Tuğba Sarıünal

Tuğba Sarıünal

Yazar
7.8/10
241 Kişi
·
570
Okunma
·
44
Beğeni
·
4.488
Gösterim
Adı:
Tuğba Sarıünal
Unvan:
Oyuncu, Yazar, Senarist
Doğum:
Balıkesir, Türkiye, 18 Mart 1988
18 mart 1988 Balıkesir doğumlu, Ankara Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre master düzeyinde eğitimine devam etti. Drama İstanbul Senarist Geliştirme ve Film Atölyesi’nden mezun oldu. Sadri Alışık Kültür Merkezi ve Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çeşitli dizi ve film projelerinde rol aldı. Profesyonel olarak mankenlik ve foto-modellik yaptı. 2012 yılında katıldığı Best Model Yarışması’nda en iyi fizik ödülünü aldı. Aynı zamanda senaristlik ve yazarlık yapmaktadır. Polisiye türündeki ilk romanı ‘’Nakil’’ 2013 yılında yayınlandı.
'Hayatın sadece yüzde onu başımıza gelenlerken, yüzde doksanı onlara verdiğimiz tepkilerden oluşur.'
“Mesafeler gerçek aşklar için önemsizdir,çünkü aşkı anlatan en büyük söz özlemektir...”
“Ve ne yazık ki herkes bildiği bir acıyı hiç bilmediği bir mutluluğa tercih ediyordu..”
"Zaman en büyük illüzyonisttir. O gösterisini yaparken gerçeklerden seni uzaklaştıracak güzel asistanları vardır: Aşk, para, kariyer, aile..."
Bazı şeylerin hayalini kurmak,
şüphesiz onları yaşamaktan daha güzeldi.
Çünkü hayaller mutlu devam ederdi...
Gençliğinde yaşadığı çılgın aşklar gibi ayakları yerden kesilmese de yaşının verdiği olgunlukla adamakıllı seviyordu; hem de evlenmeyi göze alacak kadar.
240 syf.
·Puan vermedi
Okumaya başladığınızda sıradan bir hikaye olduğunu düşünmeniz muhtemel. Sayfalar ilerledikçe konu daha da ilgi çekiyor, neler olacağını merak ediyorsunuz. Yazar okuyucuyu gerçek- halisunasyon ikilemi arasında bırakıyor.Bu belirsizlik,merak içinde kitabı okumanızı sağlıyor. Güzel bir polisiye romanı diyebilirim. Tavsiye ederim.
232 syf.
·4 günde·Puan vermedi
İyiliğin sınır tanımaz gücü ve insanlık kavramı üzerine yazılmış muhteşem bir roman.
Bir Tuğba Sarıünal klasiği daha, diğer kitaplarında olduğu gibi tıbbı terimler ve bilimsel verilerle desteklenmiş karakterler ile karşılaşıyoruz kitapta. Kitapta okuyucuyu en çok etkileyen akıcı ve sürükleyici bir dile sahip olmasının yanı sıra kitabın hikayesinin kendine özgü gerçeklelikler barındırmsası ve hikayenin bilinmezlikler çemberinin içerisinde geçemsi. Hikayenin hem hayatın içinden olması, hem de kullanılan sözlerin, vurgulanan cümlelerin kalbinize, hayatınıza dokunacak olması kitabı daha da etkileyici kılıyor.
Kitap psikolojik bir polisiye romanı. Günümüzün en acı gerçeği olan çocuk istismarını anlatan bir konuya sahip kitap. Her gün yüzlerce çocuk istismara uğruyor, kendi hayat telaşlarımız içerisinde sadece okuduğunuz haberlere üzülmekle yetiniyoruz. Ya da çocuğa zarar veren kişilere küfürler etmek geçici olarak vicdanımızın rahatlatmasını sağlayıp hayatlarımızı daha yaşanabilir kılıyordu. Acı olan şu ki; her yeni günde başka istismar haberleri okuyup artık bunların normalleştiğini görmek, vicdanımızda Çarpışma'da bu durum çocuklar üzerinden çok etkileyici bir dil ve kurguyla anlatılmıştır. Kitabın okurken hayatımızın içindeki bir gerçekle yüzleşmek acı gelecek.
Fakat kitabı kesinlikle okumalı ve inatla okunmasını tavsiye etmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü çocuk istismarı yani pedofili bir hastalık değil suçtur. Ve bu gerçekle hayatlarımızın içinde bu kitap sayesinde yüzleşmeliyiz. 
232 syf.
·2 günde·10/10
“Her yeni güne başka bir istismarın haberiyle uyanmak durumun kendisini normalleştiriliyordu. Zarar gören hiç tanımadığı bir bedense yaşanan olayın korkunçluğunu hayal ediyor ve durumu kendi yakınlarından biri yaşamadığı için şükür bile ediyordu. Hangisine yetişebilirim diye düşünmek yerine ayda bir kez yetiştirme yurdu ziyaretine gitmek geri dönüşsüz bir şekilde güzelleştirebilir her şeyi. Kirli ve pis diye ötelenen çocuklar biraz daha büyüdüklerinde suça bulaşmaya başlıyor kurtarılmalı için çok geç kalınmış olunabiliyor...”

Henüz kendi hikayemin bile kahramanı olamamışken benden kendi hikayelerinde kahramanlık göstermemi bekliyorlar. Oysa ben sadece dünyanın yaşanabilir bir yer olduğuna inanmak istiyorum.
“Çocuğum daha”


Herkesin okuması gereken bir kitap. Yazar gerçekten iyi bir iş çıkarmış. Başka ne denebilir bilmiyorum.
232 syf.
·4 günde·9/10
ÇARPIŞMA-Tuğba SARIÜNAL
“Hayatın sadece yüzde onu başımıza gelenlerden yüzde doksanı onlara verdiğimiz tepkilerden oluşur.”
Bu ara çok fazla yeni yazarlar keşfettiğimden ötürü, Aralık ayının ilk kitabı da sevgili Tuğba SARIÜNAL’ın Çarpışma kitabıydı.
Kitabın kapağındaki yazıya vurularak ( “Mutlu olacaksın “ dedi hayat, “Fakat önce seni güçlendireceğim”) aldığım gün hemen okumaya başladım. Komiser Serhan sizi birkaç saatte olsa hayatın gerçekleriyle tanıştırıyor.. Ve kitap su gibi aktı geçti adeta.
Psikolojik ve polisiyenin birleştiği sırlarla dolu bir roman. Hayatın gerçeklerine değinen muhteşem kurgu. Sayfalar ilerlerken her sayfa da ayrı bir şaşırıyorsunuz ve kitabın sonuna geldiğinizde karakterin düğümü çözülüyor. Resmen film gibi bir kitap okuyorsunuz. Dili oldukça sade, sizi alıp başka dünyalara götürecek kadar saftı… Çok severek ve heyecanla okuduğum bir kitaptı. Sizde bu serüvene dahil olmak isterseniz, mutlaka okumalısınız...
240 syf.
·4 günde·6/10
Dikkat --spoiler-- içerir.
Tamer bir doktordur ve kansere çare araştırmaları yapmaktadır. Ancak bir gün bir hastasına farklı doz kemoterapi uygulayınca ve hastasının ölümüne sebep olunca tüm hayatı değişir. Gördüğü sanrılar nedeniyle önce hapis sonra da tedavi süreci başlar. Bu arada karısıyla da bazı sorunlar yaşamaktadır. Ancak karısı doğumuna az bir süre kalınca eşinin hastaneden dışarı çıkmasını sağlar. Eğer ilaçlarını zamanında ve doğru dozla alırsa hastalığı kontrol altına alınmış olacaktır. Ancak karısı ile ilgili sorunları nedeniyle ilaçlarını bırakır bir müddet sonra. Bir ilaç şirketinde işe başlar, yine kanser araştırmalarına devam eder. Ve gerçekten de ilacı bulur ama bu arada bazı ilaç endüstrileri ve polisler işin içine karışır. Çünkü bazı cinayetler de olur. Çalıştığı şirket bir günde sırra kadem basar. Doktor Tamer bu olayların peşine düşer ve aslında hasta olmadığını yaşadıklarının gerçek olduğunu ispat peşine düşer. Ama karısı da dahil kimse inanmaz.
Tıbbi polisiye tarzındaki kitap fena değil. Ama sonunu pek beğenmedim. Biraz Amerikan tarzı film senaryosu gibi geldi bana.

Keyifli okumalar...

Not: Bu arada kanserle mücadele eden herkese Allah yardım etsin.
296 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Genelde polisiye türünde kitapları okumayı sevenler için tatmin edici bir kitap. Komiser Atakan ve Fulya karakterlerinin önderliğinde konu, okuru sıkmadan ve çoğu zaman heyecanı üst seviyede tutan bir şekilde yazılmış. Bu kitabı almadan önce okuduğum yorumlara istinaden almıştım. Şuan kitabı bitirdigimde de umarım okumayı düşünenler için faydalı bir yorum olmuştur.
240 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Tamerin kansere çözüm bulmasıyla başlayan bir hikaye ve sonrasında gelişen olaylar.Beni çok etkileyen bir kitap.Yazarın okuduğum ilk kitabı.Kuzenim tavsiye etmişti iyiki okumuşum ben de tavsiye ediyorum sıkılmadan okuyacağınız bir yapıt.
240 syf.
·6/10
Mesleği doktor olan ana karakterin polisiye bir kurgunun içine çekilmesinin ötesine geçmeyi başarmış, okumaya değecek nitelikte bir kitaptır. Özellikle idealist ve işkolik olan şizofren bir erkeğin hem özel hayatında hem de sosyal ilişkilerinde konumlandırıldığı dramatik durum, kitabı yüzeysellikten çıkarmış ve derinlik kazandırmıştır.
240 syf.
·4/10
Okurken aklıma gelen tek şey “Akıl Oyunları” filmi oldu. Filmden esinlenerek yazılmış ama ona rağmen filmin yandan çakması gibi -içinde hiç bir edebi üslubun, aktarabilecek değere sahip bilginin olmadığı, gereksiz, zaman kaybı, lüzumsuz vasat - bir kitap olmuş.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Kitapta Tamer adında şizofreni hastası bir doktorumuz var. Okurken Tamer'in başından geçen olaylar sizi şüpheye düşürüyor, acaba olaylar gerçek mi halüsinasyon mu? Tam bir şeylere inanmaya başlıyorsunuz ardından beklediğinizden farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Bölümler farklı kişilerin bakış açısıyla ele alındığı için olayları da farklı açılardan değerlendiriyorsunuz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Tuğba Sarıünal
Unvan:
Oyuncu, Yazar, Senarist
Doğum:
Balıkesir, Türkiye, 18 Mart 1988
18 mart 1988 Balıkesir doğumlu, Ankara Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Bir süre master düzeyinde eğitimine devam etti. Drama İstanbul Senarist Geliştirme ve Film Atölyesi’nden mezun oldu. Sadri Alışık Kültür Merkezi ve Craft Oyunculuk Atölyesi’nde oyunculuk eğitimi aldı. Çeşitli dizi ve film projelerinde rol aldı. Profesyonel olarak mankenlik ve foto-modellik yaptı. 2012 yılında katıldığı Best Model Yarışması’nda en iyi fizik ödülünü aldı. Aynı zamanda senaristlik ve yazarlık yapmaktadır. Polisiye türündeki ilk romanı ‘’Nakil’’ 2013 yılında yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 44 okur beğendi.
  • 570 okur okudu.
  • 18 okur okuyor.
  • 272 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları