William Faulkner William Cuthbert Faulkner

Yazar 7,7/10 · 110 Oy · 16 kitap · 342 okunma ·  97 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  William Faulkner
 • Yazarın Tam Adı:
  William Cuthbert Faulkner
 • Unvan:
  Nobel ödüllü Amerikalı yazar
 • Doğum:
  New Albany, Mississippi, ABD 25 Eylül 1897
 • Ölüm:
  Byhalia, Mississippi, ABD 6 Temmuz 1962
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

97 okur beğendi.
110 puanlama · 158 alıntı
5 haber · 5.385 gösterim
342 okur kitaplarını okudu.
685 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
17 okur kitaplarını şu anda okuyor.
30 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

William Faulkner'in Biyografisi

(William Faulkner, 15 Haziran 2014-21 Haziran 2014 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
Amerikan Modernist yazarların babası sayılan Faulkner, rakip gördüğü Ernest Hemingway'den farklı olarak, uzun ve karmaşık anlatımları benimsemiştir. Uyguladığı teknikler arasında bilinç akışı tekniği ve çoğul anlatı (multiple narration) teknikleri bulunur. 1930'larda Avrupa'daki deneysel geleneği izleyen ilk Amerikan yazarıdır.

25 Eylül 1897'de Mississippi'de doğan Faulkner, buradaki Güney geleneğinden oldukça etkilendiği bir çocukluk geçirdi. Daha sonra hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Oxford'daki Lafayette kasabasına taşındılar. Eserlerinde bahsettiği "Jefferson" Oxford'u, "Yoknapatawpha kasabası" ise Lafayette'i temsil eder. Büyük-büyük babası William Clark Falkner Konfederasyon ordusunda görev yapmış, tren yolu yaptırmış ve adını Tippah kasabası yakınındaki Falkner şehrine verdirmiş Mississippi'nin önemli karakterlerinden biridir. Aile soyadları Falkner olmasına rağmen, büyük ihtimalle görevli memurun hatası sonucu Faulkner olmuştur. Liseyi terkettikten sonra bir işte tutunamayıp "wastrel" (defolu mal) olarak anılmaya başlanmıştır. 1918'de, iki ailenin Faulkner'ın ev geçindiremeyeceğine karar verip ayırdıkları nişanlısı Estella Oldham'ın zengin ve yaşlıca olan Cornell Franklin'le evlenip Çin'e yerleşmesiyle büyük bir üzüntü yaşamış ve Yale öğrencisi olan Oxford'dan arkadaşı Phil Stone'un yanına, New Haven'a gitmiştir. Burada kâtiplik yapmış, Phil Stone'un onun için hazırladığı okuma programıyla klasikleri ve çağdaş yazarları okumuş, bu sayede Melville, Cervantes, Dostoyevski ve Conrad'ın eserlerine büyük hayranlığı oluşmuştur.

Daha sonra Toronto'da yardımcı pilotluk yapıp Oxford'a geri dönen yazar bu sefer Mississippi Üniversitesi'ne girmiş, burada "Marionettes" adlı bir grup kurup aynı adı taşıyan bir oyun yazmaya çalışmış fakat başaramamış ve 1921'de okulu bırakıp New York'a gitmiştir. Burada bir kitapçıda çalışmış ve Sheerwood Anderson'ın ileride eşi olacak olan Elizabeth Prall'la tanışıp arkadaşlık kurmuştur. Aynı yılın Aralık ayında Oxford'a geri dönmüş ve bu sefer de üniversitede postane müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. 1924'de The Marble Faun(Mermer Tanrıça) adlı şiir kitabını basmıştır.

1925'de New Orleans'a gidip arkadaşı olan Elizabeth Prall sayesinde Sherwood Anderson'ın "çırağı" olmuş ve onun yönlendirmeleriyle Birinci Dünya Savaşı sonunda entellektüellerde ve toplumda görülen sıkıntı ve büyük üzüntüyü benimseyip, yine Anderson'ın yönlendirmesiyle 1926'da Soldier's Pay'i yazmıştır.

1929'a dek olan yazılarında şeytani özellikler taşıyan karanlık kötü kadın karakterler görülürken, 1928'de Estella'nın boşanıp dönmesi ve William Faulkner'ın onunla evlenmesiyle bu kadın modeli değişmiştir. 1929'da Sartoris'i yazmıştır. Bu eserinin önemli özelliği, Faulkner'ın ünlü Yoknapatawpha kasabası sembolünü ilk kullandığı kitabı olmasıdır. Aynı yıl ünlü eseri The Sound and the Fury'yi (Ses ve Öfke) yazmış ve büyük bir başarı kazanmıştır. 1930'da ise As I Lay Dying'de (Döşeğimde Ölürken) 40 mil ötedeki Jefferson'a gömülmek istediğini söyleyen Addie Bundren'in cenazesinin ailesi tarafında buraya götürülmesi anlatılır.

Paraya sıkıştığı bir dönemde, sırf satış yapması için 1931'de yayımlanan Sanctuary'yi (Kutsal Sığınak) yazar fakat beklediği kadar büyük satışı sağlayamaz. Daha sonra devam eden maddi sıkıntıları yüzünden ara ara Hollywood'da senaryo yazarlığı yapar. 1932'de ise Light in August'u (Ağustos Işığı) yazar. Bu eserde, Lena Grave, Joe Christmas ve Peder Hightower'ın geçmişe saptantılı hikâyeleri birçok anlatıcı kullanılarak anlatılır. 1936'da Absalom! Absalom!'u yazar.

Faulkner eserlerinde genel olarak Güney kültürünün çöküşü ve bozuluşunu, ve aile sevgisi ve gururunun yok oluşunu ele alır.

1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazandıktan sonra, 1955'de Pulitzer Ödülü'nü alan Faulkner, 1962'de bir kalp krizi sonucu ölmüştür.

William Faulkner'in Kitapları Kitap Ekle

Hakan S., bir alıntı ekledi.
23 Ağu 2017 · İnceledi

Kelimelerin bir şeye yaramadığını anladığım zamandı; kelimelerin söylemek istediklerine bile uymadıklarını.

Döşeğimde Ölürken, William Faulkner (Sayfa 151 - İletişim Yayınları)Döşeğimde Ölürken, William Faulkner (Sayfa 151 - İletişim Yayınları)
Esther. Sema, bir alıntı ekledi.
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Artık beni düşünmeyen kimseye hiçbir şey borçlu değilim.

Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 211)Ses ve Öfke, William Faulkner (Sayfa 211)
Furkan, bir alıntı ekledi.
17 Eyl 2015

Aşkı kitaplara soktukları iyi oldu, yoksa belki de başka yerde yaşayamayacaktı.

William FaulknerWilliam Faulkner
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
09 Oca 21:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ev de evmiş haa:)
Ev her nasılsa gerçek büyüklüğünden küçük görünüyordu-iki katlıydı- boyasız ve biraz bakımsızdı, yine de sahibesi gibi gözünü ilk açtığı dünyadan her bakımdan daha küçük bir dünyaya uyum sağlamak ve onu tamamlamak üzere yaratılmışcasına katı bir dayanıklılık hali, havası vardı

Abşalom, Abşalom!, William Faulkner (Sayfa 12 - Yky)Abşalom, Abşalom!, William Faulkner (Sayfa 12 - Yky)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
 08 Oca 23:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir şeyi yapmaktan korktuğun zaman yaşadığını bilirsin ama korktuğun şeyleri yapmaktan korkarsan işte o zaman ölmüş sayılırsın.

Doktor Martino, William Faulkner (Sayfa 63 - Yenilik yayınları)Doktor Martino, William Faulkner (Sayfa 63 - Yenilik yayınları)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
07 Oca 23:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dertli Elly
"Nasıl olsa artık gürültüsüz patırtısız yaşayabilirim " diye düşünüyordu. "Hiç değilse ölü hayatımın bunda sonraki günlerini şimdiden ölmüşcesine yaşayabilirim"

Doktor Martino, William Faulkner (Sayfa 32 - Yenilik yayınları)Doktor Martino, William Faulkner (Sayfa 32 - Yenilik yayınları)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
 08 Oca 19:30 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hiçbir yerde çalışmıyorsanız sizi de şair yapar çıkardı bu kadın. ..........(okunmayan cümle)....
Ona göre beyaz olup çalışmıyorsanız ya serserinin biriydiniz ya da bir şair. Belki de öyleydiniz. Kadınlar öyle bilmiş şeylerdir ki...
Gerçeklik karşısında şaşırmadan, gerçekliğe aldırmadan yaşamayı öğrenmişlerdir.

Doktor Martino, William Faulkner (Sayfa 49 - Yenilik yayınları)Doktor Martino, William Faulkner (Sayfa 49 - Yenilik yayınları)
Hakan S., bir alıntı ekledi.
 25 Ağu 2017 · İnceledi

Hiçbir şey öğrenmeden harcadığım zamanı bazan düşünüyorum da...

Kutsal Sığınak, William Faulkner (Sayfa 76 - Cem Yayınevi)Kutsal Sığınak, William Faulkner (Sayfa 76 - Cem Yayınevi)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
 09 Oca 22:17 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Böyle de bir bela..
Ve o rezil iblis, o şeytan Virginia da savaştaydı, dünyanın orada ondan kurtulma şansı, güneşin altındaki her yerden daha fazlaydı, yine de Ellen'le ben geri döneceğini biliyorduk., kurşun ya da gülle onu bulana kadar ordularımızdaki son askerin de düşmesi gerekecekti.

Abşalom, Abşalom!, William Faulkner (Sayfa 16 - Yky)Abşalom, Abşalom!, William Faulkner (Sayfa 16 - Yky)
Metin Pir ( Von Kleist ), bir alıntı ekledi.
28 Oca 22:52 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgi basitti karmaşık olan Faulkner' dı.
Yaşamaya gönüllü olarak, en azından rıza göstererek katılmak yerine hâlâ zoraki bir çıraklığın azabını çeken, kendi isteğiyle inzivaya çekilmiş bir mahlukun halesiyle sarılmış o küçük bedeni - etin ve kanın bu zorunlu hizmetçisi o zaman bile diğer - ölmüşler hakkında okul çocuğu şiirleri yazarak kendinden kurtulmayı bekliyordu.

Abşalom, Abşalom!, William Faulkner (Sayfa 58 - Yky.)Abşalom, Abşalom!, William Faulkner (Sayfa 58 - Yky.)
Bütün Alıntıları Göster

William Faulkner ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.