Sofi Oksanen

Sofi Oksanen

Yazar
6.3/10
53 Kişi
·
206
Okunma
·
5
Beğeni
·
1273
Gösterim
Adı:
Sofi Oksanen
Unvan:
Finlandiyalı Yazar
Doğum:
Jyväskylä, Finlandiya, 7 Ocak 1977
Sofi Oksanen 1977 Finlandiya doğumludur.Yayınlanan kitaplarıyla bir çok ödül alan Oksanen, Fin edebiyatının güçlü kalemlerindendir.Araf kitabı dünyada 38 dile çevrilmiştir.
Çiğ yediğinden karnı ağrıyacak çok insan vardı ve kimsenin kaşığı geçmişi karıştıracak kadar temiz değildi.
On jalle aeg selg sirgu lüüa ja heita endalt orjarüü.
( şimdi yeniden ayağa kalkmanın ve köle gömleğini çıkartıp atmanın zamanı)
Yüzyıllar boyunca genlerimize kölelik aşılandı, yalnızca güçlü iktidar ve paraya programlandık, İşte bu yüzden
384 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken birçok duyguyu aynı anda yaşadım:bir genç kızın başına(Zara) gelenler sebebiyle üzüntü ve utanç , bir kadının (Alidee), kız kardeşine yaptığı kötülük sebebiyle öfke ve keder hissettim..Kitap bize , Estonya'ya Sovyet rejiminin gelmesiyle ilgili bir kesit sunuyor ve bu kesit içinde bir aşk üçlemesini ele aliyor öte yandan bugüne dönerek bir genç kızın yaşadığı dehşet dolu hayattan kurtulma çabası ,korkuları ve akrabalık bağlarının izini sürmesinden bahsediyor ..Konu :kadın,konu:ihtiras ,konu:utanç ..Bir yanda kızkardeşinin ,yeğeninin ve eniştesinin hayatını sürgüne ve zindana çeviren nefret edilesi bir kızkardeş öte yanda büyük hayallerle gittiği Almanya'da fuhuş batağına saplanmış ve içinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışan ve anneannesinin kızkardeşine sığınan bir genç kız ..Olay örüntüsü biraz karışık ,bölümler farklı zamanlardan bahsettigi için kafanız karışabilir, kitap başta çok sıkıcı bir sineğin uçuşu 3 sayfada anlatılmış Ama sabredip kitabı okumaya devam ederseniz şahane bir kitap okumuş olacaksınız
384 syf.
·3 günde·4/10
Spoiler içerir.. Ne okudum tam anlamıyla anlamasam da okudum diye biliyorum.. Zara gitti Aliide ye noldu? Hans yıllarca bir oda da hayatını geçirdi ve ev gerçekten yanıp hans öldü mü? Paşa ve lavrenti kendi sonunu hazırladı ve öldüler. Ingel ve Linda şimdi neredeydiler?
384 syf.
·9/10
okunması gereken kitaplardan biri güçlü bir olay akışı var anneme bile okutabildiğim nadir kitaplardan yazar gelecek vadediyor özellikle kadınların okumasını isterim kendinizden bir şeyler bulacaksınız
384 syf.
·5 günde·Beğendi·7/10
Akıcı kitap sevenler için muhteşem bir eser. Olaylar hızlı ve sizi sıkmadan İlerliyor
Ama kitabın sonunu beğenmedim çünkü bir an önce bitsin gibi bir izlenim bıraktı Ben de
384 syf.
·5 günde·7/10
Kitabın ilk bölümünü bitirmeden kitabı bir kenara bırakmazsanız, gerisi kolay. Doğru kelime ne tam olarak bilmiyorum ama kitabın başlangıcı biraz yorucu diyebilirim. Çok ağır ilerleyen bir hikayenin içinde boğuluyorsunuz. İkinci bölümde ve sonrasında ise biraz daha hızlanan olay akışı dikkat çeken bir hal alıyor. İki kız kardeş ve etrafındakilerin değişen dünyaya ayak uydurma çabaları tarih, siyaset, aşk, tutku gibi geniş bir yelpaze ile önünüze seriliyor. Ancak yoruculuğu, ağır işleyişi ve askıda kalan sorularıyla tanıtımlarında yapılan övgüler kadar tat vermedi Araf bana.
384 syf.
·Beğendi·7/10
Yazarın anlatımdaki akıcılığını çok beğendiğim,karakterlerin duygularını hissettirecek şekilde işlediği bi kitap fakat konu bakımından çerez olmanın ötesine geçmiyor
384 syf.
·10 günde·9/10
Estonya'da savaş yıllarının çarpıcı,korkutucu ve ürkütücü bir biçimde anlatıldığı çok acıklı bir kitap. zaranın başına gelenler insanın yüreğini daraltıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sofi Oksanen
Unvan:
Finlandiyalı Yazar
Doğum:
Jyväskylä, Finlandiya, 7 Ocak 1977
Sofi Oksanen 1977 Finlandiya doğumludur.Yayınlanan kitaplarıyla bir çok ödül alan Oksanen, Fin edebiyatının güçlü kalemlerindendir.Araf kitabı dünyada 38 dile çevrilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 206 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.