William Kamkwamba

William Kamkwamba

Yazar
8.7/10
49 Kişi
·
122
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.104
Gösterim
Adı:
William Kamkwamba
Unvan:
Mucit ve Yazar
Doğum:
Malavi, 1987
"Kızım," diyordu şarkıda, "bugün yoksul olduğum için beni aşağılama. Geleceğin neler getireceğini bilmiyorsun..."
William Kamkwamba
Sayfa 43 - Robert Fumulani'nin Sister şarkısı
''Bir gün coğrafya dersinde Bay Tembo bir dünya haritası açtı ve Afrika kıtasını gösterdi.
"Malawi'yi gösterebilecek olanınız var mı? " diye sordu.
"Evet, işte burada!"
Parmaklarımızı ülkemizin üzerinde gezdirdik ve dünyanın geri kalanıyla kıyaslandığında ne kadar küçük olduğunu görünce şaşırdım.
Bütün hayatımın bu küçük toprak şeridinde geçtiğini düşünmek inanılmazdı.
Haritaya bakarken orada on bir milyon insan yaşadığını ve tam şu anda çoğunun yavaşça açlıktan öldüğünü hayal edemezsiniz..''
Parayla temas ettikleri takdirde, büyü güçlerini kaybeder ve genellikle çıplak olarak insan biçimlerine dönerlerdi.
380 syf.
"Umarım bu hikaye, kendilerini ve toplumlarını yükselmeye çalışan ama kötü durumları yüzünden moralleri bozulan ve cesaretleri sarsılan kardeşlerimize ulaşır. Yanlız olmadıklarını bilmelerini istiyorum. Birlikte çalışarak, benim de yaptığım gibi bu kötü şans yükünü sırtlarından atmalarına ve daha iyi bir gelecek kurmak için kullanmalarına yardım edebiliriz. "
380 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Bu kitap şartlar ne olursa olsun başarmayı, mücadele etmeyi, direnmeyi ve ne olursa olsun ümitsizliğe kapılmamayı öğreten yazarın gerçek bir hikayesidir. Kendi kafa yapısından ve ümitsiz hayat hapsinden kurtulmayı başaran herkes okumalı. Ama mücadelesiz ve ümitsiz insanların anlayabileceğini sanmıyorum :)
380 syf.
·5 günde·9/10
"Bu kitabı okuyun ve çocuklarınıza okutun. Onlara bırakacağınız en büyük servet, mücadele ruhudur."
#AlGore
Afrikadaki açlığın ve bunların sonuçlarını ele alan ve merak eden ve bu meraktan doğan yel değirmeni yapma çabaları çok etkileyiciydi. Bir çocuğun kitaplardan bilgi alarak neler yapabildiğini anlatıyor. Kendine güven en önemlisi ve inanç . Ailesinin ona inanmamasına rağmen azimle yapmaya çalıştığı yel değirmeni her şeyi değiştirdi. Gerçekten okunması gereken bir kitap.
380 syf.
·6/10
Bu kitabı okuyalı oluyor ama kendisi hakkında hala unutamadığım detaylar mevcut. Güzel bir kitaptı, verdiği mesaj olsun yazarın yazma amacı olsun çok güzeldi ama söylemem gerekiyor ki kitap elimde 1 ay süründü. Sıkılmadım dersem yalan olur. Bu eleştiriyi de hiçbir yere bağlayamıyorum ne yazık ki.
380 syf.
·6/10
Mücadele dolu bir hayat, otobiyografik bir roman. Akıcı bulduğumu söyleyemem hatta biraz da acemice buldum. Yabancısı olduğum bir kültürle ilgili birçok şey öğrendim ancak okurken gerek ilgi alanım olmayan bilgiler (elektrik ile ilgili) gerek zaman belirsizliklerinin, yanlışlarının çok olması okurken zorlanmama neden oldu. Belki de ben otobiyografik romanları sevmiyorumdur. Yine de elbette okunması gereken bir kitap. İnanmak ve mücadele üzerine bir hayat.
380 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap Özeti

Hazırlıklar tamamdı ve bekliyordum . çok çalışmaktan kollarımdaki kaslar hala ağrıyordu . ama artık işim bitmişti makine yerleştirilmiş ve bağlanmıştı . kule , bükülmüş çelik ve plastiğin ağırlığı altında sağlam duruyordu . şimdi ona bakarken tam anlamıyla olduğu şey gibi görünüyordu . rüyalardan fırlamış gibiydim.

Makinenin haberi köylere yayılmaya başlamıştı . ve insanlar izlemek için geliyorlardı . satıcılar onu tezgahlarından görmüş eşyalarını topluyorlardı . kamyoncular araçlarını yol boyunca park ediyorlardı . herkes vadiye geliyor . ve gölgelik yerlerde toplanıyorlardı bu yüzleri tanıyordum . bu insanlardan bazıları aylar boyunca benimle alay etmişti ve hala kendi aralarında fısıldaşıp gülüyorlardı . sayısız insan onu görmek vadiye kakın ediyordu . artık zamanı gelmişti .

--------

kamışla telleri tutarak mucizeyi bekledim . sonunda gekldi : avucumda minik bir kıvılcım parladı ve sonra muhteşem bir parıltıya dönüştü . Kalabalıktan hayret nidaları yükseldi . çocuklar daha iyi görebilmek için öne geçmeye çalışıyorlardı .

''Doğruymuş ! '' dedi biri .

''evet , '' dedi bir diğeri . ''çocuk başardı!''


Değerli 1000Kitap okuyucuları okumanızı tavsiye ederim :).
380 syf.
·100 günde·7/10
Son sayfalarında verdiği icat tarifleri fazlasıyla anlaşılmaz olsa da "tek başına yapamazsın" tabiri için gayet sağlam bir antitez niteliğinde.
380 syf.
·5 günde·10/10
-Fazlasıyla spoiler içermektedir-

Öncelikle kitabı beğendim. İlk başlarda biraz yavaş gitti, konunun içerisine tam girememiştim ondan sanırım, daha sonra ülkesinde yaşanan kıtlık ile ilgili bölümlerde kendimi kötü hissettim, duygularını çok iyi okura geçirecek samimiyetteydi. Yaşanılan olumsuzluklara rağmen gösterilen azim ve umut çok etkileyiciydi.

Kitabın ilerleyen sayfalarında da zaten hayata geçirdiği projesinin her adımını anlatıyor. Ne kadar bazı terimler bilinmiyor olsa da açıkçası öyle sıkıcı değil. Başlamadan önce okuduğum yorumların aksine bence baya basite indirgenerek anlatılmış.

Kitaptaki şu satırlar aslında durumu daha iyi özetliyor;

" Başarmak istiyorsan, yapman gereken tek şey çalışmaktır." ve "Uçamıyorsan koş; koşamıyorsan yürü; yürüyemiyorsan emekle."
380 syf.
·10/10
Afrika'da, yoksulluk ve kıtlık içinde büyümüş bir çocuğun hayal gücüyle neleri başarabileceğini gösteren kitap. Tüm imkansızlıklara rağmen hayatta kalma mücadelesi ve okuma isteği. Onu ayakta tutan şey merakı. Gerçek bir hayat öyküsü. Müthiş bir azim. O kadar çok etkilendim ki. katmerinsevisi hikayesinde görmüştüm. TED deki konuşmasından bahsetmişti. Onu da dinledim. Herkese nasıl kafa tutulur. İnanmaktan daha güçlü bir duygu yok şu hayatta. Yaşadığı çevrenin umudunu ve huzurunu arttırmak için elindeki kısıtlı imkânları kullanarak başarılı olan umudunu hiç yitirmeyen 14 yaşındaki William Kamkwamba’nın hayat öyküsü. Evet hepimiz okumalıyız. Hepimizin öğreneceği çok şey var hayat adına. Çocuklarımıza mutlaka okutmalıyız ki imkansızlık içinde nasıl umutlar yeşerir görsünler..
Kitap üzerine çok fazla konuşulabilir en iyisi siz okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Kamkwamba
Unvan:
Mucit ve Yazar
Doğum:
Malavi, 1987

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 122 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 60 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.