Thomas More

Yazar 8,2/10 · 457 Oy · 1 kitap · 1547 okunma ·  124 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

124 okur beğendi.
457 puanlama · 525 alıntı
2 haber · 5.157 gösterim
1.547 okur kitaplarını okudu.
1.212 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
45 okur kitaplarını şu anda okuyor.
36 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Thomas More'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Thomas More'nin Biyografisi

Thomas More, (7 Şubat 1478 - 6 Temmuz 1535) İngiliz yazar, devlet adamı ve hukukçu. Yaşamında önde gelen bir hümanist bilgin ünvanına kavuşup bir çok kamu görevi üstlendi. Eseri Ütopya ile edebiyatta yeni bir nesil yarattı. 1516’da yazdığı Ütopya’da ideal hayali bir ada ülkenin siyasi sistemini tarif ediyordu. More’un Kral Henry VIII’in İngiliz kilisesinin başına geçme niyetine ilke olarak karşı çıkması, kendi siyasi kariyerinin sonunu hazırlayıp hain olarak idam edilmesine sebep oldu. Ölümünden 400 yıl sonra, 1935’de Papa Pius XI tarafından aziz ilan edildi.

7 Şubat 1478'de, Londra'da doğmuştur. Babası dönemin önemli bir yargıcı olan Sir John More'dur. Eğitim için Oxford Üniversitesi'ne girdi. Oxford'da geçirdiği 2 yılda yazmaya başladı. Antik Yunan ve Latin edebiyatına ilgisi de bu dönemde oldu. Daha sonra Londra'ya geri döndü ve 1496 yılında hukuk öğrenimi görmeye başladı. 1501 yılında avukat oldu. Hukuk öğrenimi gördüğü yıllarda manastır yaşamı yaşamakta ve bir rahip olmak isteğiyle yanıp tutuşmaktaydı. Yine de zamanla bu duygusu söndü ve ruhu ülkesine hizmet etmek isteğiyle doldu. Bunun üzerine 1504 yılında parlementoya girdi. Bu sıralarda ünlü Hollandalı yazar Erasmus ile olan arkadaşlığı iyice gelişti ve Erasmus 1509'da basılan ünlü eseri Encomium Moriae`yi (Deliliğe Övgü) Thomas More'a adadı. 1517'de Kral'ın hizmetine girdi. Giriştiği başarılı bir diplomatik görev ardından şövalye unvanı verildi ve yardımcı veznedar ilan edildi. Kralın kişisel danışmanı olarak kariyeri parlamaya devam etti. 1525'de Lancaster Düklüğü'nün bakanı oldu. Kral Henry VIII'in evlilikleriyle ilgili konularda ona yeterince yardım edemeyen Lordlar Kamarası başkanı Kardinal Wolsey'i istifaya zorladıktan sonra yerine Thomas More'u Lordlar Kamarası başkanı ilan etti. Başlarda Kralın düşüncelerini paylaşan More, zamanla Kralın protestanlığa olan artan ilgisi ve kiliseye olan negatif düşüncelerinden rahatsız oldu. Kişisel olarak protestanlığı sevmiyor ve doğru bulmuyor, dönemin katolik kilisesini benimsiyor ve önemsiyordu. Protestanlığı eleştiren kitaplarıyla Kral ile olan ilişkisini gerdikten sonra 1531'de Krala bağlılık yemini etmeyi reddetti. Daha sonra hastalığı bahane ederek 1532'de görevlerinden ayrıldı. 1533'de Anne Boleyn'in İngiltere Kraliçesi olarak ilan edildiği taç giydirme törenine katılmayı reddedince şimşekleri üzerine çekti. Yalan davalar ve dedikodular başladı.

Parlementonun Anne Boleyn'i İngiltere'nin kraliçesi olarak ilan edebileceğini kabul etmesine rağmen, bağlılık yemini etmeyi reddetti zira bu Papa'ya karşı bir davranış olurdu. Bu yüzden tutuklandı. Daha sonraları Kralı kilisenin başı olarak görmediği için ölüm cezasına çarptırıldı. 6 Temmuz 1535'de idam edildi.

Thomas More'nin Kitapları Kitap Ekle

1. Ütopya (Utopia)
8,2/ 10  (457 Oy) ·  1.547 Okunma
Anıl, bir alıntı ekledi.
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Aşırı doğruluk aşırı haksızlık getirir. Kanunları yazanın aklı o kadar hatasız, o kadar kesin midir ki buyruğunu dinlemeyen kılıcı hak etsin?

Ütopya, Thomas More (Sayfa 29 - Sis)Ütopya, Thomas More (Sayfa 29 - Sis)
Ayçagül Akar, bir alıntı ekledi.
 11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yuttaşların kin bağladığı, hor gördüğü bir kral; halkı ezerek, soyarak, dilenci durumuna düşürerek tahtında tutunabilecekse, bıraksın krallığı, insin gitsin tahtından. Bu yollarla belki kral adını elinde tutar; ama ne yiğitliği kalır, ne büyüklüğü. Kral, yüceliği dilencilerin değil, zengin ve mutlu insanların başında kalmakla kazanır.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 30)Ütopya, Thomas More (Sayfa 30)
Ezgi Sezgin, bir alıntı ekledi.
01 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Öyle bir şeydir ki bu kibir, insanı kendi elindekiyle değil başkasının sefaletini görerek mutlu olmaya iter.''

Ütopya, Thomas More (Sayfa 141)Ütopya, Thomas More (Sayfa 141)
Muzaffer Akar, bir alıntı ekledi.
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her dürüst yurttaşın, her şeyden önce kendi vicdanına, kendi ruhuna saygı göstermesi gerekir.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 144 - İş Kültür Yayınları - Mina Urgan incelemesi)Ütopya, Thomas More (Sayfa 144 - İş Kültür Yayınları - Mina Urgan incelemesi)
Buse Koparal, bir alıntı ekledi.
21 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...onu övmek, atasözünün dediği gibi, güneşi fenerle göstermeğe benzer."

Ütopya, Thomas More (Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Ütopya, Thomas More (Sayfa 3 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
kitaplabeslenenadam, bir alıntı ekledi.
03 Şub 2015

Çok az sayıda yasaları var, çünkü öyle iyi kurumsallaşmışlar ki, bu az sayıdaki yasa onlara yetiyor da artıyor. Bu yüzden, cilt cilt hukuk kitabına ve bu kitaplar üzerine yazılmış sayısız yoruma sahip oldukları halde, bunların hala kendilerine yetmediğini söyleyen öteki halkları çok ayıplıyorlar. Çünkü, baştan sona okunmayacak kadar çok, herhangi birinin anlayamayacağı kadar da karmaşık olan bu yasalara insanlardan uymalarını beklemenin tam bir adaletsizlik örneği olduğunu düşünüyorlar.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 148)Ütopya, Thomas More (Sayfa 148)
Asiye-Melikşah, bir alıntı ekledi.
14 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Aşırı adalet, aşırı hasarlar yaratır.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 42)Ütopya, Thomas More (Sayfa 42)
Yusuf Ö., bir alıntı ekledi.
21 Eki 2017

Bazı filozoflar yalan söylemekte haklı olabilirler, benim yaradılışım buna elverişli değil.

Ütopya, Thomas More (Sayfa 33 - İş Bankası yayınları)Ütopya, Thomas More (Sayfa 33 - İş Bankası yayınları)
Asiye-Melikşah, bir alıntı ekledi.
15 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Halbuki gözümüz bir fark göremedikten sonra bir taş altın olmuş olmamış ne fark eder?

Ütopya, Thomas More (Sayfa 111)Ütopya, Thomas More (Sayfa 111)
Tuğba bıyıklı, bir alıntı ekledi.
20 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyada kaygısız, huzurla, sevinçle yaşamaktan daha büyük zenginlik olabilir mi?

Ütopya, Thomas MoreÜtopya, Thomas More
Bütün Alıntıları Göster

Thomas More ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.