Geri Bildirim
Talha Uğurluel

Talha Uğurluel

9.1/10
715 Kişi
·
1.598
Okunma
·
435
Beğeni
·
18.128
Gösterim
Adı:
Talha Uğurluel
Unvan:
Tarihçi / Araştırmacı Yazar
Doğum:
Demirci, Manisa, 1974
Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Gezi Rehberi, Balkanların Başkenti Edirne, Varlık ve Yokluk Savaşımız, İstanbul'un Fethi, Peygamber Efendimiz'in İzinde Mekke-Medine, Önden Gelenler ve Mevlana adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası kitapları, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, yerli gruplar ile Türkiye'nin birçok yerine Kültür Gezileri düzenlemekte, kurum ve derneklerin eğitim programları dahilinde tarih seminerleri vermekte ve özel Televizyonların tarih programlarında danışmanlık yapmaktadır. Halen Marmara Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
İslamiyet’e göre gerçek fetih kılıçla yapılan değil, kalplerin fethidir.
Talha Uğurluel
Sayfa 115 - Timaş Yayınları - 8. Baskı
"Bir saatlik adalet yetmiş yıllık ibadetten hayırlıdır."
Talha Uğurluel
Sayfa 231 - Timaş Yayınları
Hasan Can:
"Şimdi Allah ile olma zamanıdır Hünkârım."

Yavuz Sultan Selim Han:
"Ya sen şimdiye kadar bizi kimle bilirdin?"
Asıl başarılar savaş meydanlarında kazanılanlar değildir.
Talha Uğurluel
Sayfa 143 - Timaş Yayınları
Hâlbuki dönemler ve yaşantılar birbirlerine benzemeyecek şartlar sunmaktadır.
Talha Uğurluel
Sayfa 171 - Timaş Yayınları
Atalarımızın bir hassasiyeti de kendilerini hep buraların hadimi olarak görmeleridir. Bir yere hâkimlik değil de, hadimlik yani hizmetçilik yapan hiç oraya hakimiyet sembolü olan bayrağını asar mı? Osmanlılar da öyle yapmış ve Yavuz Sultân Selim'den Sultân Abdülaziz'e kadar Mekke ve Medine' de kale burçlarına hiçbir zaman herhangi bir bayrak ya da sancak asmamışlardır. Çünkü buralar peygamber memleketidir.
Eser altı ana başlık altında toplanmış olup, soru cevap olarak yazılmış. Cansu Canan sormuş Talha Uğurluel cevaplamış. Sorular yerinde fakat cevaplar kısa ve öz yazılmış olduğu için biraz eksik kalmış...

Kitabı okurken sanki bir program havası yaratılmış. Fotoğraflarla süslenmiş olan eser görsel acıdan tam bir göz ziyafeti sunuyor...

Kitap tarihi belge niteliğinde, Osmanlı'nın kuruluşundan, kanun namelerinden,kadın ve sosyal hayattan,yönetimi ve savaşlarından; okuyucuya küçük bir belgesel izliyormuş hissini veriyor...

Yazım dili sade ve akıcı. Bir günde okunacak bir kitap...
TİRAJE
TİRAJE, Bir Dehanın İzleri - II.Abdülhamid Han'ı inceledi.
@Yldzltrj·10 Oca 06:41·Kitabı okudu·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Talha Uğurluel daha önce videolarını takip ettiğim bir tarihçi. Abdülhamid Han ise hep merak ettiğim bir padişah.

Hemen söylemek gerekirse akıcı konuşmasını yazısına da aktarmış Uğurluel. Hızla okunan, insanı sıkmayan ve akılda güzel tatlar bırakan bir yapısı var kitabın. Anlatılan eserlerin ve şahısların fotoğraflarının bulunması olaya daha yakın hissettiriyor kişiyi.

Kızıl Sultan diye adlandırılan bir padişahın aslında bu isimle alakasız bir iç yaşamı olduğunu anlıyoruz kitabı okuyunca. Çocuklarına ve ailesine düşkün, siyasi zekası son derece kuvvetli, duygusal, sanata ve sanatçıya değer veren bir insan.

Tarihi yorumlamak, anlamak zordur. Kimilerinin doğru bildiğini kimileri yanlış diye diretir. Kitap, kitabın yazarı ve kitabın kahramanı hakkında objektif düşünenler az olabilir. Netice de tarih herkesin kendi kafasındaki düşünceler ile yorumladığı acımasızlığa en çok maruz kalan bir konu... Ve ben şahsen tarihin bu kaderden kurtulabileceğini sanmıyorum.

Ama yine de “Tarih kitabı okumam ben” diyorsanız bu kitapla güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.
Kitabı bitirdikten sonra şunu hissettim ki, Peygamber sevdalılarını okuyunca kendim adına hüzünlendim. Peygamberimiz'e olan sevgimi sorgulamama vesile oldu bu kitap.
Talha Uğurluel o kadar güzel anlatmış ki, kendimi anlatılan mekan ve zamanda hissettim. Herkes o mübarek topraklara gitmek ister elbet ama kitabı okuyunca gönülden samimiyetle hayallerime girecek kadar gitmek istedim. Ve bence gitmeden herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.
Peygamber Efendimiz'i (sav) bukadar güzel anlatıp gönüllerde merakını ve sevgisini uyandırdığı için bu ahirzamanda, Rabbim'in yazarı dünya ve ukbada özel olarak lütüflandıracağını düşünüyorum acizane..
Bu mübarek Ramazan günlerinde aşka şevke vesile olacağını düşünerek gönülden tavsiye ediyorum:)
Selâmun Aleyküm. :)

Kitabı bitirmem biraz uzun sürdü ama bir yandan da güzel oldu diye düşünüyorum. Sindire sindire okumak iyi oluyor. Tarih ile ilgilenen arkadaşların bu kitabı mutlaka okumasını öneririm. Yanlış bildiğimiz çok fazla şeyin var olduğunu okuyunca anlayacaksınız. Kitabın 2.si de varmış. Kitabı okurken 2. Kısım olarak bahsediyor bundan. Bazı konuları burada açıklayacağını söylüyor. İnşallah onu da en kısa sürede okumak nasip olur. Velhasıl kelam okuyun arkadaşlar. Faydasını göreceksiniz inşallah. Esen kalın.. :)
'Arzın Kapısı Kudüs Mescid-i Aksa' kitabımız iki bölümden oluşuyor.
Birinci bölüm: Mescîd-i Aksâ Avlusu.
İkinci bölüm: Kubbetüssahrâ Avlusu.

Kitap, kutsal mekânlarımızdan biri olan Kudüs'ün dinler târihini Müslüman, Hristiyan ve Yahudîlerin geleneğinde nasıl bir mevkîye sâhib olduğunu gözler önüne seriyor. Ayrıca Emevi, Abbâsi, Selçuklu, Artuklu, Eyyûbi, Memlüklü ve Osmanlı dönemlerinden de kısa da olsa bahsedilmiş..

Birçok Sultanlarımızın Kudüs'e vermiş olduğu emek ve değer.. medreseler.. hankâhlar.. kubbeler.. mescidler.. kemerler.. halvethâneler.. mihrâb ve minberler..

Târihten bahsedildiğinde Talha Uğurluel aklıma gelen ilk yazarlardan biridir. Çünki kitaplarında târihi fotoğraflarla (renkli) adetâ bir görsel şöleni sunuyor okuyucularına.. Bu da insanın okuma şevkini motive ediyor. Talha bey hangi dönemden bahsederse bahsetsin, okuyucusuna sanki o dönemdeymiş gibi hissetmesini sağlıyor..

Heyecânlı, akıcı ve bilgi yüklü bir kitap.. Bir gecede okuyup bitirdiğim kitaplar listesine eklenen bir kitap oldu benim için.. Okunmasını içtenlikle tavsiye ediyorum. Hayırlı okumalar..

Kudüs yolculuğuna hoş geldiniz..
Öncelikle, bu eseri bana "Kitap Kardeşliği" etkinliğinde gönderen sevgili Efşan Hanıma çok teşekkür ederim...

Eser bir rehber niteliğinde. Fotoğraflar ve krokilerle süslenmiş. Peygamber Efendimizin doğumundan, ölümüne kadar; bulunduğu mekanlar anlatılırken yerine göre örnekler verilmekle birlikte sahabelere ve ayak bastığı her mekan ince ince işlenerek anlatılmış. Osmanlı padişahlarının bu kutsal yerlerde yaptırdığı ve birçoğunun günümüze de hala sapasağlam ayakta kalmış olmasının yanı sıra bir çoğuda maalesef yıkılmış sadece fotoğraflarda kalmış olmasına rağmen detaylı bir şekilde eserde bilgi olarak yerini almış...

Kabe'nin ilk yapılışı, Peygamber Efendimize kadar kaç kez ve ne şekilde yenilendiği, kutsal olan tüm mekanların, Müslümanlar için anlamlarının açıklamalarına da yer verilmiş...

Hac veya Umre ziyaretlerinde eser yol gösterici bir rehber gibi bizlere yönümüzü bulmayı, Mekke ve Medine hakkında engin bilgi sahibi olmamızın yanında manevi hazları da özümsememiz için kaleme alınmış...

Eser, Peygamber Efendimizin hayatı hakkında daha çok bilgi içermeliydi. Eksik mi değil gibi fakat okurken o manevi hazzı daha çok hissetmek isterdim...

Kutsal topraklar hakkında detaylı bilgi birikimine sahip olmak isteyen herkese okumasını tavsiye ederim...
Dünyadaki en büyük hasretim KUDÜS... Bu kitap hasretimi kat be kat artırdı ve hiç bilmediğim birçok bilgi kattı bana. Yazar adeta Mescid-i Aksa ve Kubbetü's-Sahra'nın çevresini karış karış gezdirdi. Kitabı okuduğum süre içinde çok güzel bir seyahatteydim desem yeridir.

Kitabın içeriğine gelirsek; kitap iki bölümden oluşuyor.
1. MESCİD-İ AKSA AVLUSU
2. KUBBETÜ'S-SAHRA AVLUSU
Yazar her iki bölümde de medreseler, kütüphaneler, müzeler, kısacası bütün eserler hakkında detaylı bilgiler vermiş. Tarih boyunca birçok devlet ve medeniyetin bu topraklarda yaşadığını göz önünde bulundurursak, hangi eser hangi devlete ait tespiti çok zor olsa gerek. Müslümanlar için ilk kıble, Hristiyanlar için Hz. Zekeriya'nın şehit edildiği ve Hz. Meryem'in ikamet edip yetiştiği yer, Yahudiler için ise Hz. Davud ve Hz. Süleyman ile başlayan bir dizi hadisenin cereyan ettiği yer olması bakımından önemlidir. Üç din için kutsal olan bu mekân, haliyle paylaşılamamış ve tarih boyunca bu topraklar üzerinde savaşılmıştır. Her devletten ayrı bir eser bulunmaktadır. Yazar Hz. Muhammed'in (s.a.s) Mirac'a yükselmesine de geniş bir yer vermiş.

Genelde not alarak okumasam da eser isimleri, kişi isimleri çok fazla olduğu için not alarak okudum. Bu kitabı bir kere okumak kesinlikle yeterli değil. Yakın zaman planlarım içinde (nasip olursa) Kudüs ziyareti var ve tekrar okumam gerektiğini düşünüyorum. Ben çok severek okudum. Okumak isteyenlere keyifli okumalar...

Yazarın biyografisi

Adı:
Talha Uğurluel
Unvan:
Tarihçi / Araştırmacı Yazar
Doğum:
Demirci, Manisa, 1974
Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Gezi Rehberi, Balkanların Başkenti Edirne, Varlık ve Yokluk Savaşımız, İstanbul'un Fethi, Peygamber Efendimiz'in İzinde Mekke-Medine, Önden Gelenler ve Mevlana adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası kitapları, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, yerli gruplar ile Türkiye'nin birçok yerine Kültür Gezileri düzenlemekte, kurum ve derneklerin eğitim programları dahilinde tarih seminerleri vermekte ve özel Televizyonların tarih programlarında danışmanlık yapmaktadır. Halen Marmara Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 435 okur beğendi.
  • 1.598 okur okudu.
  • 86 okur okuyor.
  • 1.643 okur okuyacak.
  • 20 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları