Talat Parman

Talat ParmanErgenlik ya da Merhaba Hüzün yazarı
Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
8.3/10
39 Kişi
278
Okunma
33
Beğeni
6,3bin
Görüntülenme

Talat Parman Gönderileri

Talat Parman kitaplarını, Talat Parman sözleri ve alıntılarını, Talat Parman yazarlarını, Talat Parman yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Reklam
Öznenin kendi ruhsal aygıtını zorlukla algılaması onda yanılsamalar yaratır ve bunlar hemen her zaman dışarıya, geleceğe, öteye yansıtılırlar. Ölümsüzlük, ödül, her şey ötede, iç ruhsallığımızın kavrayışı bu şekildedir. Bu bir psiko-mitolojidir."
Sayfa 20 - FreudKitabı okudu
"Sonuçta insan hiçbir zaman huzur içinde olamaz çünkü öleceğini bilmektedir. Ölümlü oldukça da 'temelinde' mutsuz olacaktır"
Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları
Ölümün içsel gerekliliğine olan bu inanç belki de 'varoluşun dayanılmaz ağırlığına' katlanabilmemiz için yarattığımız sayısız yanılsamadan yalnızca biridir.
Sayfa 31 - Yapı Kredi Yayınları
Yapacağım çok şey var, ama hiçbir şey yoksullaşmayı durdurarmıyor.
Sayfa 30 - Yapı Kredi Yayınları
Reklam
yavaş yavaş azalarak tükenmek
Sayfa 49 - Yapı Kredi Yayınları
insanın isteklerine kavuşmasının bedelini bazen yaşamının kısalmasıyla ödediğini anlatır.
Sayfa 49 - Yapı Kredi Yayınları
Ergen, uyarıcı itkinin yönlendirilmesini sağlayan tasarımlara henüz sahip değildir ve bu olay evrensel olarak travmatik bir biçimde yaşanır…
Sayfa 107 - Annie BirrauxKitabı okudu
Ergenliğin temsil ettiği gerçek meydan okuma, bizim gerçekten ergenliğini yaşamamış bölümümüzle ilgilidir ki, ergenlik yolculuğunu yaşayanlara kızmamıza yol açan da budur. Ve o nedenle onlar için bir çözüm üretmek istemekteyiz.
Sayfa 49 - WinnicottKitabı okudu
Reklam
“Ergen anlaşılmak istemez, eğer erişkinler ergenlik hakkında bir şeyler anlıyorlarsa bunları kendilerine saklamalıdırlar"
Sayfa 46 - WinnicottKitabı okudu
144 syf.
·
Puan vermedi
·
6 günde okudu
Psikanalitik kurama göre ergenlik dönemi, erinlik (püberte) değişimlerinin entegrasyon süreci olarak ele alınabilir ve Freudyen kurama göre ergenlik dönemi, çocukluk döneminin tekrarıdır (Parman, 1988). Ödipal dönemin rönesansında matemli bir dönem olarak tanımlanabilecek ergenlikte yası tutulan şey, kişinin benliğini oluştururken ruhsal
Ergenlik ya da Merhaba Hüzün
Ergenlik ya da Merhaba HüzünTalat Parman · Yapı Kredi Yayınları · 2021102 okunma
Modern dansın kurucularından Merce Cunnigham, "Beni insanoğlunda ilgilendiren onun hatasıdır" der. Ve uzun yıllar birlikte çalıştığı ünlü muzikolog John Cage ile ilgili şu anısını anlatır. John Cage öğrencilerinden birine söyle demiştir: "Şu ana kadar mükemmel çaldınız bundan sonra daha da ileri gidin ve bir kaç hata yapın." Psikanaliz insanın hatasıyla, eksiğiyle, içindeki boslukla ilgilenir. Psikanaliz gerçek aşkından yola çıkmıştır ve gerçeğin ancak bir eksiklik, bir hata, bir boşluk olabileceği sonucuna varmıştır.
Günümüz ergenlerinin bireyselleşme olarak yaşadıkları, sonuçta grup normlarına bağlılığın artmasını doğurmaktadır. Aslında suçluluk ve ahlak duygusunun azaldığı söylenirken utanç duygusunun paralel olarak arttığı göz ardı edilmemelidir. Belki de bilinçli utanç duygusu, bilinçdışı suçluluk duygusunun yerine geçmektedi
595 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.