Tarık Aygün

Tarık Aygün

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
652
Gösterim
Adı:
Tarık Aygün
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
1000Kitap OkumA GüNLüğüm¯\_(ツ)_/¯,️
1000Kitap OkumA GüNLüğüm¯\_(ツ)_/¯,️ Efendiliğin Reddi Sivil İtaatsizlik ve Doğrudan Eylem'i inceledi.
@1000kitapTutoriaLs·16 Haz 2019·Kitabı okumadı
Bu çalışma üç ayrı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm Gandhi ve Hindistan Ulusal Hareketi’ne ayrılmış, ikinci bölümde Martin Luther King ve Amerikan Siyah Hareketi incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Doğrudan Eylem adı verilen siyasal mücadele biçiminin genel karakteri üzerinde durularak, bu hareketin felsefesi hakkında bazı ipuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır.

Bu çalışma sivil itaatsizlik, sivil direniş ve doğrudan eylem adlarıyla tanınabilecek bir örgütlenme ve direniş geleneğinin, Hindistan ve Kuzey Amerika’da yarattığı pratiklerle ve bu pratiklerin üzerinde şekillendiği felsefeyi Gandhi ve King özgüllüğünde incelemeyi amaç edinmiştir. Çalışma sırasında doğrudan eylem hattı örgütlenirken verilen mücadele, bu örgütlerin karakteri, kitleselleşmesinin hangi koşullarda sağlandığı, bu hareketin olası zaafları araştırılmış, bu araştırmalar sırasında, hem Amerika’da hem de Hindistan’da mücadelenin yerel halkın, binlerce yıllık bir gelenekle oluşturduğu yaşam tarzı ile olan dolaysız ilişkileri ortaya konulmaya çabalanmıştır.

Çalışmanın son bölümünde modern toplum, aydınlanma düşüncesi, etik, bireysel sorumluluk gibi temel bazı konulara değinilmiş, doğrudan eylem felsefesinin bu tip tartışmaların zenginleştirilmesi açısından ne tür anlamlar taşıdığı üzerinde durulmuştur. Özellikle Zygmunt Bauman’ın Modernite ve Holocaust adlı eserindeki temel düşüncelerin ışığında, modern toplumda ahlakın gittikçe daha teknik bir sorun gibi algılanmasının yarattığı tahribatın boyutları ele alınmış, modern toplumun yapısını belirleyen işbölümü, hiyerarşi, aydınlanmadan bugüne dek süren süregelen akılcılık söylemi, ilerlemecilik anlayışı, işlevselliğin yüceltilmesi ve benzeri argümanların günümüzdeki anlamları yeni baştan sorgulanmaya ve buna bağlı olarak da, doğrudan eylem anlayışının; modern toplumun yarattığı sorunlara yönelik öne sürdüğü çözümler tartışılmaya çalışılmıştır.
Ahmet KARAKUZULU
Ahmet KARAKUZULU Efendiliğin Reddi Sivil İtaatsizlik ve Doğrudan Eylem'i inceledi.
320 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap, Hindistan'da, İngiliz hegemonyasından kurtulmak için Gandi liderliğinde verilen kurtuluş mücadelesi ile Amerika'da zencilerin tüm bireysel haklardan yararlanabilmek için verdikleri mücadelede "sivil itaatsizlik" yönteminin nasıl etkili bir şekilde kullanıldığını anlatmaktadır. Bu kitabın, toplumsal mücadelelerde , anarşizme başvurmadan demokratik hakların kullanımıyla sonuç elde etmenin doğruluğuna inanan herkes tarafından okunmasını öneriyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tarık Aygün
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.