasıyla ünlüdür. Şu konuları da içeren sayısız konuda yazmaktadır; ideoloji, köktendincilik, hoşgörü, politik doğruluk, küreselleşme, öznellik, insan hakları, Lenin, mit, internet, postmodernizm, çok kültürlülük, post-marksizm, David Lynch ve Alfred Hitchcock. Düşünürün sevdiği ve önerdiği filmler Hero'dan Korkunç Ivan'a kadar çeşitlilik göstermektedir. Çağdaş felsefenin görmezden gelinemeyecek önemli bir ismidir.

Žižek Sosyoloji Enstitüsü, Ljubljana Üniversitesi, Slovenya'da uzman araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, burada sıralanan üniversitelerin yanı sıra başka üniversitelerde de misafir profesör olarak ders vermektedir: The University of Chicago, Columbia, London Consortium, Princeton, The New School, The European Graduate School, The University of Minnesota, The University of California, Irvine and The University of Michigan. Bugünlerde Birkbeck Institute for the Humanities Birkbeck, Londra Universitesi'nde uluslararası yönetici olarak çalışmaktadır.
Žižek 2004 yılında 26 yaşındaki Arjantinli model Analia Hounie ile ikinci evliliğini yaptı, daha önce Renata Salecl ile evliydi.
Žižek mesleğinin başlangıcında 1970'lerin Yugoslavya'sının politik ortamında engellendi. 1975'te master tezinin siyasi açıdan şüpheli görülmesinden sonra Ljubljana Üniversitesi'nde bir yer sahibi olması önlendi. Takip eden yıllarda Yugoslavya Ordusu'nda görev aldı ve sonunda Jacques Lacan'ın psikonalitik teorisine dönük kuramsal odaklanmaları olan bir grup Slovenyalı bilgin ile yakınlaştı.
Žižek'in büyük bir sosyal kuramcı olarak uluslararası tanınması 1989'da İngilizce basılan ilk kitabı The Sublime Object of Ideology'ye kadar sürdü. Žižek'in en dünya çapında en çok tartışılan kitabı The Ticklish Subject (1999), onu açıkça dekonstrüksiyonizmcilerin, Heideggercilerin, Habermascıların, bilişsel işlemlerle uğraşan bilimadamlarının, feministlerin ve Žižek'in New Age "obskürantizmciler" olarak tanımladıklarının karşısına koyar.
Žižek'in çalışma ve düşünceleri belirlemedeki sorunlardan birisi onun kuramsal konumunu çok sık olarak kitapları arasında, hatta bazen aynı kitabın farklı sayfalarında değiştirmesidir (mesela, Lacan'ın yapısalcı mı yoksa post-yapısalcı mı olduğu konusunda). Bu nedenle onu eleştiren bazı kişiler, onu tutarsızlık ve entelektüel düzey eksikliği ile suçlamaktadır. Ne var ki Ian Parker herhangi bir "Žižekyen" felsefe sistemi bulunmadığını öne sürmektedir çünkü Žižek, bütün tutarsızlığıyla beraber, bize, bizim bir tek yazardan neyi almak ve onda neye inanmak istediğimiz konusunda daha derinlemesine düşünmemiz konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.(Parker, 2004) Aslında, Žižek'in kendisi, bir felsefecinin tavrının, bizim kendi ideolojik ön kabullerimizi sorgulamak yerine bize dünyayı anlatan Büyük Öteki gibi davranmak olmaması gerektiğini tartışarak, Jacques Lacan'ın kendi kuramlarını sürekli yenilemesini savunmaktadır. Žižek için felsefeci, soruları yanıtlamaya çalışan birisinden daha çok, eleştiren birisidir.
En son olarak Žižek Abercrombie & Fitch için hazırlanan bir katalogda yer alan Bruce Weber'in fotoğraflarına eşlik edecek bir metin yazdı. Büyük bir entelektüelin reklam metni yazmasının uygun olup olmadığı sorulduğunda, Žižek Boston Globe'a şunları söyledi: "Eğer para kazanmak için bu tür işler yapmak veya tam zamanlı çalışan Amerikalı bir akademisyen olarak imtiyazlı bir yer kapmak için kıç öpmek zorunda kalmak arasında bir seçim yapmam istenseydi böyle yerlerde yazı yazmayı seçmekten zevk alırdım!"
Kendisine dönük ters ifadelerden utanmayan ateşli ve renkli bir öğretim üyesi olarak kabul edilmektedir. Üç bölümden oluşan 'The Pervert's Guide to Cinema' belgeseli İngiltere kanalı More4'da Temmuz 2006'da yayınlandı.
“Dünyada birçok korkunç şey var; ama hiçbiri insan kadar korkunç değil.”

Sofokles - Antigone
Slavoj Zizek
Sayfa 44 - Metis Yayınları, 7. Basım, Çev. Tuncay Birkan
Umut. İnsanın vazgeçemediği illüzyon.

Aynı anda en büyük güç ve en büyük zayıflık kaynağınız.
"Psikiyatriste gitmesi gereken şu psikiyatrist"
Slavoj Zizek
Sayfa 69 - Encore yay, (Heidegger'den Medard Boss'a mektup)
Panait ıstrati(rumen yazar) 1930 ortalarında Sovyetler birliğine gittiğinde ,
düşmanlara şiddet uygulamak gerektiği konusunda
kendisini ikna etmeye çalışan bir sovyet yetkili ona şu deyişi hatırlatmış:
''yumurtaları kırmadan omlet yapamazsınız''
ıstratide şu özlü cevabı vermiş: ''pekala,kırılmış yumurtaları görebiliyorum.Peki ama omlet nerede ? ''
Çok saçma bir kitap okudum ama fazla bir şey anlamadım ve ben bu kitaptan sonra asla ama asla felsefe kitapları okumayacağım
Çığrından Çıkmış Zaman, Truman Show, 36 Saat derken aslında yazının bir eleştiri yazısı olduğunu anlamam biraz geç oldu diyebilirim. Açıkçası Matrix adını görünce hani bu tarz filmlerin kitaplarındaki aksiyon sahnelerini beklerken bir eleştiri yazısının içinde buldum kendimi ve merak ederek sonunu getirdim. Zaten saate bakıyorum da henüz başlayalı 1 saat olmamış, çabuk bitebilecek bir kitap diyebilirim.
Gerçeklik Nedir? Tüm kitap aslında bunun felsefesi üzerinden yürüyor desem yeridir. Ayrıca 100 sayfa eleştiri yazmak da kolay değil, benim kişisel rekorum ya 38 ya 44. 100 sayfa düşününce sadece helal olsun diyebiliyorum.
Şimdiden mutlu hafta sonları diliyorum. Cümleten Günaydın..
Tarkovski'nin imgelem dünyasına Žižekvari bakış; biri imge ve bilinçaltı dünyasını ustalıkla filmlerine işleyen , diğeri ise Tarkovski'yi filmleri aracılığıyla somutlaştıran iz sürücü.
Daha uzun olması gerekenler " listesine eklenecek kitap.
...
"Tarkovski rüyaya, rüya görmeye dair yaygın kanıyı değiştirir: Tarkovski'nin evreninde, özne, etrafında hissedilenilen maddi gerçeklikle ilişkisi koptuğunda değil tam tersine aklını bir kenara bırakıp maddi gerçeklikle yoğun bir ilişkiye girdiğinde rüyalar alemine girer."
...
Hiç kuşkusuz Matrix, sinema tarihindeki en popüler bir kaç seri filmden biridir, arkasında bıraktığı canlı tartışma ortamı akılda bıraktığı soru işaretleri ile birlikte. Zizek'de serinin ilk filmi ile aynı adı taşıyan yapıtında tüm dünya da şöhretin doruğuna ulaşmış bu filmi bilimsel bakış açısıyla çeşitli yönlerden irdeleyip onun muğlak noktalarını aydınlatarak onu anlamamızı sağlıyor, üstelik su katılmamış katıksız bir enerji içeren kültürle. Bitirirken; bazı kitaplar vardır okur unutursunuz. Bazı başka kitaplar vardır ki ilk başta okursunuz anlamazsınız belki, bu yüzden tekrar okursunuz. Artık okuyup anladığınızda da okuduklarınız aklınızdan hiç çıkmaz. Bu kitapta onlardan biri bakın derim-özellikle sinemaya ilgi duyuyorsanız.
Kıyametin Versiyonları" metninin farklı ve daha uzun metrajlı hali , "Ahir Zamanlarda Yaşarken" kitabının 4. bölümünde yayınlanmıştır.
Bu kısa kitap:
"Life 2.0"
"İnsanlığın sonu mu geldi?" Ve
"Tabiatın Sonu" adlarında üç bölümden oluşuyor.

Žižek' in daraltılmış bu metni Felsefi/Politik metinlerden oluşan "Tin Kemiktir" ve popüler kültür metinlerini kapsayan "Bilinmeyen Bilinenler" serisinden biri.
Kendine has üslubu ile yine görmezlikten geldiklerimize kapı açıyor.
..
Zizek kendisi her ne kadar başarılı olsa da lacan'ın öğrencisi olması yüzünden lacan'ı bu kadar övmesi rahatsız edici. Lacan gercekten psikodinamik kuramlara hicbir sey eklemeden sadece karışık cümleler kurması yönünden cok başarısız bir kuramcı fakat kitap ortalama psikodinamik yorumlar için okunabilir.
Kült mertebesine ulaşmış veya döneminde popüler olmuş kimi filmlerin okumasını Lacancı psikanalizle ilaveten realist felsefi yöntemle yorumlarken zihin körlüğünü yok ederek bilinç açıcı bir işlevsellikle anlatımını tamamlıyor. Tavsiye ederim.
İmkânsiz olan ne? Cevabımız sözünü edeceğim bir paradoksun etrafında dönüyor olmalı: Soyons réalistes, demandons I' impossible [gerçekçi ol, imkânsızı iste]. Tek gerçekçi seçenek, sistemde imkânsız görünen şeyi yapmaktır. Bu şekilde imkânsız mümkün hale gelir.
s.160
...
Kitap, Žižek' le yapılan 3 günlük ropörtaj. Heyecanı, orjinalliği, neşesi ve düşünceleri ile dolu dolu 160 sayfa.
Sosyoloji ve sinemanın birleşimden çıkan şahane şeylerden birisi zaten Zizek bu konuda başka bir degeri olan birisi..yaptıgı şeyden keyif aldıgı aşikar.Kitabı okumak isteyenlere önerim Hitchcock sinemasıyla oldukça haşır neşir olmadan okumamaları;hem analizlerden keyif almak için hem de bahsedilen filmler hakkında ciddi anlamda(dogal olarak) spoilerle karşılaşabilirler.
“Bizim seçim özgürlüğümüz aslında, uğradığımız baskı ve sömürüye biçimsel olarak rıza gösterme jestimiz olarak işlev görüyor.”(s.137)
............................................
Slavoj Zizek, Şiddet

Yazarın biyografisi

Adı:
Slavoj Zizek
Unvan:
Sloven Marksist Sosyolog, Filozof ve Kültür Eleştirmeni.
Doğum:
Slovenya, 1949
Ljubljana, Slovenya'da (o tarihte Yugoslavya'nın bir parçasıydı) doğdu. Felsefe doktorasını Ljubljana'da aldı ve Paris Üniversitesi'nde Psikanaliz eğitimi gördü. Batı ülkeleri tarafından saygı görmesinden ötürü sosyalist Yugoslavya'da fazla baskıya maruz kalmadığını belirtmektedir. 1990 yılında Slovenya Cumhuriyeti Başkanlığı için Slovenya Liberal Demokrat Partisi'nin adayıydı.
Žižek popüler kültürün yeniden okunmasında Jacques Lacan'ın çalışmalarını kullanmasıyla ünlüdür. Şu konuları da içeren sayısız konuda yazmaktadır; ideoloji, köktendincilik, hoşgörü, politik doğruluk, küreselleşme, öznellik, insan hakları, Lenin, mit, internet, postmodernizm, çok kültürlülük, post-marksizm, David Lynch ve Alfred Hitchcock. Düşünürün sevdiği ve önerdiği filmler Hero'dan Korkunç Ivan'a kadar çeşitlilik göstermektedir. Çağdaş felsefenin görmezden gelinemeyecek önemli bir ismidir.

Žižek Sosyoloji Enstitüsü, Ljubljana Üniversitesi, Slovenya'da uzman araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda, burada sıralanan üniversitelerin yanı sıra başka üniversitelerde de misafir profesör olarak ders vermektedir: The University of Chicago, Columbia, London Consortium, Princeton, The New School, The European Graduate School, The University of Minnesota, The University of California, Irvine and The University of Michigan. Bugünlerde Birkbeck Institute for the Humanities Birkbeck, Londra Universitesi'nde uluslararası yönetici olarak çalışmaktadır.
Žižek 2004 yılında 26 yaşındaki Arjantinli model Analia Hounie ile ikinci evliliğini yaptı, daha önce Renata Salecl ile evliydi.
Žižek mesleğinin başlangıcında 1970'lerin Yugoslavya'sının politik ortamında engellendi. 1975'te master tezinin siyasi açıdan şüpheli görülmesinden sonra Ljubljana Üniversitesi'nde bir yer sahibi olması önlendi. Takip eden yıllarda Yugoslavya Ordusu'nda görev aldı ve sonunda Jacques Lacan'ın psikonalitik teorisine dönük kuramsal odaklanmaları olan bir grup Slovenyalı bilgin ile yakınlaştı.
Žižek'in büyük bir sosyal kuramcı olarak uluslararası tanınması 1989'da İngilizce basılan ilk kitabı The Sublime Object of Ideology'ye kadar sürdü. Žižek'in en dünya çapında en çok tartışılan kitabı The Ticklish Subject (1999), onu açıkça dekonstrüksiyonizmcilerin, Heideggercilerin, Habermascıların, bilişsel işlemlerle uğraşan bilimadamlarının, feministlerin ve Žižek'in New Age "obskürantizmciler" olarak tanımladıklarının karşısına koyar.
Žižek'in çalışma ve düşünceleri belirlemedeki sorunlardan birisi onun kuramsal konumunu çok sık olarak kitapları arasında, hatta bazen aynı kitabın farklı sayfalarında değiştirmesidir (mesela, Lacan'ın yapısalcı mı yoksa post-yapısalcı mı olduğu konusunda). Bu nedenle onu eleştiren bazı kişiler, onu tutarsızlık ve entelektüel düzey eksikliği ile suçlamaktadır. Ne var ki Ian Parker herhangi bir "Žižekyen" felsefe sistemi bulunmadığını öne sürmektedir çünkü Žižek, bütün tutarsızlığıyla beraber, bize, bizim bir tek yazardan neyi almak ve onda neye inanmak istediğimiz konusunda daha derinlemesine düşünmemiz konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.(Parker, 2004) Aslında, Žižek'in kendisi, bir felsefecinin tavrının, bizim kendi ideolojik ön kabullerimizi sorgulamak yerine bize dünyayı anlatan Büyük Öteki gibi davranmak olmaması gerektiğini tartışarak, Jacques Lacan'ın kendi kuramlarını sürekli yenilemesini savunmaktadır. Žižek için felsefeci, soruları yanıtlamaya çalışan birisinden daha çok, eleştiren birisidir.
En son olarak Žižek Abercrombie & Fitch için hazırlanan bir katalogda yer alan Bruce Weber'in fotoğraflarına eşlik edecek bir metin yazdı. Büyük bir entelektüelin reklam metni yazmasının uygun olup olmadığı sorulduğunda, Žižek Boston Globe'a şunları söyledi: "Eğer para kazanmak için bu tür işler yapmak veya tam zamanlı çalışan Amerikalı bir akademisyen olarak imtiyazlı bir yer kapmak için kıç öpmek zorunda kalmak arasında bir seçim yapmam istenseydi böyle yerlerde yazı yazmayı seçmekten zevk alırdım!"
Kendisine dönük ters ifadelerden utanmayan ateşli ve renkli bir öğretim üyesi olarak kabul edilmektedir. Üç bölümden oluşan 'The Pervert's Guide to Cinema' belgeseli İngiltere kanalı More4'da Temmuz 2006'da yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 142 okur beğendi.
  • 401 okur okudu.
  • 14 okur okuyor.
  • 825 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları