Ülkü Tamer

Yazar 7,8/10 · 37 Oy · 15 kitap · 85 okunma ·  86 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

86 okur beğendi.
37 puanlama · 67 alıntı
1 haber · 9.532 gösterim
85 okur kitaplarını okudu.
149 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Ülkü Tamer'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Ülkü Tamer'in Biyografisi

Ülkü Tamer, (d. 20 Şubat 1937, Gaziantep), Türk şair, oyuncu ve çevirmen.

Robert Kolej'den 1958 yılında mezun oldu. Yayıncılık, oyunculuk ve çevirmenlik yaptı ve 1950'li yıllarda ortaya çıkan İkinci Yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. İkinci Yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekti. Çoğunlukla keskin bir ironiyle örülmüş derin acıların ve beşeri trajedilerin dile geldiği şiirlerinde 1970'lerden sonra toplumsal duyarlıklar da öne çıktı.
İlk şiiri 1954 yılında Avni Dökmeci'nin yönetimdeki Kaynak Dergisi'nde yayımlandı: "Dünyanın Bir Köşesinden Lucia".
Şiirleri 1954'den itibaren Kaynak, Pazar Postası, Yeditepe, Yeni Dergi, Papirus, Sanat Olayı gibi dergilerde yayımladı. 1967'de Yeditepe Şiir Armağanı'nı kazandı.
"İkinci Yeni'nin, çağdaş İngiliz şiirini yakından izleyen, çevirileryapan, Batı etkilerine açık bir şairiydi. Özellikle 1960'ların ikinciyarısında yazdıklariyla kapalı şiir anlayışının kusursuz örnekleriniverdi. Toplumsal sorunlara yönelirken de şiirin düzeyini düşürmedi." (Memet Fuat, 1985)
Ayrıca Ahmet Kaya 'nın Başkaldırıyorum ve An Gelir albümünde seslendirdiği "Gül Dikeni" ve "Üşür Ölüm Bile"nin bestecisidir. Zülfü Livaneli´nin seslendirdiği "Memik Oğlan" ve tabii ki "Güneş Topla Benim İçin" ve Grup Yorumun "Düşenlere" türküsünün de söz yazarıdır.

Ülkü Tamer'in Kitapları Kitap Ekle

8,6/ 10  (5 Oy) ·  13 Okunma
8,3/ 10  (3 Oy) ·  2 Okunma
Simurg (ϜϓſϞ), bir alıntı ekledi.
 16 Ağu 2017 · Kitabı okudu

Uçakları nedeyim,
Gökkuşağı gönder bana.
Senin olsun süngülerin,
Gül dikeni yeter bana.
Kan kurşundan silinince
Kardeş olur, kardeş olur, kardeş olur eller bana.

Seçme Şiirler, Ülkü TamerSeçme Şiirler, Ülkü Tamer
Cansu Atay, bir alıntı ekledi.
 30 Eyl 2017 · Kitabı okudu

Getir Bana
Varsın yaz biterse bitsin
Sıcak bir kış getir bana
Uykumda sarılmam için
Sonsuz bir düş getir bana

Bir Adın Yolculuktu, Ülkü Tamer (Sayfa 41 - Islık Yayınları - 3. Baskı)Bir Adın Yolculuktu, Ülkü Tamer (Sayfa 41 - Islık Yayınları - 3. Baskı)
ayhan özköroğlu, bir alıntı ekledi.
08 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 2/10 puan

ağzını kanla yıkayan çocuk
usanır ölmeye her gün aynı silahla

Seçme Şiirler, Ülkü TamerSeçme Şiirler, Ülkü Tamer
Öykü Harmancı, bir alıntı ekledi.
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

acı çekmek ölmekten daha çok cesaret ister

Büyük Sözler, Ülkü Tamer (Sayfa 5)Büyük Sözler, Ülkü Tamer (Sayfa 5)
Bütün Alıntıları Göster

İncelememe bu ay içerisinde vefatı ile edebiyat camiasını büyük bir kedere boğan Ülkü Tamer'i en içten saygılarımla anarak başlamak istiyorum. II. Yeni şiir akımının temsilcilerinden olan büyük edebiyatçının Türk Edebiyatı'na yaptığı önemli katkılarını burada anarak, siz değerli okuyucuların zamanlarını çalmadan incelememe geçiyorum. Ülkü Tamer'in eserinin giriş bölümünde ifade ettiği gibi bu eser tamamen uydurma tarihsel hikayelerden oluşuyor. Kişi adlarının bazıları gerçek, bazıları ise tamamen kurmaca. Keza yer adlarının da bir kısmı gerçekken, bir diğer kısmı ise uydurma. Fakat hikayelerin etkileyicilikleri gerçekten çok üst düzey. İnsan, "Acaba bu olaylar gerçekten yaşanmış olabilir mi?" veya "Eğer bu olaylar yaşansaydı nasıl olurdu?" diye düşünmeden edemiyor. 7-8 sayfalık on kısa hikayeden oluşan kitapta, beni özellikle "Gölün Tıkacı" ve "Cezasını Önceden Çekmişti" isimli hikayeler çok etkiledi. Değerli edebiyatçımızı Ülkü Tamer'a ait 'Tarihte Yaşanmamış Olaylar' isimli eseri, tüm edebiyat tutkunlarına ve tarih içerisinde farklı bir seyahate çıkmak isteyen tüm okurlara tavsiye ediyorum.

33bookstagram33, Alleben Öyküleri'ni inceledi.
24 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Alleben öyküleri Ülkü Tamer 'in anayurdu olan Antep deki çocukluk yıllarına dayanıyor. Anadolu'nun sıcak bir mahalle ortamını yaşatıyor bizlere. Kitap dört hikayeden oluşuyor. Hikayeler İsimlerden oluşuyor. Hikayelerin anlatım tarzı parça parça eğer parçaları bir araya getirerek okumazsanız anlayamazsınız hikayelerin ana duygusunu. Öğlen bir kahve saatinde okunacak kadar kısa hikayeler. İçlerinde en çok sevdiğim hikaye kitabımızın ikinci hikayesi olan Çete İsmail oldu. Alıp okunası hikayeler efenim.

CANSU FINDIK, Tarihte Yaşanmamış Olaylar'ı inceledi.
06 Oca 00:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Çok keyifli, çok uyduruk öykülerden oluşan şahane bir kitaptı. Birkaç saatinizi alacak ama sizi tarihte yaşanmamış olsa da kurgularla tarihte yaşatacak hoş bir eser. Keyifli okumalar..

ayhan özköroğlu, Seçme Şiirler'i inceledi.
31 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 2/10 puan

Ya ben şiir zevkim ile vasatın altındayım ya da 70 li yılların şiirleri...
İnanılır gibi değil. İmgeler, betimlemeler, birbirine bağlanmayan mısralar. Nesir mi? Şiir mi ? Ne uyak, me ahenk. Bir coşkunluk arıyor insan, şiirin kollarına bırakmak istiyor kendini ama kopuyor birden, kopuk kopuk dizelerden. Yok, yok bunlar iyi de ben yanılıyorsam -ki koca koca şair bunlar- hiiiiç tarzım değil...

Zeynel DEMİR, Yaşamak Hatırlamaktır'ı inceledi.
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eser baştan sona çok güzel anıları barındırmaktadır. Özellikle şive ile dile getirilen bölüm, başlı başına harika...