Tarık Uslu

Tarık Uslu

8.8/10
231 Kişi
·
577
Okunma
·
16
Beğeni
·
4.772
Gösterim
Adı:
Tarık Uslu
Unvan:
Yazar
Doğum:
Adapazarı, 1974
1974 yılında Adapazarı’nda doğdu. Milli Eğitim hayatı lise son sınıfa kadar sürdü. Bütün bu süre içinde okumak ve yazmaktan daha önemli bir şey öğrenemedi. Lise yıllarında Zafer Dergisi’nin yazı işlerinde çalışmaya başladı. Uzun bir süre derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Şu anda, Zafer Yayınları, Uğurböceği Yayınları ve İlkgençlik Yayınları’ndan oluşan Zafer Yayın Grubu’nun editörüdür. Hem kendi ismiyle (Özkan Öze) hem de Tarık Uslu ismiyle pek çok kitabı yayınlandı. Yazı çalışmalarına aralıksız sürdüren yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.
Petekleri altıgen yapıyoruz. Böylece en küçük alanda en geniş yer elde ediyoruz. Üstelik yan yana koyduğumuzda aralarında hiç boşluk kalmıyor.
Neyin doğru olduğu henüz tam olarak keşfedilmemiş olsa da; neyin yanlış olduğu, her başarısız denemeden biraz daha ortaya çıkmaktaydı.
Eğer insanların kartallar kadar keskin gözleri olsaydı, her birinin greyfurt kadar olması gerekirdi.
Endoplazmik retikuluma kısaca ER derler ama ben uzun ismini tercih ederdim . Niye mi ? E hava atmak için tabi ...
Mesela senin hücrelerinde DNA şifreleri çözülüp bir resim haline getirilseydi o resim sen olurdun. Çünkü DNA senin şifrendir ve sadece sana özel yazılmıştır..
GALİLEO körlüğü şöyle karşıladı "madem Allah böyle istedi öyleyse ben bundan memnunum...
Kitap çok güzeldi... Her zaman kuşları merak etmişimdir, havada süzülerek, kanat çırpmadan nasıl durduklarını, nasıl yuva yaptıklarını... İşte bu kitap, tüm sorularıma harika bir yanıt oldu. Minik gövdeli mucizevi derecede güzel yaratılmış bu kuşları merakla okudum. Saatte üç yüz kilometre hızına çıkabilen kartallardan tutun, uçamayan ama harika atak yapan deve kuşunu bile inceleme fırsatı buldum. Kitabın kapağındaki kuş ise çok dikkatimi çekmişti. :)
Hayvanseverlerin ve ilgililerin dikkatine: Tavsiye edilir... :)
bu kitap uzayla ilgili acayip bilgiler vermekte aslında ben bu kitabı ilk elime aldığımda çok sıkıcı bulacağımı zannediyordum ama tam aksine bu kitap benim merak duygumu canlandırdı artık uzayla ilgili aklımda yeni yeni cümleler yeni yeni sorular oluşmaya başladı ben şahsen bu kitabı beğendim ve bu kitabında başka arkadaslarımında okumasını en içten tercih ederim
Bu kitap Tarık USLU 'nun yazdığı Şu Acayip serisinin hücrenin yapısını anlatan kitabıdır.Bu kitap gerçektende çok güzel bir kitaptır.Bilim ve kurguya dayalı bu olan kitabı en çokta merakçıl arkadaşlarımın okumasını ister.
Tarık Uslunun okuduğum 3. kitabı... Bu günlerde makalelere (daha doğrusu insanların yorumlarını içeren kitaplara) ve bilgi kitaplarını merak etmeye başladım. Buda bilgi kitaplarından bir tane. Hayatımda en çok eğlendiğim ve bilgi edindiğim kitaplardan biri. Öyle güzel anlatıyor ki anlamamak mümkün değil (o kadar). Gerçekten zoru başaran yazarlardan biridir Tarık Uslu. Her incelememde belirtiğim gibi bunda da belirtiyorum gerçekten zordur bilgi verirken canın sıkılmamasını sağlamak. Bunları ancak nadir kişiler yapabilir, gerçekten. Şimdi, YUSUF ASAL'da can sıkmıyordu ama adam gibi bilgi vermiyordu! Kitabı okuduktan sonra ve Yusuf ASALIN kitaplarını okuduğunuzda YUSUF ASALIN bir hiç olduğunu anlayacaksınız (tabi yusuf asal gibilerinide....) Benden söylemesi Yusuf Asal isterse başını duvarlara vursun. O gerçek bir bilgi yazarı değil tabii bu benim haddime düşmez ama görüşüm öyle . bu kitabı okuduktan sonra anlarsınız... (Kesin hepiniz Yusuf asal kim diye okudunuz. iki saat anlatamam yazar işte!)Biz kitabın içeriğine bakar olur isekkkkkkk.(REKLAMLAR) isek kitap baştan sona hücreleri saydırıyor . Pardon yanlış oldu kitap başta hücrelerin bulunmasını,bulanı, Mikroskobun bulunmasını, mikroskopta bulunan aletlerin isimlerini ve kullanılmasını anlatıyor. Şu anda belki az önce sıraladıklarımı okurken sıkıldınız ama aslı öyle değil. Öyle zarif öyle güzel anlatılmış ki... Sonra cıma hücreleri anlatıyor. (Şunu da yazayım bitsin) Kitapta gerçekten çok güzel espriler var ( aslında tüm kitaplarında öyle) En çok güldüğüm kitaplardan biri gerçekten. Mesela saftirik tarzı kitaplar çok okudum (mesela az önce Beyaz Kanatlı Vampiri attım) Onlara hiç gülmem. Dünyanın en iğrenç esprileri( Bilmem ama insanlar saçma şeylerede çok gülüyorlar.) Öyle bu kadardı:) Kitabı tavsiye ederim çok güzel bir kitap. Hatta bir kitabını okuduğunuzda serisini okumaya da başlayabilirsiniz... Şuna çok üzüldüm 1000 kitapta çok az okunmuş bence bir deneyin...bu kadar:)
Bu kitapta Tarık Uslu'nun diğer kitapları gibi bazı şeyler hakkında acayip bilgiler veriyor. Burda da yeryüzü ile ilgili acayip ve dikkat çekici bilgiler anlatılıyor. Kitap ilk bir hikaye ile başlayarak sonrasından acayip ve hiç duymadığımız bilgileri anlatmaya başlıyor. Kısacası benim bu acayip başlık altındaki kitapları okumak çok dikkatimi çekiyor ve yeni yeni bilgiler öğrendiğim için bu serinin çoğunu okumaya çalışacağım.
Kitabı ilk okumaya başladığımda hep sayılarla konuşuyordu. Başta aklım baya bir karışmıştı. Ama yavaş yavaş okudukça sayılar aklımı karıştırmamaya başladı. Kitabın içeriğini anlatmak gerekirse kitapta gezegenler ile ilgili hiç duymadığım ilginç gerçekleri öğrendim. Bu kitabı ilk yakın arkadaşım okumuştu. O bana hep ilginç yazıların yazdığı sayfaları gösteriyordu onu sayesinde çok dikkatimi çekti ve okumaya başladım çok çok çok ilginç bilgiler öğrendim.
Ahmet Yılmaz B. tarih gezisinden sonra hayatımız için en önemli olan şeyleri okumanın zamanı gelmişti.bir kitap içinde bu kadar güzel bilgiler bulunur.Tarık Uslu kitabı öyle bir yazmış ki sıkılmak mümkün değil.Kitaptan bolca bilgi alırken kitaba esprili anlamlar katması kitabı eğlenceli ve hoş bir hale getirmiş diyebilirim.Bu kitabı okumamın nedeni çevrem oldu çünkü herkesin elinde bu kitap vardı ve kime sorsam kitabın durumunu,Vallah çok güzel,içindeki bilgiler çok güzel,okumadın mı? gibi sorular ve yorumlar gelince arkadaşımdan isteyip okumaya başladım.(Ha şunu da unutmadan söyleyeyim bu incelemeyi okuduğum 2 acayip şeyler dizisinin incelemesini yapıyorum...)Tarık Usluyu ve Ahmet Yılmaz B. birbirine kitap yazmaları konusunda çok benzettim.Biri tarih hakkında bilgiler verirken diğeri hayatımız için önemli olan yada hayatımızda var olan şeyler hakkında bilgi vermiş.Tabi ki benzettiğim taraf burası tek değil.Ahmet Yılmaz Boyunağa ve Tarık Uslu bilgi verirken akıcı dil kullanmış ve bu okuyucunun kitabı okumasında büyük rol oynayan bir eleman. Tarık uslunun 2 önemli kitabını okudum biri zaten Şu Acayip Gökyüzü diğeride yeryüzü. Öncelikle gerçekten ne hayat bilgisi ne de fen bilimlerinde olan bilgiler verilmiş ve okuyunca şaşırmamak mümkün değil.biz gökkuşağını çemberin yarısı zannedermişiz ama gerçek öyle değilmiş gökkuşağı çembermiş. Aranızda şaşırmayan el kaldırsın :).Artık bunun gibi şaşırtıcı bilgiler.Kitap bazı konularda bilgi sahibi olma hakkında büyük rol oynuyor.kitabı tavsiye ediyorum ben beğendim sizinde okumanızı dilerim.Artık bırakın şu acı,gerilim,aşk romanlarını biraz değişiklik olsun:)
Bu kitap kuşlar hakkında,bilmediğimiz bilgiler içeriyor.Ben isteyerek okudum.Çok güzel bir kitap....Okumanızı tavsiye ederim......Bilmediğiniz bilgiler verdiği için daha çok zevk alacaksınız..........
Bu kitap karıncalar hakkında bilgi veriyor. Karınca çeşitleri,antenleri, evlerini ve ailelerini nasıl buluyorlar?vb. gibi bilgiler veriyor. Kitabı herkese tavsiye ederim karıncaları araştırmak istiyor iseniz ilk önce bu kitabı okuyun.
Bu kitapla doktarluğa olan ilgimin ilk basamağı diyebilirim. İnsan vucudunun mükemeliğini günden güne daha çok anlıyorum. Bu kitapta ilk basamağı olmuş olabilir...

Yazarın biyografisi

Adı:
Tarık Uslu
Unvan:
Yazar
Doğum:
Adapazarı, 1974
1974 yılında Adapazarı’nda doğdu. Milli Eğitim hayatı lise son sınıfa kadar sürdü. Bütün bu süre içinde okumak ve yazmaktan daha önemli bir şey öğrenemedi. Lise yıllarında Zafer Dergisi’nin yazı işlerinde çalışmaya başladı. Uzun bir süre derginin yazı işleri müdürlüğünü yaptı.

Şu anda, Zafer Yayınları, Uğurböceği Yayınları ve İlkgençlik Yayınları’ndan oluşan Zafer Yayın Grubu’nun editörüdür. Hem kendi ismiyle (Özkan Öze) hem de Tarık Uslu ismiyle pek çok kitabı yayınlandı. Yazı çalışmalarına aralıksız sürdüren yazar, evli ve iki çocuk babasıdır.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 577 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 222 okur okuyacak.
  • 6 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları