Giriş Yap

Talat Parman

Yazar
Derleyen
Çevirmen
Editör
8.3
37 Kişi
Unvan
Doç.Dr
Doğum
İstanbul
Yaşamı
Talat Parman, İstanbul'da doğdu. Orta öğrenimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde tamamladı. Tıp öğrenimini İstanbul Tıp Fakültesi'nde, psikiyatri uzmanlığını Paris René Descartes Üniversitesi'nde yaptı. 1994 yılında Türkiye'ye döndü ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nde ergen psikiyatrisi alanında çalışmaya başladı. Aynı yıl birkaç psikanalistle birlikte, Türkiye'de psikanaliz geleneğini başlatmayı ve bir psikanaliz kurumu kurmayı amaçlayan İstanbul Psikanaliz Grubu'nu oluşturdu. Paris Psikanaliz Kurumu (Société Psychanalytique de Paris) ve Uluslararası Psikanaliz Derneği (International Psychoanalytic Association) üyesidir.
205 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Bundan 2 ay önce psikoloji etiketinde bir arkadaşın alıntısını gördükten sonra kitap dikkatimi çekti, Psikanaliz ile çok uzun süredir ilgilenmeme rağmen Talat parman'ı pek duymamıştım "Bu da benim ayıbım olsun" . Öncelikle Talat hoca tam bir taşı gediğine oturtan cinsten bir psikanalist. Rahmetli engin gençtan'ı çok sevmeme rağmen toplumun pek kaldıramayacağı cinsten konuları ele almaması bunların üzerini retorik bir dil ile oksitlemesi pek hoşuma gitmiyordu açıkçası, Talat parman ise ciddi bir freudyen dil kullanıp ağzına geleni kalemine dökmüş. Bu arada kitapla ilgili şunu söylemeliyim ki ; Psikanaliz kitapları özellikle kuram sahipleri tarafından yazılan kitaplar çok ağır bir terminoloji içerirler genelde. Freud'dan örnek vereyim : yansıtma, bastırma, Odipal dönemler, Nesne, Özne yansıtmaları gibi birçok konuyu okurken anlamak için canınız çıkıyor, Talat parman derlediği alıntıları ciddi bir şekilde sadeleştirip anlayabilinir kıvama getirmiş. Hatta birçok yazarın derlemesinden okuduğum lacan'ı çok zor anlayabilmeme rağmen talat hoca lacan'ı anlaşılabilir hale getirmiş. Ek olarak; Kitap da en çok hoşuma giden tema psikanaliz kuramlarından bildiğimiz komplekslerin, karmaşaların, anlatımları genelde mitoloji ve avrupa kültürü üzerinden örneklendirilirken, Talat hoca Türk kültürü ile harmanlayıp "Enişte - Baldız" karmaşası gibi, Kendi kültürümüz üzerinden olan benzerlikleri ortaya koymuş. O yüzden her ne kadar Bilincin dili toplumlara göre değişkenlik gösterse de bilinçdışının dili evrenseldir.
Psikanalitik Denemeler
8.7/10 · 17 okunma
Reklam
144 syf.
·
23 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitapta, ergenlik hakkında yazarın farklı yerlerde yayınlanan makaleleri bir arada okuyabiliyorsunuz. Psikanalizle ilgileniyorsanız size güzel bilgiler verecektir. Psikolojiye dair bilginiz yoksa sizi sıkabilir ancak alanda çalışan, özellikle ergenlerle çalışan biriyseniz ilginizi daha çok çekebilir.
136 syf.
·
9/10 puan
Talat Parman, bu kitabında ergenliği çeşitli açılardan incelemiş. Daha doğrusu konferans, sempozyum vb. konuşmaları için hazırladığı metinleri derleyip kitap haline getirmiş. Pediatri, psikiyatri eksenli ilerleyen bir kitap olsa da öğretmenlerin ve ailelerin faydalanabilecekleri önemli bölümler var. Ayrıca her bölümün başında kelimelerin kökenine inerek bir zihin dünyasına yelken açması da kitaba farklı bir boyut katmış. Etimolojiye zaten bir ilgim vardı, Talat Parman'ın da kelimelerin büyüsünü kalın çizgilerle aksettirmesi ilgimi daha da körükledi. Kısacası, hiç alanınız olmasa dahî bir şeyler edinebileceğiniz güzel bir kitap...
168 syf.
Akademik bir kitap. Derleme olduğu için sık sık tekrara düşmüş. Oldukça fazla akademik ve mesleki terim var, bu yüzden alana yabancı okurları zorlayabilir
Ergenlik ya da Merhaba Hüzün
8.4/10 · 71 okunma
Reklam
168 syf.
·
36 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
TALAT PARMAN BAĞLAM YAYINLARI 167 sf Psikanaliz kuramı açısından ergenliği ele alan 13 yazı. Ergenliği tanımlarken edebiyata başvurması anlatımı güçlendirmiş. Açıkçası psikanaliz okuyup kafam karışacak diye korku içindeydim. Fakat ERGENLİK de kafama takılan ve bir türlü tanımını agresifliğin ötesine geçiremedigim bir sorunsaldı benim için. Kitabı 1-2 ay beklettikten sonra başlamaya cesaret ettim. İnsan gerçekten önyargılı bir varlık. Ve bilmediğimizden ölesiye korkuyoruz. Kitap inanılmaz akıcı. Talat Parman yormadan anlatmış. Sanki psikanalistler ve psikologlar kadar ebeveynlere anlatmış. Benlik, Üstbenlik, Benlik İdeali, İdeal Benlik kavramları tam yerleşmedi, kabul. Ama artık Ergenlere, Blumialara, Anoreksiya Nevrozalara çok, çok farklı gözle bakacağım. Anlamak insanı bu kadar mı rahatlatır. Sağ olasın Talat Hoca. İyi ki okumak gibi bir alışkanlığım var. Her yazarla, her beyinle oturup kahve içemeyecegime göre kitaplarla evime davet ediyorum beyinleri. Sanırım aksi halde, okumasaydım, çoktan aklımı yitirirdim.
Ergenlik ya da Merhaba Hüzün
8.4/10 · 71 okunma
2
13 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42