Sylvie Germain

Sylvie Germain

7.6/10
7 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
582
Gösterim
Adı:
Sylvie Germain
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Châteauroux , İndre, Fransa, 1954
Sylvie Germain, günümüz Fransız romancılığında bir yıldız gibi parlayan, yazdığı roman ve öykülerle ustalığını ve özgünlüğünü kanıtlayan, 1954 doğumlu genç bir kadın romancı.
Peggy bir mektubunda, "Aşkın bir şekilde yavaş yavaş biçim değiştirip çirkinleşmesini hiç yaşadınız mı? "diye sormuştu.
Sevgi insanın ortaya koyduğu şeylerle, işlerle kanıtlanır...
Sylvie Germain
Sayfa 99 - Can Yayınları 1. Baskı 1991
Ve kitap, sayfalarını hışırdatarak, sözcüklerini koşturarak, kesintisiz sürüyor. Gece de öyle, sürüp gidiyor, bulutsu görünümler sergileyerek ve kayıp giden yıldızlarıyla.
Sylvie Germain
Sayfa 14 - Can Yayınları 1 Baskı 1993
Öyle yazılmış kitaplar vardır ki, bunlar kimi zaman bazı okuyucuların üzerinde, kulağımızı dayadigimız ve bir anda, içinden kanımızın sessizce akışının ugultusunu duyduğumuz iri deniz kabuklarının etkisine benzer bir etki yaparlar.
Sylvie Germain
Sayfa 81 - Can Yayınları 1. Baskı Şubat 2008
Öyle bir şarkı ki, bellekte kalmaz da, alabildiğine içe akıtılmış gözyaşları gibi, yavaş yavaş kana karışır ve yüreğin en derinine oturur kalır. Öylesine şarkılar ki, bunlara şarkı denmez, suskunluğun en uç noktasında fısıl fısıl gözyaşlarıdır bunlar, gizliden gizliye yüreğe dolan yarı saydam yaşlar...
Sylvie Germain
Sayfa 53 - Can Yayınları 1 Baskı 1993
Şu dünyada yapayalnızım ben, benim gibi olanlardan farkım farkım şu ki yalnızlığa tümüyle sahip çıkıyorum ben. Geçmişim yok, ne aile ne de toplumsal bir geçmişim. Vatanım yok benim, anılardan uzağım, özellikle anılardan. İstemem onları. Yaşadığım şu an için varım ben, çok kısa bir an.
Sylvie Germain
Sayfa 130 - Can Yayınları 1 Baskı 1993
"Sonunda insan, hiç kimseye nereye gittiğini haber vermeden, tamamıyla ortadan kaybolur."

İkinci Dünya Savaşı'nı görmüş ve sorumlu olmadığı bir tarihin yükü altında ezilmiş bir çocuğun hikayesi ...

Okurken çok duygulanmıştım. Şiirsel bir dili vardı bu ödüllü kitabın. Adeta duygular sel olmuş yazarın kaleminde akmış gitmişti kitap boyunca.

Zamanın akışına bırakılmış bir hikaye adeta, sonunu merak etmeden sadece okuma isteği ile okudum kitabı...
Herkesin beğenmeyeceğini düşünüyorum. Kitabın her bölümünde doğaüstü olaylar ve cinsellikle harmanlanmış olaylar örgüsü hakim. Ben türüne göre çokça farklı bulduğum için beğendim. Sürükleyici ve merak uyandırıcı bir kitaptı.
Fransız yazarımız bu ilk romanında: fantastik öğelere bolca yer vermiş ve insan ruhu, ölüm, ve doğa üzerine düşünceler serpiştirmiş. Farklı ve hatta acayip denebilecek bir eser.
Gecelerin Kitabı'yla birlikte ikileme oluşturan bu seri belki de Marquez'in Yüzyıllık Yalnızlık'ından daha iyidir. Yine onun gibi Büyülü Gerçekçilik akımında yazılan kitapta gerçekleşen her doğaüstü olay hiçbir şaşkınlık yaratmaz yaşayanlarda, dolayısıyla doğaüstülük de kalmaz aslında. Ama biz okuyucuyu yeterince şaşkınlığa düşürür bu durum zaten. Bir ailenin bir kuşak süresince yaşamına odaklanan kitap Büyülü Gerçekçilik akımının en iyi örneklerinden biri olarak okunmayı hak eder.
Gecelerin kitabını kısa sürede okuyup bitirdim. Gerçek dışı masal gibi bir kitap. Aslında olaylar gerçeğe yakın fakat birden öyle olağan üstü olaylar oluyor ki kendinizi bir masalın içinde buluyorsunuz. İster farklı bir yaklaşım deyin ister farklı bir anlatım siz bilirsiniz. Bence değişik bir kitap bu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sylvie Germain
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
Châteauroux , İndre, Fransa, 1954
Sylvie Germain, günümüz Fransız romancılığında bir yıldız gibi parlayan, yazdığı roman ve öykülerle ustalığını ve özgünlüğünü kanıtlayan, 1954 doğumlu genç bir kadın romancı.

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.