Tahsin Ünal

Tahsin Ünal

YazarÇevirmen
8.8/10
32 Kişi
·
106
Okunma
·
1
Beğeni
·
964
Gösterim
Adı:
Tahsin Ünal
Unvan:
Tarihçi, Fikir Adamı, Emekli Albay, Harp Okulu Öğretmeni, Yazar
Doğum:
Karaman, 25 Nisan 1920
Ölüm:
Mekke, 17 Temmuz.1988
Tahsin Ünal, 25 Nisan 1920 tarihinde Karaman’ın Akçaşehir kasabasında doğdu. İlk ve Ortaokulu Karaman’da okudu. 1936 yılında gittiği Konya Lisesi'nin Edebiyat kolundan 1939'da mezun oldu. 1940 yılında askeri öğrenci olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünde başladığı eğitimini Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nde tamamladı. 1944 yılında Yedek Subay Okulu Komutanlığı'nda Piyade Sınıfı Kıta eğitimi yaptı ve Maltepe Askeri Lisesi'nde Tarih öğretmeni olarak göreve başladı.

1945 yılında Karaman’ın tanınmış müderrislerinden Mahmut Fevzi Erdoğdu hocanın kızı, Fatma Kevser hanımla evlendi. Bu evlilikten Bahadır, Mukadder, Mükerrer ve Fevziye isminde 4 çocuğu dünyaya geldi. 1947 yılında Kuleli Askeri Lisesi Tarih öğretmenliğine atandı. 1952 yılında Ankara Kara Harp Okulu'nda göreve başladı ve 1974 yılında Albay rütbesiyle bu görevden emekli oldu.

Bu arada Tarih dalında doktorasını yapmış olan Dr. Tahsin ÜNAL emekli olduktan sonra MHP saflarında siyasete atıldı. MHP Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliğine seçilen Dr. Tahsin Ünal 12 Eylül 1980 Askeri darbesine kadar bu görevini sürdürdü. 12 Eylül'de Alpaslan Türkeş ile tutuklananlar arasında bulunan Dr. Tahsin Ünal, önce Dil Okulu'na kapatıldı. Daha sonra milletvekili olmayan yöneticilerle birlikte Mamak Askeri Cezaevi'ne gönderildi. Burada bir süre kalan Dr. Tahsin Ünal'a, Harp Okulu'nda öğretmenliğini yaptığı subaylar tarafından "Kafes'te" akıl almaz işkenceler ve hakaretler edildi. MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nın görüldüğü mahkemede, sorgusu sırasında mahkeme heyetine hitaben "Bugün burada Faşist Devlet kurmak için yargılanıyorum ve utanıyorum. Çünkü ben şerefli bir Türk subayıyım. Harp Okulu'nda yıllarca öğretmenlik yaptım. Sizler de dahil binlerce subay yetiştirdim. Evlatlarım ben hanginize faşistliği övdüm veya öğrettim." şeklinde çok duygulu bir konuşma yapmış ve gözyaşlarını tutamamıştır.

Genç yaştan itibaren makale ve kitap yazmaya başlayan Dr. Tahsin Ünal’ın piyasada 24 adet yayınlanmış eseri bulunmaktadır.

Dr. Tahsin Ünal, Hacc farizasını yerine getirmek üzere gittiği Mekke'de geçirdiği bir kalp krizi sonucu 17 Temmuz.1988 günü vefat etmiş ve cenazesi de o mübarek beldeye defnedilmiştir. Rahmetli Dr. Tahsin Ünal hakkında "DR. TAHSİN ÜNAL HAYATI-ESERLERİ-KİŞİLİĞİ VE DÜŞÜNCELERİ" isimli Ali Güler ve Suat Akgül tarafından hazırlanmış bir de eser bulunmaktadır.
Tahsin Ünal'ın Kitapları