Turgut Uyar Ahmet Turgut Uyar

Yazar 8,5/10 · 797 Oy · 17 kitap · 3124 okunma ·  1989 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1.989 okur beğendi.
797 puanlama · 1.234 alıntı
10 haber · 33.335 gösterim
3.124 okur kitaplarını okudu.
1.584 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
131 okur kitaplarını şu anda okuyor.
20 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Turgut Uyar'ın Biyografisi

İstanbuldaki ilköğreniminden sonra, Konya Askeri Okulu, Işıklar Askeri Hava Lisesi ve Askeri Memurlar Okulunu bitirip Posof, Terme ve Ankarada personel subayı olarak görev yaptı. İlk evliliği annesinin isteği ile oldu. 18 yaşında baba olan Uyar ilk eşinden olma 3 çocuğunu memurluk yaptığı yerlerde büyüttü. 1958de askerlikten ayrılarak Türkiye Selüloz ve Kağıt Sanayisinin Ankara şubesinde çalışmaya başladı. 1966 yılında eşinden ayrılıp İstanbula yerleştiğinde o dönem Cemal Süreya ile ilişkisi bitme aşamasında olan Tomris Uyar ile şiir üzerine mektuplaşmaya başlarlar. Bu mektuplaşmalar evlilikle sonuçlanır. Tomris Uyar ile evliliklerinden bir erkek çocukları olur.rnHece ölçüsüyle yazdığı ve toplumsal konuları işleyen ilk iki kitabı Arz-ı Hal (1949) ve Türkiyem (1952)den sonra, Dünyanın En Güzel Arabistanıyla bireyin iç dünyasına yönelerek yalnızlığın ve çıkışsızlığın peşinde olmuştur. Tütünler Islak(1962) ve Her Pazartesi(1968) de koruduğu bu çizgiyi, Divan(1970)la geleneksel şiirin kalıplarına, Toplandılar (1974) ve Kayayı Delen İncir (1982)le söz konusu dönemde yaşanan sınıfsal mücadelenin yansımalarına yerini bırakmıştır.rnrnÇILGIN-HÜZÜNLÜrnçünkü yaşamak gibi bir şeydi yaptığırnanasız bir tay gibi coşkun ve hüzünlürnakşamın dinginliğini otluyordu o zamanrnrnher sabah denize çıkar, bir elma yerdirnhüznünü ve çılgınlığını elmanınrngözünü yumsan ağzında duyarsınrnrnellerine bakma artıkrnçünkü kar yağıyorrnçılgın hüzünlürnrnbüyük kentleri düşünse de rahatlasarnişte her şey nasıl haince karıştırılmışrnkirli çamaşırlarla sabunlar ayrı semtlerdernsaatin sonunda meydanrnsuyun sonu ilerdernböyle yaşamak zordur elbet anlıyorumrnçılgın ve hüzünlürnrnçünkü bakışları yazda geçmiş bir geceyi andırıyorrnyaşanmış mı temmuzda mı belli değilrnçılgın ya da hüzünlürnrnşimdi dolaşıp duruyor aramızdarnkıpkırmızı bir duyğu olarakrndoğudan batıya bir güz halindernçılgın ve hüzünlürnrnbiraz dağ yollarını öğrenmesi gerek sanırımrnkahırçeker mekkâri katırları gibirnonlar ki hiçbir şeyleri yokrnkorkunca çılgın sevinince hüzünlürnrnkar dindirngerçekten dindirnellerine bakabilirsin artıkrn

Turgut Uyar'ın Kitapları Kitap Ekle

1. Göğe Bakma Durağı (Seçme Şiirler)
8,4/ 10  (576 Oy) ·  2.318 Okunma
8,9/ 10  (148 Oy) ·  539 Okunma
9,3/ 10  (8 Oy) ·  34 Okunma
6. Şiirde Dün Yok Mu (Turgut Uyar Üzerine)
8,0/ 10  (1 Oy) ·  16 Okunma
7. Korkulu Ustalık (Şiir Üzerine Yazılar)
8,3/ 10  (3 Oy) ·  16 Okunma
9,7/ 10  (3 Oy) ·  11 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  9 Okunma
8,6/ 10  (5 Oy) ·  8 Okunma
8,7/ 10  (3 Oy) ·  7 Okunma
16. Her Pazartesi (62 - 67 Notları)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  4 Okunma
0,0/ 10  (0 Oy) ·  3 Okunma
Ferah, bir alıntı ekledi.
21 Mar 2015

''...Başka havalar getir bana. İçinde biraz bahar
olsun, biraz sen, biraz da cumartesi..''

Turgut UyarTurgut Uyar
Nisa Nur, bir alıntı ekledi.
18 Şub 2015

Biri kurbağa öper,
Biri yüzyıllarca uyur,
Biri 7 cüceyle yaşar,
Biri kuleye kapatılır...
Bir masal prensesi olsan bile kadınlık zor.

Turgut UyarTurgut Uyar
Hilal, bir alıntı ekledi.
30 May 2015

İşte ben böyle bildiğin gibi:
Kaderi öpüp başıma komuşum.
Gülüşüm, oturuşum, konuşuşum,
Belli efendim, besbelli
Ben hayattan soğumuşum

Büyük Saat, Turgut Uyar (Sayfa 62)Büyük Saat, Turgut Uyar (Sayfa 62)
esraaltunerrr, bir alıntı ekledi.
26 Eyl 2014 · Kitabı okumayı düşünüyor

GÖĞE BAKMA DURAĞI

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım
Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından
Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından
Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar
Şu aranıp duran korkak ellerimi tut
Bu evleri atla bu evleri de bunları da
Göğe bakalım

Falanca durağa şimdi geliriz göğe bakalım
İnecek var deriz otobüs durur ineriz
Bu karanlık böyle iyi afferin Tanrıya
Herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum
Hırsızlar polisler açlar toklar uyusun
Herkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumam
Herkes yokken biz oluruz biz uyumayalım
Nasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklarda
Beni bırak göğe bakalım

Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız penceren vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım
Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsin
Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
Durma kendini hatırlat
Durma göğe bakalım

Göğe Bakma Durağı, Turgut UyarGöğe Bakma Durağı, Turgut Uyar
Çiğdem Aksoy Kahraman, bir alıntı ekledi.
27 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sevgim acıyor
Kimi sevsem
Kim beni sevse

Göğe Bakma Durağı, Turgut Uyar (Sayfa 87)Göğe Bakma Durağı, Turgut Uyar (Sayfa 87)
Bütün Alıntıları Göster
Oğuz Aktürk, Göğe Bakma Durağı'ı inceledi.
 25 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Turgut Uyar ile tanıştığım kitap olmuştur. Bu tanışmaya paralel olarak şöyle bir tezim var; mimarlıkta Rönesans Mimarisi ne ise, bundan böyle Turgut Uyar da benim için şiirin Rönesans mimarıdır. Böyle düşünmemin çeşitli nedenleri var elbette.

Turgut Uyar'ın seçme şiirlerinden oluşan Göğe Bakma Durağı kitabını okuduğumda İkinci Yeni Akımı'nın adeta bir Rönesans olduğunun farkına vardım. Çünkü, nasıl bir Ortaçağ Mimarisi o günün insanının sorunlarını açıklamaya yetmediyse -yani o zamanın şehirleri insan ihtiyaçları düşünülmeden tasarlanmışsa-, Garip Akımı da günümüz insanının sorunlarını açıklamaya yetmemiş. Çağdaş bireyin sorunlarını ele alabilmek için yeni bir imge kullanımının ve birey bazında çıkış yollarının bulunması gerektiği iddia edilmiş. Yani buradan anlıyoruz ki; Ortaçağ Mimarisi'nin ve Garip Akımı'nın o güne dek uzak durduğu çağdaş bireyin sorunları ve açmazlarına bir çözüm olarak Rönesans Mimarisi ve İkinci Yeni Akımı gibi farklı bakış açıları getirilmiş. Hatta şöyle küçük bir örnek vermek istiyorum : Şu anda evlerinizde kullandığınız pencerelerin boyutları insan ölçeğinde oldukları için Rönesans Mimarisi icadı pencerelerdir aslında. İşte tam da bu nedenle, Turgut Uyar'ın Göğe Bakma Durağı kitabında göğe baktığı pencerenin ne denli insan ölçeğinde olduğunu anladım. Bireyin sorunlarını çözmeden toplumun sorunlarını çözemeyeceğimizi anladım.

Turgut Uyar şiirinin içerik olarak bir başka belirleyeni de yükselen sol muhalefet ve gün geçtikçe etkinlik kazanan işçi hareketi ise Rönesans'ın da çıkış sebebi insanların kendi ihtiyaçlarını yaşadıkları şehirlerde karşılayabilecekleri bir ütopya hayaliyle başladı. Göğe Bakma Durağı kitabında da bu insanlaşma ihtiyaçlarının seslerini duyabiliyoruz aslında. "Kırlardan Geliyorlar" şiirindeki dükkanlara, depolara dayanabilmekten, katran kokusunun nasıl geçeceğine çözümler aramaktan dolayı ve eskiden bazı şeylerin yokluğunun farkındalığındayken artık bu şeyleri var gibi sayma umursamazlığından dolayı. "Arz-ı Hal" şiirinde ekmek derdi ve aşk derdinin artık Allah'ı bile unutturduğundan dolayı ve insanların artık hem sabun gibi dıştan temiz görünen bir maddeye hem de suya karışabildiklerinden dolayı.

Yani arkadaşlar; insanın derdi Turgut Uyar'ı gerdi demek istiyorum. Ama iyi ki de germiş. Ama iyi ki de biz yine hep göğe bakabiliyoruz. İyi ki Turgut Uyar toplumun ve insan ruhunun dertlerinin ilacı. İyi ki Turgut Uyar şiirlerine ve İkinci Yeni akımı eserlerine ekspresyonist bir gözle -yani sadece gözlerimizle değil aynı zamanda duygularımız ve ruhumuzla da- bakınca anlayabiliyoruz onları. İyi ki kanın, ateşin ve seslerin böyle cömertçe kullanıldığı, böyle sorumsuzca kullanıldığı bir dönemde sen şiirlerini bize sunmuşsun. Yattığın yerde huzurla uyu Turgut Uyar, ama biliyorum ki sen esas o yattığın yerden göğe bakıyorsun, biliyorum. Sakın gözlerini açma derim sana çünkü kanımız hala doğru dürüst akmıyor, hala bir sürü çocuk ve masum öldürülüyor. "Hazırlandın Diyelim" şiirinde, silahımızın düşünce ve eleştiri değil her zaman asfalt ve beton olduğunu hatırlatıyorsun. "Sonsuz ve Öbürü" şiirinde, baskıyı, zulmu, kıyımı, açlığı bulmayı sana bıraktıkları için ben sana teşekkür ederim esas. İyi ki varsın, iyi ki Göğe Bakma Durağı'ndasın.

DUA, Her Pazartesi'ni inceledi.
 11 Oca 15:39 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Penceremden bakıyorum. Hava her zamanki gibi puslu ve boğuk. İnsanlar geçip gidiyor caddeden. Kimi düşünceli kimi yorgun çoğunluk mutsuz elbette. Birden yağmur başladı. Herkeste bir telaş bir koşuşturmaca. Dalgın bir adam geliyor karşı kıyıdan. Yağmur ona değmiyor sanki. Yürüyor sadece yürüyor bir bosluktaymışcasına. Kim bilir neler düşünüyor ki yağmuru bile fark etmedi.

Elinde iki ekmek var. Önceden gazeteye sarılırdı ancak şimdi poşette ekmekler. Çok fazla ıslanmazlar. Gerçi gazeteye sarılı olsa dahi adam umursamazdı ekmeklerin ıslanmasını. Ben ekmeklere takılıp bunları düşünürken adam geçip gitmişti bile.

Evine gidince düşünceli hali biter miydi acaba. Ne derdi vardı kimbilir. Belki karısının siparişlerini tamamlayamadı belkide cebinde kalan para ay sonuna kadar götürmez diye düşünüyordu.

İşte bugün gördüğüm bu adam gibi Turgut Uyar da büyük bir boşlukta yürüyor gibi düşünceli hissettirdi kendini bu şiirlerinde.

DUA, Arz-ı Hal ve Sonrası'ı inceledi.
 04 Oca 11:14 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Şiir kitaplarına nasıl bir inceleme yazılır hala öğrenemedim. Yazmayı da düşünmüyordum ancak bu güzel çok güzel kitabın hiç incelemesi yok. Bu kitap bu yalnızlığı hiç hak etmiyor. Çünkü şiirler çok güzel. Hikaye gibi şiirler yazılmış. Okuyana yaşanmışlık hissi veriyor.

"İşte günlerden bir gün Elâ gözlüm" diyor şair. Hemen insanın hayatından gelmiş geçmiş ela gözlüler düşüyor yüreğe.

Sonra Yasin Efendiyi okuyup keşke gidip dükkanından kitap alabilsem diye geçiriyorsunuz içinizden.

"Bir gün sabah vakti kapıyı çalsam,
Uykudan uyandırsam seni:
Ki, daha sisler kalkmamıştır Haliçten" dizeleriyle haliçte uçuşan kuşlar geliyor gözünüzün önüne.

Ve Arz-ı Hal şiiri düşündürücü...

Sana bir şey soracağım, affet Allahım!..
Beş vakit kızlar doluyor camilerine,
Beyaz yaşmaklı, beyaz tenli, masum kızlar...
Benim bir defa görüşte yüreğim sızlar;
Sen tutulmadın mı, içlerinden birine?
Sana bir şey soracağım affet, Allahım!..

Umarım incelemeye benzemistir.

DUA, Tütünler Islak'ı inceledi.
11 Oca 00:57 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Bütün mümkünlerin kıyısında diyerek başlıyor kitabına Turgut Uyar.

Bu kez aşk yok şiirlerinde. Biraz sinirli, biraz psikopata bağlamış. En çok ölülerden bahsetmiş. Üşümekten dem vurmuş karanlığa sövmüş.

Hem "Ben bu şiirleri yazarken iğrendim." demiş hemde yazdığı iğrenç satırlarla bizleri de iğrendirmis. Bende buraya yazarak sizi iğrendirmeyeyim.

Kağan Bilge, Göğe Bakma Durağı'ı inceledi.
 02 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap ince bir kitap, hani bazı liseli gençlerin ağızlarında pelesenk olmuş "çerezlik kitap (!)" olarak bahsedilenlerden. Turgut Uyar'ın Büyük Saat isimli kitabından seçilmiş şiirlerden oluşuyor bu "çerezlik kitap (!)". Madem bu kadar ince bir kitap bu, neden okunmuyor acaba? Hadi okuyorsunuz, neden içeriğini anlamaya çalışmıyorsunuz? Hadi okumuyorsunuz, neden o zaman kitapta var mı yok mu sorgulaması yapmadan, başkasına ait söz ve dizeleri bu "çerezlik kitaba (!)" ekliyorsunuz? Hadi gençler bilmiyor, farkında değiller, siz eyyy kıdemli site sakinleri! Siz neden bu "çerezlik kitapta (!)" olmayan dize ve sözleri beğeninizle destek çıkıyorsunuz?

"Tahammül gerek, özlem iyice arsızlaştı."

Turgut Uyar'a ait olmayan bu sözü birisi 2015 senesinde bu sitede paylaşmış, sonra başka birisi, bu sözü kitap alıntısı olarak bu ince kitaba eklemiş! Sonra başka biri zikredilen yanlışlığı bir daha yapmış, bu yanlışlık günümüze kadar devam etmiş. Paylaş babam paylaş!

"Keşke bir şiir okumuş
Bir kedi sevmiş olsaydınız
Belki bu kadar kirletmezdiniz birbirinizi."

Bu "çerezlik kitaba (!)" alıntı olarak eklenen başka bir Turgut Uyar'a ait olmayan dize. Hiç mi bu ince kitabı okuyan yok? İstatistiklere bakarsanız "1.130 okur okudu" olarak görünüyor. Hadi alıntıyı bu kitaba ekleyen genç, bilmiyor. Siz, doğruyu göstermekle yükümlü olan kitap okurları, sizler!... Okuduklarınız size ve başkasına fayda vermiyorsa boşuna kitap okuyorsunuz. Bütün bu yanlışlıklardan hepimiz sorumluyuz. Kimse "ben etliye sütlüye karışmam, kenarda dururum, yangının büyümesine müsaade ederim" anlayışıyla kurtuluşa ereceğini zannetmesin.
https://www.google.com.tr/...&bih=749#imgrc=_

Kitabı okuyanlar bu durumdan bi-haber, okumayanlar zaten bilmiyor. İşin cabası, kitabı okumayanlar da bu olmayan sözleri gerçek zannedip, "ben bu sözlerle şairi sevdim" yazıyor. Halbuki bilmiyor ki, şairin böyle sözleri yok. O zaman sen kimi sevdin ey okuyucu..?

Rüveyde İnce, Göğe Bakma Durağı'ı inceledi.
 15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şiir okumayı çok seviyorum fakat Turgut Uyar'ın okuduğum ilk şiir kitabıydı. Kesinlikle de son olmayacağına eminim. Şiirlerinin çok farklı olduğunu farkettim. Bazen anlattığını daha iyi anlayabilmek için üzerinde düşünmek gerekebiliyor. Aşk, öyle bir işleniyor ki cümlelerin altına. Ben bu şaire hayran kaldım. En sevdiğim şiir şuydu bile diyemiyorum açıkçası. Hepsi birbirinden güzel ve farklı. Altını çizdiğim bir sürü cümle var. Şiir okumayı sevenler bu kitaba gerçekten bayılacaklar, şiir okumaya heves edenler içinde iyi bir başlangıç bence.
"şaştım, senin hançerin bu kadar mıydı
varmadı yüreğime

için suçlu bir deniz gibi
dokunma yüreğime"

kays el ecer, Göğe Bakma Durağı'ı inceledi.
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

bu aralar popüler olan bir cümle göğe bakalım göğe bakalım göğe bakalım
Allahtan bir dizide çıktı da ezberlediniz
kendileri Tomris yengemizi Cemal in ve Edib in elinden almıştır
son tavsiyem göğe bakın ama durak durak değil dudak dudak ezberleyin bütün şiirlerini

Münzevi Okur, Göğe Bakma Durağı'ı inceledi.
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Kitabımız adını Turgut Uyar'ın aynı isimli şiirinden alıyor. Ayrıca en sevdiğim şiirlerindendir. Bu şiirini ilk kez Leyla ile Mecnun dizisinde duymuştum.(Bazı dizileri bu tutumlarından dolayı beğeniyorum.) Kitabın içerisinde Geyikli gece gibi diğer kitaplarında bulunan seçme şiirler de var. Her şiirinde, özellikle dizelerin bazılarında kaybolup durdum. Sadece bir dizesinde bile ne anlamlar çıkıyor. Sanırım son zamanlarda yaşadığım olayların etkisiyle bu şiirler beni daha çok etkiledi. Okuduğum ilk Turgut Uyar kitabı olarak ben çok beğendim. Şiirleri bazı şairlerimize göre çok da kapalı sayılmaz. Çok fazla anlaşılmazlıkları yok. Bazı şiirleri sanki normal yazıymış gibi gelebiliyor. Diğerlerini bilmiyorum ama şuan için ikinci yenilerden en sevdiğim şair oldu. Turgut Uyar'ı okuyalım. Dinleyelim. Söylemek istediklerine kulak verelim. Okumanızı tavsiye ederim. Keyifli okumalar…

Buse Kaya, Büyük Saat'ı inceledi.
12 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tez çalışmamı sevdiğim bir şair olan Turgut Uyar üzerine hazırlıyor olmak benim için ayrı bir zevkti .Kitabın içindeki tüm şiirleri tek tek inceleyip, yorumladım.Turgut Uyar'ın dünyasına onun dizelerinden ulaştım. Şairin hayatına ,duygularına, bakış açısına hakimseniz şiirlerini anlamakta zorlanacağınızı düşünmüyorum. Büyük Saat, şairin tüm şiir kitaplarının bir araya getirildiği bir külliyat. Ayrıca kitabın kapak tasarımına da bayıldığımı söylemeliyim. İlgililere tavsiye edebilirim :)

Elif, Göğe Bakma Durağı'ı inceledi.
 19 May 21:41 · Kitabı okudu · 1 günde

Mecaz şair lisanıdır derim hep. Turgut Uyar bu eserinde sanki yazdığı her kelimenin her cümlenin ardında saklanıyor açığa çıksın istemiyor ruhundan taşan duyguları.

Gizemli bir şehrin sokaklarını adımlar gibi, bazen mor çatılı evlerde bazen hiç bilinmeyenli denklemlerde ve alabildiğince "kan" kokusunda iklimlerde buluyorsunuz kendinizi...

Sonra bir tebessüm gibi düşüyor "Aşk" mısralara. Ah edemeyen özgür kelimelerin ve mavinin tonları arasında biraz da incinmiş bir aşıkla yürüyorsunuz meçhul bir zamanda.

Acı sağnak yağmurun pencerelere çarptığı gibi çarpıyor yüreğinize okudukça şiirleri. Sonra aniden durup "göğe bakalım" diyorsunuz hasret kalmış gibi uzaklardan. Kelimeler ve cümleler bambaşka bir tat bırakıyor dimağında insanın. Zamanın boyutu artıyor şairin akşamüstü yalnızlıklarında..

Neler geçmiyor ki aklımdan. Demli bir çay içimi huzuru içinde, yaz kapıda usul usul gelirken "haziran" serinliğinde ve karanlıklar içinde yakamoz ışıltısına dönüşürken uzaklarda kalmış evlerin ışıkları " Göğe Bakma Durağı" sesizce okunmuş olmanın utangaçligini yaşıyor...

Sonsuzluğa adım atmak gibi...

Bütün İncelemeleri Göster