1000Kitap Logosu
Sofi Oksanen
Sofi Oksanen
Sofi Oksanen

Sofi Oksanen

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
6.7
88 Kişi
343
Okunma
9
Beğeni
1.502
Gösterim
Unvan
Finlandiyalı Yazar
Doğum
Jyväskylä, Finlandiya, 7 Ocak 1977
Yaşamı
Sofi Oksanen 1977 Finlandiya doğumludur.Yayınlanan kitaplarıyla bir çok ödül alan Oksanen, Fin edebiyatının güçlü kalemlerindendir.Araf kitabı dünyada 38 dile çevrilmiştir.

İncelemeler

Zeynep
Stalin'in İnekleri'ni inceledi.
464 syf.
·
22 günde
·
Puan vermedi
Sonunda kitabı bitirebildim. Yazarın diğer kitabını okuduğumda beğenmiştim, bunun da öyle olacağını düşünüyordum ama olmadı. Yine konusu Sovyet Rusya döneminde Estonya da yaşayan ve bir sürü zorluklar çekmiş insanları ele almış. Anlatımı aşırı karmaşıktı. Farklı insanlar gözünden anlatımlar var ama bir bağlantıları var mı ne nedir insanı çok zorluyor. Yazarı tanımak isterseniz diğer kitabını tavsiye ederim.
Stalin'in İnekleri
7.2/10
· 21 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Büşra
Stalin'in İnekleri'ni inceledi.
464 syf.
·
2 günde
·
10/10 puan
İsmi kadar içeriği de rahatsız edici bir şekilde çıplak ve gerçekçi bir kitap. Dünya Kadınlar Gününü asla içimize sinerek kutlayamadığımız yine sadece sesimizi duyurmaya çalıştığımız bir haftada okumak ayrı anlamlı oldu benim için. İçindeki siyasi dönemlere biraz Google’layınca vakıf oluyorsun ancak kadınların an’larına hep bir tanıdık yaşanmışlık ya da yaşama ihtimali endişesiyle okuyorsun. Kadınların yaşama mücadelesi kadınlık mücadelesi çağlardan bu yana süre gelen bir savaş.. Kalıplara sığdırılmaya çalışılmamız, itaat etmeye mecbur bırakılışlarımız her dönemde, her dinde, her ırkta çok benzer.. İnsanlığı anlamayan zihinlere kadınlığımızı savunmaya çalışmak ne beyhude olsa da savaşmaktan, savunmaktan vazgeçmeyeceğimiz bilinmeli. Bir gün değil her gün hayat dolu, özgür günlere kavuşmak dileğiyle.
Stalin'in İnekleri
7.2/10
· 21 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
384 syf.
·
5/10 puan
Estonya'nin Sovyet Rusya tarafından işgal edilmesi dönemine denk gelen ve 90 li yıllara kadar uzanan , iki kız kardeşin hayatının temelinde, karakterlerin yaşam savaşına, ihtirasa, utanca, siyasi baskılara, yokluğa , ihanete, tutkuya ve bağlılığa dair pek çok şey okuyorsunuz.. ana karakterlerden biri olan Zara , seks koleligine zorlanip bir şekilde kaçıp kendisini kurtarmaya çalışırken ailesi ve onların geçmişi ile ilgili bilgilere ulaşır. Bu ailenin içerisinde ise öyle olaylar öyle sorular var ki.. Ancak gelin görün ki cevaplanmayan sorularla biten bir kitap daha.. Kitaba ilk başladığımda , yani ilk sayfalarda eyvah dedim bu kitap bitmez.. evet kitaplarda olayları , kişileri, ortam ve olguları tam olarak okura yansıtmak için betimlemelere , tasvire ve tanımlamaya bolca yer verilir. Ancak ben bu kadar sıfat ve isim tamlamalari ile dolu sonu gelmeyen cümlelerle karşılaşmamıştim. Zamana hakim olmakta ve olayların geçişini anlamakta oldukça zorlandım. Sonra tam kitap akmaya başlayip ve heyecanla sayfalari geçerken pata küte yazılmış bir sonla kitabı bitirdim. Bundandır ki çok hevesle başladığım Araf'i sevemedim
Araf
6.7/10
· 315 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Sibel
Araf'ı inceledi.
384 syf.
·
7 günde
·
Puan vermedi
Kitabı okurken birçok duyguyu aynı anda yaşadım:bir genç kızın başına(Zara) gelenler sebebiyle üzüntü ve utanç , bir kadının (Alidee), kız kardeşine yaptığı kötülük sebebiyle öfke ve keder hissettim..Kitap bize , Estonya'ya Sovyet rejiminin gelmesiyle ilgili bir kesit sunuyor ve bu kesit içinde bir aşk üçlemesini ele aliyor öte yandan bugüne dönerek bir genç kızın yaşadığı dehşet dolu hayattan kurtulma çabası ,korkuları ve akrabalık bağlarının izini sürmesinden bahsediyor ..Konu :kadın,konu:ihtiras ,konu:utanç ..Bir yanda kızkardeşinin ,yeğeninin ve eniştesinin hayatını sürgüne ve zindana çeviren nefret edilesi bir kızkardeş öte yanda büyük hayallerle gittiği Almanya'da fuhuş batağına saplanmış ve içinde bulunduğu durumdan kurtulmaya çalışan ve anneannesinin kızkardeşine sığınan bir genç kız ..Olay örüntüsü biraz karışık ,bölümler farklı zamanlardan bahsettigi için kafanız karışabilir, kitap başta çok sıkıcı bir sineğin uçuşu 3 sayfada anlatılmış Ama sabredip kitabı okumaya devam ederseniz şahane bir kitap okumuş olacaksınız
Araf
6.7/10
· 315 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5