Teoman Ergül

Yazar 7,4/10 · 21 Oy · 8 kitap · 154 okunma ·  4 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

4 okur beğendi.
21 puanlama · 1 alıntı
0 haber · 1.016 gösterim
154 okur kitaplarını okudu.
28 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
1 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Teoman Ergül'ün Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Teoman Ergül'ün Biyografisi

Babasının memuriyeti dolayısıyla Muş, Bitlis, Erzurum, Kırşehir, Diyarbakır ve Zonguldak'ta ilk, orta ve lise eğitimini tamamladı. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu.
Askerlikten önce Eskişehir ve İstanbul barolarında avukatlık stajı yaptı. Askerlikten sonra hâkimlik stajına başladı. Stajdan sonra Kızıltepe Cumhuriyet Savcısı (1962-1964) Gördes Cumhuriyet Savcısı (1964-1970) olarak görev yaptı.
1970 yılında Başbakan Süleyman Demirel'in, Cumhuriyet Savcılığı teminatı konusunda Anayasa Mahkemesi kararlarına direnmesi karşısında istifa etti. Eşi Kamuran Nedret ile Salihli'de serbest avukatlık yaptı.
1972 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nde başlayan değişim sırasında politikaya atıldı. 1973 ve 1977 genel seçimlerinde CHP Manisa milletvekili adayı oldu. Politika hayatına uzun süre ara verdikten sonra 1995 seçimlerinde Demokratik Sol Parti Manisa milletvekili adayıydı. Bu dönemde Demokrat İzmir ve Cumhuriyet Gazetesi ile sisyal demokrat dergilerde çeşitli yazıları yayımlandı.
LAİKLİK konusunda Şefik Soyer adına düzenlenen yarışmada birincilik; Balıkesir Barosu'nun İMRAN ÖKTEM adına düzenlediği SAVUNMA konulu yarışmada ikincilik ödülü aldı. KURTULUŞ SAVAŞINDA MANİSA, 1990-1991 Yunus Nadi Ödülleri, Sosyal Bilimler Araştırma dalında "övgüye değer" bulundu.
1984 yılında Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Bu görevi 1993 yılına kadar sürdü.
1996 yılında Manisa Barosu Başkanlığına seçildi. 2000 yılında görevi sona erdi. Pek çok hukuk konulu toplantıya, panele, kurultaya delege, konuşmacı, tartışmacı olarak katıldı. Tebliğler sundu. Çeşitli hukuk dergilerinde yazıları, incelemeleri yayımlandı.
Şimdi, Ankara'da TBB Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yapmaktadır.
Evlidir. İki oğlu ile dört torunu vardır.

Teoman Ergül'ün Kitapları Kitap Ekle

7,2/ 10  (16 Oy) ·  132 Okunma
4. Milli Mücadele (Kesişen, Çatışan Ve Değişen Yaşamlar)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
7. İ'la (Tarihin Gölgesinde Büyüyen Bir Tutkunun Romanı)
0,0/ 10  (0 Oy) ·  1 Okunma
Piaf, bir alıntı ekledi.
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-"Bozdağ'a niye Tmolos diyorsunuz ?"
-"Şu aşağıda sütunları toprak üzerinde gördüğün yerde büyük bir kent yatar.Bu kent Lidya devletinin başkenti idi. Adı Sarttı. Lidya Kralı Tmolos, şimdi senin ders aldığın, av yaptığın,koşuşturduğun, bu dağlara ava çıkmış bir gün.Şimdi senin su içtiğin, pınar başlarında su perisi ile karşılaşmış Adı Arripe imiş su perisinin.Ölümsüz Arripe ile ölümlü kral Tmolos arasında ilk görüşte bir aşk doğmuş.Buna Tanrıça Artemis bozulmuş.Kral bile olsa ölümlü ile ölümsüzün aşkını aklı almamış. Tmolos'un üzerine bir boğa salmış; Tmolos boğanın boynuzlarında can verince oğlu babasını bu dağa gömmüş ve dağa da babasının adını vermiş. Biz onun için Bozdağ'a Tmolos diyoruz."

Nurbanu, Teoman Ergül (Sayfa 116)Nurbanu, Teoman Ergül (Sayfa 116)

Teoman Ergül kitap incelemeleri

Güler Bilkay Aygün, Nurbanu'yu inceledi.
11 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hürrem Sultan'ın Gelini, Osmanlı Padişahı İkinci Selim'in gözdesi Nurbanu'nun hikayesi. Dönemin tarihi olaylarını ve saray yaşamının da anlatıldığı güzel bir kitap.

aakin, Nurbanu'yu inceledi.
14 Kas 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitabı çok önceden okudum. Yanlış hatırlamıyorsam bir gazete yanında hediye olarak elime geçmişti. Yaz tatilinde zaman geçsin diye başlamıştım ve sarmıştı bir anda. Muhteşem yüzyıl dizisindeki olaylara benzer olaylar Nurbanu için anlatılıyor. Tabi o zamanlar dizidekilerden haberdar değildik. Yani ilk defa hareme ait olayları tanıma şansım olmuştu.

Şeyma, Nurbanu'yu inceledi.
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitabın adı yanlış konulmuş bence. Kitap Nurbanu'dan %30 falan bahsediyor, geri kalanı dönemin genel özeti. Nurbanu'nun hayatını okumak için almıştım ama yanlış seçim oldu. Tarihi belgelere dayanması açısından güzeldi, abartılı kurgular yoktu. Akıcı anlatımıyla sıkmadı okurken

Murat Altuğ, Nurbanu'yu inceledi.
02 Kas 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Sahte romanların yazarları, eserlerinde sadece İstanbul a baksalardı, yazdıklarının tezatlığını göreceklerdi.
Osmanlı kadınını karalayan eserlerin aksine Osmanlı Kadını  nasıldı eli kolu bağlı, iradesiz bir konumda mıydı?

Damla GD, Nurbanu'yu inceledi.
 23 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı okuyalı o kadar uzun zaman oldu ki. Hiç birşey hatırlamıyorum olayları falan ama çok severek okuduğumu ve hemen bitirdiğimi hatırlıyorum. Hatta tarihi kurguyu da bu kitapla sevmeye başlamıştım diyebilirim.