Tuna Kiremitçi

Yazar 6,5/10 · 569 Oy · 16 kitap · 2765 okunma ·  157 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

157 okur beğendi.
569 puanlama · 465 alıntı
2 haber · 7.046 gösterim
2.765 okur kitaplarını okudu.
495 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
15 okur kitaplarını şu anda okuyor.
30 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Tuna Kiremitçi'nin Biyografisi

(Tuna Kiremitçi, 7 Nisan 2013-27 Nisan 2013 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Tuna Kiremitçi (d. 24 Şubat 1973, Eskişehir), Türk yazar, müzisyen ve sinemacı.

İlk şiirleri, Galatasaray Lisesi yıllarında Varlık dergisinde yayımlandı. Kendisine "Yaşar Nabi Nayır Şiir Ödülü"nü kazandıran "Ayabakanlar" adlı kitabı1994 yılında okuyucuyla buluştu. 1997’de Bosnalı şair İzzet Sarayliç’le "Erguvan Balkan Şiir Ödülü"nü paylaştı. Bunu 1998 tarihli ikinci şiir kitabı olan "Akademi" izledi.

Tuna Kiremitçi'nin 2002’de çıkan ilk romanı "Git Kendini Çok Sevdirmeden" büyük yankı uyandırdı ve o yılın önemli edebiyat olaylarından biri kabul edildi. 2003'te ikinci romanı "Bu İşte Bir Yalnızlık Var" ve şiirlerini derlediği "Bazı Şiirler Bazı Şarkılar" yayımlandı. 2005 yılında yayımlanan "Yolda Üç Kişi" adlı romanı da geniş bir okuyucu kitlesiyle buluşmuş ve beğeni kazanmıştır.

Daha sonra da 2007 tarihli "Dualar Kalıcıdır", 2009'da "Küçüğe Bir Dondurma", 2011'de "Selanik'te Sonbahar" ve 2012'de "Gönül Meselesi" romanları yayımlanmıştır.

Genellikle sıradan insanların trajedilerini, günümüz toplumundaki kadın-erkek ilişkilerinin açmazlarını ve yaşlanmanın melankolisini hüzünlü, yer yer de gülümseten bir anlatımla işlediği romanları, Profesör Gürsel Aytaç tarafından Türk edebiyatında "romantik ironi" örnekleri olarak değerlendirilmiştir (Hürriyet Gösteri; Temmuz-Ağustos 2005).

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde sinema eğitimi gören, kısa filmleri çeşitli festivallerde ödüller alan Tuna Kiremitçi, 2009 yilinda ilk uzun metrajlı filmi "Adını Sen Koy"un çekimlerini tamamlamıştır.

Ayrıca, 1990'lı yıllarda Kumdan Kaleler topluluğuyla Etnik Rock çalışmaları yapmış, besteci ve solist olarak bir albüme ("Denize Doğru"; 1996) imza atmıştır.

2010 yılında polisin yabancı uyruklu kadınları pazarlayan bir fuhuş mafyasına yaptığı operasyonda ismine mafyanın müşterileri arasında rastlanmış,İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade vermeye çağrılmıştır.

Romanları 10 dile (Fransızca, Almanca, Bulgarca, Yunanca, Romence, Estonca, Portekizce, Boşnakça, Arapça, Çince) çevrilen Kiremitçi, bir oğul babasıdır. Bir dönem Cumhuriyet gazetesinde yazmıştır.

11 Haziran 2010 tarihi itibarı ile Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yazmaya başlamışsa da 2012 yılında görevine son verilmiş,gazetenin kadrosundan çıkarılmıştır.

Tuna Kiremitçi'nin Kitapları Kitap Ekle

6,8/ 10  (28 Oy) ·  156 Okunma
7,9/ 10  (35 Oy) ·  113 Okunma
14. Bir Uyumsuz Bulut (Şarkılar ve Şiirler)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  5 Okunma
Ferah, bir alıntı ekledi.
11 Mar 2015

"Başkalarının hayatını o kadar merak ediyorsanız roman okuyunuz.''

Tuna KiremitçiTuna Kiremitçi
Aysel, bir alıntı ekledi.
15 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Hani ıssız bir yoldan geçerken
Hani bir korku duyar da insan
Hani bir şarkı söyler içinden,
İşte öyle bir şey."

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi (Çiğdem Talu)Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi (Çiğdem Talu)
Aysel, bir alıntı ekledi.
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Hayatımızdan geri getirilmesi imkânsız bir dakika geçti... "

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Nisanur, bir alıntı ekledi.
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Tesadüflere gereksiz anlamlar yüklüyorum.

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 171)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 171)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çizgiyi aşıp varlığımızı acıtan deneyimlerden geçtikten sonra mutluluğun ve mutsuzluğun ötesinde bir yere ulaşırız.

Yolda Üç Kişi, Tuna KiremitçiYolda Üç Kişi, Tuna Kiremitçi
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
04 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aslında ciddi şeylerdir karikatürler; her biri yaşantımıza akıl ve neşe katar.

Yolda Üç Kişi, Tuna KiremitçiYolda Üç Kişi, Tuna Kiremitçi
Aysel, bir alıntı ekledi.
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

" Galiba insan kendi bencilliğiyle en çok bir mezarı ziyaret ettiğinde yüz yüze geliyor. "

Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna KiremitçiBu İşte Bir Yalnızlık Var, Tuna Kiremitçi
Bütün Alıntıları Göster

Tuna Kiremitçi kitap incelemeleri

A.ş.k neyin kısaltılması diye görünce fuarda tamam buldum dedim.Okuyunca aşkı bize ifade eden fakat duygudan çok bedene hitap eden bi kitap olmuş.Her bölümde ayrı hikayeyle önümüze sunmuş hikayeler güzel tamam ama ilk cinsellik deneyimini aşka bağlamadan anlatmış.Umarım ileriki zamanlarda aşkı daha detaylı yazan bi kitabı olur.

Aysel, Bu İşte Bir Yalnızlık Var'ı inceledi.
17 Haz 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Genel olarak bakıldığında kitap çabuk ilerliyor. Hikayesi pek abartılı olmasa da yazarın dili akıcı, basit, vasat cümleler yok. Memet`in iç savaşları, düşünceleri insana olduğu gibi yansıyor.
Beğenmediğim kısım benden kaynaklanıyor galiba. Küfür çoktu. Ben " asil " kitapları severim. :) Bunun için çok seçiciyimdir. Bilmiyorum belki normaldir ama ben kaldıramadım...

Keyifli okumalar.

Yaren Sıla Koç, Bir Uyumsuz Bulut'u inceledi.
 23 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Tuna Kiremitçi severek takip ettiğim bir kişi. Gerek söylediği şarkılar, gerek Ot Dergisi'nde yazdığı yazılar olsun dikkatimi çeken bir insan. Bu nedenle kitabını okumamak da olmazdı. Kitabın içerisinde, yazdığı şarkı sözleri ver şiirler yer almakta. Ben okurken -daha doğrusu dinlerken demek daha doğru olur sanırım- çok zevk aldım. Eğer bu kitabı okumayı düşünüyorsanız şarkı sözlerini okurken arkada şarkıyı açmalısınız mutlaka. Yok ben okumayı düşünmüyorum diyorsanız yine de şarkılarını dinlememek için bir nedeniniz yok bence.Keyifli okumalar ve keyifli dinlemeler :)

Rüveyda Hanım, Git Kendini Çok Sevdirmeden'i inceledi.
05 Eki 2017 · Kitabı okudu · 13 günde

Ağabeyiyle Eskişehir'den İstanbul'a gelen Arda'nın ağabeyinin arkadaşına genç olmasının vermiş olduğu saflıkla aşık olması ve bir süre sonra Arda ile Ertuğrul' un farklı dünyalara yol alması sonucu biten bir aşk hikayesi.Yıllar sonra Arda'nın oğlunu trafik kazasında kaybetmesi ve bu acıyla baş etmeye çalışırken eşi Ali' den uzaklaşıp Eskişehir'deki annesinin evine taşındıktan sonra ilk aşkının ortaya çıkması konu alan bu kitap iki farklı zaman diliminde hem Arda ile Ertuğrul'un hikayesine hem de annesiz kalan bir çocukla,çocuksuz kalan bir annenin buluşmasına odaklanmıştır. Yazarın ilk kitabı olması özelliğini taşıyan bu eseri okurken kendimi sanki yaşlanmışım da eski hatıra defterimi okuyormuşum gibi hissettim.

Zeynep, Git Kendini Çok Sevdirmeden'i inceledi.
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yazım şekli, yalın anlatımı ve olay kurgusu hoşuma gitti; ama hikayenin bitiminin herhangi bir sonuca bağlanmamış olması itibariyle hikaye havada asılı kaldı. Kitabı okurken kafamda oluşturduğum, güzel ya da farklı bir son olasılıkları beni hayal kırıklığına uğrattı.

Ayten Ernaz Tiryaki, Git Kendini Çok Sevdirmeden'i inceledi.
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir kazada oğlunu kaybetmiş Arda'nın memleketi Eskişehir'e; baba ocağına, annesinin evine yaralarını sarmak için sığınması bu süre zarfında geçmişe; genç kızlık yıllarına geri dönüşü, ilk aşk öyküsü ve bu aşkın kahramanının yimi üç yıl sonra yeniden karşısına çıkışı...
Güzel bir öykü. Duygular çok sıcak ve samimi aktarılmış, dili sade ve akıcı. Beğendim!

Üzerinden çok zaman geçtiği halde sonunun bir yarım kalmışlık hissi uyandırdığını hatırlıyorum. Buna rağmen okuduğum diğer kitapları gibi yalın bir dille yazılmış ve dingin bir havası olan bir kitap.

Nazan gercek, Dualar Kalıcıdır'ı inceledi.
 30 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Yine yeniden yazarla ilk tanışmam ama kitap o kadar surukleyici ki hemencecik bitiveriyor. Yazar kitapta genç ve yaşlı iki kadının diyaloglarıni sunuyor bize savaş maduru acılar çeken koca bi yürek ve karşısında herseyden habersiz genç kız bence okunmaya değer bir kitap .....

Nur-AL, Bu İşte Bir Yalnızlık Var'ı inceledi.
08 Oca 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bugün kitabi okuyup bitirince sicagi sicagina filminide izlemeye karar verdim, fakat kitap ne kadar güzelse filmide bir o kadar SIKICI geldi bana :-/ Kitabi begendim fakat filmini hic begenmedim, hatta filmi yarida kapattim... "Bu iste bir yalnizlik var"i izlemeyi düsünenlere diyebilecegim tek sey, önce kitabi okuyun, cünkü eger filmini izlerseniz kitabi okuma isteginiz yok olabilir.. Herkese iyi okumalar ;)

Nejla GÜNEŞ, Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları'ı inceledi.
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Adını çok çok duyduğum ancak nasip, ilk kez okuduğum bir yazar Tuna Kiremitçi. Zaten ilk okuduğum yazarlarda her zaman tedirgin ve isteksiz olurum kitaba başlarken. Bu kitapta da ilk başarının biraz bana göre sıkıcı olması bu düşüncelerimi maalesef pekiştirdi. Neyse ki sonlarına doğru meşhur baş karakter unutulmaz aşk romanı yazarı Berkay 'ın abileri olay akışına eklendi ve hikaye renklendi diyebilirim. Karışık bir roman okudum desem yeridir, psikolojik, felsefi, maceperest içeriğinin yanında dramatik vurguları da oldukça fazlaydı. Özellikle ailevi konularda. Elimde bir tane daha kitabı var yazarın, onu da okuyunca yazarı okumaya devam edip etmeyeceğime karar vereceğim sanırım. Açıkçası pek bana hitap etmeyen bir anlatım tarzı, sevemedim kitabı

Bütün İncelemeleri Göster