Şule Yüksel Şenler

Yazar 8,2/10 · 612 Oy · 7 kitap · 2873 okunma ·  132 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

132 okur beğendi.
612 puanlama · 153 alıntı
0 haber · 5.322 gösterim
2.873 okur kitaplarını okudu.
584 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
21 okur kitaplarını şu anda okuyor.
54 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Şule Yüksel Şenler'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Şule Yüksel Şenler'in Biyografisi

Şule Yüksel Şenler (d. 29 Mayıs 1938-Kayseri), Türk yazar. 1960lı yıllarda gazete yazıları ve konferanslarla ün kazanmıştır.rnrnAslen Kıbrıslıdır. Küçükken ailesiyle birlikte İstanbula göç etti. Öğrenimini ortaokul ikinci sınıfta bıraktı.Bir terzinin yanında çalışmaya başladı. O bunun ileride kendi başörtüsü modelini yaratmasına yol açtı. 21 yaşında gazetecilik yapmaya başladı. 1965te görüntüsü ile düşüncelerinin uymadığını düşünerek tesettüre girdi. Yeni İstiklal Gazetesi’ndeki yazıları nedeniyle hakkında davalar açıldı. Anadoluyu dolaşarak verdiği konferanslarla tartışmalar başlatmıştır. Onu taklit eden genç kızların başlarını aynı şekilde örtmeleriyle bu tarz örtü şulebaşı olarak anılmaya başlandı. Cevdet Sunaya yazdığı bir mektup yüzünden cumhurbaşkanına hakaretten tutuklandı, sekiz ay cezaevinde kaldı.rnrnHür Söz, Yeni İstiklal, Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası yaptı. Bugün gazetesinde 1967-71de köşeyazarı idi. Seher Vakti dergisi başyazarı oldu. 1971de hapis yattı. 1980den sonra Zaman ve Milli Gazetede yazdı.rnrnHuzur Sokağı adlı romanı filme alındı. Yücel Çakmaklının yönettiği Birleşen Yollar adlı filmin başrollerinde İzzet Günay ve Türkan Şoray oynadı.rnrnŞule Yüksel Şenler ilerlemiş yaşına ve rahatsızlığına rağmen ara ara gazete ve dergilerde çeşitli yazılar yayınlamaktadır.
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
27 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Karıncaya sormuşlar:
-Ne yapıyorsun öyle harıl harıl?..
-Dağı kazıyorum.
-Dağı kazıyıp ne yapacaksın?...
-Bir tünel açacağım ve dağın arkasında bulunan Kabe-i Muazzamaya varacağım.
-Ama bu muazzam tüneli açmaya senin ömrün yetmez ki..
Karınca cevap vermiş:
-Olsun... Hiç değilse onun yolunda ölürüm, ya!...

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 237)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 237)
Ş'eyda N'ur, bir alıntı ekledi.
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın fikrini Allah'tan çeviren kimseler aslında insan suretine bürünmüş şeytanlardır....

Huzur Sokağı, Şule Yüksel ŞenlerHuzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI), bir alıntı ekledi.
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Shakespeare
"İyi geceler... İyi geceler
Ayrılık tatlı bir keder
Sabah oluncaya kadar
İyi geceler... "

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 42 - Timaş Yayınları)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 42 - Timaş Yayınları)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
 22 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Okuduğunuz o güzel eserleri dinledikçe dünyamın değiştiğini, dünya görüşümün yepyeni bir aydınlığa kavuştuğunu hissediyordum... Bize gerilik ve iptidâilik olarak gösterilmek istenen dinimiz, meğer ne ulvî bir yücelige sahipmiş!... Ve o yüce dinin mensubu olduğumuz halde ona sırt çeviren biz gafiller meğer ne cüce birer varlıklarmışız!...

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 40)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 40)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

- Sizinki eğlence değil, zıkkımın kökü!...

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 135)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 135)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sen bilir misin ki anacığım, onlar bütün lüks ve debdebeli yaşayışlarına rağmen aslında ne zavallı, ne acınacak insanlardır?

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 53)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 53)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
30 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kadın denilince aklına derhal annesi gelirdi. Kendisini bildiği yaştan beri bu mübarek, faziletli kadını, daima vefakâr, daime fedakâr, eşi ve çocuğu için canını tereddütsüz feda eden bir şefkat kahramanı, lüzumu olmadıkça asla sokağa çıkmayan saadeti, huzuru yalnız evinde duyan, zevki maddede değil mânada bulan, iffet ve izzet sahibi muhterem bir varlık olarak görmüştü.

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 21)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 21)
Ayfer Kadife (AYIŞIĞI), bir alıntı ekledi.
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Einstein;
" Bugünün gençleri, çabuk iş gören bir makine gibi yetişiyorlar. Fakat insan asla bir makine olmamalıdır. İnsanın iyi ile kötüyü, güzel ile çirkini ayırt edebilecek bir kafası olmalıdır. Ben bugünkü gençlikte en büyük eksiklik olarak bunu görüyorum. Çocuklarımıza başka türlü bir terbiye verelim. Yoksa tâlimli köpeklerden farkları kalmayacak... "

Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 31-32 Timaş Yayınları)Huzur Sokağı, Şule Yüksel Şenler (Sayfa 31-32 Timaş Yayınları)
Bütün Alıntıları Göster

Şule Yüksel Şenler kitap incelemeleri

Tuncer KAHRAMAN, Huzur Sokağı'ı inceledi.
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Huzur Sokağı dizi olarakta ekranlarda yerini alan fakat dizi ile roman arasında alaka dahi yok diyebileceğim bir eser . Aşkın en güzel en temiz hali sonunda kavuşmak olmasada romandaki gönüllere işleyen içten muhabbeti zevkle okuyacak ve o hayatın içinde olduğumuzu göreceğiz. Yapılacak yorumlar bile az geliyor okuyun derim....

Mavera, Huzur Sokağı'ı inceledi.
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın huzur yolculuğu, bir sokak krokisinde anlatılmış, hayatı dinamikleri ile ele almış, aşkın ıstırabı ile sokaktan, taşradan büyük şehirlere, büyük metaforlarla varmış.

"Sena", Huzur Sokağı'ı inceledi.
 20 Oca 11:33 · Kitabı okudu · 7 günde

Veee işte bir kitabı daha bitirmiş bulunmaktayım.Veya bir filmi,zaten  romanlarda film gibi değil midir ?Seni alır götürür ..Beni de aldı götürdü ve hiç tahmin edemeyeceğiniz duygularla getirdi..


Farkettimde son zamanlarda okuduğum kitaplar hep islam üzerine.Bu kitapta da baştan sona İslamı muntazam şekilde anlatmış bulumakta ve bunu okura en derin hislerle verebilmekte. "Huzur Sokağı" dizi olduğu için konusunu,karakterlerini biliyor olabilirsiniz.O yüzden çok fazla derinlere inmeden şunları söyleyebilirim : Huzur sokağında yaşayan genç,ahlâklı,imanlı ... Bilal ,küçük yaştan beri islami bi şuurla yetişmiştir. Sokakta keyifli,huzurlu günler geçirirken karşılarına dikilen bir apartmandan sonra hayatı değişmiştir.Kendisinden çok farklı olan Feyza'ya karşı hisler duymaya başlamıştır.Gerisi zaten meçhul.....Okuyunda görün :)


Kitap beni derinden etkiledi ..Her zamanki gibi kitabın son sayfasında gözyaşlarımı tutamadım.."(  Okumayan varsa okusun derim.^^

Nurgül..., Huzur Sokağı'ı inceledi.
14 May 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aslında kitabı bitirdikten sonra derin bir sessizliğe büründüm. ne diyeceğimi kitabın hangi güzelliğinden bahsedeceğimi bilmiyorum. bu kitabı okudugum süre zarfında hayatımda çok şey değişti ve değişmeyecek devam edeceğini düşünüyorum. bu kitap benim için bir dön noktası sanki. Üzerinde çok düşündüğüm ve içinden bir türlü çıkamadım fikirlerim birazda olsa yönünü bulmuş gibi hissediyorum lakin buna rağmen kafam çok karışık hala eksik bir şeyler var çünkü bu eksiklik benim düşüncelerimde degil yaşayış biçiminde. son bir ay içinde üst üste okuduğum kitaplar ve tanıdığım insanlar benm bir arayış içine girmeme sebebi oldu umarım bu arayış içinden alnımın akıyla çıkabilirim.

Sevdenur Akgöz, Huzur Sokağı'ı inceledi.
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aaah Huzur Sokağı, sen de mi buralardaydın? Ben de seni arıyordum.
Küçükken annem yatmadan önce bize okurdu, tabi o zamanlar sıkıcı gelirdi bana. Daha sonra 1. cildini buldum-2. cildi vardı bizde sadece-. Kuzenim tavsiye etmişti. Böyle tanıştık biz Huzur Sokağıyla.
Bana okumayı sevdiren kitap. Sabahtan akşama kadar Huzur Sokağı okurdum. Arada mola,devam... Yeri geldi ağladım onunla, yeri geldi güldüm, yeri geldi aşık oldum... Öyle içten öyle kana kana okudum ki-Şule Yüksel Şenler in ellerine sağlık-, kitap bitince adeta inanamadım. Bir süre onun üstüne kitap okumadım, okuyamadım. Filmini izledim. Bir süre sonra dizisi çıktı onunla avundum. Ben her yerde Huzur Sokağı hakkında konuşuyordum. Şule Yüksel Şenler ile tanışmayı öyle çok istedim ki...
İşin özü Huzur Sokağı benim için sadece bir kitap değil. O bence canlı. Belki de benim en iyi arkadaşım, hatta öyle ki hayatımdaki bazı kişilerden daha değerli.
Buraya düşüncelerimi ve duygularımı yazmak öyle rahatlattı ki beni bilemezsiniz. Susamışım Huzur Sokağı hakkında konuşmaya...
Sevgili okur,
Umarım sen de Huzur Sokağı gibi bir kitabı okumanın zevkini yaşarsın.

Şükrü, Huzur Sokağı'ı inceledi.
16 Ağu 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Allah sevgisi ve imanini bir aşka satmayan müthiş bir iradenin sunumu ve hayatini aşka değilde imanina adayarak yasayan insanların hikayesi okunmaya değer..

Fatma Nur ACAR, Huzur Sokağı'ı inceledi.
05 Nis 23:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Temiz bi aşkın yaşandığı çok güzel bi roman. Yıllar önce okumuştum belki 6 belki 7 yıl oldu. Bendeki cilti eski ve basım sayısı ilk sayılardı sanırım. Çok orjinal ve insanın içini ısıtan bir kitap. Filmi bu kadar güzel olamaz. Okduğumda 12 13 yaşlarındaydım. Küçüklüğümde yaptığım en akıllıca şey bu kitabı okumak olmuştu. Tavsiye ederim :)

Duygu İşinden, Huzur Sokağı'ı inceledi.
10 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi

3 gün içinde bitirdiğim harika bir kitap. Hem maddi aşkı hem manevi aşkı barındıran harika bir eser.Herkesin kütüphanesinde bulunması gerekli olduğunu düşünüyorum..

Kevser Kızık, Huzur Sokağı'ı inceledi.
18 Nis 17:42 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bilal ile Feyza’nın muhafazakar aşkını anlatan bu kitap, hemen hemen bir çoğumuzun kütüphanesinde yerini almıştır. Kütüphanesinde olmayanlar ise tez zamanda alıp okuması önemle rica olunur.ben okurken çok imrenerek okudum bana da çok büyük faydaları oldu bu kitabın tavsiye ederim okuyacak olan arkadaşlara yalnız dizi ile alakası yoktur bu kitabın onu da söylemeden geçemeyeceğim iyili kitabını alıp okumuşum

Bu günün nasıl zor kazanıldığını bu günkü rahatlığın o günlerde verilen fedakarlıklar sayesinde olduğunu ve şuan içi boşaltılmış bir çok terimin içinin tekrar doldurulması sağlayacak güzel bir roman ve tefekkür edenler için çok güzel fikir ve tarih kitabı özelliğini üzerinde taşıyan nadir eserlerden.

Bütün İncelemeleri Göster