Stephanie Perkins

Stephanie Perkins

Yazar
7.5/10
725 Kişi
·
1.804
Okunma
·
51
Beğeni
·
3820
Gösterim
Adı:
Stephanie Perkins
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
Güney Karolina, ABD
Gençlik romanları severlerin en yeni ve en gözde isimlerinden Perkins , South Carolina'da doğmuş ve hayatının büyük bir kısmını Arizona'da geçirmiştir.Yazarlıktan önce kitapçılık ve kütüphanecilik yapmış olan başarılı yazar,şimdilerde zamanının çoğunu kitap yazmakla geçiriyor.Kitapları bir çok dile çevrilmiş ve bir çok ülkede bestseller olmuştur.
Paris'te Aşk(Anna and French Kiss) kitabının yarattığı büyük başarılanın ardından Lola and the Bot Next Door adlı kitabını yayınlamıştır.
"İnsan uyuyunca kimse ondan bir şey istemiyor. Kimse ondan bir şey beklemiyor. İnsanın dertleriyle yüzleşmesi gerekmiyor."
"Kendini tanıdıkça, isteklerini öğrendikçe, bazı şeylerin seni üzmesine daha az izin veriyorsun."
Stephanie Perkins
Sayfa 289 - Yabancı Yayınları
Belki bazı insanlar kostüm giymenin gerçek kimliğini saklamaya çalıştığın anlamına geldiğini düşünür ama bence bir kostüm, sıradan kıyafetlerin olabileceğinden çok daha gerçekçi.Giyen kişi hakkında bilgi veriyor.
320 syf.
·2 günde·6/10
İnsanın içini ısıtan masum bir aşk hikayesi...

Kitap oldukça güzel ve sürükleyiciydi. Lola, giyim tarzı olsun aile yapısı olsun oldukça ilginç bir karakterdi, zaman zaman beni kızdırmış olsa da genel anlamda kızımızı sevdim. Cricket, günümüz klasik gençlik aşk romanlarının aksine kötü çocuk değildi, çok uzun boyuyla, dar pantolonlarıyla ve yakışıklı yüzüyle şeker mi şeker çocuktu; ama kitabımızda kötü çocuk da yok değildi; Max, Lola'nın sevgilisi yakışıklı rock yıldızı.

Kısacası art arda fantastik ve distopya romanı okuma sonrasında yakalandığım reading slump sendromuna ilaç gibi gelmiş okunması kolay türden bir kitap, özelliklede genç kızların çok seveceği türden bir kitap.
320 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabı sevdim.Konusu karşı koyma ve teslim olma ama bunun ergencesi.Şöyle ki o aşina olduğumuz cinsellik dolu romanlardan değil.Cinsellik yok bile! İnanılmaz.Saf bir aşk ve kafa karışıklıklarıyla dolu bir kitap.

Bazı okurların şimdiki zaman kullanımından çekindiklerini duydum bu kitap için.Ben de garipserim okurken ama Lola'nın peşinde koşarken eklerin hiç farkında olmadım :) Gönül rahatlığıyla silin o önyargıyı kafanızdan.(Bu kitap için! Genelleme yapamıyorum maalesef)

Yazarın olaylardan ziyade karakterler üzerinde daha çok çalıştığını düşünüyorum.Ayrıca bu kitabın verdiği bir mesaj var; kendiniz olun! Evet bu da +1 demek; çünkü çoğu kitapta bulunmuyor bu nadir özellik.

Devamını merakla bekliyorum serinin, bugün de Paris'te Aşk isimli ilk kitabı okuyacağım.Yazarın diline bayıldım yahu!

Ayrıntılı yorum: http://dusesingunlugu.blogspot.com.tr/...ephanie-perkins.html
328 syf.
·2 günde·5/10
Anna güzel başlayıp sonlarına doğru bozan bir kitaptı. Lola'yı gerçekten hiç sevmedim, tek güzel yanı Criket'tı. Isla ise başlarda sevdiğim, gittikçe Türk ve Kore dizileri karışımına dönüp beni çileden çıkaran bir kitap oldu. Josh karakteri çok orijinaldi, Isla çok gerçekçi ele alınmıştı, sonu da güzel bağlandı ama orta kısım hiç hoş değildi. Elinize geçerse okuyun fakat koşup alın, herkes okumalı bu kitabı diyebileceğim bir eser değil ne yazık ki.
320 syf.
Lola ve Komşu Çocuk, sıradan ama şirin olan bir aşk kitabı. Sıcak, akıcı bir hikayesi var, okurken gülümsetiyor. İçinde bulundurduğu diyaloglar da hoşuma gitti. Cricket ile Lola'nın "romantik" öyküsünü fazla beklentiye girmeden okursanız siz de sevebilirsiniz.
320 syf.
·1/10
Bu kitaba haklı bir ön yargıyla yaklaşmış biri olarak bu yorumu buraya bırakacağım. Kitaptaki karakterlerin sempatiklikten uzak ve hatta itici olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Yaratılan dünya ve dil amatör ve oldukça boştu. Gülümsediğim küçük bir kısım olmadı değil. Fakat bu yaşımın getirisidir. Zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.
328 syf.
·4 günde·3/10
Kitap bence çerezlik bir lise kurgusuydu. Reading slump için okunabilir. Beni pek tatmin etmedi. Hikayede kopukluklar vardı. Hemen bitirilebilecek bir kitap ve anlaşılması da çok zor değil. Fransızca bir kaç kelime dışında bir şey katmıyor diyebilirim.
320 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı okumaya başladığımda açıkçası kullanılan zaman ekleri beni çok rahatsız etti. Alışkın olduğum geçmiş zaman yerine şimdiki zaman kullanılmıştı fakat okudukça hem alıştım hem de daha da mantıklı gelmeye başladı. Kitabın hikayesi ise beni mest etti. Kullanılan motifler (vişne, ay, yıldızlar) tamamen beni anlatıyordu ve kitabın içerisinde hafiften tattığım o marjinal hava beni büyüledi diyebilirim. Geçmişte bıraktığı ilk aşkı olanların ve onu hatırlamak isteyenlerin okumasını tavsiye ettiğim harika bir kitap.
328 syf.
Evet,serinin son kitabı. Her ne kadar ilk kitabı okuyamasam da yazar sağolsun ikinci ve üçüncü kitaba sürekli Anna ve St.Clair'i dahil ettiği için okumuş kadar oldum. Son kitapta Isla ve uzun zamandır aşık olduğu çocuk olan Josh dan bahsediyor.Isla'nın kızıl olması oldukça hoştu çünkü kızılları severim.Serinin diğer erkeklerinde olduğu gibi Josh'da oldukça romantik,sadık ve körkütük aşık bir karakterdi.Isla ve Josh'un hemen birbirlerine kavuşması tuhafıma gitti açıkcası. Evet ikiside birbirinden hoşlanıyordu ve bu durumda kesinlikle zaman kaybetmeyip söylemelerinden yanaydım ama sanki biraz çabuk oldu. İster istemez o zaman büyük olay ya da büyük kavuşma ne zaman olacak diye düşündüm. O yüzden kitabın ilk 150 sayfası falan oldukça durgun ve yavandı. Klasik sevgilelerin yaptığı şeyleri yaptılar asıl olay olana kadar. Isla çeşitli yerleri gezip yeni şeyler öğrenmek isterken aynı zamanda evinde güvenle oturup bu maceraları kitaptan okumayıda seven bir kız. Josh ise resim konusunda oldukça yetenekli ve ressam-sanatçı erkekler hep dikkatimi çekmiştir.Çift olarakta oldukça uyumlulardı bence biri çizerken öteki okuyordu. Ama Isla çoğu kişinin düşeceği bir hataya düşüp karşısındaki kişinin onun için ne hissettiği biliyormuş gibi davrandı. Buda "büyük olaya"sebep oldu. Ama bununda sonu tahmin edilebilirdi. Aksilikler,olaylar oluyor ama yinede sonunda ne olacağını çok iyi bileceğiniz tarzdaydı.Kitapta Isla nın normal olan hayatı dışında alışılmış olmayan tek şey ise; Kurt adında en yakın erkek arkadaşıyla çok yakın olmasıydı yani istedikleri zaman yan yana uyuyabilecek kadar. Bu bizim geleneğimize göre pek alışılmış bir şey olmasa da bir erkek ve kızın sonsuza kadar en yakın arkadaş olabileceklerinin göstergesiydi ki ben bu düşünceye kesinlikle katılıyorum. Tıpkı Lola da olduğu gibi son kitapta da bir önceki kahramanlarımız yine yer aldı. Lola ve Cricket'i ,Isla nın gözünden görmek oldukça güzeldi. Sonuç olarak gayet akıcı ve güzel bir kitaptı.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı gerçekten çok beğendim bitirdikten sonra yüzümde bir gülümseme oluştu.çok sıcak, samimi, eğlenceli vakit geçirebileceğimiz kitaplardan, çok akıcı sade bir dili var. Yazara gelince gerçekten çok samimi ve güzel bir yazım tarzı var. Ve ayrıca kitap fovari kitaplarım arasında yerini almaya hak kazandı. Yazarımızda favorilerimim arasında artık. Bua arada kitabı şidettle tavsiye ederim.
328 syf.
·3 günde·3/10
Kitabı bir beklenti ve umutla okumaya başladım fakat okudukça bütün umudum ve beklentim yok oldu. İlk yarısı oldukça güzel ilerlerken diğer yarısı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. İlk kısmı gibi ilerleseydi gözüm kapalı önereceğim kitaplardan biri olacaktı fakat son kısımları beni tatmin etmedi.

Isla aşırı güvensiz bir karakter. Josh ile tanıdıktan sonra bu aşırı derecede gözle görülür hale geliyor ve bir süre sonra rahatsız bir hal alıyor.
Josh ise Isla'ya oranla daha güvenli fakat o da sıkıntılı bir karakterdi. Açıkcası ikisini de sevmedim.
Bazı yerlerde tatlı buldum fakat genel olarak çok tutarsız ve rahatsız edicilerdi. Yazarın anlatımı ise oldukça sade olduğundan okurken kitap daha katlanılırdı.
Lola'yı ne kadar sevdiysem Isla'yı bir o kadar sevmedim. Yine de merak edip okumak isteyenlere tavsiyem aşırı bir beklenti içinde başlamayın.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephanie Perkins
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
Güney Karolina, ABD
Gençlik romanları severlerin en yeni ve en gözde isimlerinden Perkins , South Carolina'da doğmuş ve hayatının büyük bir kısmını Arizona'da geçirmiştir.Yazarlıktan önce kitapçılık ve kütüphanecilik yapmış olan başarılı yazar,şimdilerde zamanının çoğunu kitap yazmakla geçiriyor.Kitapları bir çok dile çevrilmiş ve bir çok ülkede bestseller olmuştur.
Paris'te Aşk(Anna and French Kiss) kitabının yarattığı büyük başarılanın ardından Lola and the Bot Next Door adlı kitabını yayınlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 51 okur beğendi.
  • 1.804 okur okudu.
  • 40 okur okuyor.
  • 819 okur okuyacak.
  • 36 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları