Valerio Massimo Manfredi

Valerio Massimo Manfredi

Yazar
8.7/10
53 Kişi
·
124
Okunma
·
7
Beğeni
·
1.142
Gösterim
Adı:
Valerio Massimo Manfredi
Unvan:
Yazar ve tarihçi
Doğum:
İtalya, 1943
Valerio Massimo Manfredi, bilimsel yayınlarının yanında, antik dünyayı ve kahramanlarını konu alan birçok popüler kitap da kaleme alarak, tarihi güncel bir dille binlerce okura taşıdı. Bunun yanı sıra, çeşitli İtalyan gazetelerine tarih hakkında makaleler yazmaktadır.
Anadolu'yu fetheden İskender durmaz. Dünyanın sonuna kadar gitmeye niyetlidir. Babil'i, Mısır'ı fetheder. Babil prensesi Prenses Stateira ile evlenir. Bu arada savaştan kaçan büyük düşmanı Kral Dareious yanındakiler tarafından öldürülür. Pers topraklarını tümüyle ele geçiren İskender Hindistan'a gider. Mimarları görevlendirir ve başta Mısır olmak üzere bütün dünyada İskenderiye'lerin yapımına başlanır. Arkadaşlarının ihanetine uğrayan ve arkadaşlarının savaştaki bıkkınlığını gören İskender psikolojik olarak da çok zor kararlar vermek zorunda kalır. Afganistan'a, Hindikuş ve Hİmalaya Dağları'na kadar gelmiştir ama Dünyanın Hakimi olan İskender'in bile bir sınırı vardır.
Seri bir tarih romanı olduğu kadar aynı zamanda biyografik bir romandır da. Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük fatihini, 8 senelik kısa krallık yaşamında dünyayı bir uçtan bir uca fetheden büyük komutanın hayat hikayesini, ülküsünü en ince detaylarına kadar öğreniyorsunuz. Keyifli okumalar...
1. Kitabın devamı olan bu kitapta da İskender'in korkusuzluğu, cesareti ve akıllılığı ön planda. Yolunun üzerindeki pers hükümdarlığı altındaki şehirleri fethederken göstermiş olduğu cesaret ve yılmadan ilerlemesi askerleri arasında insan üstü gözükmesine neden oluyor. Mısıra ilerlerken doğanın İskender'den yana olması onun artık bir tanrı olduğunu göstermiştir. İskenderiye şehrinin kurulumu ve daha fazlası için kitabın devamını okumalısınız.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.
Kitabı uzun süredir aramaktaydım şans eseri hiç ummadığım bir yerden çıktı karşıma. Biraz yıpranmış ama olsun yine de okumaya değer bir kitap.
İskenderin babası Philippos'un oğluna ne kadar düşkün olduğunu, oğlunun ileride bir barbar gibi değil de bir alim gibi kral olması için eğitimine verdiği önemi göreceksiniz. Oğlu için bastırdığı paraları yaptırdığı heykelleri. Zamanın en ünlü filozoflarından Platon'un öğrencisi Nikomakhos'un oğlu Aristotales'e o dönemde bir servet ile oğluna ders verdirmesi için tutmasını okuyacaksınız. Gerçekten çok güzel bir kitap tavsiye ederim.

Dipnot: Tavsiye ettim ama baskısı tükendiği için çok zor bulunan bir kitap :)
Nadir bir şekilde başından başlayıp sonuna kadar sırayla okuduğum bir serinin ilk kitabıdır. Üçleme meşhur kral ve komutan İskender'in hayat hikayesini romanlaştırarak anlatıyor. Doğumundan başlayıp Aristo'yla geçen çocukluk eğitimini, yakın arkadaş olup ölümüne kadar arkadaş olarak kalacakları Ephestione'yle tanışmasını, babası 2. Filip'le ve annesi Kraliçe Olimpia ile olan tuhaf ve düzensiz ilişkisini, gençlik yıllarını ve İskender'in hayalleri anlatılıyor bu kitapta. Babasının ölüp kendisinin çok genç yaşta kral olmasıyla İskender'in önünde Makedonya'dan Anadolu'ya uzanan kapılar aralanmış oluyor.
Önceliklikle belirtmeliyim yıllar önce üç kitaplık bu seriyi büyük bir zevkle okumuştum .Büyük İskender'in doğumu ile başlayan bu ilk kitabın kurgusu tek kelime ile mükemmel
MÖ 356 yılında doğan bir gencin 20 yaşında imparator olmasını, Hindistan'a kadar tüm ülkeleri feth etmesini, daha yaşarken bazıları tarafından Tanrı gibi görülmesini anlatıyor.
Çok keyifli bir kurguda başta Aristotales olmak üzere önemli karakterler ile karşılaşıyoruz.
Ayrıca o devirdeki Makedonya ,eski Yunan Cumhuriyetleri, Trakya, İskitler olmak üzere birbirine yakın coğrafyada bulunan medeniyetlerin ilişkileri hakkında bilgi ediniyoruz. İskenderin Anadoluya geçişi ile ilgili bölümde Anadoludaki yaşam hakkında enteresan bilgiler var.
Büyük İskender serisinin ikinci romanı. Makedonya'dan yola çıkıp ilk Makedon mızrağının Asya toprağına saplanmasıyla başlayan macera bu kitapta kızışıyor. İskender General Antipatros'u yerine kral naibi olarak bırakıp uzun bir sefere çıkmıştır ve Anadolu'yu karış karış fethetmeye başlamıştır. Her yerde adı duyulmaktadır ve Perslerle yıllarca süren mücadeleleri başlar. Yaklaşık 150 yıl önce biten Persliler'in Atina'ya ve Sparta'ya saldırısının intikamını aldığını söylemektedir. Karşısında Yunanlı bir paralı asker olan Pers komutanı Komutan Memnones vardır.
İskender bir yandan krallığı öğrenirken bir yandan Persleri meydan savaşlarında yenerek Anadolu'yu ele geçirmeye çalışır. Sinop'ta meşhur filozof Dİyojen'le sohbet eder, çözenin Anadolu'yu fethedeceği söylenen Gordion düğümünü kılıcıyla keser, aşık olur, sevdiklerini kaybeder ama ülküsünden hiç vazgeçmez.
Büyük İskender dönemindeki Pers savaşlarını, Hindistan seferini ve sonrasında Helenistik dönemin başlangıcını anlatan güzel bir kitap. Tavsiye ederim.
Küçük yaşlarda rehberlik hocamın ödünç verdiği ve bana İskender hakkında çok önemli bilgiler veren kitap. İskender dönemini merak edenler için kesinlikle tavsiye ederim, yazarın kalemi de oldukça sade.
Yunan mitolojisine merakınız varsa bu tarz kitaplar gerçekten çok iyi. Hem üniversite de mitoloji dersi almış biri olarak hem de Truva savaşlarının konu olduğu yerde Çanakkale’de okuyarak zaten Odessa ve İlyada ile ilgili çok dazla fikrim vardı. Bu kitapta Odysseusun Truva Savaşı için evinden ayrılıp 10 yıl boyunca ta ki Atın içine insan saklama hilesini düşünene kadarki süreci anlatıyor. Severek okudum.
Üzerinde ne çok düşünmüştüm şu sarsıcı cümlenin: hiçbir insan yaşadığına fazla sevinmemelidir çünkü ertesi gün kendisini neyin beklediğini bilemez!

Yazarın biyografisi

Adı:
Valerio Massimo Manfredi
Unvan:
Yazar ve tarihçi
Doğum:
İtalya, 1943
Valerio Massimo Manfredi, bilimsel yayınlarının yanında, antik dünyayı ve kahramanlarını konu alan birçok popüler kitap da kaleme alarak, tarihi güncel bir dille binlerce okura taşıdı. Bunun yanı sıra, çeşitli İtalyan gazetelerine tarih hakkında makaleler yazmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 124 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.