Türkan Şoray

Yazar 8,8/10 · 11 Oy · 1 kitap · 25 okunma ·  12 beğeni
Martenteo, bir alıntı ekledi.
 22 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O filmler kolay çekilmiyor :)
Güllü filminde Karaköy meydanında çekim yapıyoruz;ilk defa büyük şehre gelmiş,Karadenizli bir kızı oynuyorum.Üstümde yöresel kıyafet,elimde bohçam,korkuyla şaşkın şaşkın etrafa bakınıyorum. Kamera,karşıdaki bir binanın penceresinden çekim yaptığı için film çekildiği belli değil.Sahne çekilirken yanıma tanımadığım bir genç yaklaştı ve "Şşşt kız,benle gel,bak ben seni ne güzel yerlere götürürüm." gibi laflar etmeye başladı. Bir türlü yanımdan gitmiyor,devamlı konuşuyor.Çekim bitti,bizim setçi arkadaşlar durumu farkedip beni kurtarmak için yanıma gelince adam nasıl kaçacağını bilemedi.

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 131)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 131)
MK, bir alıntı ekledi.
10 May 2017 · İnceledi

"SELIM ILERI: (...) Sonralari anladim ki; entellektüellik vehmi içinde küçümsedigimiz dönemlerde Şoray, ciddi bir sosyolojik olayın temsilcisi imiş. Her biri "külkedisi' masalı olan filmleriyle ev kadınlarının tekdüze-bıktırıcı dünyalarına büyük bir hayal zenginliği katıyor, 'rüyalardaki kadın' olabiliyordu."

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 428 - Iş Bankası Kültür Yayinları)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 428 - Iş Bankası Kültür Yayinları)
MK, bir alıntı ekledi.
10 May 2017 · İnceledi

"Özel yaşamımda yalancıktan ağla deseler ağlayamam. Erkekler ağlayan kadına dayanamaz düşüncesiyle bir iki kere yalanciktan ağlamayı denedim, gözlerim bile dolmadı."

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 73 - Iş Bankası Kültür Yayinları)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 73 - Iş Bankası Kültür Yayinları)
MK, bir alıntı ekledi.
 10 May 2017 · İnceledi

"Toplum sevdiğini sevgisiyle taçlandirir; ben de bu sanslilardan biri oldum. Bir sanatçıyı yücelten, yaşatan o sanat dalında kendisini izleyenlerdir; ben de seyircim için yaşadım, sanirim seyircim bunu anladı. Yoksa ben ne en güzelim ne de en iyi oyuncu."

Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 454 - Is Bankasi Kultur Yayinlari)Sinemam ve Ben, Türkan Şoray (Sayfa 454 - Is Bankasi Kultur Yayinlari)