Sue Grafton

Sue Grafton

Yazar
8.4/10
37 Kişi
·
89
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.300
Gösterim
Adı:
Sue Grafton
Unvan:
Amerikalı Polisiye Roman Yazarı
Doğum:
ABD, 24 Nisan 1940
24 Nisan 1940 tarihinde Louisville, Kentucky'de doğdu. Babası C.W. Grafton da ünlü bir polisiye yazarı idi. Louisville Üniversite'sinde İngiliz Edebiyatı okudu. 1962 yılından beri Kaliforniya'da yaşamını sürdürüyor.

Önceleri bir sürü işe girip çıkan Grafton, daha sonra televizyon için senaryo yazmaya başladı.

En büyük başarısını ''Kinsey Millhone'' romanları ile elde etti. Romanları 28 ülkede 26 değişik dile çevirilmiştir.

Sue Grafton, Steven F. Humphrey ile evli ve daha önceki evliliklerinden üç çocuk ve iki torun sahibidir. Bugün Santa Barbara-Kaliforniya'da yaşamını sürdürmektedir.
"Sen uzlaşma diye bir şey duymadın mı?"
"Duydum, istediğinin yarısını vermek demek. Hakkın olan şeyin yarısını
karşındakine vermek. Bunu çok yaptım. Berbat bir şeydir."
216 syf.
·Beğendi·9/10
Oldukça güzel bir polisiye roman. Santa Teresa'da yaşayan ve çalışan bayan dedektifimiz Kinsey Millhone'a bir adam gelir ve Tony Mahon adında bir çocuğa vermesi için bir çek verir. Kadının ücretini de öder. Ancak çek karşılıksız çıkınca Kinsey adamın peşine düşer. Adamın gerçek adı John Daggett'dır, daha önceden bir trafik kazasında 5 kişiyi öldürmüştür, tahminen iki eşlidir ve hapisten yeni çıkmıştır. Daggett, bir gün ölü olarak bulunur. Bütün belirtiler kaza gibi durmaktadır ama Kinsey şüphelenir. En sonunda bir kadınla nehir kenarına gittiğini ve sonra boğulduğunu öğrenir. Katilin olası listesi iyice kısalmıştır. Lovella, Bayan Smith, Bayan Westfall, Daggett'in arkadaşı olan Billy Pole'un kardeşi Coral ve bir kaç isim daha. Ancak katil hiç beklenmedik bir isimdir ve acaba Kinsey onu başka cinayetler olmadan durdurabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
276 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone, bir gün Beverley adındaki bir kadından bir iş alır. Kız kardeşi olan Elaine Oldts kayıptır ve acilen bulunması gerekmektedir. Miami'de Kiraladığı evde ise Pat adında başka bir kadın kalmaktadır. Kinsey araştırmalara başlar. Elaine'in bir komşusu olan Marty Grace Elaine ortadan kaybolmadan kısa bir süre önce öldürülmüş ve evleri yanmıştır. Kocası Leonard perişan bir haldedir. Kinsey Elaine'in kaybolması ile bu olaylar arasında bir bağlantı olduğunu düşünür. Bu arada Wim adında başka bir komşu da öldürülür. Ayrıca Leonard'ın yeğeni Mike da ilgi çekici şeyler anlatır. Kinsey yavaş yavaş düğümleri çözmektedir. Elaine'in başına ne gelmiştir? Pat aslında kimdir? Katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Kinsey bu çatışmadan sağ salim kurtulabilecek midir? Marty Grace cinayetinin esrarı nedir ve çözülebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
232 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone, koşmayı seven eski bir polis ve yeni bir özel dedektiftir. Laurence Fife adında bir avukatın öldürülmesinden 8 yıl sonra katili olduğu söylenen karısı Nikki serbest kalır ve Kinsey'i kocasının katilini bulmak için tutar. Ayrıca Libby adında bir kız da aynı şekilde öldürülmüştür. İşi soruştururken eski ortağı Charlie, Libby'nin eski erkek arkadaşı Lyle, eski sekreter Sharon Napier, avukatın eski karısı Gwen ve çocuklar Diane, Greg ve Nikki'nin sağır çocuğu Colin gibi pek çok ismi sorgular. Sharon öldürülür. Libby'ye yazıldığı iddia edilen bir mektup bulur. Ancak ortada bir değil iki katil vardır. Ve katil hiç beklenmedik bir isimdir. Katil kimdir ve bu cinayetleri neden işlemiştir? Kinsey ile Charlie arasında önce cinsel olarak başlayan bu ilişki nasıl devam edecektir? Kinsey bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
284 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone'a California Fidelity sigorta şirketindeki patronu Mac'dan bir iş teklifi gelir. 5 sene önce pek çok insanı dolandırarak öldüğü iddia edilen Wendell Jaffe, Meksika'da görülmüştür. Eğer bu doğruysa şirket 500 bin dolarını kurtaracaktır. Kinsey işe başlar ve adamın yaşadığına dair ipuçları bulur. Bu arada küçük oğlu Brian da hapisten kaçmıştır. Brian'a yardım etmek için ABD'ye döneceğini düşünen Kinsey, Wendell'in karısı Dana, oğlu Michael, eski ortağı Carl ve konu komşu ile irtibata geçer. Ayrıca kendi ailesine dair pek çok kuzen yıllar sonra ortaya çıkar. Wendell ile karşılaşır. Kaçtığı dönemdeki sevgilisi Renata Huff ile irtibat halindedir. Eski teknesinde 3 milyon dolar vardır. Acaba Brian için mi para için mi dönmüştür. Sonra yine ortadan kaybolur. Acaba aynı numarayı mı yapmıştır? Yoksa bu sefer gerçekten ölmüş müdür? Kinsey bu işin içinden nasıl çıkacaktır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
263 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone, eski sigorta şirketindeki ofisten kovulduktan sonra Loonie adında bir avukatlık bürosunda bir oda kiralar ve bir iş alır. İsabelle Barney'in 6 sene önceki öldürülme davası. Şüpheli olan kocası David Barney beraat etmiş ancak eski kocası Kenneth Voigt, yeni bir dava açılmasını istemiştir. Bu işe bakan eski dedektif Morley Shine ise ölmüştür. Kinsey işe başlar ve Kenneth, karısı Francesca, İsabelle'in kardeşi Simone, arkadaşı Rye, kızı Tipps, suçlu bir mahkum olan Curtis ve daha bir çok insanla görüşür. David'in masum olabileceğine dair işaretler vardır. Ve Morley'in ölümüne dair şüpheler. Bu arada Curtis öldürülür. Morley'in de zehirlendiği ortaya çıkmıştır. Cinayetler için sebepleri ve imkanları olan bazı kişiler vardır. Acaba David göründüğü gibi masum mudur? Kinsey ne tür bir tehlikenin içindedir? Lokantacısı Rosie ve ev sahibi Henry'nin hastalık hastası kardeşi William arasındaki ilişki nasıl devam edecektir? Kinsey bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
232 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone bir görevden döndüğünde California Fidelity sigorta firmasında beraber çalıştığı Parnell adında bir sigortacının öldürüldüğünü öğrenir. En son Bibianna Diaz adında bir kadının kaza sigortasını başka birine vermiştir. Kinsey bu işi aldığında başına geleceklerden habersizdir. Jimmy Tate adında ilkokul arkadaşı ve eski bir polisin Bibianna ile ilişkisi vardır. Bu arada Chago adında bir adam Bibianna'yı kaçırır ve Jimmy de onu öldürür. Chago, büyük sigorta yolsuzluğu çetesi başkanı Raymond Maldonado'nun kardeşidir ve Raymond Bibianna'yı sevmektedir. Çeteyi çökertmek için teğmen Con Dolan, Kinsey'e muhbirlik teklif eder. Teklifi kabul eden Kinsey büyük bir tehlikededir. Bir yandan Raymond, bir yanda yardımcısı Luis, bir yanda da Bibianna. Acaba işler mutlu sonlardaki gibi mi bitecektir? Kinsey bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Jimmy ve Bibianna mutlu olabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.
223 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone'a Floral Beach adlı yakınlardaki kasabadan Royce Fowler müracaat eder. Oğlu Bailey, kız arkadaşı Jean'ı öldürmekle suçlanmış, suçlamayı kabul etmiş, hapse girip 1 sene sonra kaçmış ve 13 yıl sonra tekrar yakalanmıştır. Kızın gerçek katilinin bulunması gerekmektedir. Bailey zamanında en yakın arkadaşı Tap işe beraber bazı benzin istasyonlarını soymuştur ve 42 bin dolar Jane ile kaybolmuştur. Jane öldüğünde hamiledir ve babası belli değildir. Royce, karısı Obi, kızı Ann, Jane'in annesi Shelia, okul müdürü Dwight, doktor Dunne, rahip Haws kasabanın bilinen isimleridir. Bir şekilde Tap, mahkemeden Bailey'i kaçırır ama öldürülür. Benzer şekilde Obi de ölür. Katil kimdir ve neden bu cinayetleri işlemiştir? Kinsey ne kadar tehlikededir? Acaba bu işten sağ salim kurtulabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman.
200 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey, bir sigorta şirketi adına da bazı işler yapmaktadır. Bu işlerden birinde WoodWarren firmasına ait bir depoda çıkan yangın ile ilgili işlemler için görevlendirilir. Ancak kendisine bir kumpas kurulmuştur. Rüşvet aldığı iddia edilecektir. Bu firmanın içinde Hugh Case adında bir mühendis öldürülmüştür geçmiş zamanda. Kinsey kendisini aklamak için bu işleri daha detaylıca incelemeye karar verir. Zaten firmanın hissedarlarından büyük bir kısmını tanımaktadır. Lance, Ebony, Ash, Olive, Bass, Olive'in kocası Terry, Hugh'un karısı Lyle ve daha bir çok isim. Olive evinin önünde bir paketin patlaması ile ölür. Ayrıca Kinsey eski kocası Daniel ile karşılaşır. O da bir şekilde bu işlerin içine çekilmiştir. Acaba bütün bu olayları tezgahlayan kimdir? Neden yapmıştır? Olive'in ölmesinin sebebi nedir? Katil kimdir ve Kinsey kendisine bir zarar gelmeden katili bulabilecek midir? Keyifle okunan bir roman.
289 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone'a Janice adında bir kadın başvurur. 10 ay önce ölen kızı Lorna Kepler'in öldürüldüğünü düşünmektedir ve bunun araştırılmasını ister. Araştırmalara başlayan Kinsey, Lorna'nın Sular İdaresi'nde yarı zamanlı çalışıp aynı zamanda fahişelik yaptığını ve yarım milyon dolar serveti olduğunu öğrenir. Lorna'yı hiç sevmeyen Trinny ve Bellryn adında iki kardeşi, ona yardımcı olan Serena Bonney, kocası Roger, Lorna'nın yol gösterdiği diğer bir fahişe Danielle, polis dedektifi Chenneys, pezevenk Lester, Lorna'nın ev sahipleri ve radyocu Hector Moreno bu işle bağlantılıdır. Bu arada Danielle öldürülür. Ayrıca Serena'nın babası Cassleman da elektrikle öldürülür. Bu adam güdük lakaplı John Stockton ile ciddi kavga etmiştir. Kinsey, ayrıca Los Angeles'tan gelen mafyatik adamlarla da uğraşmak zorunda kalır. Lorna evlenecektir ve bu mafya onu öldürenin kim olduğunu merak etmektedir. Acaba katil kimdir ve bu işi neden yapmıştır? Kinsey katili bulabilecek midir? Adalet tamamen sağlanacak mıdır? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
232 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
Kinsey Millhone, en son aldığı işte yaralandığı için fizik tedaviye gitmektedir ve orada Bobby Callahan ile tanışır. O da bir kaza atlatmıştır ve birinin kendisini öldürmek istediğini düşünmektedir. Belleğinde kayıplar olduğundan bunun kim olduğunu bilmemektedir. Bu arada ev sahibi olan Henry Pitts'e Lila Sams adında bir kadın dadanmıştır. Bobby'nin annesi Glen, üvey kardeşi Kitty, üvey babası Derek, Nola ve kocası Doktor Fraker, psikiyatrist Kleinert, arkadaşları Gus ve Kelly bu işte olağan şüphelilerdir. Bobby'yi kim öldürmüştür ve bunu neden yapmıştır? Kinsey katili bulabilecek midir? Ayrıca Henry'nin başındaki belayı onu üzmeden def edebilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sue Grafton
Unvan:
Amerikalı Polisiye Roman Yazarı
Doğum:
ABD, 24 Nisan 1940
24 Nisan 1940 tarihinde Louisville, Kentucky'de doğdu. Babası C.W. Grafton da ünlü bir polisiye yazarı idi. Louisville Üniversite'sinde İngiliz Edebiyatı okudu. 1962 yılından beri Kaliforniya'da yaşamını sürdürüyor.

Önceleri bir sürü işe girip çıkan Grafton, daha sonra televizyon için senaryo yazmaya başladı.

En büyük başarısını ''Kinsey Millhone'' romanları ile elde etti. Romanları 28 ülkede 26 değişik dile çevirilmiştir.

Sue Grafton, Steven F. Humphrey ile evli ve daha önceki evliliklerinden üç çocuk ve iki torun sahibidir. Bugün Santa Barbara-Kaliforniya'da yaşamını sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 89 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 67 okur okuyacak.