William A. Haviland

William A. Haviland

Yazar
9.3/10
13 Kişi
·
35
Okunma
·
0
Beğeni
·
398
Gösterim
Adı:
William A. Haviland
Unvan:
Yazar
Avrupalıların ya da Avrupa kökenlilerin yaşadıkları topraklar,diğer yerlerden çok daha büyük görünür.
Örneğin Kuzey Amerika (19 milyon kilometre kare), Afrika'nın iki katı büyüklüğünde (30 milyon kilometre kare) görünürken; Avrupa'nın neredeyse iki katı fazla toprağı olan Güney Afrika,Avrupa'ya eşitmiş gibi görünür.
Antropolojiye karşı ilginiz veya bir zorunluluğunuz yoksa kolay kolay okunabilecek bir kitap değil. Ancak kapsamlı ve örneklere dayalı bilgiler içeriyor. Bu açıdan başvurulabilecek kaynaklar arasında.
950 syf.
·Puan vermedi
toplumun hayat modelleri üzerine yoğunlaşan bir antropoloji dalı. insan kültürü ve toplumdaki yaşama tarzlarını inceleyen kültürel antropoloji üç alandan oluşuyor; arkeoloji, linguistik antropoloji ve etnoloji.

arkeoloji/arkeolog, geçmiş kültürden kalma maddi objeleri inceleyerek insan davranışlarını açıklamaya çalışırken linguistik antropoloji/linguistik ise dilin betimlenmesiyle -cümlenin kuruluş ve çekiliş şekli- ya da dillerin tarihi -belli bir zaman süreci içinde dillerin gelişmesi ve birbirini etkileme dönemleri- ile ilgilenerek insanların etkileşim ve dış dünyayı anlama yolları hakkında önemli bilgiler verir.. etnoloji/etnolog*, görülebilen, tecrübe edilebilen ve kültürleri anlaşılıp tartışılabilen bir unsur olarak insan davranışıyla ilgilenirken yaptığı şey aslında kültürü karşılaştırmalı ve tarihsel bir bakış açısıyla ele almaktır.

karşılıklı kültür analizine dayanarak araştırmalar yapan/hipotezler sunan araştırmacıların teorileri, dünya çapındaki karşılaştırmalardan türetilir. birçok disiplinden yararlanarak ve kültürel bağımlılığa mümkün olan en az şekilde dayanarak yapılan kültürel antroplojik analizler/yorumlar/varsayımlar, insan ve insan davranışlarını anlama da kullanışlı/sağlıklı ve gerçek olması en muhtemel olan şeyin anlaşılmasında çok önemlidir.


davranissal torpu
. bu açıdan artık insan varoluşuyla değil, ürettikleriyle, yani üreten bir varlık olarak anlam taşır. yaşadığı çevrenin insan üzerindeki etkisi, insanın yaşadığı çevre üzerindeki etkisi ve oraya kendinden bir parça olarak aktardıkları bu bilimin konusu altındadır. antropologlar kültürleri ve insanları incelerken onları tamamen önyargısız olarak, onları anlama çabasını merkeze alacak biçimde bir yaklaşıma sahip olmaları beklenir. bu yüzden etnosantrizimden, oryantalizmden uzak durmaları gerekir. ayrıca bir insan davranışını anlamak için tüm insanlığın davranış modellerini incelemek gerektiği inancı antropologlarda yer edinmiştir. (kısa notlar)
950 syf.
·Beğendi·10/10
Insanı anlama gibi bir çaba içine girdiyseniz, uğramanız gereken bir daldır Antropoloji. Kültür, cinsiyet,aile,politika, din ... gibi konularda yakın etkileşimlerle ortaya çıkan sonuçlar insana başka bir gözle bakmanızı sağlayacaktır

Yazarın biyografisi

Adı:
William A. Haviland
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 35 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.