Vladimir Tumanov

Vladimir Tumanov

Yazar
8.5/10
233 Kişi
·
546
Okunma
·
12
Beğeni
·
2.764
Gösterim
Adı:
Vladimir Tumanov
Unvan:
Rus Yazar
Doğum:
Moskova, Rusya, 1961
1961'de Rusya, Moskova'da doğan Vladimir Tumanov, 1991'den beri Kanada'da Batı Ontario Üniversitesi'nin Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü'nde ders veriyor. Kraliçeyi Kurtarmak, Tumanov'un çocuklar için kaleme aldığı ilk kitap. Yazar, küçük okurlar kadar eğitimcilerin ve anne babaların da büyük ilgi gösterdiği bu matematik macerasını, dünyada ilk kez Türkçede basılan ikinci kitabı Haritada Kaybolmak'ta, yine çocuklar için bir diğer "zor" konu olan coğrafyayla sürdürdü.
önce gözler zayıflar, sonra kulaklar, geçince tüm yüküyle onca yıllar...
Vladimir Tumanov
Sayfa 134 - Günışığı Kitaplığı
Ernest Hemingway de, İspanya İç Savaşı'nı anlattığı büyük eseri Çanlar Kimin İçin Çalıyor' un girişinde bu şiirsel metne yer vermişti:
Her ölüm beni eksiltir, çünkü insanlığın bir parçasıyım ben. Bu yüzden, çanlar kimin için çalıyor diye sorma; çanlar senin için çalıyor.
Matematik dersi korkulu rüyası olan Alex, bir gün dolabında gizemli bir kitap bulur. Hiç görmediği bir kitap... Yoktan var olmuştur sanki... Kitabı açar, ve okumaya başlar. Ama bir kaç sayfa okuduktan sonra bir bilmece ile karşılaşır. Sayfayı çevirmeye çalışır, ama olumlu olmaz. O da boş bir kağıt alıp, matematik bilmecelerini çözmeye başlar. İlk başta en iyi arkadaşlarına sòylemeye tereddüt eder, ama bilmeceleri tek başına çözmek çok yorucu bir hâl almıştır. Ve üç arkadaş; Sam, Vanessa ve Alex gizemli bir maceraya doğru yola koyulurlar...
Matematikle aranız mı kötü,
Cebir saçma, korkunç ve felaket mi görünüyor,
Hayatınızda daha ne kadar büyük bir problem olabilir diye mi düşünüyorsunuz
Öyleyse bu kitap tam size göre!!!!!!!!!
-Reklamı yapılacak olsa böyle bir tanıtım başlığı ile ekranlarda döner diye düşünüyorum- :)

Çocukluk çağı kitapları okumaya özendirici olmalı denir, teşvik amaçlıdır. Zaten amacı doğrulusunda önerilir ve okumanın alışkanlığa dönüşmesi için süreç başlamış olur.Her zaman öyle mi peki? Öyle mi olmalı?

Kitabın yazarı zaten kitaplarla haşır neşir oğlu için hiç de böyle bir amaç güderek yazmamış. Tam aksine onun bu ilgisini korkulu rüyası ile perçinlemiş ve ortaya tadından yenmez bir matematik alıştırma kitabı çıkmış.İçinde sihirli kalemler, sihirli kitaplar, tek gözlü devler, on parmaklı canavarlar ne ararsanız var. Tüm bu araçları bir kenara bırakırsak kitabın en birinci amacı yazarın oğlu Aleks’e matematiği sevdirmek.

Kitap boyunca 10 level süper mario oynamış, her defasında nasıl olur da ejderhanın kalesinde tutsak kalır anlamadığımız prensesi kurtarmak için canını okuduğumuz mario gibi maceradan maceraya atlıyor Aleks ve iki arkadaşı. Her defasında mario gibi kafasını taşlara vurarak, altınlar biriktirerek değil, şöylesi problemler çözerek:

‘’Dokuz oğul babasıyım,
Hepsi birer tek gözlü canavar.
Tek gözüm hep oğullarımın üzerinde,
Oynarken oyuncaklarıyla onlar.
Üç gözlü bir canavar uğradı bir gün,
Tüm oğullarını yanında getirdi.
Her konuğun suratında üç patlak göz;
Kırpışıp duran bir sürü göz etti!
Canavarların tümünün birden
Tam tamına kırk gözü vardı.
Bil bakalım kaçı üç gözlü çocuktu?
Hiç söylemez sayılar yalan.’’

Sonuçta Kraliçe nerede? Kraliçe kurtuldu mu? Kim bu kraliçe? Matematik ile ne alakası var? Öğrenmek için bir çırpıda okumak gerekecek :)

İşte sizin de çevrenizde matematik sınavı öncesi anksiyete geçiren çocuklar vardır,
Lanet şu derse diyenler,
Olmaz olsun diyenler,
Daha neler neler…
Alın onlara bu kitabı sıradan bir kitap gibi
Eminim ilgi çekecek, o bu kitabı çok sevecek
Haa unutmadan marifet kitabı almak değil,
Problemleri çözdürmekse,
Eller taşın altına
Gelsin sayılar ortaya :)
Keyifle okusunlar. : )

Bu yazdıklarımı okuyanlar,
Problemi çözmeyi unutmasınlar ;)
Bu kitapta Aleks adındaki bir çocuğun matematiği sevmediği halde matematik problemleri ile kraliçeyi kurtarmasını anlatmaktadır.Ben bu kitabı çok beğendim çünkü öğrencilerin matematiğe olan sevgilerini artırmaktadır. Ve maceralarıyla sizi bambaşka yerlere sürükleyecektir
Matematikle arası iyi olmayan Aleks, yolda bulduğu ilginç kalemin matematik problemlerini çözdüğünü keşfediyor. Tam sınavlardaki başarını tadını çıkaracağı sırada, kütüphanesindeki gizemli bir kitap onu ve arkadaşlarını sayılar dünyasında tehlikeli ve olağan dışı bir maceraya sürükler. Kötü kalpli bir kralın esir aldığı Zümrüt Kraliçe'yi ve ülkesini kurtarmak için üç arkadaşın tam 400 problemi çözmesi gerekmektedir. Ama nasıl ? Bu üç kafadar 400 bilmeceyi çözebilecek mi? Zümrüt Kraliçe Jayden'i kurtarabilecekler mi? Kötü Kral Rechner'in gazabından nasıl kurtulacaklar? Matematik aslında o kadar da zor değilmiş dedirten, sayıların büyülü dünyasında bir gezintiye çıkaran bu kitaba göz atmaya ne dersiniz :)
Evet bana kitabı sevdiren kitap okumayı sevdiren kitap. Çok teşekkür ediyorum yazar Vladimir Tumanov'a . Mükemmel bir kitap aksiyon dolu ve elimden bırakamadığım bir kitaptı. Benim hayal gücümü geliştirdi. Ufkumu genişletti. Çok seviyorum
Bir öğrenci düşünün. 7. sınıfa kadar matematik dersini çok seviyor. O ders gibi çok sevdiği öğretmeni gidip yerine başka bir öğretmen gelene dek. Bu yeni öğretmen -öğretmen demeye dilim varmasa da- gelişinin henüz ikinci haftasındayken verdiği ödevin birinci sorusunun tahtada cevaplanmasını istiyor. En ön sırada oturan öğrencinin gözüne bakıyor. Tereddüt etmeden kalkıyor öğrenci. Biliyor cevabı çünkü. Kendinden emin yerinden kalkıp tahtada soruyu cevaplıyor. Öğrenci bir aferin beklerken, tebeşiri eline alıp tahtanın kullanılmamış sol köşesini yuvarlak içine alan öğretmenin şu sözlerine maruz kalıyor: "Sen hâlâ tahta kullanmayı öğrenemedin mi? Tahtanın ortasından mı başlanır yazmaya?" Sözleri biter bitmez de şaşkın gözlerle bakan öğrencisinin suratına yaradana sığınıp bir tokat aşk ediyor. Ama ne tokat! Öğrenci zannediyor ki çenesi başından ayrılıp yere düştü. Sınıftaki eşyalar, onun kadar şaşkın arkadaşları etrafında dönüyor. Gözleri dolmuş, boğazı düğümlenmiştir. Çünkü o başarılı bir öğrencidir, ne öğretmenlerine ne arkadaşlarına saygısızlığı görülmemiştir. Bunu asla hak etmemiştir. Attığı tokadın üstüne tek sözü "Otur yerine!" olmuştur bu öğretmen müsveddesinin. O gün, öğrenciyle matematik dersi arasında kalın bir duvar örülmüştür. Bu kalın duvar "Game Of Thrones" dizisinde insanların akgezenler ile aralarına ördükleri duvarı aratmaz hani. :)
Bir eğitimci olarak -meslektaşı olmaktan tiksindiğim bu adamın yüzünden- bende derin izler bırakan anımla başlamak istedim kitabı incelemeye. Allah, çocuklarımızı bu öğretmen maskeli canavarlardan uzak etsin!

İşte bu kitap, matematikle arası iyi olmayan, iyiyken bozulan, kabus haline gelen çocuklarımız için ilaç gibi. Yazar Tumanov, oğlu Aleks okula başladığında matematiği can sıkıcı bulunca bir çare arar. Nasıl sevdirebilirim diye. Kendi oğlu gibi birçoklarına da faydası olsun diye bu kitabı yazmış. Matematiği fantastik bir maceraya dönüştürmüş. Harika bir kurgusu var. Okurken, elinize kağıdı kalemi alıp birkaç denklem de ben çözeyim dedirtiyor. :) Matematiği sevmek isteyen bütün çocuklara, çocuklarınıza, öğrencilerinize tereddüt etmeden önerebilirsiniz. Keyifli okumalar...
Yazarın iki kitabından biri bu kitap, okurken hep niye yazmaya devam etmemiş diye düşündüm. Fakat kitapları okuyunca anladım ki yazar çocuğuna dersleri sevdirmek için yazmış. Ve harika yazmış gerçekten. Aksiyon ve macera dolu bir roman, soluksuz okunabilecek bir roman. Şiddetle tavsiye ederim. 10/10
Hayatımda böylesine güzel bir kitap okumadım.Bunu çok önce okumuştum ama hiçbir zaman unutmadım. Ciddi manada bana matematiğin aslında zor olmayabileceğini gösterdi. Matematiğim gelişti mı hayır ama bu kitabı okuduktan sonra Alex 'in o maceralarını okuduktan sonra matematikten artık korkmamaya başladım.
Hayırsever bir hocamızın çocuklar okusun diye bıraktığı kitapları karıştırırken beni meraklandiran bir kitap oldu. Konusu matematik olunca iki kat meraklandırdı. Sürükleyici kurgusu matematiği sevmeyenlere sevdirecek türden. Özellikle ilkokul öğrencilerinin okuması gereken bi kitap :)
Her yaşa hitap eden ve gerçekten beni okurken çok etkileyen bir kitap. Chris ve Francis’in yaşadığı bu macera dolu serüven ve üzerine coğrafyayı da bu kadar güzel bir şekilde anlatan Haritada Kaybolmak’ı kesinlikle tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Vladimir Tumanov
Unvan:
Rus Yazar
Doğum:
Moskova, Rusya, 1961
1961'de Rusya, Moskova'da doğan Vladimir Tumanov, 1991'den beri Kanada'da Batı Ontario Üniversitesi'nin Modern Diller ve Edebiyatlar Bölümü'nde ders veriyor. Kraliçeyi Kurtarmak, Tumanov'un çocuklar için kaleme aldığı ilk kitap. Yazar, küçük okurlar kadar eğitimcilerin ve anne babaların da büyük ilgi gösterdiği bu matematik macerasını, dünyada ilk kez Türkçede basılan ikinci kitabı Haritada Kaybolmak'ta, yine çocuklar için bir diğer "zor" konu olan coğrafyayla sürdürdü.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 546 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 140 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları