Theoder Reik

Theoder Reik

Yazar
8.3/10
9 Kişi
·
19
Okunma
·
2
Beğeni
·
597
Gösterim
Adı:
Theoder Reik
Unvan:
Psikolog,psikiyatrist.
Doğum:
1888
Ölüm:
Newyork, 1969
Bir erkeğin onu sevdiğini anladığında çoğu kadının kaygısı artar, çünkü o zaman şu soru ortaya çıkar: Acaba beni gerçekten tanıdığında da beni sevecek mi?
Duyguların mazerete gereksinimi yoktur. “Öldürmeyeceksin,” emrini vermek mümkündür, ama “Canın öldürmek istemeyecek,” emrini vermek olanaksızdır. Duygular emir tanımaz.
İnsanoğlunun elde edebileceği küçük mutluluk, ancak kendisini düşünmekten vazgeçebilmesiyle mümkündür. Bu, aşkta, heyecanda, sarhoşlukta, derin uykuda olur. Bu durumlarda benlik neredeyse yoktur, kaybolmuştur ya da başka bir şey içinde erimiştir.
Bir başkasının fikirleri için ölebilirsiniz, ama yalnızca kendi fikirleriniz için yaşarsınız.
Eğer nefret edemezseniz, sevemezsiniz. Isıramazsanız, öpemezsiniz. Lanetleyemezseniz, kutsayamazsınız. İyi nefret edemeyen, iyi bir aşık olamaz.
“Başlangıçta yalnızca bir sevgi nesnesi vardır: kişinin kendisi. Başkalarına duyulan sevgi sonraki bir gelişmedir, kendi kendini sevme, sevginin deposu olarak kalır; bankamızdaki mevcut fonlardan bir miktar para çektiğimiz gibi, bu depodan bir miktar başkalarına da veririz. Sonuç, ego sevgisi ve nesne sevgisi arasındaki zıtlıktır. Birinden ne kadar çok harcanırsa, ötekinden o kadar az kalır.”
Bir kadın bir erkeğin hatalarını ve zayıflıklarını açıkça görebilir ve onu sevmeyi sürdürebilir. Ama erkeğin onun hatalarını ve yetersizliklerini gördüğü takdirde onu artık sevmeyeceğinden korkar. Kadının arzusu, en azından “ölüm onları ayırana dek,” erkeğin “bir melekle evlendiğine” olan inancını sürdürmesidir.
Belirli bir özgüven ve özsaygı olmadan sevmek olanaksızdır. Kendi kendisiyle dost olamayan, kimseyle dost olamaz. Başkalarıyla iyi geçinmek istiyorsanız, kendinizle az da olsa iyi geçinmelisiniz.
400 syf.
·8/10
Freud’un öğrencilerinden, mirasçılarından birinin aşk, sevgi ve 2. bölümde de mazoşizm üzerine analizlerini yazdığı, doyurucu bir kitap. Freud’u iyi tanımadan; otoerotizm, narsisizm ve libido için görüşlerini bilmeden okunması hem zor hem de anlamsız olacaktır. Dönemine göre yaratıcı ve çok da cesur düşünceler içeriyor.
Mazoşizmin ruhsal ve kültürel arka planının psikanalizini içeren 2. bölümün anlaşılması ve sindirilmesi daha zor, bu kısım için de Karen Horney, Wilhelm Reich gibi psikanalistleri iyi tanıyor olmak faydalı olacaktır. Genel anlamda insana farklı bir bakış açısı katan, sorgulatan, değerli bir kitap. Altyapının sağlam olması şartıyla, meraklısı için keyif verici olacaktır.
296 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Heyatim boyunca hec bir bilgini psixoanalistikadan aldigim bilgiler kimi acgozlukle qebul etdiyimi xatirlamiram.Bu bilgileri hec bir tecrubeli sexs ve ya tecrube mene oyrede bilmezdi,ozunu kesf ve digerlerini kesf edirsen sanki.Hem hami bunu bilsin,hem de kimse bilmesin isteyirsen,cunki insan olmaq bezen utanc verici ola bilir.Lawrence oz analizlerinde insani cox ibtidailesdirir ve bunun gunluk yasantiyla birbasa elaqesi yox kimidir.Amma Reik,Freudu cox oxumamisam,amma,muellimi olduguna gore o nece yazir deye cox maraqlaniram,dogrusu.Ve psixoanalist olmaq istemerem,amma bu saheni oyrenib insanlari irdeleye ve bunu gizli saxlaya bilerem.

Yazarın biyografisi

Adı:
Theoder Reik
Unvan:
Psikolog,psikiyatrist.
Doğum:
1888
Ölüm:
Newyork, 1969

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 19 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 37 okur okuyacak.