Wendelin Van Draanen

Wendelin Van Draanen

Yazar
8.1/10
46 Kişi
·
81
Okunma
·
2
Beğeni
·
584
Gösterim
Adı:
Wendelin Van Draanen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şikago, Illinois, ABD, 6 Ocak 1965
En sonunda ondan kurtulup yedi yaşındaki bir çocuğun yapabileceği en erkeksi şeyi yaptım: annemin arkasına saklandım.
Bütünün, parçalarından üstün oluşundan  ne kastettiğimi anlıyordu. "İnsanlar da aynı," dedi, "ama bazen insanların bütünü, parçalarından pek üstün olmuyor."
Şimdi geçmişe bakıp bunu görmek ve öğüt vermek kolay tabi, ama üzücü bir gerçek varsa o da pek çok insanın çok geç olana kadar parlayan her şeyin altın olmadığını görememesi.
Bazılarımız mat renge boyanırız, bazılarımız parlak, bazılarımız da cilaya...
Ama çok nadiren yanar döner birine rastlarsin. O zaman hiçbir şey onunla kıyaslanamaz.
Belki oraya gidip ona ağaç için teşekkür etmeliyim. Belki verandada oturup konuşabiliriz. Bunca yıldır birbirimizi tanıdığımız halde bunu hiç bir zaman yapmadığımızı farkettim. Aslında hiç gerçekten sohbet etmedik.
Belki annem haklıydı. Belki de Bryce Loski sandığım gibi biri değildi. Belki de onunla gün ışığında görüşmenin vakti gelmişti.
Ona, o pırıl pırıl mavi gözlerine baktım ve Chet'in bana söylediği şeyi yapmaya çalıştım: Onların ötesini görmeye çalıştım.

Ne vardı gözlerinin ötesinde? Ne düşünüyordu? Gerçekten üzgün müydü? Yoksa sadece söylediklerinden ötürü mü kendini kötü hissediyordu?

Bu sanki güneşe bakmak gibiydi, bu yüzden başka yöne çevirdim bakışlarımı.
Kızım için kitap fuarında Beyaz Balina tezgahında, Sadako tadında bir kitap ararken tavsiye ettiler. Kızım çok etkilendiğini söyleyince meraklanıp okumaya başladım. Sakin sakin okurken nasıl da etkilendiğimi fark edemedim. Ama ne zaman ki aklımın gün içinde sürekli kitaba kaydığını fark ettim; son 150 sayfayı bir gecede bitirdim. Kitap sizde acı-mutluluk, çaresizlik-umut gelgitlerini sürekli yaşatıyor. Hikayesi, kurgusu, çevirisi, sonu ve hatta daha da sonu ile gerçekten etkileyici bir kitap.
Engelli olmak, hatta her bireyin engelli adayı olması benim hassas konularımdan, belki de bu sebeple çok etkilendim. Ama bazı kitapların mutlaka okunması gerekli diye düşünüyorum. Bunu bazen bir anne, bazen bir öğretmen, bazen de sıkı bir okur olarak yaparım. Bu defa hepsini birden kullanarak mutlaka okuyun diyorum.
2010 yapımı Flipped - ya da Turkiye'de gösterime girdiği ismiyle İlk Aşk- filmi bu kitaptan uyarlanmıştı. Filmi de izlemenizi tavsiye ederim.
Okumaya başladığım gibi bitiriverdiğim kitaplardan. Bir solukta okudum. Akıcılığı, basit dili ve konusuyla da alakalı bir durum bu. Ben çok tatlı bi kitap olduğunu düşünüyorum. Okuma alışkanlığı kazandırılmak istenen çocuklar için ya da okumaya yeni başlayanlar için güzel bir başlangıç olacaktır.
Kitaba başladıktan birkaç sayfa sonra filmini izleme isteği doldu içime. Normalde kitapları filmlerden daha çok severim ama bu ikiliyi görmek istedim. Nitekim filmi izlemiş ve kitabı okumuş biri olarak diyebilirim ki ikisi birlikte bütün olmuş gibi. Birbirlerinin eksikliklerini kapatıyorlar.

Kitap ilk görüşte komşusunun oğluna aşık olan Julianna ve çevresinde edindiği ön yargılardan ötürü ondan nefret eden Bryce üzerine. İki çocuk büyürken zihinlerinin büyümesine ve çok güzel öğütlere şahit oluyorsunuz. Ben öğretmen adayı olduğum için çocuk olmaları ve basit bir dille yazılması rahatsız etmedi fakat herkes sevmeyebilir. Daha ziyade ortaokul ve lise seviyesinin hoşuna gidecek bir kitap. Yine de filmi muhakkak tavsiye ederim. :)
Çocuklukta yaşanan ilk aşkın, yanlış anlamaların neden olduğu durumlar , ailenin önemi desteği ve bütünlüğü her iki ana karakterin de ağzından anlatılarak oluşturulan duygusal bir roman. Evet yanılmak güzeldir ancak yanılmanın sonucu mutluluk olursa..
Bu kitap akıcı bir gençlik romanı. Güzel mesajlar veriyor ve ben mesaj veren kitapları seviyorum.Peki bu kitabın mesajı nedir ? Çoğu zaman kaybedince farkederiz -kaybettiğimiz her neyse - onun kıymetini. İşte tam da bu anda herşey bitti derken aslında yeni başlıyordur. Bundan sonra vereceğiniz tepkiler asıl gidişatı belirleyecek. Ya durup depresyon safhasında yıllarca kalmak ya da zor da olsa kabullenip harekete geçmek. Tabi sevgi ve sosyal desteğin tartışmasız iyilestirici gücü ile. Sonra bir bakmışsın geçmişte ( kendini iyi hissettiğin ve avantajlı olduğun günlerde bile ) yapmayı hayal edemediğin şeyler yapmışsın. Psikolojide biz buna; olaylardan psikolojik olarak olgunlaşarak çıkmak diyoruz. Diğer bir deyişle erkenden büyümüşsün! Bu tür kitapları özellikle paylaşmak istiyorum çünkü psikolojik sağlamlığın gerekli adımlarından biri yeterli sosyal becerilerdir. Sosyal becerilerin ilk basamağı ise; çevren ve çevrendeki insanlar hakkında daha fazla farkında olmak. Bu yüzden özellikle gençlere ve öğretmenlere tavsiye ediyorum.
"Ama umut o kadar kırılgan bir şeydi ki.
Dokunmaya gelmiyordu."
.
.
Koşmak İstiyorum, 16 yaşındaki başarılı atlet Jessica'nın rekor kırdığı bir yarıştan takım arkadaşlarıyla beraber geri dönerken yaşanan bir trafik kazası sonucunda bir ayağını kaybetmesi ile başlıyor. Bu kazadan dolayı Jessica ümidini kaybedecek ve hayallerinden vazgeçecek mi yoksa ayağa kalkıp savaşacak mı?
.
Bu kitabı kendinizi dünyanın en şansız insanı gibi hissettiğiniz kötü anlarınızda okumanızı tavsiye ederim. Kafanızı kaldırıp bu dünyada zor anlar geçiren tek kişinin siz olmadığını gösteren, dil bakımından kolay okunan ama anlam bakımından kalbe hitap eden güzel bir kitap. Bazen içinde olmayı dilediğimiz fantastik dünyalar yerine gerçek hayattan tahlihsiz olayları anlatan bu tür kitapları okumak insana iyi geliyor. Dünyaya farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlıyor. Aslında başka insanlara kıyasla gayet şanslı olduğunuzu ve bunun için minnettar olmanız gerektiğini size tekrar gösteriyor. Hepimiz bizden çok daha kötü durumlarda olan insanların var olduğunu biliyoruz ama bunu gün içerisinde karşılaştığımız durumlardan dolayı unutmak çok kolay oluyor. En önemlisi ise bu kitap durum ne olursa olsun vazgeçmemeniz gerektiğini öğretiyor. Bütün bu açılardan bakılınca önerebileceğim insana iyi gelen bir kitap.
Aslında çocukluktan başlayan bir aşk hikayesi denebilir. Hikaye bir taşınmayla başlar. İkisi birbirlerinin yaptıkları şeyleri çok farklı yorumlarlar. İkili bir anlatım vardır. Bir kız bir de erkek. Sonra çok farklı olaylar gelişir ve ikisinin birbirleri hakkında ki fikirleri değişir. Bu sefer durum tam tersine döner. Kız erkeğin peşinden koşarken erkek ondan uzaklaşmaya çalışıyordur. Erkek kızın peşinden koşmaya başlar ve kız ondan uzaklaşır. Ama fazla yapamaz kendisini farklı bir şeyin ortasında bulur. Bu kitap bence çok güzel bir kitap ve herkese rahatça tavsiye edebilirim. Kitap herkesin yanılabileceğini anlatıyor. Bence bu kitabı herkes okumalı...
16 yaşında başına gelen hüzünlü olayı artıya çeviren genç kızın yaşam öyküsü...Okuduğumda keyif aldığım bi gençlik romanı akıcı bi roman okumanızı tavsiye ederim
İkinci sınıftan beri arkadaşına aşık olan bir kız, sekizinci sınıfa kadar karşılık vermeyen bir erkek ve sekizinci sınıfa geldiklerinde, birbirlerinin tanıdıkları gibi olmadığını anlamaları. Esprili ve sıcak bir kitap. Ancak bana hitap etmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Wendelin Van Draanen
Unvan:
Yazar
Doğum:
Şikago, Illinois, ABD, 6 Ocak 1965

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 81 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 28 okur okuyacak.