Ümit Şimşek

Ümit Şimşek

Yazar
8.7/10
22 Kişi
·
65
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.330
Gösterim
Adı:
Ümit Şimşek
Unvan:
Araştırmacı yazar
Allah'a çağıran, güzel işler yapan ve "Ben Müslümanlardanım" diyen kimseden daha güzel sözlü kim var???
Fussilet Sûresi- 33
Onların hakkına tecavüz edildiği zaman hep birlikte yardımlaşarak haklarını alırlar.
Şura Suresi- 39
( Açıklama: Ayet, haksızlığa uğrayan bireyin hakkını zalimden almayı, bir görev olarak bütün topluma yüklemektedir. )
Esaret zamanında öğretmenin birinci görevi, çocukları milleti için mücadele etmeye hazırlamaktı.
640 syf.
·211 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kuran-ı Kerim hakkında kapsamlı, ilmi ya da ayrıntılı bir inceleme yapabilecek değilim, sadece belki de Kuran’ı yaşama ve anlama yolunda aynı yolun yolcuları ile hasbihal edip, okuma sürecinde düşündüklerimi paylaşmak niyetim.

Kuran-ı Kerim rehberliğinde yaşamaya başladığı ilk yıllarda; her inanan müslümanın kendince Kuran ayetlerini tefekkür edip notlar aldığı, şahsi Kuran günlüklerinin olduğunu düşünürmüş Münib Engin Noyan. Kuran Günlüğü isimli kitabının satırlarını çizerken kendimce planlar yapmıştım Kuran okumalarım adına. Yaklaşık 10-15 yıl önce…

İtiraf etmem gerekir ki, ben ilk defa Kuran Mealini tam olarak bu yaşımda bitirdim. Okul, sınavlar, iş, evlilik, çocuk, nöbetler, kararlar, pişmanlıklar, yıldönümleri, kutlamalar, hastalıklar, başarılar, hüsranlar, fotoğraflar….Evet kararımdan 15 yıl geçmiş!!!!

VE kendi Kuran Günlüğü’mün ilk sayfasına kocaman harflerle ilk not ettiğim ayet :
ANKEBÛT-64: Bu dünya hayatı bir eğlence ve oyundan başka birşey değildir. Âhiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı!!!

Karar verdim bu Ramazan ayında Kuran mealini bitireceğim diye. Kendi kısıtlı aklımla planlar yaptım. Masamı boşalttım, bembeyaz defterim, en sevdiğim kalemim. Not kağıtlarım. Dünyanın sükut ettiği ve Kuran-ı Kerim’in de OKUMAYI tavsiye ettiği gece saatlerini -sahura kadar- okumaya ayırdım. Kendimce hayaller kurdum ‘’Yürüyen Kuran’’ olma yolunda . Önce ayeti okuyacak, sonra tüm gün tefekkür edip, ameli hayatıma geçirecektim. Sureleri iniş sırasına göre, önce mealini sonra Arapçasını takip ederek okumaya başladım. Arapça kelimelere yakınlığım da vardı biraz. Ama olmadı. Mealdeki açıklamalar zihnimdeki kelimelerin sınırlarını pekiştirdi sanki ve ben Arapça okurken o manevi lezzeti alamadım. Sonrasında hiç bir şey düşünmeden, hiçbir hesabın bu kelamın nurunu perdelemesine izin vermeden teslimiyetle Arapçasını okudum, sonra mealini. Gene eksikti sanki. Olması gereken meal değil de tefsir kuşkusuz…. (Tefsir önerileri olan okurlar paylaşırsa çok sevinirim:)

Mantıken aldığım kararlardan biri de, bilimle ilgili ayet açıklamalarını hızlı geçmekti. Sanki imanla ilgili tüm basamakları aşmışım da geriye uyulacak farz ve kurallar kalmış. Vakit de kısıtlı…. Bilinç altı bu gibi ayetleri kıyasen daha hızlı geçerken bir de baktım ki Kuran’ın büyük kısmı bu sorgulamalar. Gökyüzünü tefekkür etmez misiniz? Ayı? Semayı? Yeryüzünü? Deveyi? Balarısını? Denizlerde yüzen gemileri?? Örümceği??… Ta ki -karadelikle- ilgili ayete kadar. O ayette durdum. Beynim durdu. Hazmetmek için 2 gün hiç elime alamadım. Ve yanlış yapıyorum dedim. Birkaç akşam iftar dönüşünde ayetin ifadesiyle - gökyüzünün süsü olan- yıldızlara ( görebildiğim kadar) ve AY’ a baktım. Sonra alışkanlık oldu AY a bakmak. Namaz kılmak gibi?? Kalbim bile farklı attı yemin ederim. ‘İman edip güzel amel işleyenler’ diye hep peşi sıra zikredilmiş ya ayetlerde. Amelin dereceleri varsa, imanın da dereceleri var ki, imanı artıran da tefekkürse hep eksik okumuşum ben:(

Dün aldatmaca dünyanın medeni yeni tapınakları olan alışveriş merkezinde can havliyle oyalanıp, alışveriş yaparken; küçük fosforlu oyuncak yıldızlar ve ay gördüm rafta çocuklar için..Semanın süsleri yapmacık da olsa zihinlerini süslesinler biraz diye yapıştırdım odalarının tavanına. Bir de teleskop ekledim alınacaklar listeme:)
…..
İlk günlerde inanılmaz huzur…Nebül almış KOAH hastası gibi, soluduğum hava bile açıldı, açıldı… Not üstüne notlar..

Buzdolabına yapıştırdığım ….’’ Ve o gün nimetlerden sorguya çekileceksiniz!’’ Tekasür -8 ayeti…

Sınava hazırlandığım kitaplarımla dolu masamın karşısına astığım…- ‘’ALAK-5 İnsana bilmediklerini öğreten O’dur!’’ ayeti…-

Yatağımın yanındaki duvara yapıştırdığım sabah akşam göreceğim- ‘’ Eyvah’’ der…Keşke bu hayat için bir hazırlık yapsaydım!’’ Fecr-24 ayeti…-

Sonra fark ettim ki ne çok tekrar. Geçmiş kavimlerin akıbeti ve kıssası o kadar çok tekrar ediliyor ki.. Neredeyse her surede hatta benzer ayetlerle. En çok zikredileni de FİRAVUNN!!! Sonra korktum aynı kelamı ezber eden, ‘’Benim kim olduğumu biliyor musun?’’ zikrini tekrar edip, gönlünde ilahlığını ilan etmiş ahirzaman firavunlarından. ‘’ BANA bütün servetim benim bilgim sayesinde verildi! ’’ deyip de BİR verenin olduğunu kabul ederken enaniyet putuyla kafirlerden yazılan KARUN’ un kıssasını okurken, ‘’benim sayemde’’ diye bağıran nefsimden korktum…

Sonra gönlüme su serpildi, ferahladım. Çok tekrarlardan biri de Ahiret terazisinde kimseye zerre haksızlığın yapılmayacağı idi. Hardal tanesi diyor ya …Merak ettim baktım google görsellerden hardal tanesine. Zerre şer zerre iyiliğin karşılığının verileceği sözünden daha büyük söz var mı ki insanlık için?? Sadece bu vaad bile benim ruhuma yetti ahiret inancı için. Ve tekrarlıyor defalarca ’’ sinelerinizde saklı olanı BİLİR’’ diye. Etrafındaki insancıklara feryat figan derdini anlatamazken, gönlündekini, dile dökülmeden bilen…Ne güzel yakınlık Rabbim…

Bir de ahiret sahneleri!!! Eyvahhh diyen hüsran ehli. Nasıl bir tasvir o pişmanlık anını. Tüm cezalardan evladır bence o anki hissiyat. Ceza tasvirinden öte pişmanlık ifadelerinde kaldım, cehenneme geçemedim desem??

Bir de sevinenler güruhu.. Defteri sağdan verilenler.. Allah’ ın selamının gönderildiği.. Esenlik ehli…Ve ne de çok geçiyor altından ırmaklar akan cennet tasvirleri…

Namazın ardından zekat … Namaz devamında zekat..namaz zekat , namaz zekat…Ben zekatı ne kadar küçük görmüşüm ki? Ayette bile peş peşe ve her surede.
Ve sadece namaz değil.. DOSDOĞRU namaz kılanlar … namazını DOSDOĞRU eda edenler… kıldığı namazdan habersizler???..

Sabırda ve merhamette yarışanlar…

Çokça şükredip çokça sabredenlere açılacak olan Kuran’ın hikmetleri??..

Ne çok zulüm kelimesi…Farklı anlamları da var muhtemel?? Kula zulüm, yaratılana zulüm, hakikatlere zulüm??

Veeeee … Sahih mi bilmiyorum bir hadisinde Efendimiz (sav) diyor ya ‘’ Herşeyin bir arusu (süsü) vardır, Kuran’ın süsü de Rahman Suresidir . ’’ İşte gönlümün Suresi de Rahman Suresi galiba..:)
‘’Rabbinizin nimetlerinden hangi birini inkar edersiniz??’’ hitabıyla nimetleri düşünürken kaybolursunuz başka alemlerde o güzelim okunuşuyla… Ben dinlerken bile heyecanlanıyorum bu kadar nimetlerin muhatabı olarak...

Ama sonra… Asrın salgını, tedavisi zor ülfet hastalığı geldi yapıştı algılarıma. Oyun ve aldatmaca olan dünya peşimde dört nala. Malum mantıken bu Ramazanda bitirmem lazım MEALİ… Ayetler sadece okuma düzeyine indi dünyamda…Seneler içinde inen Kuran-ı Kerim’i bir ayda anlamaya çalışma ukalalığında deryada boğuldum :( Bu sefer yeni kararlar aldım. Yavaş yavaş, sindire sindire -ama devamlı- Kuran Tefsiri okumaya…Bir on beş yıl daha geçmez inşallah.

Bitirirken belki de Kuran-ı Kerim’in indiği Kadir gecesidir bu gece ve duam kabul olur. Efendimizin (sav) duasıyla bitirsem; ‘’ RABBİM Kuran’ı kalbimizin baharı eyle’’…

AMİN..
640 syf.
·9/10
Es-Selam...!
İFAV tarafından iki cilt halinde çıkarılan Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an'ı Kerim mealinin tek cilde indirilmiş hali..
Bahsettiğim iki ciltlik mealde hemen hemen her ayetin dipnotunda, o ayetle ilgili bağlantılı başka ayetlere geniş bir şekilde yer verilmişken, bu mealde maalesef kısıtlı bir şekilde ayet ve hadislere yer verilmiş.
Bu yüzden 2 ciltlik meali tavsiye ediyorum:))
Türedi meallerin fazla olduğu şu ortamda ise çok güzel bir çalışma ortaya çıkmış, ayetlerin açıklaması anlaşılır ve paylaşılan hadislerin hepsinin kaynağı sahih bir şekilde yazılmış.
Bu kapsamda bugünlerde yeni farklı bir meal almak istiyorum diyenlere tavsiye ediyorum.
Bir de İFAV ( Marmara İlahiyat ) Yayınları gerçekten kaliteli bu noktada..
Çalışmalarını büyük bir zevkle takip ediyorum.
Rabbim ruhumuzu Kur'an ayetleri ile diriltsin her daim..
Keyifli Okumalar.
2150 syf.
·9/10
Hepimizin bildiği gibi piyasada pek çok meal çalışması yapılmaktadır.
Her bir mealin üstün özellikleri olduğu gibi, kaçınılmaz olarak eksiklikler de olabilmektedir.
En büyük eksikliklerin başında da mealin yanında destekleyici hadis-i şerifler ihmal edilmektedir.
İşte bu noktada Ayet ve Hadislerle Açıklamalı Kur'an meali geniş bir çerçevede;
hem ayetleri ,ilgili ayetler bağlamında açıklamış, hem de hadis-i şeriflere kaynaklarıyla birlikte yer vermiştir.
Özellikle İlahiyat-İslami İlimler veya hadislerle açıklamalı meal konusunda güzel bir çalışma okumak istiyorum diyenlere şiddetle tavsiye edilir.
Yalnız bu çalışmanın tek cilt şeklinde basımı da var ama siz iki ciltlik çalışmayı tercih edin:))
Selametle..
Eşimin hediyesi olan, bu ,hadislerle destekli meal çalışmasıyla geçen yıl tanıştım .Kursumuz da öğrencilerimle birlikte, ek öğretim programında 2 cildi de okuyup inceledik.Kur'an ayetlerini anlamada hadislere müracaat etmek isteyenlerin faydalanabilecekleri bir eser.Ayetlerin hadislerle yorumunu öğrenmek isteyenler için çok kıymetli bir çalışma olmuş.Eserde Kur'an ayetleri :akıcı, sade anlaşılır bir üslupla; kısa ve öz bir biçimde açıklanmıştır .
110 syf.
·Puan vermedi
Ümit Şimşek, 'Bir Fiil Yaratmak' adlı kitabında inanç konularının temelini ve en önemlisini teşkil eden "Kime ve niçin inanıyorum?" sorusuna bir cevap getirmeye çalışmakta.
Yazar bu cevabı okuyucunun bulmasına bir zemin hazırlamak istemiş kitabında :)

Nasıl bir mimarın, sanatçının, doktorun, mühendisin vs: eğitiminde, zihninde meslekî bir esneme gerçekleştirmeye çalışıyorsa hocaları, aynı şekilde yazar da, beynimizi hazırlayarak taze bir zihin ve yeni bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyor kitabında bizlere... :)

Yazarın kelimeleriyle;
"Bu kitap, yeni bir bakış açısıyla çevremizi incelemeyi denemektedir. Verilen örnekler, her okuyucunun kendi dünyasında çoğaltabileceği cinsten örneklerdir. Zor olan tek bir şey varsa, o da hayatımızın bir parçası hâline gelen dikkat yoksunluğundan kurtulmaktır. Bu da yeni bir alışkanlık kazanmak anlamına geldiğinden, tekrarlanmaya ve egzersizlerle, temrinlerle kuvvetlendirilmeye ihtiyaç gösterir.

Yeni bir alışkanlığın, hele yeni bir tefekkür alışkanlığının yer etmesi, egzersiz ve tekrâr kadar zamana da ihtiyaç gösterdiğinden, kitabın bir çırpıda okunup bitirilmesini tavsiye etmiyoruz. Veya bir defada okunsa bile, ikinci okuyuşun geniş bir zamana yayılması yerinde olur. Hergün bir bölümün okunması, o bölümde çizilen tablonun, verilen örneklerin, izlenen muhakemenin iyice sindirilmesi, sorgulanması, okuyucunun kendi bulacağı örneklerle zenginleştirilmesi, kitaptan âzamî istifâdenin sağlanmasına yardımcı olacaktır."

Yazarın kendi kelimeleriyle okudunuz kitabı nasıl daha verimli okuyacağımıza dâir önerisini... Bu öneriyi dikkate alarak yapabilirsem sizlerle bölüm bölüm paylaşacağım kitapta yazanları, mümkün olduğunca her gün için bir bölüm :)
Rabbim yardım Etsin, "Niyet hayr, âkıbet hayr" İnşallah arkadaşlar :) Kalın sağlıcakla, Bismillah!.. :)
2150 syf.
·10/10
Zaman zaman ayetlerin bağlamına ve ayetle ilgili hadislerin paylaşımına yer verilmiş. Hatta ayetle münasebeti olan başka ayetler de gösterilmiş. Kur'an-ı Kerim meali arayanlar için her evde bulunması gerektiğini düşündüğüm bir şaheser.
90 syf.
·1/10
Kitabın dili islamik olmuş. Bilimselliği islamcıl bir dille açıklamak isterken yazar ara ara saçmalamış. Google da arının yaşamı diye aratsam daha iyisini bulurdum.
120 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Polonyalılar, yüzyılı biraz aşan bir zaman içinde en az dört ayrı sömürgeci güç karşısında mücadele verdiler. Kitapta sömürgeci güçlere karşı yeraltında sürdürülen eğitim faaliyetleri anlatılıyor. Herhangi bir yerleşkesi olmayan, canları pahasına eğitime gönüllü olmuş, yeniden dirilişi ve sömürgeye karşı en büyük direnişin eğitim olduğunu söyleyen, eğitim gönüllülerine hizmet veren "Uçan Üniversite"ler Marie Curie gibi çok mühim kişilikleri de yetiştirmiş.

Son bölümlerde ise büyük meşakkatlerin sonucunda özgürlüğe kavuşan Polonya'nın bir idealsizlik içerisinde bulunduğundan ve bunu ne yazık ki geçmişlerindeki azimle doldurmak yerine Amerikanlaşma ile dolduran nesilden söz ediliyor.
312 syf.
·8/10
Akaid kitabı
Sohbet tarzında
Kısa bölümlerden oluşuyor
Her bölüm sonunda kısa bir özet
Sıkıcı değil
Yeryer bilimsel izahatlarla konu zenginleşiyor
113 syf.
·Beğendi·9/10
İşgaller altında geçen yıllarda bir ulusun kültürel değerlerine sahip çıkışının muhteşem öyküsü. Yüz sayfalık bu kitap ufkunuzu açacak. Ulus bilincinin "Organik Çalışma" ile her türlü şiddete, sürgüne cezaya rağmen nasıl diri tutulduğunu görüp imrendim. Her yönden kültürel saldırıyla karşılaştığımız ve ortak ulusal değerlerimizin gittikçe yok olduğunu gördüğümüz şu günlerde bu kitap bana umut verdi. Belki dedim belki bize de gerekli olan " Uçan Üniversite" lerdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ümit Şimşek
Unvan:
Araştırmacı yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 65 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 64 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.