Giriş Yap

Tommaso Campanella

Yazar
7.2
677 Kişi
Tam adı
Giovanni Domenico Campanella
Unvan
İtalyan Şair, Yazar ve Platoncu Filozof.
Doğum
Stilo, 5 Eylül 1568
Ölüm
Paris, 21 Mayıs 1639
Yaşamı
Tommaso Campanella, asıl adı Giovanni Domenico Campanella (5 Eylül 1568, Stilo, Napoli Krallığı – 21 Mayıs 1639, Paris), İtalyan şair, yazar ve Platoncu filozof. Ütopya yapıtı Güneş Ülkesi (Latince başlığı: Civitas Solis, İtalyanca başlığı: La Città del Sole) ile ünlüdür. Campanella, 1568’de Stilo’da dünyaya geldi. 1583’te Dominiken tarikatına girerek Tommaso adını aldı. 1589’da Napoli’ye giderek, orada Philosophia sensibus demostrata'yı (1591; Duyularla Açıklanan Felsefe) yayımladı. Padova’da Galileo Galilei ile tanıştı; yıllar sonra yazdığı Apologia pro Galilaeo (1616; Galilei’nin Savunması) adlı eserinde Galileo’yu savunacaktı. Campanella 1593’te cinsel sapıklıkla suçlandı ve tutuklandı, ama beraat etti. 1596’da heretiklik suçlamalarına karşı kendini savundu. Tomasso Campanella Kalabriya'yı İspanyol egemenliğinden kurtarmak ve hayalindeki komünist düzeni kurabilmek için 1599 yılında bir ayaklanma planı hazırlamıştı. Bu plana Kalabriya'nın ileri gelenleri de dahil olmuştu, ancak isyan hazırlığının ihbar edilmesi üzerine geniş bir tutuklama başlatıldı ve bu kapsamda Campanella da tutuklandı. Ayaklanmanın başarısız olması durumunda isyancıları kurtarmak için Kalabriya açıklarında bir Osmanlı gemisi beklemekteydi. Aslen Kalabriyalı olan Cigaloğlu Paşa, ki Cağaloğlu ismi buradan gelir, Campananella ile sürekli irtibattaydı. Ancak ayaklanmanın henüz başlatılmadan bastırılması üzerine Cigaolğlu Paşa da yeniden Osmanlı topraklarına dönmek zorunda kaldı. 27 yılını burada geçirirken İtalyan Edebiyatının en güzel şiirlerini yazdı. Ayaklanma planının açığa çıkarılmasıyla tutuklanıp Napoli’ye götürüldü. Gördüğü işkence sonucunda ayaklanmada yer aldığını itiraf etti, ancak deli rolü yaparak ölüm cezasından kurtuldu ve ömür boyu hapse mahkûm edildi. 1626’da serbest bırakıldı. 1634’te Napoli’de İspanyollara karşı bir komplonun içinde yer aldığı belirlenince, Fransa’ya kaçtı. Campanella, 1639’da Paris’te öldü. Campanella, hapisteyken Güneş Ülkesi’ni yazdı. Yüzyıl önce yaşamış Thomas More gibi, Campanella da yapıtında Platon’un Politea’sını (Devlet 1942, 1946) örnek alır. Güneş Ülkesi’nin yöneticileri aydın kişilerdir. Ülkenin en yüksek yöneticisi filozof bir rahiptir. Her birey, topluma yararlı olacak şekilde bir görev üstlenir. Özel mülkiyet yasak olup, her şey ortaktır.

İncelemeler

Tümünü Gör
119 syf.
·
7/10 puan
Tüm ütopylar komünisttir! Thomas More'un ütopyasını okuyan biri için tatmin edici olması pek mümkün değil. Çok fazla boşluk var. Devlet sistemi en çok da cinsiyetlere düşen görevler sanki olması gerektiği gibi değil olmasını istedikleri gibi. Ben birazda olaylara eşitlik gözünden baktığım için bana hiç kabul edilebilir yada gerçekçi gelmedi. Ayrıca yazarımızın kadın erkek ilişkilerini işlerken aşktan bir haber olduğunu söylemek mümkün. Bu duygunun ne kadar güçlü ve karşı konulamaz olduğunu biliriz. Ayrıca yazar aslında bir din ütopyasıda yazmış. Her konuyu dinle ilişkilendirip en üst yöneticiyi de bir din adamından seçmiştir fakat bunun pek akıl kârı olmadığını ortaçağ da gördük. Ütopyalar hakkında yazacaksam ben karşılaştırmayı Tomas More'un ütopyası ile yapmayı tercih ederim. More dini görmezden gelmiş iyi bir devlet yapısı kurmak için din özgürlüğünü savunmuştur. Ayrıca More'un Utopiasında aile ilişkileri daha kabul edilebilir. Zira aile ve Sevgi bağının görmezden gelinmesi ve insanların sırf öyle olması gerektiği için bunlardan vazgeçeceğini düşünen kimse henüz saf insan nefsiyle/ iradesiyle karşılaşmamış demektir. Kısacası ben pek tatmin olmadım. Fakat yazıldığı tarih ve kurgusallığı itibariyle temel ütopyalar arasında yer alan güneş ülkesi göz ardı edilemeyecek bir eserdir. Ve konu ütopya olduğunda muhakkak okuması gereken eserlerden biridir.
·
Reklam
96 syf.
·
3 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Herkese merhaba,Campanella’nın Güneş Ülkesi isimli ütopik eserinden bahsetmek istiyorum.Campanella, mutluluğun sosyalist bir devlette sağlanacağını savunmuştur.Güneş Ülkesi'nin başında bilge bir rahip bulunur.Özel mülkiyete yer yoktur.Her şey devletin mülkiyetindedir.Birlikte üretilir ve birlikte tüketilir. bütün kötülüklerin kaynağı aile olduğu için Güneş Ülkesinde aile kurumu yoktur.İsteyenin istediği dine inanmasına izin verilmez.Campanella, Güneş Ülkesinde dünyada tek bir dinin olması gerektiğini savunmuştur.Kitabı okuduğumda sosyalist bir toplumda olması gerekenler kafamda canlandı.Kurgulanan eğitim sistemi her ne kadar harika ise kadın yaklaşımı bir o kadar sıkıntılıydı.Erkek ütopik toplum modelindeki kadınların yerleri anlatılıyormuş gibi bir izlenim verdi bana. Francis Bacon'ın yeni atlantis'i bu kitaptan etkilenerek yazdığını düşünüyorum.Hatta eminim birçok yazılmış çizilmiş şey de vardır bununla alakalı.Belki de Bacon bu nedenle kitabının sonunu hiç getiremedi, çünkü onun istediği tek şey güneş ülkesi halkını daha hristiyan bir yapıya büründürmekti ve bunu da yaptı.Dönemine göre oldukça iyi bir kitap.Daha çok dinsel bir havası var gibi.Hristiyan öğretisi ağır basmış.Bu eseri sosyalist öğreti içinde görenler nasıl bu kanıya varmış anlamadım.Marx’ın bilimsel sosyalizmine oldukça tezat ama neticede ütopya isteyen herkes kendi ütopyasını yazabilir.Tavsiye edebileceğim kitaplardan biri oldu.
·
145 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Tommasonun "Güneş Ülkesi" Thomas Moorenun "Ütopya"asına çox bənzər başlıqla başladı. (hərçənd ki Ütopya daha geniş mövzulu idi və yarıda buraxmışam) Mövzu ütopya kimi qeyd edilsə də 1000kitabda oxuduğum digər bir rəylə razıyam ki, bu kitabda bəhsi gedən ölkə kiminə görə ütopya kiminə görə distopya kimi görünə bilər. Ölkə din, astrologiya və elm kimi bir-biri ilə heç vaxt örtüşməyən sistemlərin harmanlanması ilə idarə olunur. Məhz buna görə də kitab türklər demişkən öz içərisində bir çelişki içərisindədir. Ölkənin əsas devizi "Hamının azdlığı"dır amma içərisində heç də hər kəsin azad olmadığı çox bariz görünür. Guya gender bərabərliyini əldə etmişlərmiş kimi danışır, 1 vərəq sonra isə ağır işlərim sadəcə kişilərin gördüyünü, qadınlardan ortaq istifadə olunmasını və s. oxuyuruq. Bunun kimi daha bir çox sosioloji, siyasi, ekonomik və başqa bir çox mövzunun həm ütopik həm distopik yanlarını eyni zamanda oxuyuruq. Budur ütopya? Bir də kitabda nəsil artırma mövzusu barədə yazılanlar mənə o qədər qorxunc idi ki, amma ölkə əhalisinə görə bu öyrənilmiş qaydalar idi. Kitabda bəhsi gedən, sözdə çarəsi tapılmış bütün mövzuların altında məntiqsizliklə iyi niyətin qarışdığını görmək olur. Necə mi? Doğulan uşaqlarım sağlam olması üçün doğru qadınlar doğru kişilərlə eşleştirilir. "Baş qadın" ürəmə üçün uyğun saat gələnə qədər cütləri başqa otaqlarda yatızdırır və doğru saat gəldikdə( saat da bürclərə görə seçilir pfff) qapılarının ağzını açır və onları sərbəst buraxır, heyvan kimi.. Kitabda tamamilə mənə xoş gələn, bugünkü dünyamızda olmasını istədiyim vəziyyətlər də var idi, olmadığına şükr etdiyim məsələlər də.. Təəssüf ki kitaba səsli qulaq asdığıma görə alıntılar götürə bilmədim. Buna görə də ilərləyən zamanlar da pdf və ya fiziki kitabı əldə edib yenidən oxumağı çox istiyərəm.
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42