Giriş Yap

Uygar Şirin

Yazar
8.0
59 Kişi
Unvan
Sinema Yazarı ,eleştirmen
Doğum
1972
Yaşamı
Uygar Şirin, 1972 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. 1994’te “Antrakt” dergisinde film eleştirileri ve sinema yazıları yazmaya başladı. 1996’da çekilen “Karışık Pizza” adlı filmin senaryosuna Tamer Baran’la birlikte imza attı. 1997’de profesyonel metin yazarlığı da yapmaya başladı. Uzun yıllar süren sinema yazarlığı boyunca okuma zevki veren, sinemaseverle edebiyat okurunu buluşturan özgün bir biçem geliştirmeyi başarmıştır. Uygar Şirin'in ilk romanı olan "Anne Tut Elimi", 2004 yılında yayımlandı. 11 yaşında bir kızın gizemli dünyasını işlerken kullandığı akıcı anlatım ve insan gerçeğine sade, alçakgönüllü yaklaşımıyla çeşitli övgüler aldı. 2010'da vizyona giren "Ses"in senaryosunu yazdı. Uygar Şirin sinema yazılarını halen aylık "Sinema" dergisinde sürdürmektedir.

İncelemeler

Tümünü Gör
292 syf.
·
18 günde
·
7/10 puan
Çocukluğu benim gibi 90'larda geçen ve yine benim gibi o dönemlerde illa ki karışık kaset dolduran ya da doldurtan, Akın'dan Rebeka'yı, Rengin'den Aldatıldık'ı dinleyen bir nesil için o güzel günleri hatırlatan güzel bir kitap. 1990 yılında başlayan hatta tam da başlayamayan İrem ile Ulaş'ın hikayesi, sadece 10'ar yılda bir görüşmeler ile 2000 ve nihayetinde 2010 yılına kadar uzanıyor. Dolayısıyla bu nesilleri de içeren bir kitaba evriliyor. Çok büyük beklenti içine girmeden okunabilecek güzel bir kitap. Artı dipnot: Kitapta adı geçen ve isminden çıkartamadığınız şarkıları keşfetmek, spotify/youtube açmak için yanınızda telefon mutlaka olmalı:)
Karışık Kaset
7.9/10 · 118 okunma
Reklam
292 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kolay kolay kaliplari dışına çıkamayan bi insanim aslinda...Sevdigim yazar, tarz ve konularla ilgili oyle cok okunmayi bekleyen kitabim var ki sagda solda ne okusam diye sormam. Fakat bir gazetenin sanat ekinde gördüğüm ve konusu itibariyle kafami bosaltabilecegim dinlendirici eglendirici bir kitap gibi gelen Karışık Kaset i okumaya karar verdim. Iyi ki de vermisim bu kararı. Alti cizilesi bir suru cumleyi döne döne okudum. Bitmesin diye hizli okumaya kiyamadim. Hikaye örgüsü orjinal, dili eglenceli ve kivrak, duygusallik tadinda bırakılmış... Neden daha fazla yazmiyorsun be adam dedirtiyor sürekli. Bu arada filmi de cekilmistir. Ancak berbat otesi oldugunu ve kitaptaki duygunun yuzde birini bile veremediklerini vurgulamaliyim. Ağır kitaplara bir mola niteliginde. Hayat cok caninizi sıktıysa bu ara alin okuyun derim.
Karışık Kaset
7.9/10 · 118 okunma
292 syf.
·
9/10 puan
Tesadüfen okuduğum fazlasıyla zevk aldığım bir kitap olmuştur. Müzik severlerin ayrı zevk alarak okuyacağını düşünüyorum. Yeni şarkılarda keşfettirmiştir. Filmide var. Genelde filme kitabın ruhunun aktarılması çok başarılı olmuyor malum ancak izlenilecekse eğer okuyup öyle izlemenizi tavsiye ederim.
Karışık Kaset
7.9/10 · 118 okunma
1 yorumun tümünü gör
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42