Valerio Massimo Manfredi

Valerio Massimo Manfredi

Yazar
8.8/10
140 Kişi
·
324
Okunma
·
15
Beğeni
·
1.426
Gösterim
Adı:
Valerio Massimo Manfredi
Unvan:
İtalyan Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Castelfranco Emilia, İtalya, 8 Mart 1942
Valerio Massimo Manfredi, bilimsel yayınlarının yanında, antik dünyayı ve kahramanlarını konu alan birçok popüler kitap da kaleme alarak, tarihi güncel bir dille binlerce okura taşıdı. Bunun yanı sıra, çeşitli İtalyan gazetelerine tarih hakkında makaleler yazmaktadır. 
Kesin olarak bildiğim bir şey varsa benim yazgıma doğru konuşacağımdır ve koşum çoktan başladı bile. Bilemediğim ise yazgımın beni nereye sürükleyeceği ve nerede sona ereceği.
"Bir ozan olayları aynen yaşandığı gibi dile getirmez; o yüzyıllar sonra kahramanların heyecanlarını ve tutkularını yeniden yaşatmayı amaçlar."
334 syf.
·Beğendi·10/10
Bir makale çalışması için Büyük İskender'e ait ne kadar kitap varsa toplamaya, okumaya, öğrenmeye çalıştığım zamanlarda Valerio Massimo Manfredi'nin üçlemesi tavsiye edildi. Kısa bir araştırma ile Antik Topografyası uzmanı, Arkeoloji Profesörü olan Manfredi'nin üçlemesinin akademik bilgiler ışığında yazıldığını öğrenip almak için aramaya başladım. Can yayınlarından çıkan bu kitapları hiç bir yerde bulamadım; gitmediğim büyük- küçük kitabevi, uğramadığım sahaf kalmadı. İnternette karşıma çıkan tek şey "kitap satışta yok" ibaresiydi. En son Can Yayınlarını arayıp bir daha baskısının olmayacağını öğreninceye kadar. Nasıl bir hayal kırıklığı...

Ancak aramalarıma da bir taraftan devam ediyorum. Sonra birgün "gitti gidiyor" sitesinde karşıma çıktı, yıl 2015 hemen sipariş verdim üç kitap 100 TL. Değdi mi? Evet, hem de fazlasıyla...

Ben bir İskender hayranı olarak çok severek okudum ve birçok eksik bilgiyi tamamlamış oldum sayesinde..

İncelemeye gelirsek...

Küçük yaşlarından itibaren kral olarak yetiştirilen Aleksandr zekası, cesareti, başarılarıyla 12 yıl gibi kısa bir sürede bilinen dünyanın üçte ikisini egemenliği altına almış ve o dönemin en büyük imparatorluğu olan Pers imparatorluğunu ortadan kaldırmış veMakedonya'dan Doğu Hindistan'a uzanan bir dizi zafer kazanmıştır. Batı kültürünü doğu kültürü ile harmanlanmış helenizm ortaya çıkmıştır.

Olağanüstü bir askeri dehaya, tükenmez bir enerjiye ve kararlılığa sahipti. Yaklaşık 50 bin kişilik ordusuyla, 250 bin kişilik Pers ordusunu yenmesi dehasının bir örneğidir. İskender'in direkt Darius'un bulunduğu yere yani merkeze saldırması Darius'un şavaş alanından kaçmasına ve Pers ordusunda çözülmelere yol açmış ardından da zafer gelmiştir.

Ünlü düşünür Aristo'nun öğrencisi olmuş, sanat ve bilim dünyasını tanımış, Homeros'un destanlarını ezberlemiştir. Büyük İskender' in birinci kitabı olan Makedonya'dan Anadolu 'ya, Büyük İskender'i tüm özellikleriyle tanıtıyor, eski Yunan' a dair coğrafyasında tutun halkına, kültürüne, ekonomisine, siyasi ilişkilerine, günlük yaşamlarına varana kadar çok önemli bilgiler içeriyor. Aynı zamanda İskender'in bir sonraki hamlesi olan Anadolu'nun eski halklarını da tanımamızı sağlıyor.

Kitap tamamiyle tarihin bilinen gerçeklerini roman havasında anlatan mükemmel bir eser. Bulursanız ve antik çağa ilgi duyuyorsanız mutlaka okuyun, ancak söylemeliyim ki hala basımı yok ve nadir kitapta bulunanlar da inanılmaz pahalı.

Kitapla kalın efenim :)
366 syf.
·Beğendi·10/10
1. Kitabın devamı olan bu kitapta da İskender'in korkusuzluğu, cesareti ve akıllılığı ön planda. Yolunun üzerindeki pers hükümdarlığı altındaki şehirleri fethederken göstermiş olduğu cesaret ve yılmadan ilerlemesi askerleri arasında insan üstü gözükmesine neden oluyor. Mısıra ilerlerken doğanın İskender'den yana olması onun artık bir tanrı olduğunu göstermiştir. İskenderiye şehrinin kurulumu ve daha fazlası için kitabın devamını okumalısınız.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.
334 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı uzun süredir aramaktaydım şans eseri hiç ummadığım bir yerden çıktı karşıma. Biraz yıpranmış ama olsun yine de okumaya değer bir kitap.
İskenderin babası Philippos'un oğluna ne kadar düşkün olduğunu, oğlunun ileride bir barbar gibi değil de bir alim gibi kral olması için eğitimine verdiği önemi göreceksiniz. Oğlu için bastırdığı paraları yaptırdığı heykelleri. Zamanın en ünlü filozoflarından Platon'un öğrencisi Nikomakhos'un oğlu Aristotales'e o dönemde bir servet ile oğluna ders verdirmesi için tutmasını okuyacaksınız. Gerçekten çok güzel bir kitap tavsiye ederim.

Dipnot: Tavsiye ettim ama baskısı tükendiği için çok zor bulunan bir kitap :)
Betül
Betül Büyük İskender 2 - Anadolu'nun Kapıları'ı inceledi.
366 syf.
·Beğendi·10/10
Anadolu'nun kapıları adlı ikinci kitapta Asya seferine çıkan İskender, Çanakkale Boğazı 'nı geçip Anadolu topraklarına ayak basınca Perslerle yaptığı ilk savaş olan Gronikos savaşını kazanıyor. Bundan sonraki yenilgisiz zaferlerinin ilk adımı atılıyor.

Truva'dan, Efes'ten, Milet'ten, Bodrum'dan, Yassıhöyük'ten, Ankara'dan geçiyor ve geçerken ardında birçok efsane bırakıyor. Mesela, Filozof Romanos Diogen' le olan karşılaşması veya yıllardır çözülemeyen Gordion düğümü efsanesini çözmesi: Efsaneye göre Gordion düğümünü çözerse fetih yolları açılacaktır. Büyük İskender ne yapıyor peki? Efsanevi düğümü bir kılıç vuruşuyla çözüyor. Anadolu'nun Kapıları, İskender'in Anadolu'dan çıkıp Mısır'a ulaşması ve orada Firavun (Tanrı kral) ilân edilmesine kadar olan dönemi ele alıyor.

Kitapla kalın efenim :)
424 syf.
·43 günde·Beğendi·8/10
Anadolu'yu fetheden İskender durmaz. Dünyanın sonuna kadar gitmeye niyetlidir. Babil'i, Mısır'ı fetheder. Babil prensesi Prenses Stateira ile evlenir. Bu arada savaştan kaçan büyük düşmanı Kral Dareious yanındakiler tarafından öldürülür. Pers topraklarını tümüyle ele geçiren İskender Hindistan'a gider. Mimarları görevlendirir ve başta Mısır olmak üzere bütün dünyada İskenderiye'lerin yapımına başlanır. Arkadaşlarının ihanetine uğrayan ve arkadaşlarının savaştaki bıkkınlığını gören İskender psikolojik olarak da çok zor kararlar vermek zorunda kalır. Afganistan'a, Hindikuş ve Hİmalaya Dağları'na kadar gelmiştir ama Dünyanın Hakimi olan İskender'in bile bir sınırı vardır.
Seri bir tarih romanı olduğu kadar aynı zamanda biyografik bir romandır da. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük fatihini, 8 senelik kısa krallık yaşamında dünyayı bir uçtan bir uca fetheden büyük komutanın hayat hikayesini, ülküsünü en ince detaylarına kadar öğreniyorsunuz. Keyifli okumalar...
426 syf.
·92 günde·Beğendi·7/10
Kitabın anlattığı olaylar konu bütünlüğü içinde veriliyor belki ama zaman akışı ve mekanlar belli belirsiz serpilmiş hissettiriyor. Ancak liderlik ve askerlik onurunu gayet iyi yansıtıyor okura. Illa bir roman okuyacaksanız fareler ve insanlar dururken bu kitabı okumayın ama söyle spartacus veya rome dizisi tarzında bir kitap arıyorsunuz okumanızı tavsiye ederim. Kitap orta doğudan uzak doğuya kadar uzayan bir serüveni bir grup asker ekseninde anlatıyor.
424 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Dikkat spoiler içerir.
İskender, Pers imparatorluğu içindeki seferlere devam eder ve Darius'un topladığı büyük orduyu darmadağın eder. Artık önünde bir engel kalmamıştır ve Persepolis'e gider. Burada şehri yakıp yıkarak ordusuna katılan Pers askerlerle beraber diğer şehirleri de fethetmeye başlar. Ancak bu arada Barış için bazı Pers adetlerini kabul etmesi, bazı arkadaşlarının ve askerlerin hoşuna gitmez. Bir suikast girişimi olur ama İskender bundan sağ kurtulur. General Parmenion ve suikaste kaldığından şüphelendiği oğlunu öldürtür. Başka kadınlarla da evlenir ama en sonunda Roksane adındaki bir kadıma aşık olur. Hindistan seferine çıkar ve orada Kalana adında bir rahip ile karşılaşır. Bir savaşta Spor yaralanır ve Kalana sayesinde iyileşir. Bir gün Epistemonos yemekten ölür ve yedi arkadaştan ilk kayıp gelir. Perdikkas, Selevkos, Kreatos, hekim Philippos ve diğerleri Arabistan seferi öncesi İskender'in hastalığını öğrenir. Acaba sağ salim kurtulabilecek midir? Arkadaşları ne b yapacaktır? Taht kavgaları mu olacaktır? Makedonya'nın egemenliği ne kadar sürecektir? Aristo, Filip'in katilini bulabilecek midir? Serinin son ve en güzel romanı. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
CEM AKDAG
CEM AKDAG Büyük İskender 1 - Makedonya'dan Anadolu'ya'yı inceledi.
334 syf.
·Beğendi·9/10
Önceliklikle belirtmeliyim yıllar önce üç kitaplık bu seriyi büyük bir zevkle okumuştum .Büyük İskender'in doğumu ile başlayan bu ilk kitabın kurgusu tek kelime ile mükemmel
MÖ 356 yılında doğan bir gencin 20 yaşında imparator olmasını, Hindistan'a kadar tüm ülkeleri feth etmesini, daha yaşarken bazıları tarafından Tanrı gibi görülmesini anlatıyor.
Çok keyifli bir kurguda başta Aristotales olmak üzere önemli karakterler ile karşılaşıyoruz.
Ayrıca o devirdeki Makedonya ,eski Yunan Cumhuriyetleri, Trakya, İskitler olmak üzere birbirine yakın coğrafyada bulunan medeniyetlerin ilişkileri hakkında bilgi ediniyoruz. İskenderin Anadoluya geçişi ile ilgili bölümde Anadoludaki yaşam hakkında enteresan bilgiler var.
Anıl
Anıl Büyük İskender 2 - Anadolu'nun Kapıları'ı inceledi.
366 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı tarih kitapları size o dönemi yaşatır. Bu seri onlardan biri. Anadoluya ayak basan iskenderin mısıra kadar olan fetihleri anlatılmış. Ünlü pers kralı ile olan mücadelesi, halikarnas( bodrum), issos (erzin civarı) ve tyros (sur şehri) savaşları ayrıntılı işlenmiş. Kendinizi savaşın içinde bulacaksınız.
Ayrıca İskenderin fethettiği yerlerde uyguladığı iç işlerine karışmama ve dinlerine hoşgörü onun büyük krallığını nasıl kurduğunu daha net açıklıyor.
Kitap roman havasında ilerliyor.
Tarih sevwnlwrin bayılacağı türden bir kitap
366 syf.
·921 günde·Beğendi·8/10
Büyük İskender serisinin ikinci romanı. Makedonya'dan yola çıkıp ilk Makedon mızrağının Asya toprağına saplanmasıyla başlayan macera bu kitapta kızışıyor. İskender General Antipatros'u yerine kral naibi olarak bırakıp uzun bir sefere çıkmıştır ve Anadolu'yu karış karış fethetmeye başlamıştır. Her yerde adı duyulmaktadır ve Perslerle yıllarca süren mücadeleleri başlar. Yaklaşık 150 yıl önce biten Persliler'in Atina'ya ve Sparta'ya saldırısının intikamını aldığını söylemektedir. Karşısında Yunanlı bir paralı asker olan Pers komutanı Komutan Memnones vardır.
İskender bir yandan krallığı öğrenirken bir yandan Persleri meydan savaşlarında yenerek Anadolu'yu ele geçirmeye çalışır. Sinop'ta meşhur filozof Dİyojen'le sohbet eder, çözenin Anadolu'yu fethedeceği söylenen Gordion düğümünü kılıcıyla keser, aşık olur, sevdiklerini kaybeder ama ülküsünden hiç vazgeçmez.

Yazarın biyografisi

Adı:
Valerio Massimo Manfredi
Unvan:
İtalyan Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Castelfranco Emilia, İtalya, 8 Mart 1942
Valerio Massimo Manfredi, bilimsel yayınlarının yanında, antik dünyayı ve kahramanlarını konu alan birçok popüler kitap da kaleme alarak, tarihi güncel bir dille binlerce okura taşıdı. Bunun yanı sıra, çeşitli İtalyan gazetelerine tarih hakkında makaleler yazmaktadır. 

Yazar istatistikleri

  • 15 okur beğendi.
  • 324 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 234 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.