Ümit Kesmez

Ümit Kesmez

Yazar
8.4/10
26 Kişi
·
88
Okunma
·
1
Beğeni
·
1.176
Gösterim
Adı:
Ümit Kesmez
Unvan:
Yazar
Tarihin, 20 Nisan 571'i gösterdiği bir gündü. Fil hadisesi üzerinden yaklaşık 50 gün geçmişti. Kameri takvim, Rebiülevvel ayının 12'sini gösteriyordu. Günlerden pazartesi idi. Tan yerinin aydınlığa durduğu bu demde,
bütün karanlıkları aydınlığa kavuşturacak bir doğum yaşanıyordu.
Ümit Kesmez
Sayfa 11 - Muştu Yayınları
-Süt yavru almadan arkadaşlarımın arasına dönmeyi istemiyorum; gel, o yetimi alalım ve öyle dönelim, dedi Halime.
-İstiyorsan öyle yap; belki de Allah, O'nun vesilesiyle bize bereket ihsan eder, hayır ve yümün verir. Diye cevapladı Hâris ve böylelikle yeniden Abdülmuttalib'in kapısına geldiler.
Ümit Kesmez
Sayfa 13 - Muştu Yayınları
Bu sırada Allah Resûlü (s.a.s) buraya geldi ve Kur'ân okumaya başladı; Hâkka sûresini okuyordu. Hz. Ömer, ilk kez duyuyordu ve sözdeki cezbe çok hoşuna gitmişti. Etkisinden kurtulmak icin bir kulp takması gerekiyordu ve tepki olrak Kureyş'in dediği gibi şair deyiverdi.
(38-41)
Görebildikleriniz ve göremedikleriniz üzerine yemin ederim ki,Kur’an elbette değerli bir elçinin sözüdür O bir şair sözü değildir. Ne de az inanıyorsunuz!
Olacak şey değildi! Aklından geçirdiği yakıştırmaya hemen cevap gelmişti. Bu sefer kahin diye geçiştirmeye çalıştı. Ses gelmeye devam ediyordu.
(42-43)
O bir kâhin sözü de değildir. Ne de az düşünüyorsunuz! O, âlemlerin rabbi tarafından indirilmiştir.
Bulunduğun yerde sebat et ve kararlı ol! Hatice'nin nefsi elinde olana yemin olsun ki Sen, bu ümmetin beklenen Nebi'sisin, dedi.Zira ona göre zaten, bu beklenen bir sonuçtu ve hiç tereddütsüz hemen oracıkta, imanla tasdik etti O'nu ve O'na birlikte gelenleri!... Ardından da üzerini örttüğü Resûlullah'ı hanelerinde Rabb-i Rahimiyle birlikte yalnız bırakıp bir başka kapıya yöneldi.
Ümit Kesmez
Sayfa 46 - Muştu Yayınları
Ancak, bu yolculuk öncesinde, sütannesi Halîme-i Sa'diye'nin yanında yaşadığı hadiseye benzer bir ameliye gerekiyordu. Onun Cibril-i Emîn, Efendimiz'in göğsünü yardı ve içini Zemzem suyuyla yıkadı; ardın da, altın bir kâse içinde, elinde tuttuğu iman ve hikmetle göğsünü kapattı. Sonra da, semanın emini Cibril, insanlığın emini Hz. Muhammed Mustafa'nın elinden tutarak tarifi imkânsız bir yolculuğa başladı.
Ümit Kesmez
Sayfa 142 - Muştu Yayınları
-Ey Kureyş topluluğu! Nefsinizi ipotek olmaktan kurtarıp Allah'tan satın alın ve cehennemden koruyun; çünkü yarın sizin hakkınızda ne bir zarar, ne de bir faydaya mâlik olabilirim. Yoksa yarın, Allah katında size hiçbir faydam dokunmaz!
Ümit Kesmez
Sayfa 51 - Muştu Yayınları
Bu ordu, İslam'ın son ordusuydu. Eğer bu ordu ezilecek ve silinecek olursa Allah'ın hükmünü hâkim kılacak bir başka topluluk kalmayacaktı. Efendimiz (s.a.s): "Allah'ım, vadettiğin yardımını bugün lutfet. Ya Rab, bu bir avuç mücahit yok olursa, bir muvahhidler bu gün telef olursa yeryüzünde sana ibadet eden kalmayacak!" diye dua ve niyazlarına devam etti.
Ümit Kesmez
Sayfa 192 - Muştu Yayınları
-Yâ Muhammed! Şüphesiz Allah (c.c) kavminin Sana söylediklerinden ve yüz çevirip yapageldiklerinden haberdar oldu. Ve işte, Sana bunları reva görenlere istediğin her şeyi yapması için dağlara müvekkel meleği gönderdi!
Bu orada dağlara müvekkel melek de Efendimiz'e selâm vermiş ve ardından da: - - Şayet istersen yâ Muhammed! Ben, şu iki dağı bunların üzerine geçirmek için geldim, diyordu.
Artık O'nun emanet ettiği sancak, Kıyamet'e kadar Hz. Üsame gibi fütüvveti, gençlik dinamizmini temsil edenlerin omzunda dalgalanacaktı!
328 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10 puan
Kitaplığımda uzun zamandır okunmayı bekleyen kitaplarımdan biriydi. Yeni başladım okumayı suan gayet güzel gidiyor. Sade ve akici bir dili var. Olaylar kronolojik sirayla bahsedilerek anlatiliyor.
352 syf.
·Puan vermedi
Ebu Süfyan
Hint binti utbe
Süheyl ibn Amr
İkrime ibni ebi Cehil
Safvan ibni ümeyye

Hepsi de Mekke'nin ileri gelen müşriklerin çocukları. Bu sebeple de İslam'ı kabul etmeleri Mekke'nin fethiyle ancak gerçekleşmiş. Ebu Süfyan, Hint ve ikrime'nin
Müslüman olmasını doğru bir şekilde öğrenmek isteyenler için güvenilir bir kitap. Verdiği bilgilerin Kaynaklarını ihmal etmeden eklemesi dayandırdığı kaynakları sıralaması sağlam bi kitap olduğunu gösterdi. Gönül rahatlığıyla olunabilir.
Peygamber Efendimiz'in ismini sayfalara yazarken sıradan bir insani çağırıyormuş gibi direk olarak yazması nahoş bir durum. Okumayı yarıda kesmeme yeterli bir sebep.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabın akışı çok güzeldi. Anlatılan kişinin hayatı zaten bu kitabı mükemmelleştirenlerdendi. Olayların diziliminde bir sıkıntı görmedim. Okunması gereken bir kitap. Tavsiyelerim arasında!
328 syf.
·Beğendi·7/10 puan
İnsanlığın İftihar Tablosu Hz. Muhammed (s.a.s), aradan asırlar geçmesine rağmen dipdiri ve taptaze yaşıyor. Bütün insanlık için ideal bir örnek olan Efendimiz'in getirdiği mesaj bir huzur kaynağı. Zaman yaşlanıyor, ihtiyarlıyor; bazı düşünceler eskiyip köhneleşiyor ve tarihe karışıyor; fakat Nebiler Serveri'nin (s.a.s) açtığı çığır, her gün açan bir tomurcuk gibi daima yenilenip tazeliğini koruyor

Yazarın biyografisi

Adı:
Ümit Kesmez
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 88 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 15 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.