Tony Judt

Tony Judt

Yazar
0.0/10
0 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
537
Gösterim
Adı:
Tony Judt
Unvan:
İngiliz Tarihçi, Akademisyen ve Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 2 Ocak 1948
Ölüm:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 6 Ağustos 2010
Bu bakımdan Keynes Gençlik Dönemi İnançlarım kitabında Cambridge felsefecilerinden G. E. Moore 'un kendisinde uyandırdığı coşkuyu yazar. Moore için, Nietzsche 'nin İngiltere 'de doğması halinde bürüneceği kişilik demek herhalde doğru olur. Ona göre, Tanrı artık yoktur, bütün ahlaki konularda köklü bir "zorunlu olmama" hali vardır; bununla birlikte sırf seçkinler için bile olsa, uyulacak kuralları ortaya koymamız gerekir. Böylece bu seçkin tabaka kendi davranış kurallarını ve ardından bunlara uyulması için bütün dünyaya sunabileceği gerekçeleri kendi içinde görüşerek belirler. İngiltere 'de bu yaklaşım John Stuart Mill 'den önce yararcı etiğin seçici bir uyarlamasını getirdi: Biz Kantçı ahlaki zorunluluklara sahip olacağız, ama geri kalan insanllık onlara uymanın yararcı dayanaklarıyla yetinekecek; çünkü bu bizim dünyaya hediyemiz olacak.
"Bir ideolojinin insanları kendine köle yapıp yapmadığı en iyi onların toplu olarak başka seçenekleri akla getirme yeteneksizliğiyle ölçülür."
" Yalnızlık ne büyük bahtiyarlıktı ama öyle kolay elde edilemiyordu.Nerede olursam olayım mutlaka yapılacak bir şey, memnun edilecek biri, tamamlanacak bir iş, yeterince üstlenilemeyen bir rol olurdu mutlaka."
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tony Judt
Unvan:
İngiliz Tarihçi, Akademisyen ve Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 2 Ocak 1948
Ölüm:
New York, Amerika Birleşik Devletleri, 6 Ağustos 2010

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 12 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.