Uygar Şirin

Uygar ŞirinKarışık Kaset yazarı
Yazar
7.9/10
62 Kişi
208
Okunma
8
Beğeni
1.944
Gösterim

Uygar Şirin Kimdir?

Uygar Şirin, 1972 yılında doğdu. Galatasaray Lisesi'ni ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. 1994’te “Antrakt” dergisinde film eleştirileri ve sinema yazıları yazmaya başladı. 1996’da çekilen “Karışık Pizza” adlı filmin senaryosuna Tamer Baran’la birlikte imza attı. 1997’de profesyonel metin yazarlığı da yapmaya başladı. Uzun yıllar süren sinema yazarlığı boyunca okuma zevki veren, sinemaseverle edebiyat okurunu buluşturan özgün bir biçem geliştirmeyi başarmıştır. Uygar Şirin'in ilk romanı olan "Anne Tut Elimi", 2004 yılında yayımlandı. 11 yaşında bir kızın gizemli dünyasını işlerken kullandığı akıcı anlatım ve insan gerçeğine sade, alçakgönüllü yaklaşımıyla çeşitli övgüler aldı. 2010'da vizyona giren "Ses"in senaryosunu yazdı. Uygar Şirin sinema yazılarını halen aylık "Sinema" dergisinde sürdürmektedir.
Unvan:
Sinema Yazarı ,eleştirmen
Doğum:
1972

Okurlar

8 okur beğendi.
208 okur okudu.
3 okur okuyor.
80 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.

Uygar Şirin Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Bir yıldızla evleneceğimi biliyordum da hangi yildız olduğunu bilmiyordum. Onu ilk gördüğümde öyle bir parladı, öyle bir gözlerimi aldı ki “İşte bu yıldız" dedim.
Sayfa 324 - Kırmızı Kedi YayıneviKitabı okudu
Yaşam çok karışık. Bir yanda yapmak istediklerin var, öbür yanda yaptıkların.
Sayfa 77 - Kırmızı Kedi YayıneviKitabı okudu
"Bir kadınla yatmadan o kadını tanıyamazsın,"
Sayfa 119 - Kırmızı Kedi YayıneviKitabı okudu
"Kahramanlık alevlere dalmak değil, kahramanlık birine yangından önce elini uzatmak."
Sayfa 285 - Kırmızı Kedi YayıneviKitabı okudu

Uygar Şirin İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok

Uygar Şirin Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
216 syf.
4/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Beğenmedim
Kitap akıcı konusma dili ile yazılmıs. Konu ilginç gelmişti ama cümleler çok sıradan… edebilikten tamamen uzak ve acı acı acı.. Ben beğenmedim, acının ticareti gibi geldi.. İyi yanı sıkılmadan okudum.
Anne, Tut Elimi
Anne, Tut ElimiUygar Şirin · Kırmızı Kedi Yayınları · 201348 okunma
380 syf.
6/10 puan verdi
·
11 günde okudu
Puanım 3/5 (%65/100) Bir proje için okumam gerekiyordu kitabı ve daha önce ne yazarı ne de kitabı duymuştum. Genel olarak beğendim, özellikle sonu hoşuma gitti ama beğenmediğim kısımlar da vardı tabi ki. Kitabı kısaca özetleyecek olursam; Kürşat, Çağrı ve Ada adlı üç ana karakter üzerinden
Büyük Deniz Yükseliyor
Büyük Deniz YükseliyorUygar Şirin · Kırmızı Kedi Yayınevi · 201514 okunma
292 syf.
7/10 puan verdi
·
18 günde okudu
Çocukluğu benim gibi 90'larda geçen ve yine benim gibi o dönemlerde illa ki karışık kaset dolduran ya da doldurtan, Akın'dan Rebeka'yı, Rengin'den Aldatıldık'ı dinleyen bir nesil için o güzel günleri hatırlatan güzel bir kitap. 1990 yılında başlayan hatta tam da başlayamayan İrem ile Ulaş'ın hikayesi, sadece 10'ar yılda bir görüşmeler ile 2000 ve nihayetinde 2010 yılına kadar uzanıyor. Dolayısıyla bu nesilleri de içeren bir kitaba evriliyor. Çok büyük beklenti içine girmeden okunabilecek güzel bir kitap. Artı dipnot: Kitapta adı geçen ve isminden çıkartamadığınız şarkıları keşfetmek, spotify/youtube açmak için yanınızda telefon mutlaka olmalı:)
Karışık Kaset
Karışık KasetUygar Şirin · Kırmızıkedi Yayınevi · 2013133 okunma