Taha Kılınç

Taha Kılınç

Yazar
9.0/10
307 Kişi
·
857
Okunma
·
95
Beğeni
·
2786
Gösterim
Adı:
Taha Kılınç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Mersin, 1980
1980 Mersin Anamur doğumlu Nazmi Taha Kılınç, 1999 Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunudur. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni 2003 yılında tamamlayan Kılınç, farklı dergilerde yazılar kaleme almıştır. Edebî ve akademik çalışmalarına devam etmekte olan yazarın; 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları (2009) adlı kitabından yola çıkılarak açılan yarışmaya katılan çocukların sahabelere yazdıkları mektuplar, En Sevdiğim Sahabe (2010) adlı kitapla okurlara ulaşmıştır.
"Allah'ım, senden senin sevgini, seni sevenlerin sevgisini ve beni senin sevgine yaklaştıracak amelin sevgisini istiyorum!"
Taha Kılınç
Sayfa 68 - Aşina Kitap
Dışarıdan bakıldığında İslam’la hiç alakası olmadığı zannına kapılabileceğimiz bir hanımın,
havaalanında ihramlı gençleri görünce;
‘Efendimize selam götürün deyişi...
Ve o anda kalpten geçen,
‘Allah’ın kulları hakkında suizanna kapılmamalı;
sen kimsin de hüküm veriyorsun ?uyarısı...
Acı sıradanlaştı, normalleşti,rutin haline geldi.
Tıpkı Filistin ve başka coğrafyalardaki acılar gibi...
İslam, namaz ve abdestten ibaret değildir. İslam inceliktir, insan ilişkilerinde özendir, kibarlıktır, nezakettir, empatidir...
Sohbetlerimizde Kudüs mutlaka geçsin. Orada olup bitenleri muhakkak her gün düzenli şekilde takip edelim. Kudüs'te bugün acaba bana ne oldu sorusunun cevabını tıpkı en yakınlarımız ettiğimiz gibi merak edelim.
İslam dünyasının elindeki imkanlar günlük siyaset,
kavga ve hırslara kurban edilirken,
Kudüs'teki yangın hala sönmüş değil.
464 syf.
Bu kitabı çok önce okumuştum. Çok hoşuma gitmişti. Peygamber efendimizin hayatını hangi kitaptan okursanız okuyun, hepsinden ayrı zevk alırsınız.
168 syf.
·8 günde·10/10
Bu kitabı okuduğumda Kudüs hakkında aslında hiç bir bilgiye sahip olmadığımı fark ettim. Müslümanlar olarak öyle eksiklerimiz var ki... Okumadığımız için sadece medyanın bize gösterdiğiyle hareket ediyoruz. Kudüs bir anlığına gündeme geliyor, herkes slogan atıyor, sosyal medyada İsrail’i kınayan paylaşımlar yapılıyor ve ortalık yatışınca Müslümanlar tekrar gaflet uykusuna geri dönüyor. Bu da Kudüs meselesinin asla bir çözüme ulaşmamasına sebep oluyor. Bu kitap biraz olsun bizi aydınlatıyor, üstüne de 5 tane kitap tavsiyesi veriyor. Eğer Allah’a bir Müslüman olarak iman ediyorsanız Kudüs hepimizin önünde bir sınav kağıdı. Hepimizin imtihanı. Ve biz bu imtihanı bir kaç günlük “zalim“ kınamasıyla kazanamayız. Önce okuyacağız. Sonra savaşacağız.
168 syf.
Merhaba,
Kudüs Yazıları Taha Kılınç'tan okuduğum üçüncü kitap. Köşe yazılarını da her hafta okuduğum için diline epey aşinayım. Anlatımını da öyle seviyorum ki oturup karşıma alelâde bir lambayı bile anlatsa nefes almadan dinlerim gibime gelir. Tüm bunlar böyleyken, üstüne o bir de kalkıp ciğerpâremi, göz bebeğimi, dinimin direklerinden bir direği konu etmiş. Eee bize de sarılmak, sarılırken de dört kolunu birden kullanmak düşüyor. O da zaten böylesine sarılmış bu meseleye. Kudüs'le yatıp Kudüs'le kalkıyor desek yeri. Kitabı da bu hayat tarzının vücut bulmuş hali; Kudüs tarihinden, orada yaşadıklarından, peygamber, sahabe, halife hatıratlarından, ecdadın yadigarlarından, kitap tavsiyelerinden ve birtakım ortadoğu oyunlarından oluşan bir derleme. Bir başucu kitabı adeta, Kudüs hakkında bir kitap okumayan, araştırmaya henüz başlamamış birisi kesinlikle bu kitapla başlamalı. Liseden itibaren her yaşa hitap edebilecek ve her kesime Kudüs'ün ehemmiyetini anlatabilecek bir eser. Üzerine basa basa söylemek istiyorum ki; okumadan ölmeyin!


Taha Kılınç - Kudüs Yazıları
184 syf.
·9/10
Kitapta yaşamdan kısa kısa hikayeler, örnekler, tavsiyeler vardı. Hem Keyif alarak okuyacağınız hem de ders çıkaracağınız bir kitap. Daha iyi bir insan, daha iyi bir kul olmak adına güzel tavsiyeler de mevcut. Kitabın ismi de ayrıca güzel..
Ve en önemlisi de;
"Kırmadan, İncitmeden" ayrılalım şu dünyadan...
160 syf.
·8/10
Es Selam Dostlar!
Müsadenizle kitap ve yazarımızla ilgili duygularımı paylaşmak istiyorum;
Okuduğum kitapların bana katacağı anlam, bakış açısı ne kadar önemli ise yazarın karakteri ,üslubu ve niteliği de bir o kadar değerlidir.
Taha Kılınç…
İlk Kudüs Yazıları ile tanıdım ve bana verdiği en önemli mesaj ise objektifliğiydi.
Sonraları Kırmadan-İncinmeden isimli eseri ile yanılmadığımı anladım ve neticesinde Neyi nasıl Yapmalı yazara ait 3.eseri okudum.
Kitap deneme tarzında sohbet ve nasihat havasında toplumsal ilişkilerde dini,ahlaki çerçevede nasıl olmamız gerektiği güzel bir şekilde ele almış.
Yazarımız Ortadoğuya dair bilgiye hakim olduğundan bol bol çeşitlemeler sunmuş.
Modernitenin bize dayatmış olduğu çözülmeleri somut örneklerle dile getirip güzel bir üslup ile yol göstermiş kırmadan incitmeden…
Başarıya ulaşmanın basamaklarını dile getirirken bizler verdiği mesaj net; oku,çalış,sabret ve pes etme…
Kısaca;
fazla beklentisi olmayanlar için yalın bir dille samimi bir şekilde yazılmış şeker tadında bir eser diyebilirim…
Ki yazarla birebir muhataplığım da olmuş olup naif,doğal bir insan…
Dikkatimi çeken en özel bölümü ise İblid’de Ömer Bin Abdülaziz’in makamının bulunduğunu öğrenmem…
Ve…
Zevkle okuyacağınıza inanıyor ve tavsiye ediyorum:)))
Baki selamlar..’
168 syf.
·3 günde·Beğendi
Kudüs davasını içinde yaşayan, bu davanın sadece Filistinli lerin meselesi olmadığının idrakinde olan, bende bu dava için birşeyler yapmalıyım diyen herkesin bu meseleyle ilgili giriş eseri olarak okuması gereken bir kitap.
184 syf.
Daha önce hiç duymadığım bir isimdi ancak kitabın bölümlerine bakınca dikkatimi çekti aldık ancak okuma fırsatı bulduk. İstifade edilmesi gereken ünlü Matrix filminin bir fügüranı olmadığımızı aslında gerçek bir hayatımız olduğunu ve bu hayat sonunda da gerçek bir karşılık alacağımızı ama nasıl istiyorsak onu alacağımızı göstermeye çalışmış yani bir bakıma bize özünüze dönün mesajı veriyor. Toplumsal ve dini argümanların temelde insanı hem dünya hem sonsuz hayatında mutluluğa ulaştıracak basit kolay ve zevkli yolları rahatlıkla keyifle geçmemizin mümkün olduğunu örneklerle ve kimi zaman da tarihi olaylarla kişilerle göstermeye çalışmış akıcı ve sürükleyici bir eser.
184 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın okumakta olduğum ilk kitabı. ismi ile müsemma, kırmadan incitmeden yaşanacak bir hayatın tarifi âdeta. Sade ve yormayan üslubuyla, güzel bir kitap.
Tavsiye ediyorum...

Kalbimiz ne zaman karardı böyle ?
Dilimiz ne ara zehir kusmaya başladı?
Aklımız , kalbimizden ne ara uzak düştü?
Bizler ne ara düştük birbirimize?
Neyi bölüşemez olduk?

Halbuki ki dünya da herkese yetecek kadar iyilik ve güzellik var. Biz neden göremiyoruz? Cevabı çok net. Ayrı düştük...
Kalbimizden...
Kendimizden...
Özümüzden..
Kuran'dan ve yüce Allah'tan.
Bu sebepledir ki kavgalarımız , küslüklerimiz ; kinlerimiz ve nefretlerimiz hiç bitmedi. Kırarak, inciterek hatta bunda garip bir haz alarak egomuza ve kibrimize hizmet ettik. Hatta bazı zamanlar dozu kaçırıp ezdik geçtik.

Yazarın biyografisi

Adı:
Taha Kılınç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Mersin, 1980
1980 Mersin Anamur doğumlu Nazmi Taha Kılınç, 1999 Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunudur. İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ni 2003 yılında tamamlayan Kılınç, farklı dergilerde yazılar kaleme almıştır. Edebî ve akademik çalışmalarına devam etmekte olan yazarın; 365 Günde Peygamberimin Arkadaşları (2009) adlı kitabından yola çıkılarak açılan yarışmaya katılan çocukların sahabelere yazdıkları mektuplar, En Sevdiğim Sahabe (2010) adlı kitapla okurlara ulaşmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 95 okur beğendi.
  • 857 okur okudu.
  • 41 okur okuyor.
  • 561 okur okuyacak.
  • 17 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları