Vera Aleksyevna Smirnova

Yazar 8,7/10 · 3 Oy · 1 kitap · 11 okunma ·  1 beğeni
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
03 Nis 14:11

"Zaman gelecek," diye düşünüyordu, "her şeyi enine boyuna öğreneceğim, sadece başkalarının söyledikleriyle yetinmeyeceğim."

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 20 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 20 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
29 Nis 22:26

Sahibi ürünü toplamak için elma ağacını keserse, ertesi yıl ne elma ağacı, ne de elma kalacaktır. Vergileri çok yükseltmemek, tam tersine düşürmek lazım. O zaman hazineye daha çok para akar. Vergiler yüksek olduğunda sadece on kişi ödeme gücüne sahip olur, geriye kalan doksan kişi iflas eder ve artık hiçbir şey ödeyemez. Çok ağır olmadığında herkes ödeyebilir. Sen de on kişiden aldığından çok daha fazlasını elde edersin. Vergiler düşük olduğunda tüccarlar daha çok mal getirir, zanaatçılar daha çok mal üretir. O zaman savaşa gitmen gerekmez.

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 168 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 168 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
19 Nis 14:38

Kim bilir, Allah belki de merhamet eder ve düşünmenin özgür olduğu o vaat edilmiş ülkeyi birlikte buluruz...

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 119 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 119 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
01 May 01:16

Savaşın hiçbir şeyi değiştiremeyeceğini, yaşamı hiçbir zaman güzelleştiremeyeceğini, insanları acıya ve mutsuzluğa sürükleyeceğini her zamankinden daha iyi anlıyordu.

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 176 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 176 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
03 Nis 14:22

Fakihin öğrencilerinden en büyük olanları bile, on iki yaşını henüz dolduran bu çocuğa akıl danışıyordu.

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 21 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 21 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
21 Nis 02:07

Gazneli Mahmud'un himayesindeki bilim insanlarına söylediği
"Şanslı olmak istiyorsan, uğraştığın bilime göre değil, benim arzularıma göre konuş."

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 137 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 137 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
 07 Nis 16:18

Çalışmalarının hesabını çıkarırken acı acı şöyle düşünüyordu: "Çok şey bildiğimi sanırdım, ama bildiklerim âlim bilgeliğinin sadece küçük bir zerresi. İlimleriyle bu sandıkları dolduranların yanında ben neyim ki! Henüz bilmediğim kitapların onda birini okumaya hayatım yeter mi acaba?"

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 59 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 59 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)
Enes Kesken, bir alıntı ekledi.
11 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"İnsanın duyduğu acıdan duman çıksa,
Dünya ebediyen karanlığa gömülür.."

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 73 - Etkin yayınevi)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 73 - Etkin yayınevi)
M. Tesla, bir alıntı ekledi.
03 Nis 14:16

Aile Buhara'ya taşıdığında babasının beline kadar ancak gelen bu elâ gözlü küçük çocuk, Müslüman çocuklarının öğrenimine onunla başlayıp, olgun çağdayken bile bütün öğrenimlerini neredeyse onunla tamamladıkları kutsal kitap Kuran'ın hemen hemen hepsini Arapça olarak ezbere biliyordu.

Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 17 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)Doğunun Bilim Güneşi - İbni Sina, Vera Aleksyevna Smirnova (Sayfa 17 - Etkin Yayınevi - Çeviren: Ardıhan Korkmaz)