Susanna Tamaro

Yazar 7,8/10 · 971 Oy · 24 kitap · 4439 okunma ·  209 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

209 okur beğendi.
971 puanlama · 923 alıntı
2 haber · 7.407 gösterim
4.439 okur kitaplarını okudu.
969 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
39 okur kitaplarını şu anda okuyor.
45 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Susanna Tamaro'nun Biyografisi

Susanna Tamaro, İtalyan kent soylu bir ailenin kızı. Trieste'de 1957 yılında doğdu, Orvieto yakınlarında kedileri ve köpeğiyle birlikte yaşamaktadır. Zor bir çocukluk dönemi geçiren Tamaro, 18 yaşındayken, bir depreme tanık olur, 25 yaşındayken ölümcül bir hastalık geçirir ve 27 yaşında yazmaya başlar.

Her başarıya ulaşmış yazarın yaşamış olduklarını o da yaşar. İlk denemelerinde başarısız olur ama bunlara aldırmadan yoluna devam eden Tamaro “Tek Bir Ses İçin” adlı kitabıyla büyük ses getirir. ”Yüreğinin Götürdüğü Yere Git” adlı bu eser de ona daha büyük bir ün kazandırır. (Bu kitap aylarca İtalya'da liste başı olmuştur.) Genelde günlük ya da mektuplar şeklinde yazar. Olayları birinci ağızdan anlatır. Eserlerinde hep bir hüzün vardır. Kahramanları genellikle ölümün eşiğine gelmiş ama bu durumu kabullenmiş; hayatta aradığını bulamamış insanlardır.

Susanna Tamaro'nun Kitapları Kitap Ekle

2. Yüreğimin Sesini Dinle (Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'in Devamı...)
7,6/ 10  (40 Oy) ·  308 Okunma
3. Anima Mundi (Dünyanın Ruhu)
7,5/ 10  (28 Oy) ·  102 Okunma
7,4/ 10  (21 Oy) ·  87 Okunma
7,2/ 10  (6 Oy) ·  37 Okunma
8,4/ 10  (12 Oy) ·  30 Okunma
7,9/ 10  (9 Oy) ·  19 Okunma
7,2/ 10  (5 Oy) ·  13 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
19 Mar 19:48 · İnceledi

“ Neden bütün âşıklar denize bakmayı severler, biliyor musun ? “

Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 85 - Can Yayınları)Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 85 - Can Yayınları)
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
19 Mar 13:14 · İnceledi

“ Belki de bu günleri yaşamak için doğmuşumdur. “

Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 57 - Can Yayınları)Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 57 - Can Yayınları)
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
18 Mar 16:40 · İnceledi

“ Hayatımızın hatırladığım ilk anından itibaren seninle benim aramda daima bir kitap olmuştu.”

Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 21 - Can Yayınları)Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 21 - Can Yayınları)
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
19 Mar 13:37 · İnceledi

“ Bir kenarda aşk yazıyordu, bir kenarda sorumluluk ... “

Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 61 - Can Yayınları)Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 61 - Can Yayınları)
Özgürlük, bir alıntı ekledi.
19 Mar 15:09 · İnceledi

‘ Senin yazdığın metinde “ aşk “ sözcüğü çok sık geçiyor. Böylesine çok kullanılan ve tüketilen bu sözcüğün arkasında neler gizlendiğini hiç düşündün mü ? ‘

Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 67 - Can Yayınları)Yüreğimin Sesini Dinle, Susanna Tamaro (Sayfa 67 - Can Yayınları)
AdAr, bir alıntı ekledi.
 12 Şub 21:43

Akmayan gözyaşları kalpte birikirler, zamanla kabuk tutarlar ve kirecin çamaşır makinasını tıkaması gibi kalbi tıkayıp felç ederler.

Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 16 - Can Yayınları)Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Susanna Tamaro (Sayfa 16 - Can Yayınları)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
29 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsanın kendine kavuşması için önce kendini yitirmesi gerekiyor.

Sonsuza Kadar, Susanna Tamaro (Sayfa 132 - Can Yayınları - 1. Baskı)Sonsuza Kadar, Susanna Tamaro (Sayfa 132 - Can Yayınları - 1. Baskı)
Bütün Alıntıları Göster

Susanna Tamaro kitap incelemeleri

Kişileri tanıma ile başlayan duygusal yoğunlukla devam eden ve sonunda özümüze dönüşle son bulan bir kitap Yüreğimin Sesini Dinle .... Kitabı keyif alarak okudum, okudukça bir taraftan hüzünlendim bir taraftan da sürekli olarak kendimi ve içinde bulunduğumuz hayatı sorguladım , zaten kitap ister istemez bunu yaptırıyor. Eğer kitaptaki duygusal yoğunluk devam etseydi yarıda kesmek zorunda kalabilirdim çünkü bu kadar hüzün karakterime uygun değil :)) Hayatın için de haliyle her şey mevcut ölüm, aşk , sevgi, hastalık , mutluluk ama ana karakterdeki Sevgili Hanımefendi tüm bunları özümseyerek hayatına devam etmeyi biliyor ama aslında burada tüm Sevgili Kitapseverlere hayatımızla ilgili ışık saçıyor. Sevgili Kitapseverlere yüreklerinin sesini dinlemeleri dileğiyle ...

Elif Kp, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
27 Mar 10:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

*Yapılacak ilk devrim, insanın kendi içine yapacağıdır, evet ilk önemli devrim budur. İnsan kendi hakkında bir düşünceye sahip değilken bir düşünce uğruna savaşmak, yapılabilecek en tehlikeli şeylerden biridir.
*Dur, sessizce dur ve yüreğini dinle. Seninle konuştuğu zaman kalk ve "yüreğinin götürdüğü yere git"

Aşk kitabı değil aksine uzun süre yaşamış bir kadının torununa "Okuyacağından bile emin olmadan yazdığı mektuplar"
Bir sırla 3 hayatı da değiştiren bir kadın. Ben zaten yaşı hayli ilerlemiş bir insan gördüm mü, yanında bir yer edinir, başlarım hayatını dinlemeye, sizinde böyle bir merakınız varsa bir solukta bitirirsiniz.
Sağlıcakla kalın:)

salih, Kitaplardan Korkan Çocuk'u inceledi.
 22 Eki 2017 · Kitabı okudu

Yıllar sonra çocuk kitabı okudum bugün. İncecik, kısacık ama sıcacık. Anne babasının zorla kitap okutmaya çalıştığı, kitap okumayı sevmeyen bu yüzden evden kaçan bir çocuk, parkta yaşlı bir kör adamla karşılaşıyor ve kitap okumayı sevmeye başlıyor bu güzel insanla birlikte. Bu kitaptan bi sürü alıp çevremdeki bütün çocuklara dağıtmak istiyorum.

Taner durmaz, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
14 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Anneanne sen ne güzel insanmissin böyle
Bir anneanne nin torununa tavsiye,öneri, uyari mahiyetinde yolladığı mektuplar güzel bir kitap keşke bizimde hayatımıza yön vermemize yardımcı olacak büyüklerimiz olsaydi

salih, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git'i inceledi.
16 Nis 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

80 yaşındaki bir kadının uzaklardaki torununa yazdığı mektuplarından oluşuyor. Yalın bir dille,sevgisini katarak tüm içtenliğiyle yazılmış ama gönderilmemiş olan bu mektuplarda, yaşlı kadın, kendisinin ve kızının acı dolu yaşamlarının gizemli yönlerini açığa vururken, bir yandan da hem kendini, hem de kızını yaşamı üzerinden bir iç hesaplaşma yürütüyor.Acılarını,mutluluklarını,pişmanlıklarını hissettiklerini torununa sevgiyle, bilgece aktarmak isteyen bu kadın, kendi gençliğinde yapmayı göze alamadığı şeyleri yapmasını torununa öğütlerken, "Yapmaya değecek tek yolculuk, içimize yapacağımız yolculuktur," diyor; "yüreğimizin götürdüğü yere gitmeliyiz."

Nazan gercek, Rüzgar Ne Diyor'u inceledi.
28 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Susan Tamaro ile ilk tanışmam birden baktım kitapligima elime bu kitap geldi. Akici , güzel bir kitap. Kitapda 4 öykü bulunmaktadır beni en etkileyen rüzgar ne diyor oldu. Hikayelerde kaçak mültecileri taşıyan teknede acı sonlarla ,ya da nedeni anlaşılmayan cinayetler , özlemleri peşinde koşanlar insanlar ele alınmış. Kitap gayet akici okumanızı tavsiye ederim.

Hakan Can, Luisito: Bir Sevgi Öyküsü'ü inceledi.
18 Şub 20:33 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yüreğimde sevginin sıcaklığını ve güzelliğini hissedebildiğim kısa ve hoş bir öykü, Luısıto.

Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış, çocuklarından ve insanlardan kalbindeki sevgiye karşılık görememiş emekli bir öğretmenin; geçmişiyle, yalnızlığıyla ve ölümle yüzleşmesi hengâmında hiç ummadığı bir şekilde hayatına dahil olan bir papağan.Bu papağanın kalbindeki sevme pırıltısını alevlendirmesi ve tekrar yaşama umutla bakmaya vesile olması.Onunla yaşadığı dostluğun; düşündüren, hüzünlendiren, mutlu eden sıcacık hikayesi.

Sait Faik’in dediği gibi, “Bir insanı sevmekle başlar herşey.” bazen bir insanı, bazen bir hayvanı, belki bir çiçeği sevmekle de başlayabilir herşey.
Yine Sait Faik’in dediği gibi, “Burada herşey bir insanı sevmekle bitiyor.” sonucuyla yüzyüze kalmamak için biz, iyisimi herşeyin sahibine verelim gönlümüzü ve onun namına, yani razı olacağı şekilde sevelim herşeyi sevgili okur.
O zaman biten herşey, öldürmeyen şey güçlendirir misali, uyanışımıza ve varoluşumuzu gerçekleştirmemize vesile olur umarım.

Kitapla ilgisi olmasada, en azından konuyla alakası olması bakımından sözümü zamanın bedi’sine, yani Bediüzzaman’ın özlü bir sözüne yer vererek bitirmek istiyorum. Keyifli okumalar dilerim.
“Kimin için Allah var, ona herşey var; ve kimin için yoksa, herşey ona yoktur, hiçtir.”
Sözler

Merve Korkmaz, Yüreğimin Sesini Dinle'yi inceledi.
08 Nis 17:31 · Kitabı okudu · 12 günde · 6/10 puan

Açıkçası güzel bir kitaptı fakat biraz sıkıcı yanları vardı. İlk kitabını büyük bir özenle okuduğumu hatırlıyorum üzerinden bayağı bir zaman geçti. İnsanoğlunun en büyük yarasının her şeyi elde edebileceğini düşünmesi ile ortaya çıkan bencilliğin esiri olmasını gayet iyi özetliyordu.
Özellikle de başka değindiği en güzel nokta erkeklerin kadınlar üzerindeki bakış açılarıydı. Ilaria' ya yazılmış mektup birçok erkeğin dile getiremediği eğer kadınlara söylerse elinden kaçırabileceği birçok cümleyi açık yüreklilikle dile getirmiş olmasaydı. Kitabı okuduktan sonra bir kadın olarak bu konuda bilinçlendim diyebilirim.
Kitabın beğendiğim daha doğrusu ilk defa karşılaştığın bir diğer bakış açısı ise iyiliğin, kötülüğün, vahşetin, cennetin bunların hepsinin insanoğlunun ürünü olduğunu ortaya koymasıydı. Hepsinden insan sorumlu tutuluyordu.

Güler Bilkay Aygün, Luisito: Bir Sevgi Öyküsü'ü inceledi.
28 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın içini ısıtan bir kitap. Konusuna gelince; Emekli bir öğretmen olan roman kahramanı yaşlı kadın, bir gece çöp tenekesinin dibinde bir papağan bulur ve tüm yaşamı değişir.

Harika bir gençlik romanı.. 17 yas üzeri genç kızların okumasını tavsiye ediyorum.. Ayşe Kulin tartışmasız en sevdiğim yazarlardan biri.. okunmalı...

Bütün İncelemeleri Göster