Talha Uğurluel

Yazar 8,9/10 · 220 Oy · 16 kitap · 463 okunma ·  150 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Talha Uğurluel
  • Unvan:
    Tarihçi / Araştırmacı Yazar
  • Doğum:
    Demirci, Manisa 1974

Yazar İstatistikleri

150 okur beğendi.
220 puanlama · 136 alıntı
1 haber · 13.902 gösterim
463 okur kitaplarını okudu.
672 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
23 okur kitaplarını şu anda okuyor.
5 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Talha Uğurluel'in Biyografisi

Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Gezi Rehberi, Balkanların Başkenti Edirne, Varlık ve Yokluk Savaşımız, İstanbul'un Fethi, Peygamber Efendimiz'in İzinde Mekke-Medine, Önden Gelenler ve Mevlana adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası kitapları, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, yerli gruplar ile Türkiye'nin birçok yerine Kültür Gezileri düzenlemekte, kurum ve derneklerin eğitim programları dahilinde tarih seminerleri vermekte ve özel Televizyonların tarih programlarında danışmanlık yapmaktadır. Halen Marmara Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Talha Uğurluel'in Kitapları Kitap Ekle

1. Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni (Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı)
9,2/ 10  (33 Oy) ·  69 Okunma
4. Dünyaya Hükmeden Sultan 2 (Kanuni'nin Akıl Oyunları)
9,1/ 10  (21 Oy) ·  54 Okunma
9,5/ 10  (4 Oy) ·  6 Okunma
10,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
15. Eyüp (Gezi Rehberi)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
Oğuz Aktürk, bir alıntı ekledi.
23 Şub 18:28 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Elhamdülillah.
Hepimiz Allah'tan geldik ve yine Allah'a döneceğiz. Birden geldik, Birin yolunda ilerliyoruz ve yine O Bir'e döneceğiz. Tek kubbe üzerine düşen bütün yağmur suları tek bir kanal üzerinden tek bir çörtenden yine O'na (kıbleye doğru) doğru akmaktadır. İşte Osmanlı'nın mimari mucizeleri.

Taşlar Yerine Oturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 61 - Motto Yayınları)Taşlar Yerine Oturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 61 - Motto Yayınları)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
22 Oca 19:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İslamiyet’e göre gerçek fetih kılıçla yapılan değil, kalplerin fethidir.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 115 - Timaş Yayınları - 8. Baskı)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 115 - Timaş Yayınları - 8. Baskı)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mekke'de bundan böyle taştan tahtadan yapılma putlara değil, tek ve yegane olan Allah'a secde edilecekti.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 166)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 166)
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İstanbul'dan gönderilen ekip hiç de öyle boş kişilerden değildi. Vazifelerinin ağırlığının farkındaydılar. Kainatın Efendisi'nin(sas) türbelerindeki inşaat faaliyeti için şöyle bir karar aldılar: Kubbe-i Hadra'nın inşasında, Peygamber Efendimiz'e(sas) madden bu kadar yakın bir halde çalışırken dünya kelamı konuşmamalıydılar. Bu faaliyet sırasında malayani hiçbir konuşmayı yapmamaya karar verdiler. Peki nasıl anlaşacaklardı. Aralarında bir dil oluşturdular, "Sen bana tuğlayı uzat yerine Allah de! Ben çekici uzatırken Lailaheillallah diyeyim. Sen sıvayı uzatırken Subhanallah diye seslen...

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 110)Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 110)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
22 Oca 19:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bizim inancımıza göre cennetin 8 kapısı vardır. Bundan dolayı türbe ve kümbetlerimiz genelde sekizgen formda inşa edilmiştir.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 220 - Timaş Yayınları - 8. Baskı)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 220 - Timaş Yayınları - 8. Baskı)
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Abdülhamid Han'ın ilginç bur yanı da gençliğinde başladığı disiplinli yaşantısını ömür boyu devam ettirebilmiştir olmasıdır. Sabahları erken kalkar, soğuk su ile banyo yapar,biraz yürüyüşten sonra işlerinin başına geçerdi. Ortalama 16 saat çalışır ve yatmadan önce kitap olur ya da okuturdu. Sade giyinir,şatafatlı törenlerden nefret ederdi. Yerli malı kullanmaya dikkat eder, kendi kumaşlarınızdan diktirdiği kiyafetleri tercih ederdi.

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 154)Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 154)
T.D, bir alıntı ekledi.
15 Nis 01:26 · Kitabı okudu · İnceledi

Dünya bir imtihan yeridir. Devamlı ikbale, koltuğa, para ve makama talip olanlar kalitesiz ve satılmaya müsait kişilerdir.

Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler, Talha Uğurluel (Sayfa 81 - Timaş)Osmanlı'nın Kalbini Bekleyenler, Talha Uğurluel (Sayfa 81 - Timaş)
Semra Aslan, bir alıntı ekledi.
11 May 23:26

Osmanlı'da Kütüphane mi vardı?
Ayasofya içindeki bu ilginç detaylardan birisi, sağ nefin içinde kendisini iki kolonun içine saklamış mücevher gibi duran kütüphane binasıdır. İstanbul'da Lale Devri'nden günümüze kalmış en güzel detaylardan biridir bu kütüphane yapısı. Bugün birileri avazları çıktığı kadar bağırıp "Osmanlı'da kitap mı vardı, kitap okuma alışkanlığı mı?", deyip duruyorlar ya onlar başlarını kaldırıp değil kitaba, Osmanlı'nın kitap sanatlarına bir baksalar, azıcık vicdanları varsa bu sözleri sarf ettikleri için utanacaklardır. Yeryüzünde kitap kağıdını işleme sanatı, yazıyı en güzel şekilde nasıl yazarız derdi ile geliştirilen Hüsn-ü Hat sanatı, kitabı koruma ve güzel gösterme amacı ile ortaya konulan cilt (Mücellitlik) sanatı hep bizim toplumumuzda gelişmiş ve dünyada eşi benzeri görülmeyen bir dereceye ulaşmıştır. Bütün bu kitap sanatları ortada dururken, Osmanlı toplumunu, kitapsız kültürsüz bir toplum olarak anlatanlar ya kör ya da körlük derecesinde ön yargılıdırlar.

Taşlar Yerine Oturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 167)Taşlar Yerine Oturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 167)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
22 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fatih İstanbul'u aldığında bütün Avrupa kalbinden vuruldu. İstanbul'un alınması yani düşmesi Hristiyan dünyası için çok acıydı.

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 167)Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 167)
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kabr-i Saadet hücresine dahil olduğum vakit dimağım, ömrümde hissetmediğim gönül alan but kokunun tesirinde kaldı.

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (İmam Semhudi)Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (İmam Semhudi)
Bütün Alıntıları Göster

Talha Uğurluel ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.