1000Kitap Logosu
Uygar Şirin
Uygar Şirin
Uygar Şirin

Uygar Şirin

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
56 Kişi
165
Okunma
7
Beğeni
1.117
Gösterim
Unvan
Sinema Yazarı ,eleştirmen
Doğum
1972
Yaşamı
Uygar Şirin, 1972 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. 1994’te “Antrakt” dergisinde film eleştirileri ve sinema yazıları yazmaya başladı. 1996’da çekilen “Karışık Pizza” adlı filmin senaryosuna Tamer Baran’la birlikte imza attı. 1997’de profesyonel metin yazarlığı da yapmaya başladı. Uzun yıllar süren sinema yazarlığı boyunca okuma zevki veren, sinemaseverle edebiyat okurunu buluşturan özgün bir biçem geliştirmeyi başarmıştır. Uygar Şirin'in ilk romanı olan "Anne Tut Elimi", 2004 yılında yayımlandı. 11 yaşında bir kızın gizemli dünyasını işlerken kullandığı akıcı anlatım ve insan gerçeğine sade, alçakgönüllü yaklaşımıyla çeşitli övgüler aldı. 2010'da vizyona giren "Ses"in senaryosunu yazdı. Uygar Şirin sinema yazılarını halen aylık "Sinema" dergisinde sürdürmektedir.
2nd Mate
Karışık Kaset'i inceledi.
292 syf.
·
5/10 puan
İrem WITH Ulaş!! MONSTROSITY LOVE STORY
Kitapta anlam vermediğim bir samimiyetsizlik var. Ben nedenini çözemedim bunun. Zannedersem iyi bir yazar değil bu arkadaş ya da anlatılanlar bana çok uzak. Onun haricinde konusu şöyle 10 yılda bir ayni hatunla karşılaşıyor yerseniz. Sonra aşk mı ne bok olduğu belli olmayan birsey yaşıyorlar. Beraber olunca çok alkol içiyorlar yansın geceler sonra. Bir tuhaf hikaye ben beğenmedim. Konusu anlatımı iyi değil. Bence okumayın tafsiye etmiyorum.
Karışık Kaset
7.9/10
· 112 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
bastianikalesindekipisi
Büyük Deniz Yükseliyor'u inceledi.
380 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Çok iyi bir kitap okudum. Bir distopya. Denizin yükselmesiyle dünyadaki tek kara parçası olan adanın yok olması süreci. Bu 45 günde insanlar kurtuluşu nelerden umuyor? Karakter tahlilleri, rüyaların kullanılması, semboller açısından derin bir inceleme yapılabileceği gibi düz bir okumayla da sürükleyiciliğini koruyor. Böyle karamsar bir konu olmasına rağmen -yazarları birbirine benzetmeyi sevmem ama- Saramago'nun o gizli iyimserliğini hissettim. İyi bir yerli distopya okumak isterseniz mutlaka göz atın derim.
Büyük Deniz Yükseliyor
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Ebru Aykaç Takipçisi
Büyük Deniz Yükseliyor'u inceledi.
380 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Etrafi denizlerle kapli bir ada! Sevgilisi tarafindan terkedilmis Kursat, baba dayagindan bezmis ve tek bacagini buyuk denize kaptirmis Cagri ve yazar olmak isteyen Ada.. Ah bir de gelecegi ruyasinda goren Sungu... Ve bir gun deniz yukselmeye baslar! Yasayan herkesin sular altinda kalmasina sadece 30 gun kalmistir Buyuk heyecanla okudum Karasik Kaset kitabini severek okudugum Uygar Sirin Buyuk Deniz Yukseliyor kitabinda resmen beni ters koseye oturttu. Son derece keyifli, heyecanli ve elinizden birakamayacaginiz bir kitap olmus Buyuk Deniz Yukseliyor. Fakat bir seyi soylemeden gecemeyecegim her ne kadar Karisik Kaset kitabini gercekten cok sevmis olsam da ki sevmesem bu kitabini almazdimGene de insan dusunmeden duramiyor bu iki kitabi ayni kisi mi yazdi diye E o da Uygar Sirin'in basarisi olsa gerek degil mi
Büyük Deniz Yükseliyor
OKUYACAKLARIMA EKLE
2