Geri Bildirim
Stephanie Perkins

Stephanie Perkins

7.6/10
389 Kişi
·
787
Okunma
·
36
Beğeni
·
2.644
Gösterim
Adı:
Stephanie Perkins
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
Güney Karolina, ABD
Gençlik romanları severlerin en yeni ve en gözde isimlerinden Perkins , South Carolina'da doğmuş ve hayatının büyük bir kısmını Arizona'da geçirmiştir.Yazarlıktan önce kitapçılık ve kütüphanecilik yapmış olan başarılı yazar,şimdilerde zamanının çoğunu kitap yazmakla geçiriyor.Kitapları bir çok dile çevrilmiş ve bir çok ülkede bestseller olmuştur.
Paris'te Aşk(Anna and French Kiss) kitabının yarattığı büyük başarılanın ardından Lola and the Bot Next Door adlı kitabını yayınlamıştır.
"Mükemmel çok abartılıyor. Mükemmel sıkıcıdır."
Stephanie Perkins
Sayfa 20 - Yabancı Yayınları
Kostümler anlam ifade etmez veya deneyim göstermezler. Kostümler yalandır
"Hayatının geri kalanını Kanada'nın bir köşesinde saklanarak geçirdi. Yaptığı şeyden utanarak."
"O zaman neden yaptı?"
"Hata yapan herkesle aynı sebepten. Aşık olmuş."
"İnsan uyuyunca kimse ondan bir şey istemiyor. Kimse ondan bir şey beklemiyor. İnsanın dertleriyle yüzleşmesi gerekmiyor."
Kitabı sevdim.Konusu karşı koyma ve teslim olma ama bunun ergencesi.Şöyle ki o aşina olduğumuz cinsellik dolu romanlardan değil.Cinsellik yok bile! İnanılmaz.Saf bir aşk ve kafa karışıklıklarıyla dolu bir kitap.

Bazı okurların şimdiki zaman kullanımından çekindiklerini duydum bu kitap için.Ben de garipserim okurken ama Lola'nın peşinde koşarken eklerin hiç farkında olmadım :) Gönül rahatlığıyla silin o önyargıyı kafanızdan.(Bu kitap için! Genelleme yapamıyorum maalesef)

Yazarın olaylardan ziyade karakterler üzerinde daha çok çalıştığını düşünüyorum.Ayrıca bu kitabın verdiği bir mesaj var; kendiniz olun! Evet bu da +1 demek; çünkü çoğu kitapta bulunmuyor bu nadir özellik.

Devamını merakla bekliyorum serinin, bugün de Paris'te Aşk isimli ilk kitabı okuyacağım.Yazarın diline bayıldım yahu!

Ayrıntılı yorum: http://dusesingunlugu.blogspot.com.tr/...ephanie-perkins.html
Anna güzel başlayıp sonlarına doğru bozan bir kitaptı. Lola'yı gerçekten hiç sevmedim, tek güzel yanı Criket'tı. Isla ise başlarda sevdiğim, gittikçe Türk ve Kore dizileri karışımına dönüp beni çileden çıkaran bir kitap oldu. Josh karakteri çok orijinaldi, Isla çok gerçekçi ele alınmıştı, sonu da güzel bağlandı ama orta kısım hiç hoş değildi. Elinize geçerse okuyun fakat koşup alın, herkes okumalı bu kitabı diyebileceğim bir eser değil ne yazık ki.
Lola ve Komşu Çocuk, sıradan ama tatlı ve şirin bir aşk kitabı.Sıcak ve akıcı bir hikayesi var ve diyalogları da hoş.Bir çırpıda bitirebileceğiniz bitince de tebessüm edeceğiniz sevimli bir hikayesi var.Cricket ile Lola'nın aşk hikayesini fazla beklentiye girmeden okursanız seversiniz siz de.Isla ve Mutlu Son'u en kısa zamanda okuyacağım.
Bu kitaba haklı bir ön yargıyla yaklaşmış biri olarak bu yorumu buraya bırakacağım. Kitaptaki karakterlerin sempatiklikten uzak ve hatta itici olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. Yaratılan dünya ve dil amatör ve oldukça boştu. Gülümsediğim küçük bir kısım olmadı değil. Fakat bu yaşımın getirisidir. Zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.
Evet,serinin son kitabı. Her ne kadar ilk kitabı okuyamasam da yazar sağolsun ikinci ve üçüncü kitaba sürekli Anna ve St.Clair'i dahil ettiği için okumuş kadar oldum. Son kitapta Isla ve uzun zamandır aşık olduğu çocuk olan Josh dan bahsediyor.Isla'nın kızıl olması oldukça hoştu çünkü kızılları severim.Serinin diğer erkeklerinde olduğu gibi Josh'da oldukça romantik,sadık ve körkütük aşık bir karakterdi.Isla ve Josh'un hemen birbirlerine kavuşması tuhafıma gitti açıkcası. Evet ikiside birbirinden hoşlanıyordu ve bu durumda kesinlikle zaman kaybetmeyip söylemelerinden yanaydım ama sanki biraz çabuk oldu. İster istemez o zaman büyük olay ya da büyük kavuşma ne zaman olacak diye düşündüm. O yüzden kitabın ilk 150 sayfası falan oldukça durgun ve yavandı. Klasik sevgilelerin yaptığı şeyleri yaptılar asıl olay olana kadar. Isla çeşitli yerleri gezip yeni şeyler öğrenmek isterken aynı zamanda evinde güvenle oturup bu maceraları kitaptan okumayıda seven bir kız. Josh ise resim konusunda oldukça yetenekli ve ressam-sanatçı erkekler hep dikkatimi çekmiştir.Çift olarakta oldukça uyumlulardı bence biri çizerken öteki okuyordu. Ama Isla çoğu kişinin düşeceği bir hataya düşüp karşısındaki kişinin onun için ne hissettiği biliyormuş gibi davrandı. Buda "büyük olaya"sebep oldu. Ama bununda sonu tahmin edilebilirdi. Aksilikler,olaylar oluyor ama yinede sonunda ne olacağını çok iyi bileceğiniz tarzdaydı.Kitapta Isla nın normal olan hayatı dışında alışılmış olmayan tek şey ise; Kurt adında en yakın erkek arkadaşıyla çok yakın olmasıydı yani istedikleri zaman yan yana uyuyabilecek kadar. Bu bizim geleneğimize göre pek alışılmış bir şey olmasa da bir erkek ve kızın sonsuza kadar en yakın arkadaş olabileceklerinin göstergesiydi ki ben bu düşünceye kesinlikle katılıyorum. Tıpkı Lola da olduğu gibi son kitapta da bir önceki kahramanlarımız yine yer aldı. Lola ve Cricket'i ,Isla nın gözünden görmek oldukça güzeldi. Sonuç olarak gayet akıcı ve güzel bir kitaptı.
Kitabı okumaya başladığımda açıkçası kullanılan zaman ekleri beni çok rahatsız etti. Alışkın olduğum geçmiş zaman yerine şimdiki zaman kullanılmıştı fakat okudukça hem alıştım hem de daha da mantıklı gelmeye başladı. Kitabın hikayesi ise beni mest etti. Kullanılan motifler (vişne, ay, yıldızlar) tamamen beni anlatıyordu ve kitabın içerisinde hafiften tattığım o marjinal hava beni büyüledi diyebilirim. Geçmişte bıraktığı ilk aşkı olanların ve onu hatırlamak isteyenlerin okumasını tavsiye ettiğim harika bir kitap.
Kitabı gerçekten çok beğendim bitirdikten sonra yüzümde bir gülümseme oluştu.çok sıcak, samimi, eğlenceli vakit geçirebileceğimiz kitaplardan, çok akıcı sade bir dili var. Yazara gelince gerçekten çok samimi ve güzel bir yazım tarzı var. Ve ayrıca kitap fovari kitaplarım arasında yerini almaya hak kazandı. Yazarımızda favorilerimim arasında artık. Bua arada kitabı şidettle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Stephanie Perkins
Unvan:
Amerikalı Roman Yazarı
Doğum:
Güney Karolina, ABD
Gençlik romanları severlerin en yeni ve en gözde isimlerinden Perkins , South Carolina'da doğmuş ve hayatının büyük bir kısmını Arizona'da geçirmiştir.Yazarlıktan önce kitapçılık ve kütüphanecilik yapmış olan başarılı yazar,şimdilerde zamanının çoğunu kitap yazmakla geçiriyor.Kitapları bir çok dile çevrilmiş ve bir çok ülkede bestseller olmuştur.
Paris'te Aşk(Anna and French Kiss) kitabının yarattığı büyük başarılanın ardından Lola and the Bot Next Door adlı kitabını yayınlamıştır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur beğendi.
  • 787 okur okudu.
  • 24 okur okuyor.
  • 373 okur okuyacak.
  • 13 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları