Theoder Reik

Theoder Reik

Yazar
8.4/10
13 Kişi
·
38
Okunma
·
9
Beğeni
·
721
Gösterim
Adı:
Theoder Reik
Unvan:
Psikolog,psikiyatrist.
Doğum:
1888
Ölüm:
Newyork, 1969
Bir erkeğin onu sevdiğini anladığında çoğu kadının kaygısı artar, çünkü o zaman şu soru ortaya çıkar: Acaba beni gerçekten tanıdığında da beni sevecek mi?
Duyguların mazerete gereksinimi yoktur. “Öldürmeyeceksin,” emrini vermek mümkündür, ama “Canın öldürmek istemeyecek,” emrini vermek olanaksızdır. Duygular emir tanımaz.
Bir erkek için çok çekici olmayan ya da onu yeterince isteklendirmeyen bir partnerle birlikte olduğu zaman, heyecan duymak amacıyla
belli bir durumun fantezisini aklından geçirmesi olağandışı bir şey değildir.Çekiciliğin az olduğudurumlarda bile odanın karanlık olması yetecektir.Viyanalıyazar Karl Kraus bir keresinde şöyle demişti: “Geceleri tüm inekler siyahtır, sarışın olanlar da.”
Bu karakteristik özellikler kadının ve erkeğin seks yaşamındaki karakteristik tutumları yansıtmaktadır.Bunların zıtlığı cinsel ilişkideki davranış farklılığına göre biçimlenmiştir. Erkeğin hızla yükselen ve hemen azalan ileri doğru atılma arzuları ve kadının daha yavaş olan heyecanının gittikçe şiddetlenip sonra azalması.Yerelleşmiş ve yaygın şiddetli arzunun zıtlığı eylem sırasındaki cinsel duyguların zıtlığına tekabül eder.
Eğer nefret edemezseniz, sevemezsiniz. Isıramazsanız, öpemezsiniz. Lanetleyemezseniz, kutsayamazsınız. İyi nefret edemeyen, iyi bir aşık olamaz.
Kadın fetişistler, cansız bir nesneye erotik temelli ve anormal bir bağlılık gösteren kadınlar var mıdır?Aslında, bir erkeğin ayakkabısına ya da ceketine aşırı erotik ya da cinsel değer verme kadınlarda çok az görülür.
İnsanoğlunun elde edebileceği küçük mutluluk, ancak kendisini düşünmekten vazgeçebilmesiyle mümkündür. Bu, aşkta, heyecanda, sarhoşlukta, derin uykuda olur. Bu durumlarda benlik neredeyse yoktur, kaybolmuştur ya da başka bir şey içinde erimiştir.
400 syf.
·8/10
Freud’un öğrencilerinden, mirasçılarından birinin aşk, sevgi ve 2. bölümde de mazoşizm üzerine analizlerini yazdığı, doyurucu bir kitap. Freud’u iyi tanımadan; otoerotizm, narsisizm ve libido için görüşlerini bilmeden okunması hem zor hem de anlamsız olacaktır. Dönemine göre yaratıcı ve çok da cesur düşünceler içeriyor.
Mazoşizmin ruhsal ve kültürel arka planının psikanalizini içeren 2. bölümün anlaşılması ve sindirilmesi daha zor, bu kısım için de Karen Horney, Wilhelm Reich gibi psikanalistleri iyi tanıyor olmak faydalı olacaktır. Genel anlamda insana farklı bir bakış açısı katan, sorgulatan, değerli bir kitap. Altyapının sağlam olması şartıyla, meraklısı için keyif verici olacaktır.
400 syf.
Toplam iki ciltten oluşan ve Theoder Reik'in 45 yıla yakın bir araştırma, analiz etme tecrübesi içerisinde zamanla olgunlaşmış olan bir kitaptır. böyle bir tecrübenin eseri zaten hiç düşünmeden okunmalı. reik, bildiği üzere freud'un da öğrencilerindendir.

Erkek ve kadın türlerinin karşılaştırmalı, kıyaslamalı, yaklaşımlarını ortaya koymalı çok güzel bir kitap. özellikle tepkiler arası fenomolojik değerlendirmeler ''hadi bee!'' dedirtiyor. ancak eksik gördüğüm yanı da psikolojik geri planı pek umursamamış sayın reik. bence işin önemli bir kısmı o konuda yapılacak analizlerde yatıyordu. yine de fenomolojik değerlendirmelerle cinsler arası davranışların erotik geri planının teşhir edilmesi de oldukça önemli.

konu ve durumlar karşısında, dürtüsel, refleksel gelişen reaksiyonlarda erkek ve kadının ne denli farklı iki tür olduğunu kanıtlar gibi. belki de iki türün genel anlamda birbirini anlamamasının özü de bu dürtüsel reaksiyonlarda yatıyor. insanoğlunun bu tarz kitaptaki analizlere oksijen gibi ihtiyacı var bence.
296 syf.
Heyatim boyunca hec bir bilgini psixoanalistikadan aldigim bilgiler kimi acgozlukle qebul etdiyimi xatirlamiram.Bu bilgileri hec bir tecrubeli sexs ve ya tecrube mene oyrede bilmezdi,ozunu kesf ve digerlerini kesf edirsen sanki.Hem hami bunu bilsin,hem de kimse bilmesin isteyirsen,cunki insan olmaq bezen utanc verici ola bilir.Lawrence oz analizlerinde insani cox ibtidailesdirir ve bunun gunluk yasantiyla birbasa elaqesi yox kimidir.Amma Reik,Freudu cox oxumamisam,amma,muellimi olduguna gore o nece yazir deye cox maraqlaniram,dogrusu.Ve psixoanalist olmaq istemerem,amma bu saheni oyrenib insanlari irdeleye ve bunu gizli saxlaya bilerem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Theoder Reik
Unvan:
Psikolog,psikiyatrist.
Doğum:
1888
Ölüm:
Newyork, 1969

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 38 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 87 okur okuyacak.