Thomas Gordon

Thomas Gordon

Yazar
8.5/10
88 Kişi
·
349
Okunma
·
16
Beğeni
·
1.658
Gösterim
Adı:
Thomas Gordon
Unvan:
Psikolog
Doğum:
A.B.D, 11 Mart 1918
Ölüm:
26 Ağustos 2002
1918 yılında A.B.D'de dünyaya gelen psikolog, Thomas Gordon, Psikoloji dalında özellikle iletişim becerileri alanında çalışmalar yapmıştır. Bugüne kadar yaptığı çalışmaları ile aile üyelerini, öğretmenleri, liderleri, yöneticileri, kadınları, gençleri ve pazarlama alanında çalışma yapan insanları etkilemiştir. Bu sebeple kendisinin yaptığı çalışmaları için Gordon Metodu ya da Gordon Modeli isimli lakaplar verilmiştir.
Thomas Gordon 2002 yılında hayata veda etmiştir.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
392 syf.
·3 günde·4/10
Ah kişisel gelişim kitapları! Henüz beni yanıltmadınız. Adıyla mesleğimde işe yarayacağını düşündüğüm bu kitabı okumak tam bir zaman kaybıydı. Yazarın daha önceki Etkili Anne Baba Eğitimi kitabının tutmasıyla piyasadan biraz daha para kazanmak için yazılmış bir kitap var karşınızda. Zaten kapağın tam üzerine, tüm dünyada 1 milyondan fazla sattı, yazarak "Bak herkes aldı." algısıyla yapılmış bir kitap. Sorunlar teşhis edilmiş evet; ama çözümleri evrensel değil. Uygulama yönüyle sıkıntı var. Ayrıca sayfaların çoğu tespite ayrılmış. Lafı dolandırıyor çözüme pek yer ayırmıyor. Kişisel gelişim kitaplari para koparmak için çıkarılır fikrimi yine değiştirmeyen bir kitap. İyi okumalar.
395 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kitabın sonlarına doğru, önceki okuyucudan miras kalan şu sözlerle karşılaşıyorum:
"Neden çoğu ergen, ebeveynini düşman olarak görüyor? Neden çocuklarla ebeveynleri arasında böyle bir uçurum var?"
Yaşadığımız sorunlar, bizleri soru sormaya, daha sonrasında da cevapları aramaya yönlendiriyor çoğu zaman. Canımıza dokunuyorsa feci halde, napabilirim'in cevabını arıyoruz. Cevaplardan, ufak ve önemlilerinden bir tanesi olduğunu düşünüyorum bu kitabın da.
Klasik, isyankar batı gençliği üzerinden anlatılıyor olması yanıltmasın bizi, zira doğusu batısı kalmadı pek... Zamanında hakları gaspedilen, fıtrattan kopup kendi nefisleri adına, dini, vicdani hiçbir değere sığmayan; lakin bu olguların kılıfı altında karşılaştığımız, otorite, baskı, aşağılama, hor görülme, değersizleştirilme... günümüz 'özgür' toplumunda uyanıyor. Bu uyanış 'itidal'den uzak, her 'egonun' kendi değerini oluşturduğu, zamanında hiçe sayılan insani hakkının öcünü alırcasına, gözlere de soka soka gerçekleşiyor...
Bu isyana karşı hiçbirimiz hazır değiliz. Kimimiz farkında değil, kimimiz oluruna bırakmış. Bu yolun engelleri arasında, alışkanlıklarımızın terkisinde, düzeltme isteği olsa dahi, başta ne yapacağını bilmiyor oluştan kaynaklı, sonrasında ise sonuç itibariyle faydalı olsa dahi süreç itibariyle epey zorlu oluşu, caydırıcı etmenler.
Her şeye rağmen gerek ebeveyn olarak çocuklarınızla daha saygın, sevgi ve şefkatli iletişim , gerekse akranlarınız, eşiniz, dostunuzla daha sağlıklı bir etkileşim adına, adım adım öğreneceğiniz etkili bir iletişim için epey iddialı bir eser. Alanda yine en iyilerden bir tanesi olan 'Şiddetsiz iletişim' kitabıyla da benzerlikleri olduğunu söylemeliyim.

Kitapta genel itibariyle ebeveyn-çocuk çatışmaları/kopmalarını önleyen, en önemli adım olan etkin dinleme, hatta konuşamayan bebeklerde bu yöntemin uygulanışı, çocuklar tarafından dinlenilmek için nasıl bir uslüp kullanmalı, çocuklarla ilgili kabul edilmez davranışları değiştirmenin yöntemleri, çatışmaları, herkesin memnun olacağı şekilde çözmenin nasılı.... Vel hasılı etkin, sağlıklı, yapıcı, faydalı, gerekli, insanlığın onurunu küçük- büyük ayırmaksızın koruyan davranışlara götüren bir takım yöntemler yazarın kendi kavram ve terimleriyle güzel bir şekilde izah edilmiş.

Kısacası: Okuyanın kazanacağı bir kitap.

"İnsan için ancak,çalıştığı vardır." (Necm-39)
392 syf.
·Puan vermedi
Malesef yarım bıraktım. Kültürümüze uygun olmayan fikirler dikkatimi çekmedi ve beni daha fazla okumaya itmedi. Yine de okunabilir. Belki boş kaldığım bir ara bitirmeye çalışırım.
392 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sınavda sorumlu olduğumuz için alıp okudum. Ders niteliğinde olduğu için sıkıcı gelebilir ancak öğretmenlik okuyan ya da öğretmen olan insanların kesinlikle okuması gerektiğini düşünüyorum. Zira yıllarca süren çalışmalar sonucu yazılmış bir kitap. Dönüt alınan uygulamalar örnek olarak yazılmış kitaba. Kültürümüze uygun olmadığına dair yorumlar da var. Ancak buna katılmıyorum. Çocukla beraber düşünmenin, onu anlamaya çalışmanın, dinlemenin, düşüncelerine önem vermenin, sorunlarına yardımcı olmanın neresi bize uygun olmayabilir ki? Bunları yaparken disiplini sağlamak için harcanan zaman size kalacaksa, daha fazla ders işleyebilecekseniz, mesleğinize olan sevginiz azalmayacaksa, enerjiniz sömürülmeyecekse ve size kalacaksa, 10 anlatıp 1 vermek yerine daha fazlasını öğrenmelerini sağlayabileceksiniz ve öğrencileriniz tarafından sevilecekseniz bunların neresi kültürümüze uygun olmayabilir? Bizde - ve dünyanın genelinde - yaratılan öğretmen algısıyla uyuşmuyor olabilir, evet. Ancak böyle bir uyuşma olsaydı zaten kitabın yazılmasına gerek kalmazdı.
Anlaşılır ve açık bir dille yazılmış, gerekli örnekler verilmiş, hafif molalarla sıkıcılıktan kurtulan bir eser. Keyifli okumalar dilerim..
392 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Öğretmenlerin sınıf ortamında varolan çatışmaları çözmeleri için etkin dinleme metodunun ne kadar önemli olduğu birkez daha anlamış oldum. Ancak yaş grubu itibari ile bu yöntem biz sınıf öğretmenleri için oldukça zor. Kitabın ana fikrine gelince, karşınızdaki insanın yaşı ne olursa olsun onu ciddiye aldığınızı hissettirin ve tüm sorunları ortadan kaldırın.
392 syf.
·3 günde·8/10
Tüm eğitimcilerin okuması gereken bu kitapta,öğretmen-öğrenci ilişkilerinin aralarındaki iletişimin arttırılması,model olması,öğrencilerin sorunlarına karşı verilebilecek yöntemler,etkin dinleme,sorunları önlemek için sınıf ortamının değiştirilmesi,çatışma yönetimi gibi konulardan bahsedilmektedir...
388 syf.
·Beğendi·7/10
Kitap, bir öğretmen için harika bir yoldaş aynı zamanda bir yol gösterici. Yol gösterici daha iyi bir tanım olur hiç şüphesiz. Etkili öğretmenlik eğitimi kitabı öğretmenliğin genel sorunlarından yola çıkarak yöntemler ve problem çözmeler ortaya koyuyor artı bir de uygulama ve örnekleriyle de bunu çeşitlendiriyor. Benim hoşuma Giden, ayrıntılı anlatımı ve örneklendirmeleri olması. Aslında kitabın adını duymuşluğum yoktu. Böyle kitapları da elime alıp okumuşluğum bile yoktur. Bir sorumluluğum olmasa okumazdım ama okudukça kendime sürekli şunu sordum: "Neden okumamışım?" Benim aslında böyle kitapları okumayışlığım şundan geliyor: Her kitaba güvenmiyorum. Yani hâlâ öyle düşünüyorum. Ama şöyle düşünüyorum okusam bile hiçbir kitabın beni bu kitap kadar etkilemeyeceğini söylüyorum kendime. Bu kitap Etkili öğretmenin nasıl olması ve bu eğitimden kendine, okuluna veya öğrencilerine nasıl yararlar sağlayacak o şekilde de anlatıyor ve dili oldukça güzel kitap da güzel ama bir süre sonra sıkmaya başlıyor. açıkçası benim okuduğum dönemde vize ve finallerime denk geldiği için sürekli yarım bıraktım
Belki de bitiremediğim için sıkıldım bilmiyorum. Ama şu var ki bu etkili öğretmenlik eğitimi ile ilgili bilgilerin yanı sıra kişisel psikolojik tanımlar da araya sıkıştırılmış ve bu çok hoşuma gitti. Bıraksalar tüm kitabı çizeceğim. Emin olun okursanız bile altını çizmeyeceğiniz cümle olmayacak. Garanti veririm her öğretmenin öğrencileriyle ilgili ya da meslektaşlarıyla veya insanlar ile ilgili iletişim sorunları varsa bu kitabın gerçekten Yararlı olacağına inanıyorum. Harika bir kitap gerçekten. 1974 lü yıllarda ve o zamanların sorunlarına dair yazılmış olmasına rağmen şu günümüz eğitim sorunlarına da etkili olduğu çok açık. Ayrıca çeviriyi yapan çevirmene ve kitabın basılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Böyle daha çok kitapların çevrilmesi dileğiyle...
395 syf.
·Beğendi·10/10
Anne baba çocuk ilişkisini etkileyen bir kitap ve kesinlikle uygulandığında etkisi olacak.Faydalı bir kitap.Anne ve babanın da birlikte okuyup içinde verdiği yöntemleri uygulayarak hayatı kolaylaştırabilir.Her an işte bu bende bunu yaşıyorum evet çözümü bu diyebileceğiniz bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Thomas Gordon
Unvan:
Psikolog
Doğum:
A.B.D, 11 Mart 1918
Ölüm:
26 Ağustos 2002
1918 yılında A.B.D'de dünyaya gelen psikolog, Thomas Gordon, Psikoloji dalında özellikle iletişim becerileri alanında çalışmalar yapmıştır. Bugüne kadar yaptığı çalışmaları ile aile üyelerini, öğretmenleri, liderleri, yöneticileri, kadınları, gençleri ve pazarlama alanında çalışma yapan insanları etkilemiştir. Bu sebeple kendisinin yaptığı çalışmaları için Gordon Metodu ya da Gordon Modeli isimli lakaplar verilmiştir.
Thomas Gordon 2002 yılında hayata veda etmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 349 okur okudu.
  • 39 okur okuyor.
  • 289 okur okuyacak.
  • 27 okur yarım bıraktı.