1000Kitap Logosu
Resim
Teoman Ergül

Teoman Ergül

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.5
67 Kişi
423
Okunma
6
Beğeni
1.618
Gösterim
Unvan
Hukukçu, Yazar
Doğum
İstanbul, 22 Mart 1937
Yaşamı
Babasının memuriyeti dolayısıyla Muş, Bitlis, Erzurum, Kırşehir, Diyarbakır ve Zonguldak'ta ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Askerlikten önce Eskişehir ve İstanbul barolarında avukatlık stajı yaptı. Askerlikten sonra hâkimlik stajına başladı. Stajdan sonra Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı (1962-1964) Gördes Cumhuriyet Savcısı (1964-1970) olarak görev yaptı. 1970 yılında Başbakan Süleyman Demirel'in, Cumhuriyet Savcılığı teminatı konusunda Anayasa Mahkemesi kararlarına direnmesi karşısında istifa etti. Eşi Kamuran Nedret ile Salihli'de serbest avukatlık yaptı. 1972 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nde başlayan değişim sırasında politikaya atıldı. 1973 ve 1977 genel seçimlerinde CHP Manisa milletvekili adayı oldu. Politika hayatına uzun süre ara verdikten sonra 1995 seçimlerinde Demokratik Sol Parti Manisa milletvekili adayıydı. Bu dönemde Demokrat İzmir ve Cumhuriyet Gazetesi ile sisyal demokrat dergilerde çeşitli yazıları yayımlandı. LAİKLİK konusunda Şefik Soyer adına düzenlenen yarışmada birincilik; Balıkesir Barosu'nun İMRAN ÖKTEM adına düzenlediği SAVUNMA konulu yarışmada ikincilik ödülü aldı. KURTULUŞ SAVAŞINDA MANİSA, 1990-1991 Yunus Nadi Ödülleri, Sosyal Bilimler Araştırma dalında "övgüye değer" bulundu. 1984 yılında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Bu görevi 1993 yılına kadar sürdü. 1996 yılında Manisa Barosu Başkanlığına seçildi. 2000 yılında görevi sona erdi. Pek çok hukuk konulu toplantıya, panele, kurultaya delege, konuşmacı, tartışmacı olarak katıldı. Tebliğler sundu. Çeşitli hukuk dergilerinde yazıları, incelemeleri yayımlandı. Şimdi, Ankara'da TBB Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yapmaktadır. Evlidir. İki oğlu ile dört torunu vardır.
360 syf.
·
4 günde
·
6/10 puan
Öncelikle kitabın adı ile içeriğinin uyuşmadığını düşünüyorum. 360 sayfalık bir kitapta Nurbanu ile ilgili kısımlar 30 sayfayı belki zor bulur, o da çok kayda değer değil. Genellikle Şehzade Bayezid ile Şehzade Selim arasındaki taht mücadelesini işliyor. İçerisinde Bayezid ve Selim'e ait gerçek mektuplar yer alıyor. Bu mektuplar kısa olsa da günümüz Türkçesine çevrilmediği için kitabın akışını bozuyor çünkü anlamakta zorlanıyorsunuz. Tarihi gerçeklik ile harmanlanmış kurgusu ise fena değildi.
Nurbanu
7.4/10 · 354 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
360 syf.
·
8 günde
·
6/10 puan
Kitabı Nurbanunun hayatını merak ettiğim için okumaya başladım ama Şehzade Selim ve Bayezidın taht kavgasını okudum diyebilirim Nurbanu o kadar yüzüstü anlatılmışki bu durum beni hayal kırıklığına uğrattı çünkü bildiğim olayları tekrar okumak yerine kadınların saltanatını daha derin okuyabileceğim bir kitabı tercih ederdim
Nurbanu
7.4/10 · 354 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
89 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
Olanak adlı romanıma katkı sağlayan bir eser daha. Manisa'nın mitolojideki yerine ilişkin bilgiler yazar tarafından öyküleştirilerek tatlı bir dille aktarılmış. Elinize sağlık Teoman Bey. Eseri ricam üzerine uygulamaya ekleyen kütüphaneciye teşekkür ederim.
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.