Uğur Canbolat

Uğur Canbolat

Yazar
8.4/10
5 Kişi
·
12
Okunma
·
2
Beğeni
·
829
Gösterim
KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ DEPRESYON SEBEBİ OLABİLİR
Depresyona yatkın olanların belli kişilik özellikleri var mıdır?
Tabii vardır. Aşırı sorumluluk duygusu; titizlik; mükemmeliyetçilik; kendinden ve başkalarından çok şey beklemek; kimseyi incitmemeye, herkesi hoşnut etmeye, daima iyiliksever olmaya çalışmak; bağımlılık; onaylanma ihtiyacı; kendine güvensizlik; utangaçlık, çekingenlik ve içine kapanıklık; narsisizm; şüphecilik; insanlara güvensizlik; onuruna aşırı düşkün olmak; “ya hep ya hiç” düşüncesine sahip olmak en sık rastlanan kişilik özelliklerindendir.
Uğur Canbolat
Sayfa 64 - Timaş yayınları
Psikiyatride şüphecilik için belli bir sınıflandırma var mıdır?

Evet, psikiyatride şüphecilik dört ayrı sınıfta değerlendirilir: Kıskançlık kaynaklı şüphecilik, büyüklenmeci şüphecilik, bedensel şüphecilik, erotomatik şüphecilik.

Kıskançlık kaynaklı şüphecilikte kişi aldatıldığına dair yoğun bir şüphe içindedir. Büyüklenmeci şüphecilikte kişi büyük iddiaları, örneğin buluşları olduğu inancını taşır ve başkalarının kendisine engel teşkil ettiğine dair bir kuşkusu vardır. Bedensel şüphecilikte kişi örneğin bedeninde birtakım parazitlerin olduğu inancındadır. Kişinin birtakım ünlü şahsiyetlerin kendisine aşık olduğuna dair inanç taşıması da erotomatik şüphecilik sınıfına girer. Bütün bu şüpheler paranoid bozukluk kapsamında ele alınır.
Uğur Canbolat
Sayfa 23 - Timaş yayınları
Peki yalan söylemek bir psikolojik kaçış olabilir mi?
Bazı kişiler ilgi çekmek için çok renkli hikayeler uydururlar. Hedefleri zor bir durumdan kurtulmak veya çıkar sağlamak değil, sadece ilgi odağı olmaktır. Bu tür yalanlara ''pseudologia fantastica'' denir, yani fantastik laflar uydurma. Bu yola başvuranlar genellikle histriyonik dediğimiz oyuncu kişiliklerdir.
Uğur Canbolat
Sayfa 13 - Timaş Yayınları
Sosyal Fobi
Sosyal fobi en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan biri. Toplum içindeyken rahatsızlık duyması, topluluk önünde konuşamaması gibi tipik belirtileri olan sosyal fobi insanın zamanla toplumdan iyice kopmasına, yalnız kalmasına sebep olabiliyor. Oysa insan hayatını böylesine etkileyen bu hastalığın kesin tedavisi mevcut.
Uğur Canbolat
Sayfa 30 - Timaş yayınları
ŞÜPHECİLİK HAYATIMIZI ZEHİRLİYOR
Kişiyi nefes alamaz hale getiren ve sosyal yaşamı dağıtan şüphecilik, ilişkileri de dinamitleyen bir özelliğe sahiptir. Özgüven eksikliği yaşayan kişilerde görüldüğü gibi, kendini aşırı beğenen ve eleştiriye kapalı kişilerde de sıklıkla rastlanır
Uğur Canbolat
Sayfa 22 - Timaş yayınları
Bu kişilikler tedavi durumu söz konusu olduğunda nasıl tepki verirler?
Hiçbir narsist ''Ben narsistim'' diye tedaviye gelmez. Bu kişilikler genellikle depresyon yüzünden başvururlar. Çünkü hep sevilme, övülme beklentilerinin hayat boyu devamlı şekilde karşılanmasını beklerler ve bu gerçekleşmediğinde büyük hayal kırıklığı yaşarlar, bu durum onları depresyona iter. Ayrıca bir kişi narsist olduğunu fark ettiğini ifade ediyorsa o kişi muhtemelen narsist değildir.
Uğur Canbolat
Sayfa 110 - Timaş yayınları
Narsistlerin gerçek dostları varmıdır?
Narsistler insanları sömürürler, kendi çıkarları için kullanırlar. Buna rağmen narsistleri terk etmeyen az sayıda insan olabilir, bu kişiler sadece bağımlı kişilerdir. Bağımlı bir eş veya arkadaş, ona ne yaparsanız yapın, sizi terk edemez; hatta kızmayasanız diye size fikrini bile söyleyemez. Bir narsist ile bir bağımlı arkadaş veya eş söz konusu olduğunda narsist, bağımlıyı o kadar ezer ve bağımlı o kadar kendini ezdirir ki, ortaya utanç verici manzaralar çıkabilir.
Uğur Canbolat
Sayfa 110 - Timaş yayınları
Empati; kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakabilme, o kişinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlama, hissetme ve bu durumu tekrar karşısındaki kişiye iletme sürecidir. Sempati ise karşısındaki kişinin duygu ve düşüncelerine sahip olmak anlamına gelir. Terapilerde sempatik ilişkiler kurmak yandaşlık, taraf tutmak demektir ve süreci olumsuz etkiler.
Keyifle okudum kitabı. Yanınıza çayınızı yada kahvenizi alın hiç acele etmeden Uğur Bey'le sohbet eder gibi okuyun kitabı... Kendimi sorgulamama sebep olan satırlarından dolayı teşekkür etmek isterim. Zira ne çok ihtiyacımız var bizi kendimize getirecek insanlara...
Ailevi sorunlarınızı çözebileceğiniz, kendi hayatınızı yönlendireceğiniz, bazı bağımlılıklarınızın karşısını alacağınız, hayata dair tavsiyeler çokdur.Esas olan bütün bu sorunlarınızı idrak edib kitaba baş vurmanızdır.
Psikoloji bilimi ile ilgili, temel bir çok kitabı okumak bazılarına zor ve itici gelebilir. 280 sayfalık bu kitap, her insanın, ailenin tüm hayatı boyunca karşılaşabileceği temel sorunları ve tedavi yöntemlerini özetlemiş.
Günlük konuşma dilinde, 20 farklı alanda uzman ile yapılmış ropörtajı içeren bu eseri zevk ve ibretle okuyacağınızı umuyorum.
16.10.2016
Ali Rıza Malkoç

Yazarın biyografisi

Adı:
Uğur Canbolat
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.