1000Kitap Logosu
Susan Hill
Susan Hill
Susan Hill

Susan Hill

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.1
39 Kişi
94
Okunma
2
Beğeni
988
Gösterim
Unvan
İngiliz Yazar
Doğum
Scarborough, Kuzey Yorkshire , İngiltere, 5 Şubat 1942
Yaşamı
Susan Hill Roman, oyun ve çocuk kitabı yazarı Susan Elizabeth Hill, 1942’de İngiltere’nin Scarborough adlı kasabasında doğdu ve Londra’daki King’s College’de İngiliz edebiyatı eğitimi aldı. İlk romanı The Enclosure 1961’de, mezuniyetinden iki sene önce yayımlandı. 1963 ve 1968 yılları arasında gazetecilik yaptı. 1972’de Royal Society of Literature üyesi oldu ve radyo BBC’ye bir kitap programı hazırlayıp sunmaya başladı. 1996’da kendi yayınevi Long Barn Books’u kurdu ve 1998’de Books and Company adlı edebiyat dergisini çıkarmaya başladı. Shakespeare uzmanı Profesör Stanley Wells’le evlidir. I’m the King of the Castle (1970) adlı romanıyla Somerset Maugham Ödülü, The Bird of Night (1972) adlı romanıyla Whitbread Roman Ödülü aldı. The Woman in Black(1983) adlı hikâyesi sahneye ve televizyona uyarlandı. The Glass Angels (1991),Beware, Beware (1993) ve King of Kings (1993) adlı üç tane çocuk kitabı yazdı. Son derece üretken bir yazar olan Susan Hill’in, bunlardan başka çok sayıda romanı, radyo oyunları, kurmaca olmayan kitapları ve Penguin Books için hazırladığı kısa öykü derlemeleri bulunmaktadır. Cinayet Bahane (YKY, 2009) ve Temiz Kalpliler (YKY, 2010) yazarın Başmüfettiş Simon Serrailler’nin maceralarını anlatan polisiye dizisinin ilk iki romanıdır.
Melis Ünler
Şatonun Kralı'ı inceledi.
237 syf.
·
7/10 puan
#kitapyorumu #şatonunkralı #iamthekingofthecastle Joseph oğlu Edmund ve babasıyla büyük bir eve taşınır. Kısa sürede babasını kaybeder. Evin tapusu üzerlerine geçene kadar ev eşyalarından değerli olanları kırmızı oda denen odaya saklar ve Edmund'un girmesine izin vermez. Edmund yasakları çiğnemeyi seven isyankar bir çocuktur. Babası hem Edmund'a arkadaş olması hem de ev işlerini yürütmesi için bayan Kingshaw ve oğlu Charles'ı eve alır. Edmund, Charles'ın varlığını asla kabul etmek istemez. Ancak babası arkadaş olmalarını zorladıkça zalimleşir ve Charles'ı sürekli psikolojik baskı altında tutmaya ona kötülük yapmaya başlar. Aralarındaki üstünlük dengesi, esasında korkak bir doğaya sahip Edmund tehdit altında hissettiğinde değişir. Çocuk zorbalığını çok güzel işlemiş. Sineklerin tanrısı'na benzetilmiş Ama ben o kadar aşırı bulmadım kitabı. Daha çok dram ön plandaydı. edmund'u sık sık hırpalamak istiyorsunuz. Evin boğucu havası, gotikliği fazla verilememiş. Karakter geçişi hızlı olduğundan ona odaklanıp kitaptan az zevk alıyorsunuz. Anlatım aşırı acayipti. Kitabın kısaltılmış olabileceğini düşündüğü ilk sayfalarda. Önemli şeyler arka arkaya dizilmiş. Ayrıca olaylar bir kişi tarafından değil her karakterin görüş açısından anlatılıyor. Anlatıcı da yok aslında bir anda charles oluyoruz, bir cümle ya da paragraf sonra edmund ya da ortamdaki başka karakter oluyoruz. Bu sebeple bir karakterle özdeşleşmeniz zorlaşıyor. Gerçeği de bu kadar karışık mı emin olamadım. Ama kitap kesinlikle kendini okutuyor ve çok başarılı. Çocuk kötülüğü, zırbalık ve dram konularına ilginiz varsa deneyin. . #cevizyorumluyor #susanhill #remzikitabevi #1k1f #kitapsevgisi #kitaptavsiyesi #kitapayracı #bookstagram #cats #exoticshorthair #okudumbitti #kitaplar #kitap #kitapkurdu #kitapaşkı #kitaplık #shelfie #catlovers
Şatonun Kralı
7.3/10
· 11 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
Librarian of London
Siyahlı Kadın'ı inceledi.
144 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Siyahlı Kadın | Susan Hill Genç bir avukatken iş için İngiltere’nin ücra bir köşesine gönderilen Arthur Kipps, ıssız bataklıklar ortasındaki karanlık Eel Marsh Evi’nde geçirdiği korkunç günleri şimdiye dek kimseye anlatmadı. Ona kalsa anlatmak bir yana, yaşadıklarını anımsamak bile istemezdi ama zihninin derinliklerine sürgün ettiğini sandığı hikaye artık dile getirilmeyi talep ediyordu. Böylece Arthur, ruhunun kuytu köşelerime gizlenen şeytanları çıkarmak için Eel Marsh Evi’nin, evin yapayalnız ölen sahibi Alice Drablow’un ve onun korkunç sırrının hikayesini yazmaya başladı. Pek kimse tarafından bilinmeyen ama muhteşem bir roman olan Siyahlı Kadın, korku-gerilim türünde bir başyapıt. Kitaptan esinlenilerek çekilen filmini izlemiştim en başta ve filmi çok beğenip araştırdığımda kitabının da olduğunu ve hatta Türkçe baskısının da olduğunu görmüştüm. Uzun bir zamandır bu kitabı istiyordum sonra Nadir Kitap’ta bulunca hemen aldım ve bazı farklılıklar olmakla birlikte filmi kadar kitabını da çok beğendim. Hatta kitabı daha çok sevdim. Kitabın kapağı filmden esinlenilmiş ve anlaşılacağı üzere filmde Arthur Kipps rolünü Daniel Radcliffe oynuyor. Filmini neden bu kadar beğendiğimi anlamış oldunuz burdan da Tüyleri diken diken edecek ve sanki kitap okuyormuş gibi değil de film izliyormuşçasına sürükleyecek bir korku romanı arıyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum. 2011 yılında basıldığı için şu an güncel baskısı yok ama Nadir Kitap ve bu tarz ikinci el kitap satan sitelerde kitabı çok uygun bir fiyata bulabilirsiniz
Siyahlı Kadın
7.0/10
· 71 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
çilek
Siyahlı Kadın'ı inceledi.
144 syf.
·
Puan vermedi
Üstün bir korku kitabı. Filmi de var, ilk olarak kitabı okursanız daha iyi olur. Çoğu yerde gerildiğimi hissettim. Neler olacağını merakla okudum. Alice Drablow'un sırrını merakla bekleyeceksiniz, olacakları hemen öğrenmek isteyeceksiniz.
Siyahlı Kadın
7.0/10
· 71 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
Kerten kelebek
Siyahlı Kadın'ı inceledi.
144 syf.
·
9 günde
·
Puan vermedi
Zevk alarak okuduğum bir kitaptı bazı yerlerde sanki gerilim filmi izliyormuşum gibi geldi.Bu kitabı gece okumayı tavsiye ederim gerçekten tüyler ürpertici bölümleri var.
Siyahlı Kadın
7.0/10
· 71 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3