Tahir Özakkaş

Tahir Özakkaş

YazarÇevirmenEditör
8.8/10
57 Kişi
·
219
Okunma
·
33
Beğeni
·
2238
Gösterim
Adı:
Tahir Özakkaş
Unvan:
Uzman Doktor
Doğum:
Kayseri, 1958
1958 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Kayseri’de tamamladı. Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi’nde 1978 yılında başladı. 1986 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıp fakültesinde okuduğu yıllarda İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü’nü 1983 yılında bitirdi. 1986-88 yıllarında Kayseri İncesu ilçesinde zorunlu hizmetini tamamladı. Aynı yıllarda Gazi Üniversitesi SBE’nde bir süre Siyaset Psikolojisi üzerine yüksek lisans çalışması yaptı. 1989-93 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı üzerine doktora çalışmasını tamamladı. 1994-97 yılları arasında Azerbeycan Tıp Üniversitesi Psikiyatri anabilim dalında uzmanlık eğitimini aldı. Daha sonra İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri anabilim dalında uzmanlık denkliğini aldı. Aynı zamanda Azarbeycan Tıp Üniversitesi Psikiyatri anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etti. Doçentliğe eşdeğer ilimler namzetliği sınavlarını verdikten sonra “Anksiyete Bozukluklarında Psiko, Farmako ve Kombine Terapiye Cevap Hususiyetleri” başlıklı tezini tamamladı. Halen çalışmalarını Türkiye ve Azarbeycan’da devam ettirmektedir. 2005′ten bu yana kurucusu olduğu Psikoterapi Enstitüsü’nde ruh sağlığı profesyonellerine yönelik olarak geliştirdiği Bütüncül Psikoterapi Eğitim Programını devam ettirmektedir. Psikoterapi Enstitüsü başkanı olarak uluslararası pek çok kuruluşla kurumsal sözleşmeler imzalamış ve birçok psikoterapi ekolünün Türkiye temsilciliği ve eğitim planlamacısı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Konu ile ilgili birçok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.
Bugün medeniyetin getirmiş olduğu yalnızlaşma ve yabancılaşma sorunlarına karşı, sistem, mutluluk hapları dağıtmaktır.
"İdeal bir insan olsaydı, şimdiye kadar anlattığım yirmi üç tane savunma mekanizmasının hiçbirini kullanmazdı. Hepsi hatalı ve patolojik, hastalıklı savunma mekanizmalarının. Daha kötüye düşmemek için daha az kötüyü tercihtir. İdeal bir insan, tek bir savunma mekanizması kullanır, onun adı yüceltmedir.”
Tahir Özakkaş
Sayfa 108 - Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları
Çocuk doğar doğmaz büyük bir bilim adamıdır, hep keşfetmeye çalışır. Bu ne diye hep sorar. Biz de ona " elinin körü" deriz, bir müddet sonra o fışkıran bilimsel merakını kısa sürede öldürmeyi başarma konusunda müthiş bir milletiz.
512 syf.
Bundan az bi zaman önce youtube da izlediğim bir belgeselle düştü aklıma bu hipnoz meselesi. Gösterilerde yapılan, insanların uyutularak değişik şekillere sokulması olayından ibaret sandığım ve bu işte kesin bir iş vardır dediğim hipnozun, çok geniş bir konu olduğunu ve halâ konunun kesin bir izahı olmadığını anladım. Eski adıyla manyetizmayı eski medeniyetler ustaca kullanmaktaymış. Eski medeniyetlere ait bilgiler gün yüzüne çıktıkça eski dönemlerde kullanılan bilim ve teknolojinin sadece değişik versiyonunu kullandığımız düşüncesi bende gittikce pekişmekte..
Kitapta, hipnoz konusu irdelenmeye başlanmadan önce okuyucunun temelini oluşturmak maksadı ile günümüzden önceki çalışmalar ve konunun izahına yönelik ortaya atılan teoriler verilmiş. Kitabın başlarında verilen, yazarın da benimsemiş olduğu teoriye binaen verdiği ve hipnozla bağdaştırdığı aura ve kirilan fotoğrafcılığı oldukça ilgimi çekti.
Hipnozla ilgili teoriler ve gerekli bilgilerden sonra hipnozun nasıl meydana geldiğinin izahı yapılmış. Günümüze değin hipnoz alanında tanınan şahsiyetlerin metotları verilmiş. Yazar, kendi usulü üzerinde epey durmuş. Süjeyi (hipnotoze edilen kişi) hipnoz etmek için gerekli şartları görsellerle destekleyerek okuyucuya anlatmış. Yaptığı telkinlerden örnekler vermiş. Hipnozun her devresini aşama aşama, detaylıca açıklayan yazar kendi
yaptığı çalışmalarında ortaya çıkan hipnotik fenomenleri okuyucunun görmesi için kendi çalışmalarında kullandığı bazı süjelerinin hipnotizma altındaki fotoğraflarını kullanmış.
Kitabı okurken hipnotizma ile bir çok hastalığın tedavi edilebilmesinin yanı sıra normal zamanda yapılamayacak olan bir çok durumun hipnozdaki vecd halinde iken yapılabilmekte olduğu anlaşılıyor. Geçmişi yeniden yaşama, geçmişi aşırı hatırlama, şahsiyet değisikliği, zaman distirasyonu bunlardan bazıları.
Hatta, hint fakirlerinin yaptığı bazı dini törenlerde ateşte yürümeleri, kendini toprağa diri diri gömmeleri gibi insanı hayrete düşüren durumların da bu vecd halinden kaynaklandığı anlatılmaktadır. İçeriğe daha çok girmeden ve daha fazla uzatmadan, yazarın bilimsel çerçevede açıklamasını yapamadığı ama bir kaç süjesinde gözlemlediği süjeyi baska bir mekana ruhsal olarak yolladığı, ruhsal görü olayı da en ilgimi çeken bölümlerden biri oldu.
Ek olarak, beni bu olayı araştırmaya teşvik eden belgeseli sizlerle paylaşmak istiyorum.
https://youtu.be/_u9KHs1nNgM
496 syf.
·4 günde
Bilişsel terapi,uygulama şekilleri,hangi psikolojik rahatsızlıklara uygulanır,ödevler nasıl olur ve daha fazlası yer almakta.Psikoloji öğrencileri için başucu kitabı.Keyifli okumalar.
453 syf.
·27 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap, Tahir Özakkaş Hocamızın, Psikoterapi Enstitüsü' nde verdiği 11. Dönem Bütüncül Psikoterapi Eğitiminin Temmuz ayı derslerinin kitaplaştırılmış hali. Genel olarak her eğitimde olduğu gibi ara ara terapist olmanın hatlarını çiziyor. Çocukluğun, özellikle 0-6 yaşın tüm dönemlerini, bu dönemde yaşananların ileriki yaşlardaki tezahürünü somut örneklerle, daha çok psikanalitik olarak, fakat başka sistemlerle de destekleyerek anlatmış. Ve bunu yaparken alandaki birçok uzmanın(Freud, Mahler, Stern, Melanie Klein, Erikson, Kohut vb.) çalışmalarını, görüşlerini paylaşıyor.
Bu alanda uzmanlaşmak isteyen veya merakı olan herkesin diğer alan kitaplarına göre daha kolay okuyabileceği bir ders kitabı aslında(alanla ilgisi olmayanları sıkabilir).
Merakı olan herkese tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
304 syf.
·4 günde
Bu kitapda psikolojik danışmaların metinlerini bulabilirsiniz. Tabi ki, bu da bir çok insanın fikir farklılıklarını ortaya koyuyor. Fikir farklılıklarını okuyub kendiniz subjektiv düşüncelerinizi ortaya koya bilirsiniz ve kendi düşüncelerinizide bu yönde yönlendirirsiniz.
478 syf.
·10/10
Psikoterapi ekollerinde biri olan bütüncül psikoterapi üzerine yazılmış en güzel türkçe kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.Bütüncül yaklaşımı bir bütün halinde topluca ele almış
294 syf.
·17 günde·Beğendi·8/10
Hipnoz eğitiminde geçen konuşmaların kitaplaştırılmış hali. Yalnız hipnoz eğitimi son iki, üç bölümde. Kitabın çoğunluğu önce hastayı, hastalıkları, kişilikleri tanımlama üzerine. Benim için dezavantajı, eğitim verilen grubun daha çok doktor ve diş hekimi olması, dolayısıyla hipnoz bölümü daha çok onlara ithafen oluşturulmuş. Ama başında verilen bilgiler(id, ego, süperego, savunma düzenekleri, kişilik örgütlenmeleri, hastalıklara dair bilgiler vb.) gayet işlevseldi. Keyifli okumalar...
478 syf.
·Beğendi·10/10
Bu güne kadar okuduğum yüzlerce kitap içinde, beni derinden etkileyen ve hayata bakış açımı kökten değiştiren beş kitap sayacak olsam birisi de Tahir Özakkaş’ın "Bütüncül Psikoterapi"sidir.
Çünkü Özakkaş kitabında önce, insan türünü kısaca inceledikten sonra, siz doğmadan ana, babanızın geçmişi ve çevrenizle birlikte sizi bir incelemeye tabi tutarak, boşluk bırakmadan geçmişinizin her anı ile sizi yüzleştiriyor.
Öyle ki, kitabı okuduğunuzda korkularınız, mutluluklarınız, üzüntüleriniz, bunalımlarınız, davranışlarınızın tümünün kaynağını ve çözümlerini siz artık biliyorsunuz.
Bu eser özellikle bebek bekleyenler, ölüm korkusu, gelecek korkusu taşıyanlar için çok önemli. Zira Öakkaş'a göre “çocukların huyları ve kişilikleri ilk üç yaşlarına kadar şekillenir ve ölene kadar da bu üç yıl şekillendirir insanların hayatlarını.”
Bu kitabı okuduktan sonra Özakkaş’ın: “Hayatta planladığınız hiçbir şeyin gerçekleşme ihtimali kesin değildir. Zira siz o planları yaparken, damarlarınızdaki bir pıhtı, kırılan bir fay, size doğru gelen serseri bir kurşun, rotu çıkan bir araç saniyeler içinde, yakınlarınızla vedalaşma fırsatı bile vermeden sizi ölüme götürebilir.
Dolayısıyla hepimizin hayatında mutlak ve yegâne "gerçek" ölümdür. Hayatın yegâne gerçeği ölüm ise, o zaman çok ünlü bir siyasetçi, hekim, asker, yazar, bilim insanı, sanatçı, milyoner olmak, evlenmek, ev yapmak vs dolayısıyla da hayatın bir anlamı olabilir mi?
Evet, aslında hayatın hiçbir anlamı yoktur ama ona anlam katacak olan da sizlersiniz. Zira hayatın anlamı bittiği an, hayatta biter” sözü, aynı zamanda benim hayatımın da anlamı oldu.
Zaman zaman hayat size de anlamsız geliyorsa, ihmal etmeyin bu kitabı mutlaka okuyun ve ondan sonra da kendi kendinizin terapisti olun.
478 syf.
·Beğendi·10/10
Kitapta insanın ruhsal gelişim evreleri,psikiyatride genel tedavi ve yaklaşım modelleri,ebeveyn-çocuk-erişkin ilişkisi ve bağlı olunan teoriye göre kuram ve uygulamaları çeşitli örneklerle verilmektedir..
478 syf.
·2 günde·8/10
Kitap ders kitabı tarzında yazılmış ve dili alan dışından olan okuyucuların anlayabileceği sadelikte, akıcı bir kitap. Ilginç bilgilerle karşılaşmak zevkliydi.
478 syf.
·Puan vermedi
Bu tarz kitaplar genelde, konu hakkında çok bilgisi olmayan okuyucunun anlayacağı düzeyde olmuyor. Ancak bu kitap psikolojideki bütüncül kuramı hayattan örneklerle harika bir şekilde anlatarak bu boşluğu dolduruyor. Verilen örneklerdeki vak'alarda kendi sorunlarımızla benzerlikler kurabiliyoruz. Bu da kitabın daha keyifli okunmasını sağlıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tahir Özakkaş
Unvan:
Uzman Doktor
Doğum:
Kayseri, 1958
1958 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğretimini Kayseri’de tamamladı. Tıp eğitimine Hacettepe Üniversitesi’nde 1978 yılında başladı. 1986 yılında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Tıp fakültesinde okuduğu yıllarda İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü’nü 1983 yılında bitirdi. 1986-88 yıllarında Kayseri İncesu ilçesinde zorunlu hizmetini tamamladı. Aynı yıllarda Gazi Üniversitesi SBE’nde bir süre Siyaset Psikolojisi üzerine yüksek lisans çalışması yaptı. 1989-93 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde Halk Sağlığı üzerine doktora çalışmasını tamamladı. 1994-97 yılları arasında Azerbeycan Tıp Üniversitesi Psikiyatri anabilim dalında uzmanlık eğitimini aldı. Daha sonra İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri anabilim dalında uzmanlık denkliğini aldı. Aynı zamanda Azarbeycan Tıp Üniversitesi Psikiyatri anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalışmalarına devam etti. Doçentliğe eşdeğer ilimler namzetliği sınavlarını verdikten sonra “Anksiyete Bozukluklarında Psiko, Farmako ve Kombine Terapiye Cevap Hususiyetleri” başlıklı tezini tamamladı. Halen çalışmalarını Türkiye ve Azarbeycan’da devam ettirmektedir. 2005′ten bu yana kurucusu olduğu Psikoterapi Enstitüsü’nde ruh sağlığı profesyonellerine yönelik olarak geliştirdiği Bütüncül Psikoterapi Eğitim Programını devam ettirmektedir. Psikoterapi Enstitüsü başkanı olarak uluslararası pek çok kuruluşla kurumsal sözleşmeler imzalamış ve birçok psikoterapi ekolünün Türkiye temsilciliği ve eğitim planlamacısı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Konu ile ilgili birçok kitabı ve makalesi bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 33 okur beğendi.
  • 219 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 336 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.