Victor Klemperer

Victor Klemperer

Yazar
9.0/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
505
Gösterim
Adı:
Victor Klemperer
Unvan:
Alman Dilbilimci
Doğum:
Landsberg An Der Warthe, Brandenburg, Prusya, Almanya, Bugün Gorzów Wielkopolski, Polonya, 9 Ekim 1881
Ölüm:
Dresde, Doğu Almanya, 11 Şubat 1960
... "Yahudice" sıfatı "Yahudi"den de sık geçer, çünkü tüm hasımları tek bir düşman halinde topaklaştıran parantezin kapanmasını sağlayan, işte bu sıfattır.
Kelimeler küçücük arsenik dozajları olabilirler: Farkında olmaksızın yutulurlar, bir etki yaratmıyor gibi görünürler ama bir zaman sonra zehir etkisini gösterir.
Halkça somuttur; bir konuşma ne denli duygusal olursa, akla ne kadar az hitap ederse o kadar halkça olur. Aklın yükünü sırtından atmakla kalmayıp onu devre dışı bırakmaya, onu uyuşturmaya yöneldiğinde, halkça olmaktan demagojiye ve halkı ayartmaya geçişin eşiği de aşılır.
"Tüm basını, tüm neşriyatı ve öğretiyi tek bir makama ayarlamak mümkün olsa (o zamanlar bunu gerçekçi olmayan bir şartlı cümle olarak kuruyordu.) ve dört bir yanda 1914'le 1918 arasında bir dünya savaşının olmadığı söylenip dursa, üç yıl sonra cümle alem o savaşın gerçekten olmamış olduğuna inanırdı."
Dil düşüncenin ifadesidir, toplu slogan ise doğrudan doğruya hitap edilenin zihnine indirilen çıplak yumruktur, onu boyunduruğa almak ister.
Mutlaklık arzusunun yol açtığı organizasyon aşırılığı veletlere kadar iniyordu, yok hayır kedilere kadar. Kedilere yardım eden hayvanları koruma cemiyetine aidatımı artık ödeyemiyordum, çünkü "Alman kedi varlığı" içinde artık Yahudilerin yanında barınan, cinsine yabancılaşmış yaratıklara yer yoktu.
... vaziyetin ancak "vahşi bir fanatizmle" kurtarılabileceğini yazdı. Sanki vahşilik fanatizmin zorunlu hali değilmiş gibi, sanki ehlileşmiş bir fanatizm olabilirmiş gibi.
1881 doğumlu olan Klemperer, Birinci Dünya Savaşı'nda asker olarak yer aldıktan sonra Fransız edebiyatı profesörü olur. Yahudi olduğu için Hitler'li yıllarda üniversiteden atılır. Fakat eşi bir aryan olduğu için toplama kampına gitmekten kurtulur. LTI, yani Lingua Tertii İmperii, yani Üçüncü İmparatorluğun(Reich) Dili adıyla yayınladığı bu kitapta da Hitler Almanyası'nda kullanılan resmi dili inceler. Kullanılan kelimelerin seçilme aşamalarını, bu kelimelerin yer aldığı resmi veya gayrıresmi yayın organlarını belgeler ve devamında da propaganda amaçlı olan bu yayınların genel özelliklerini ve püf noktalarını listeler. Hemen her kelimeyi anlatmak için de kendi hayatından kesitler verir. Çok akademik bir yayın değildir fakat akademik olarak kullanılabilecek bir malzemedir. Propaganda aslında bir retoriktir, sanattır. İşe yarar. Tavsiye edilir.
Nazi yönetimi ve onun antisemitikliği özelinde, totaliter veya totaliterleşme yolunda olan rejimlerin dili nasıl eğip büktüğü ve bu "yeni dil"in kitleler üzerindeki etkileri üzerine başvuru kaynağı niteliğinde bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Victor Klemperer
Unvan:
Alman Dilbilimci
Doğum:
Landsberg An Der Warthe, Brandenburg, Prusya, Almanya, Bugün Gorzów Wielkopolski, Polonya, 9 Ekim 1881
Ölüm:
Dresde, Doğu Almanya, 11 Şubat 1960

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.