1000Kitap Logosu
Tülay Kök

Tülay Kök

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
227 Kişi
613
Okunma
150
Beğeni
3.664
Gösterim
Unvan
Psikolog
Doğum
İzmir, 1976
Yaşamı
Psikolog Tülay KÖK 1976 İzmir doğumludur. 1997 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirmiştir. 1997 yılında Antalya’ya yerleşerek çalışma hayatını Antalya’da sürdürmeye başlamıştır. 1996 yılından bu yana hipnoz başta olmak üzere (DBH) Değiştirilmiş Bilinç Halleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Hipnoz eğitimini Yeditepe Üniversitesinde almış, devamında 2005 yılında “Türkiye Tıbbi Hipnoz Platformu Antalya Çalışma Grubu”nu kurmuş ve başkanlığını yürütmüştür. Yeditepe Üniversitesinde hekim, diş hekimi ve psikologlara yönelik düzenlenen hipnoz kurslarında “eğitimde hipnoz ve psikolojide hipnoz” konularında eğitimler vermiştir. Türkiye’de hipnoz’un bilimsel bir yöntem olarak eğitim ve psikolojide kullanılmasına öncülük eden isimlerden biridir. Üniversitelerde ve kamu kurumlarında stresle baş etme, iletişim, aile ilişkileri konusunda eğitimler vermeye devam etmektedir. Halen eşi Özgür Kök ile birlikte kendilerine ait danışmanlık merkezinde çalışmalarını sürdürmektedir. Elli bin saatin üzerinde terapi tecrübesine sahip olan Psikolog Tülay KÖK, birikim ve tecrübelerini hazırladığı üçüncü kitabında toplamıştır. En son olarak, Türkiye Çocuk Kalp Vakfı yararına bir proje olarak Pürlen Karakuş tarafından hazırlanan ve Kuraldışı Yayınlarından çıkan “Benim Küçük Kalbim” kitabında görüşlerine başvurulmuş, kitaba uzman yorumlarıyla destek vermiştir. Özgür Kök ile evlidir ve Taner Kaan’ın annesidir.
Şahane
Psikolojik İlk Yardım'ı inceledi.
143 syf.
·
42 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Okumanızı şiddetle tavsiye edeceğim bir kitap. Tülay hanım, öyle güzel, anlaşılır bir dille yazmış ki, denilmek istenen konunun, alt metnin aslında ne olduğunu anlamamak mümkün değil. Başta kendimiz olmak üzere sevdiklerimize zor zamanlarında nasıl destek ola biliriz? - sorusunun yanıtını bir kitapla veren sevgili Tülay hanıma, çok minnettarım! Bir çoğunun bildiğim ve uyguladığım şeyler olması ile yanaşı, aslında nerde yanlışlar yaptığımı görme ve bundan sonra o yanlışları yapmama yolunda rehberim oldu. Gerçekten de ismine münhasır bir kitap!
Psikolojik İlk Yardım
Okuyacaklarıma Ekle
13
Selda Özkan
Terapi Odası Konuları'ı inceledi.
336 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Kitabı okurken ilk defa keşke daha önce elime geçseydi dedim.. Hayatı bu kadar karmaşık yapan bir kullanma kılavuzu olmadan bize verilmiş olması ,bazılarımız olayı çabuk çözerken bazılarımız sürekli benzer olaylarda debelenip duruyoruz.İşte bu kitapta iyi bir kılavuz..Okurken hep karşılaştığım yalnız kendi problemlerim değil sevdiğim insanların arkadaşlarımın benzer sıkıntıda olan insanların yaraları geldi gözümün önüne ve çıkışı bulabilmeleri için 5 10 tane alıp reçete niyetine onlara vermeyi düşündüm.Umarım faydalanan nasibini alan çok olur bizlere de bu ve bunun gibi kitaplar okumak daha fazla nasip olur.Sevgiler..
Terapi Odası Konuları
Okuyacaklarıma Ekle
12
Demet Elmas
Terapi Odası Konuları'ı inceledi.
336 syf.
Bir Terapistin Odasında En Çok Konuşulanlar
Tülay Kök'ü YouTube'daki videolarından bir süredir takip ediyordum. Sonrasında kitapları dikkatimi çekince hemen okumak istedim. İyi ki de okudum. Tülay Kök, bu kitabında ilişkilerdeki ve dolayısıyla hayattaki pek çok gerçeği yüzümüze yansıtıyor. Bize tertemiz bir ayna oluyor. Yüzleşmemizi sağlıyor. Bu kitap farkındalıkla okunursa insanın hayatında bir dönüşüm gerçekleştirebilir diye düşünüyorum. Aslında bildiğim pek çok şeyin üstünden geçip pekiştirirken, bilmediğim bir çok şeyi de öğrenmiş bilincimde bir düzene sokmuş oldum. Şimdi biraz kitabın içeriğinden bahsedelim. Dört ana başlıktan oluşuyor konular. 1- Kişisel Konular: Bu kısımda duygularımızdan, hazdan, empati ve fedakarlığın zararlarından, bir savunma mekanizması olarak inkardan, ertelemekten, karar almak konusundaki çelişkiler ve zorluklarıdan, hayatta seçimlerimiz sonrasında mutlaka ödüyor veya ödeyecek olduğumuz bedellerden, hayatı coşkuyla yaşamanın öneminden, büyümekten, hata yapmanın olağanlığından ve bir kaç başlık altında daha bireysel sorunlarımızdan bahsedip hepsini teker teker ele alıyor yazar. 2- Evlilik, Aşk ve İlişkiler: Evliliğin aslında ne olduğu, evliliğe nasıl bakarsak sağlıklı kararlar alacağımız, ilişkilerin kapsamı nasıl değişti ve raydan çıktı, aşk nedir, ilişkide olduğumuz insanlar bizi nasıl, hangi yöntemlerle yönetmeye çalışır ve bizler bu girişimleri nasıl cevaplarsak bizi yönetmelerine engel oluruz, güvenmek ne demektir ve güvenecek kimse kalmadı mı gerçekten, sevginin ölçüsü nedir, bir aile terapi ile kurtulur mu... gibi soruların cevaplarını okuyoruz burada. 3- Çocuklar: Anne-babaların kendilerine sormaları gereken sorular, çocukta sorumluluk duygusunun nasıl geliştirilebileceği, çocuğa sınır koymak, çocukluk tutkularının ileriki yaşantımızdaki önemi, sınava hazırlanan çocukların kaygısının azalmasına nasıl yardımcı olabiliriz, çarpık ebeveynlik türleri gibi konular bu kısımda yer alıyor. 4- Kadın: Burada kadınların ilişkilerdeki hallerini okuyoruz. Aynı zamanda modern dünyada dişil gücümüzden nasıl vazgeçip onu bastırdığımız, güçlü görünmek ve uyumlu olmak için kendi esas gücümüzden nasıl vazgeçtiğimiz gibi farkındalık aşılayan harika bölümler var. Aslında kadınların "erkeklerin iş dünyası"na girmeden önce de çalıştıklarını ve kariyer yoluna feda edilen içsel güçler hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Kadınların algısının nasıl bozulduğunu, modern zamanlarda kadına telkin edilen pek çok şeyin ne kadar ağır yükler olduğundan yine kadının kendi içsel güçleriyle bağlantısını koparmasına yol açtığından bahsediliyor. Kitapta konuların örnek olaylarla ve ilişkilerle açıklanmış olması kitabı daha da okunulur kılıyor. Psikolojiden bahsetmesine rağmen sürükleyici bir kitap. O kadar çok şey öğrendim ve o kadar çok konuda yanıldığımı anladım ki... Muhteşem bir okuma ve farkındalık deneyimiydi. Mutlaka okumanızı öneririm. Keyifli okumalar dilerim.
Terapi Odası Konuları
Okuyacaklarıma Ekle
16