Todd Strasser

Todd Strasser

Yazar
8.0/10
67 Kişi
·
157
Okunma
·
1
Beğeni
·
691
Gösterim
Adı:
Todd Strasser
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, 1950
Tarikatlara katılan insanları incelediğin zaman, hemen her zaman kendilerinden ve hayatlarından memnun olmayan insanlar olduklarını görüyoruz.Tarikatı bir değişme yolu, yeni baştan başlama fırsatı, fiilen yeniden doğma olanağı olarak görürler.
"Evet," dedi Brad. "Sanki artık popüler grup diye bir şey kalmamış gibi. Okul hayatının beni en çok rahatsız eden kısmı bütün bu küçük klikler. Her gün bir popülerlik yarışmasındaymış gibi hissetmekten yoruldum artık. Dalga'nın en güzel tarafı bu. Ne kadar popüler olduğunuz konusunda kaygılanmanıza, etmenize gerek kalmıyor. Hepimiz eşitiz. Hepimiz aynı toplumun parçasıyız."
Bu yazı Dalga'yı,ifade ve düşünce özgürlüğünü kısıtlayan ve ülkenin temelini oluşturan her şeye karşı gelen tehlikeli ve akılsız bir akım olmakla suçluyordu.
Eric’in eli yine havaya kalkmıştı. “Benim bütün söyleyebileceğim şu: Halkın bu kadar küçük bir azınlığının, çoğunluğu yönetmesine asla izin vermezdim.”
" Evet, hepinizden çok iyi Nazi olurdu. " dedi Ben onlara. "Üstünüze üniformalarınızı giyer, başınızı çevirir ve arkadaşlarınızla komşularınızın zulme uğramasına ve mahvedilmesine izin verdiniz. Bir daha asla olamayacağını söylüyorsunuz ama bakın ne kadar yaklaştınız. Size katılmayanları tehdit etmek, Dalga üyesi olmayanları futbol maçında sizinle oturmasına izin vermemek. Faşizm o başka insanların bir şey değil, tam şurada , hepimizin içinde. Milyonlarca masum insan öldürülürken, Alman halkının nasıl hiçbir şey yapmadığını soruyorsunuz. Müdahil olmadıklarını nasıl iddia edebilirler? İnsanların kendi tarihlerini inkar etmelerine ne neden olur?
Hatırladığım ilk andan beri hep çok tuhaftı.Ama öte yandan,insanlar bana o şekilde davransaydı,ben de tuhaf olurdum.
160 syf.
·Beğendi·10/10
Gerçek bir olayı romanına taşımış bir yazar, ellerine sağlık. İçeriğinde tarih hocamızın gençlerin nasıl nazi hareketine katıldıklarını ve nasıl etkilendiklerini görmek ve göstermek için sınıfında sıkı bir disiplin modeli kurar. Bu grubun adın ise Dalga koyar. Topluma faşizmin nasıl yayılabileceğini anlatmaya çalışan otokrasinin ne demek olduğunu güzel anlatmış. Lisede ders olarak okutulması gerek diye düşünüyorum. Ayrıca filmi de çekilmiştir.(Filmin adı Die Welle Tehlikeli Oyun) İzleyen ve okuyan arkadaşları kitap veya film üzerinden tartışmaya bekliyorum. .)
160 syf.
"Ama bir oyun bile oynamayı veya oynamamayi seçtiğin bir şeydir. O oyunu oynamak zorunda değillerdi ama istediler. Işin tuhaf yani, bir kez başladiktan sonra daha fazlasını istediklerini hissettim. Disiplin altına alınmak istediler. Ve bir disiplinde ustalaşir ustalaşmaz, bir başkasını istediler.
.
"Nazileri neden kimse durdurmadi?"
Bir lise öğrencisinin Nazi zulmü ile ilgili izledikleri filmden sonra yönelttigi soruydu bu. Sonrasında Tarih Hocası Bay Ross'un üzerine uzun uzun düşündüğü ve bir deney yapmasına sebep olan soruydu.
Bay Ross, bu SORUDAN sonra bütün öğrenciler üzerinde sonrasında "Dalga" adı verilen bir deney yapacaktır. Koşulsuz disiplin ve mutlak itaat temeline dayanan bu deney eğer başarılı olursa ideal toplumu ortaya cikaracaktir.
Yalnız buradaki denekler öğrencilerdir ve bunlar bir beyne, duygulara sahiptir
Nazilerin zulmüne neden sessiz kalindi? Neden kimse sesini çıkarmadi? Yıllarca üniversite kürsülerinde eğitim görmüş insanlar, bir başka irka sahip diye neden bir başkasını zehirledi, öldürdü, vahşice katletti?
Naziler geri dönebilir miydı? Bir kez daha yaşanabilir miydi o kan kokan günler?
Iste kitap GERÇEK bir olaydan yola çıkarak bütün bunların cevabını veriyor. Okurken hayrete düştüm. Biraz zekiyseniz ve yönetme gücüne sahipseniz kim olduğunuzun bir önemi yok. Insanlari koyun misali güdebilirsiniz. Bu kitap tam da onun kanıtı gibi olmuş. Kimi öğrenciler hemen bir kobay faresine dönüşürken, kimileri baş kaldırıyor. Iste orada az biraz umutlaniyorsunuz. Sonrasında ise olaylar zinciri hız kesmeden devam ediyor.
Ikinci Dünya Savaşı benim kesinlikle en çok ilgimi çeken konulardan ve okurken kendimi ayrı bir dünyada gibi hissediyorum. Bu kitapta onlardan biriydi. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum. Ürpertici yani çok ağır basan ve düşüdüren bir kitap. Gözüm kapalı tavsiye edeceğim kitaplardan olmuştur kendisi...
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Okulda labaratuvarlar yerine sınıfta deney yapmaya kalkışsanız ve deney malzemeniz fareler değil de insanlar olsaydı. Peki ya bu deneyiniz Alman halkının çok küçük bir kısmını oluşturan Nazileri ele alsaydı?
Ben Ross öğrencilerine 2. Dünya Savaşı sonrasında halkın yapılan onlarca katliama, gaz odalarına rağmen hiçbir şeyden haberi olmadıklarını söylemesinin nedenini öğrencilerine göstermek adına öğrencilerinin üzerinde bir deney yapıyor. Başta deneyin amacı kötü olmasa da sonraları çığırından çıkıyor. İlk başta anlatımın basitliği gözünüze takılsa da daha sonra kitabın akışına siz de kendinizi kaptırıcaksınız. Düşünmenin, sürü psikolojisinin ve kimsenin ardından körü körüne gitmemenin önemini yeniden anlayacağınız bu kısa kitaba bir göz atın derim
160 syf.
·9/10
Sosyal psikolojiye meraklı olanları doyurucu bir roman. Roman diyorum ama kendisi gerçek bir deneyden uyarlamadır. Hitler onca insanı katlederken neden bütün Almanya buna uydu? Hitler Almanya'sı çok mu eskide kaldı? Çok mu gelişti dünyamız ve insanlar, günümüzde artık böyle şeyler olması imkansız mı? Sorularıyla başlayıp faşizmin emarelerini bir bir ortaya koyup toplumun nasıl da bu kadar kolay yönetilebildiğini görünce siz de şaşıracaksınız. Ülkemizde de bunun örneklerini çeşitli gruplarda bulabilirsiniz. Kitap eğitici, sarsıcı ve bir solukta okunacak kadar kısa. Ben çok beğendim, tavsiyemdir.
160 syf.
·8/10
Bu kitabın bende özel bir anısı var. Kitabı bende bu kadar anlamlı kılan şey de bu anı. Kitabı okumaya başladığım andan itibaren gözümde nazi hareketi canlandı. Daha önce 1933 Almanya’sı hakkında edindiğim bilgiler neticesinde bu aradaki bağı kurmam çok kolay oldu. Kesinlikle okunası bir kitap. Okuyacak arkadaşlara şimdiden iyi okumalar:)
160 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Çok etkilendiğimi soyleyemeyecegim. Konu olarak güzel fakat nedense ben öyle hemen oturup bitiremedim. Sayfa sayisi 154 ama zor bitirdim. Umdugumu bulamadim. Yine de çok kötü olduğunu söylemiyorum. Cikarilacak dersler de var. İyi okumalar..
160 syf.
·Puan vermedi
Baktım gündemin stresinden konsantre olamıyorum, döndüm geçmişte okuduğum ve akıcı anlatımı ile çok beğendiğim bu kitapçığı tekrar okudum... "Dalga", bir tarih öğretmeninin Nazi dönemi Almanya'sını anlatırken, konuyu ciddiye almayan öğrencileri ile yürüttüğü bir deneyi anlatıyor. Öğrencilerin "Almanlar da aptalmış, biz olsak asla Hitler'in peşinden gitmezdik" gibi kibirli tutumlarını, bir deney ile sınayan öğretmen, okulda Nazi tipi bir örgütlenme yaratıyor. Giderek kontrolden çıkan deney, kısa bir sürede okulu ve hatta şehri etkileyen otoriter bir harekete dönüşüyor. Günlük hayatımızdaki sıradan faşizmi ve içinde yaşadığımız toplumsal yapının, faşizme üremeye uygun bir ortam yarattığını anlatan, akıcı, sürükleyici ve düşündürücü bir romancık. Arzu edenler içşn filmi de var... Okuyun, evde kalın, düşünün... #EvdeKalGüvendeKal
160 syf.
·6/10
Konusunu ilk duyduğumda oldukça ilgimi çekmişti ve de filmini izlemeden önce mutlaka kitabı okumalıyım demiştim . Ama siz okurlara tavsiyem kitaptan ziyade filmi izlemeniz çünkü film cidden kitaptan bazı konularda daha iyi .Öncelikle ben bu kitapta deneyi yapan tarih öğretmeninin güç ile yaşadığı değişimi daha detaylı , daha derin bir şekilde göreceğimi umut etmiştim fakat kitabın ne kadar kısa olduğunu ilk gördüğümde cidden hayal kırıklığına uğradım ama bunu çok da kafaya takmadan aldığım gün okuyup bitirdim bu kitabı .Söyleyebilirim ki bu konusunu edindiği "Dalga" denen oluşum oldukça yüzeysel işlenmiş ve oldu da bittiye getirilmiş gibi hissettiriyor , bu fikrin çıkışı , aşamaların gelişimi vs... Ve bütün bunlardan sonra bir çeşit FlashTV filmi gibi bitiyor bu kitap .Sizlere tavsiyem bu kitabı okumadan direkt olarak filmi izlemeniz olacaktır çünkü film emin olun bu kitaptan daha iyi yapıyor her şeyi.
160 syf.
·2 günde·10/10
Ben Ross...Gordon Lisesinde sıradan bir tarih öğretmenidir.Bir gün sınıfa Nazi Almanyasını konu alan filmle girer ve o gün sınıfta başlayıp bütün okulu saran bir kötülük deneyi başlar ..'Dalga' ..Sloganları,selamları,afişleri ve birbirlerine aktarılarak büyüyen bir kitleye ulaşan bir örgüte dönüşür..Tehlikeyi farkeden bir grup öğrenci,veliler ve müdürün de ısrarlarıyla bu kötülük deneyine bir son vermeye karar verir...Kesinlikle okunması gereken ve ders alınacak kitap ..Tavsiye ederim ..Keyifli okumalar..
160 syf.
·10 günde·5/10
Mario Giordano'nun Deney' ini anımsatar nitelikte bir kitap. İnsandaki hükmetme, zulmetme, kendinden olanı dışlama ve bir gruba dahil olma eğilimlerini gösteren bir kitap. Konusu çok ilgi çekici ama anlatımı çok vasat bnce.

Yazarın biyografisi

Adı:
Todd Strasser
Unvan:
Yazar
Doğum:
New York, 1950

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 157 okur okudu.
  • 68 okur okuyacak.