1000Kitap Logosu
W. Montgomery Watt
W. Montgomery Watt
W. Montgomery Watt

W. Montgomery Watt

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
38 Kişi
139
Okunma
26
Beğeni
1.531
Gösterim
Unvan
İskoç felsefeci, yazar
Doğum
14 Mart 1909
Ölüm
24 Ekim 2006
Yaşamı
1909’da İskoçya’da doğdu. Edinburgh, Jena ve Oxford’da eğitim gördü. Edinburg Üniversitesi’nde antik felsefe ve Arapça dersleri verdi. 1964’te profesör olduktan sonra İslâm araştırmalarına ağırlık verdi. İslâm tarihi, Hz. Muhammed’in hayatı ve Avrupa’da İslâm etkisi üzerine eserleri vardır. 2006’da öldü.
Burak Çiçek
Hazreti Muhammed'i inceledi.
Eeeeey bazı gerizekalı Müslümanlar, siz kimsiniz yav :)
William Montgomery Watt'ın bu kitabını okuduğumda ağzım açık bitirdim. Gerçekten hayran kaldım Watt'ın araştırmalarına. Herkesin okuması gerektiği bir kitap. Fakat belirtmem gerekir ki kitap yobazları triggerlayabilir. Yobazsan okuma gardaş. Sen git maymuna dönmüş kızı izle. Ya da yalanda Kur 'an mucizelerine inan. Evren genişliyo falan PUAHAHAHAHAHAHA
Hazreti Muhammed
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
BKM KİTAP
Sponsorlu
Seven sevdiğine kitap hediye etsin
SEVMEK GÜZELDİR!😻💛 Baktık ki sosyal medyada " seven sevdiğine kitap hediye etmeli " deniliyor. Biz de bu isteklere çok hak veriyoruz! Sevgilinize, kankanıza, iş arkadaşınıza, çocuğunuza, annenize kısacası sevdiğiniz herkese hediye edebileceğiniz kitap önerileri hazırladık. Hemen bkmkitap.com'u veya mağazalarını ziyaret edebilir, sevdiklerinizin yüzünü güldürebilirsiniz. Ayrıca, sizin de önerebileceğiniz kitaplar varsa hemen yorumlara ekleyin. Biz de listemizde paylaşalım!📚🧚🏻‍♀️ Listeyi İncelemek İçin; bkmkitap.com/seven-sevdigine-kit...
466
Hasan Gök
Hz. Muhammed Medine’de'yi inceledi.
479 syf.
·
Puan vermedi
Olayları tarihsel olarak ele alarak, sebeplerini ekonomik temeller olarak değerlendiren bir metin. Yazarın bazen mantıklı bazen mantıksız çıkarımları var. Bazen taraflı bazen de tarafsız çıkarımları var. Kendinden önceki oryantalistleri haklı eleştiri getirerek bazı konuları anlatıyor. Tabi bunun yanında bazen bilimsel çizgisinden sıyrılıp inanmamanın getirdiği zoraki çıkarımları da göze çarpıyor. Velhasıl bence bu tarz eserler Mahiyet-i Muhammediye bilindikten sonra okunur, düşünülürse mantıklı olabilir yoksa zorunlu olarak yapılacak 'tarihsel olaylar silsilesinde ibaretmiş her şey' yorumu akla getirebilir. Zira dini kültür diye dinleyenlerin hali mevcud bir ülkede yaşıyoruz değil mi? 'Zira tarafsız muhakeme muvakkaten(geçiçi) bir dinsizliktir.' Düsturunu bilip anlamak lazım. Mesela; Kur'an ya Yaratıcı göndermiş tarzıyla okunur yada Yaratıcı göndermedi, insan zihni ürünü tarzıyla okunur. İşte bu iki seçenekten başka bir seçenek yoktur ki Kur'an'ı objektif inceleyebilelim. Aynı şeyi Hz.Muhammed sav. hayatına da uygulayabilirsiniz. İşte bu ve buna benzer yargı mekanizmalarını oturtmuş bir müslüman bu kitaptan yararlanır. Yoksa olayları yani vahyi ve peygamberliği haksızca yargılayacak ve bilmeden kutsallıktan uzaklaşacaktır. Bu da kabul ederseniz ki hiç mantıklı bir hareket değildir.
Hz. Muhammed Medine’de
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Furkan Gedik
Hazreti Muhammed'i inceledi.
283 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
XIX. bidayetinden beridir batı dünyasında İslam medeniyetine dair tedkiklerin başladığı; batılı insanların İslâmiyet hakkında artık daha şeffaf ve güvenilir bilgi kaynaklarına ihtiyaç duyduğu görülmektedir. Bu ihtiyacın hasıl olması yine aynı yüzyıl içinde tarih konusunun bilimsel bir arka plana oturtulmasından da kaynaklanıyor olabilir. Nitekim Kur'an'ın eleştirel bir bakış açısıyla ilk incelenmeye başlanması Theodor Nöldeke ve şakirdlerinin eseridir. Ondan sonra bu sahayı, hocasından çok daha uzak görüşlü ve tutarlı olan Ignace Goldziher devralmıştır. Doğu medeniyetlerine dair batılıların yaptıkları tedkikatları basit bir oryantalizm olarak adlandırmak Edward Said ile birlikte moda oldu. Evet, doğrudur, böyle bir yaklşaım batılı ikinci, üçüncü kalite muharrirlerin eserlerinde sıkça önümüze gelmektedir. Lakin buradan yola çıkıp tüm batıyı ve meydana getirdiklerini görmezden gelmek ''oksidentalizm'' şeklindeyeni yeni ifadesini bulmaktadır. Montgomery Watt, daha evvel yazmış olduğu Hz. Muhammed'in Mekkesi gibi eserlerle birlikte, şarkiyat camiasında ve bilhassa İslâm araştırmaları mütehassıslığında kendi yerini hazırlamış ve yaklaşımını diğer Batılı gözlemcilerden ayırmayı başarmıştır. O, peygamberi gerçek dinin kurucusu olarak görmemekle beraber, onu büyük bir ahlakçı ve akıllı bir stratejist olarak tanımlamıştır. Hazreti Muhammed adlı bu eser ise ne peygamberin eksiksiz bir biyografisi ne de peygamber ashabının mufassal bir tarihini içerir. Bu eserde, senelerini İslâm uygarlığına harc etmiş bir âlimin peygamberin hayatında önem verdiği noktaları göreceksiniz. Watt, bu eseriyle peygamberin kendisi için ne anlam ifade ettiğini de okuyucuya açıklamaya çalışmıştır.
Hazreti Muhammed
OKUYACAKLARIMA EKLE
2