Syrie James

Syrie James

Yazar
8.1/10
10 Kişi
·
23
Okunma
·
1
Beğeni
·
818
Gösterim
Adı:
Syrie James
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Poughkeepsie, New York, Amerika Birleşik Devletleri
Vaftiz adlarımızı da ciddi olarak düşündük. Kendimizi kadın olarak duyurmak istemiyorduk, ama aynı zamanda, çok kesin biçimde erkek isimleri de kullanmak istemiyorduk, çünkü bu düpedüz yalan olurdu.
Syrie James
Sayfa 134 - Everest - Ağustos - 2013
Büyük heyecanla, küçük kitabımızı hazırlamaya başladık. Benim on dokuz ve Emily'yle Anne'in yirmi birer şiirini seçtik. Başından beri taslağı takma adlı üç yazarın eseri olarak sunmakta anlaştık ve takma ad seçimi üzerinde çok düşündük.
''Eğer Bronte olamıyorsak, en azından B ile başlayan bir ismimiz olsun,'' dedi Anne.
Syrie James
Sayfa 134 - Everest - Ağustos - 2013
Kız kardeşlerimle ben evin yarı yolundaydık ki Emily birden, ''Peki ya Bell ?'' dedi.
''Bell mi ?''
''Edebi soyadımız olarak,'' diye açıkladı Emily. ''Bay Nicholls'ın göbek adı sanırım annesinin kızlık soyadı. Şimdi onu görünce ve çanları duyunca aklıma bu geldi. İsimsiz 'Bell erkek kardeşler' olabiliriz.''
Syrie James
Sayfa 139 - Everest - Ağustos - 2013
Sonunda,vaftiz adlarımız için, Currer, Ellis ve Acton'da karar kıldık.
Syrie James
Sayfa 135 - Everest - Ağustos - 2013
Bir roman, yeni ve tanınmayan bir yazardan bile olsa , aranan bir ürün olabilirmiydi ? Eğer öyleyse, belki benim gibi ücra bir tepe köyünde yaşayan, edebi dünyayla hiçbir bağlantısı olmayan, bir rahibin kızının da, bir nebze başarıda, her ne kadar alçak gönüllü olursa olsun, şansı olabilrdi.
Syrie James
Sayfa 155 - Everest - Ağustos - 2013
"Yapmak istediğimiz ya da yapmaya korktuğumuz şeyi ertelemek için her zaman bir sebep buluruz; yarına kadar, haftaya, gelecek aya, gelecek yıla kadar... Ta ki sonunda hiçbir şeyi tamamlamayıncaya kadar"
Hayır, asla unutmadım. İnsan kendi ruhunun bir parçası olmuş birini nasıl unutabilir ki? Aramızda geçen her düşünce, her bakış ve duygu aklımda şimdi; yıllar sonra, sanki daha dün olmuş gibi taze. Bu hikaye anlatılmalı, diğer hepsini açıklayacak bir hikaye..." Syrie James/ Jane Austen'in Kayıp Anıları
Charlotte Bronte, Emily Bronte ve Anne Bronte. 1800'lü yılların ilk yarısında yaşamış ve isimleri Dünya Edebiyat Tarihine altın harflerle yazılmış olan üç kız kardeş. Bu kitapta, onların kısa süren yaşamlarının dramatik hikayesi, abla Charlotte'un anlatımıyla bize aktarılıyor.

Kitap , Charlotte'un yazdığı günlüklerden oluşmaktadır. Kitabın yazarı bu günlükleri derleyip birleştirerek bir roman havasında bize sunmaktadır. Ayrıca yazılanların tamamının gerçek olduğu, bağlantı yapmak ve kurgulamak amacıyla, sadece bir kaç cümle kendisinin eklediği, yazar tarafından önsözde ifade edilmektedir.

İngiltere'nin ücra kırsal köşelerinden birinde bulunan ''Haworth'' adlı bir köyde mütevazi olarak yaşayan ve bir papazın kızları olan bu üç kardeşin yaşam hikayelerini okurken, aynı zamanda da, başta dünyanın en iyi romanlarından ikisi ''Jane Eyre'' ve ''Uğultulu Tepeler'' olmak üzere, ''Agnes Grey','' Villette'', Shirley'', ''Tenant of WildfelL Hall ( Wildfell Hall'ın Kiracısı)'' ve ''Profesör'' adlı eserlerin yazılma ve basılma hikayelerinden de geniş bir şekilde bilgi sahibi olunmaktadır.

Kitap , Charlotte Bronte'un direkt olarak kendi yazdığı romanları aratmayacak düzeyde akıcı bir şekilde yazılmış olup, bir günlük değilde sürükleyici nitelikte bir roman görünümünde olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden baştan sona kadar büyük merak içerisinde ve kolayca okunmaktadır.

Hayatları kısacık olsa da, dünyaya böylesine büyük,ölmez ve muhteşem eserler bırakan bu kardeşlerin yürek dağlayan dramatik yaşamlarının hikayesini anlatan bu müthiş kitabı ben çok etkilenerek ve beğenerek okudum. Kesinlikle okunmasını herkese tavsiye ediyorum.
Cancağzım Charlotte!
Kitap karakterlerini sevmek, normal.
Yazarları sevmek, normal.
İkisiyle kol kola girip beş çayı içmek, eh, Charlotte ile tanışınca mecbur! Ne yazık ki ömrü kısa olan Charlotte Bronte ve yazdığı her kitapta kalbe dokunan karakterler ve kendi karakterinde hayatından, nefeslerinden izler bulmak mümkün. Profesör, Jane Eyre ve Vilette ve hala dilimize çevrilmeyen Shirley. Yetenekli Bronté kardeşlerinin hepsinin ömrü kısa, ne yazık ki. Ama belki de bu kiminin eserlerini daha bir paha biçilemez yapmıştır. Ama bunun Charlotte için geçerli olduğunu düşünmüyorum. Aralarında en uzun yaşayan kardeş olan Charlotte yazdığı her kitapta bir adım öteye gitmeyi başaran, dilini belki de birçoklarına ilham kaynağı olacak şekilde kullanmış.
Evet.
Gizli Günlükleri okurken tam olarak böyle düşünüyorsunuz. İlk olarak hemen bir 'Charlotte? Orada mısın?!' ardından 'Ah, yazar sana çok özenmiiiiş!' nidasıyla devam ediyorsunuz. Belki de bu denli kalbe dokunmasının nedeni budur. Eğer ilk olarak sevgili yazarımızın kitabını okur ve ardından buna geçiş yaparsanız arkadaş listenizde önemli değişikliklere gidebilirsiniz. Hazır olun!
Aşk var mı aşk diye yakınan olur belki.
Evet, kalbinizden taşacak bir aşk var, ama sırf onun için okumak Charlotte'a haksızlık olur azizim!
Jane Austen'ın hayatı hakkında bir çok ip ucu veriyor. Komple hayatı olmasa da; kitaplarını yazarken kendi ve çevresinde ki kişilerden etkilenerek ve hatta zaman zaman nerdeyse birebir olarak o karakterleri kitaplarına uyarlamış olduğunu anlıyoruz.
Yazarlar arasında ki bir ayırım olan; kimi yazarın tamamen hayal gücü ile yazdığı veya yaşanmışlıklardan esinlenerek kitap yazılırın en net örneğidir Jane Austen. Ben de kendisine katılıyorum ve yaşanmışlıklar olmazsa, yazar çok kolay yazamaz ve bir de tartışılan bir konu ise, acı çekmeden yazılma??? Doğru mu? Siz söyleyin:))

Yazarın biyografisi

Adı:
Syrie James
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Poughkeepsie, New York, Amerika Birleşik Devletleri

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 23 okur okudu.
  • 44 okur okuyacak.