Tolga Aydoğan

Tolga Aydoğan

YazarDerleyen
8.6/10
63 Kişi
·
149
Okunma
·
11
Beğeni
·
1965
Gösterim
Adı:
Tolga Aydoğan
Unvan:
Senarist / Yazar
Doğum:
Ankara, 20 Şubat 1982
20 02 1982, Ankara doğumludur. Lisans eğitiminin ardından sinema ve yazarlık eğitimi almıştır, birçok televizyon dizisinde senaryo yazmıştır. Başlıcaları; "Cennet Mahallesi", "Cemile", "Bizim Evin Halleri", "Unutma Beni", "Ay Işığı" "Arka Sokaklar" "Kanıt"tır.Halen sinema ve dizi sektöründe yazarlık yapmaktadır.
224 syf.
·10 günde·9/10
Söz konusu Bozcaada(Tenedos) olurda ben nasıl duygularımı dile getirmem...Hele bu kitabın bir kısmını Bozcaada da okuyunca...Ama yine de uzun uzadıya anlatmayacağım.Önce dışı boz içi üzüm kokan sevimli mi sevimli bol yeşillikli bir ada hayal edin...Ve kitaba gelelim...

Ah benim canım Mehmet Dedem...
Nasıl fedakâr bir babasın,
Nasıl sadık bir sevgili,
Nasıl ilgili bir dedesin öyle...

Kitaptaki hikaye güzel bir aile ilişkileri ve aşk hikayesi.1964 dolaylarında yaşanamamazlıklar üzerine kurulu.Birisi Rum birisi Türk aile çocukları o dönemlerde farklı dinden oldukları için evlilik yapmazlarmış. Oysa Mehmet’in “ellerimizi dua için kaldırdığımız Tanrı aynı değil mi, ben Amin derken sizin Amen demeniz sevmemize engel mi?” isyanları yüreğinize dokunacaktır.

1964 yılı Rumların da kırılma noktası olmuştur, o dönemde Atatürk’ün Selanikteki evi bombalanarak daha iç karartıcı bir hal almıştır. Yağmalamalar, bombalamalar, tecavüzler kaçınılmaz olmuştur. Asıl traji komik olan Atatürk’ün evini bombalayan bir Türktür ama ihale çoktan Rumlar’ın üzerine kalmıştır ve çoğu aile Yunanistan’a doğru göç etmek zorunda kalmıştır. Gittikleri Rum vatandaşlar Türkiye’den dönen ırklarını aralarına almak istemezler çünkü onlara göre “ Türk tohumları” dır onlar artık.

Bozcaada kültürü diye bir şey vardır ve şarap da başı çeker. Oradaki ilk şarap üreticileri yılını bilemiyorum ama Rumlardır.
Ve o şarabın hakkını verebileceğiniz yer ise Rüzgar gülleri- Polente feneri Günbatımını izlemek için çıktığınız o muazzam tepedir. Şarabını alıp gelen insanlar o tepeyi komple yayılırlar.Güneşi batırdıktan sonra sandalyenizi biraz ters tarafa çevirip ayın doğuşunu izliyorsunuz.. Görülmeye değer bir manzara...http://i.hizliresim.com/ED8Xjv.jpg


Mutfağına hiç girmeyeceğim kabak çiçeği dolmasını, midyeyi, balığı ve rakıyı bir de burada tadın. http://i.hizliresim.com/RDkWmG.jpg
http://i.hizliresim.com/lZjMJl.jpg
http://i.hizliresim.com/g687NL.jpg
http://i.hizliresim.com/PDkyRQ.jpg
http://i.hizliresim.com/BzPJEg.jpg
http://i.hizliresim.com/PDMYA6.jpg


Bir de bilmeyenler için Türkiye’nin köyü olmayan tek ilçesidir Bozcaada.

Benim için bir adadan daha fazlası...
224 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Şikayetim var bu kitap benim kalbimi sızlattı
Dedesinin yanına yaz tatili için gelen Rüzgar, hiç ummadığı sırların açığa çıkmasına öncülük edecektir. Öyle sırlar ki bunlar aslında adada çoğu kişinin bildiği ama asıl ağızdan acısını dinlemediği. Okunan mektuplar Dafne ve Mehmet'i yüzeye çıkaracak, kalbinize açtıkları yara kitap bitene kadar sürecek. ( Bende öyle oldu )
Hep merak ederim insanlar neyi paylaşamaz, neden farklılık anlayışla karşılanmaz, herkes sana, bana benzese o zaman güzel mi olur?
448 syf.
Kitap siyasi olaylara karışmanın sonucu yıkılan hayatları anlatıyor. Acıların, pişmanlıkların, yarım kalmış sevdaların, geç kalınmışlıkların, yalnızlıkların bol olduğu , okurken ruhunuzu daraltıcak bir kitap. Duygu karmaşasına girdim açıkcası, bir sayfasında sevinirken diğer sayfasında hüzünlendim.İsyana gelip hadi ama bitsin artık şu yalnızlıklar dedim. Öğüt niteliğinde cümleler içeriyor ve insanı düşündürüyor. Süpriz sonu bir anda yüreğinizi hoplatabilir ve hayal kırıklığına uğratabilir . Kitabı genel olarak beğendim uzun soluklu ve sarıyor ..
176 syf.
·37 günde·Beğendi·7/10
Hayatlarının sadece bir döneminde veya büyük bir kısmında Ankara da bulunmuş kendilerini etkilemiş olaylar yaşamış ve bunu bize aktarmaya çalışan 21 güzel yürekli yazarın 21 güzel öyküsü ...
Bazı öyküler insanın hoşuna giderken bazı öykülerde keşke okumasaydım hissi yaratıyor ...

beğendiğim alıntılar
#25249264


iyi okumalar =))

Yazarın biyografisi

Adı:
Tolga Aydoğan
Unvan:
Senarist / Yazar
Doğum:
Ankara, 20 Şubat 1982
20 02 1982, Ankara doğumludur. Lisans eğitiminin ardından sinema ve yazarlık eğitimi almıştır, birçok televizyon dizisinde senaryo yazmıştır. Başlıcaları; "Cennet Mahallesi", "Cemile", "Bizim Evin Halleri", "Unutma Beni", "Ay Işığı" "Arka Sokaklar" "Kanıt"tır.Halen sinema ve dizi sektöründe yazarlık yapmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 11 okur beğendi.
  • 149 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 107 okur okuyacak.