William Kamkwamba

William Kamkwamba

Yazar
8.8/10
224 Kişi
·
624
Okunma
·
14
Beğeni
·
1500
Gösterim
Adı:
William Kamkwamba
Unvan:
Mucit ve Yazar
Doğum:
Kasungu, Malawi, 5 Ağustos 1987
"Kızım," diyordu şarkıda, "bugün yoksul olduğum için beni aşağılama. Geleceğin neler getireceğini bilmiyorsun..."
William Kamkwamba
Sayfa 43 - Robert Fumulani'nin Sister şarkısı
Dünyayı gizemle ve hokus pokusla değil, gerçeklerle ve mantıkla ele alıyordum. Gerçi dünyaya nasıl baktığım değişse de beraberinde getirdiği acılar deiişmedi.
"Sadece zor olduğu için cesaretini kaybedip vazgeçme,"dedi Blessings."Bana bir bak.Otuz yaşıma gelene kadar üniversiteye gitmedim.Yapmak istediğin şey ne olursa olsun,bütün kalbinle yaparsan,olacaktır."
" Uçamıyorsan koş; koşamıyorsan yürü; yürüyemiyorsan emekle. " Mücadelesine devam edenleri ilerlemeye teşvik etmeliyiz.
264 syf.
·21 günde·Beğendi·9/10
Gerçek bir yaşam, bir başarı öyküsü. Önünüze ne kadar zorluk çıkarsa çıksın, yokluk, açlık, sefalet, her ne olursa olsun, gerçekten yürekten istenildiğinde başarılmayacak bir şey yokmuş diyorsunuz.

Afrika’nın küçük bir köyünde bir çocuk düşünün, babası çiftçi hasat olursa toklar hasat yoksa açlık ve kıtlık. Bir sürü kız kardeş, ne doktor var ne sağlık hizmeti, hayatta kalabilmek bile büyük bir başarı.
Okulları paralı, parasını ödemezseniz eğitim alamıyorsunuz, okul demeye de bin şahit isteyen binalarda, kalabalık sınıflarda işleniyor dersler.

Yağmurun olmadığı bir yıl ülkenin, insanların açlıkla nasıl mücadele ettiklerini, nasıl zorluklar yaşadıklarını okunduğunuzda tüyleriniz ürperecek. Kitabı okurken bir çocuğun hayat hikayesini değil aynı zamanda bir ülkenin içler acısı halini de görüyorsunuz.

Tüm bunlara rağmen hayallerinden vazgeçmeyen bir çocuk var karşımızda. Sadece ailesine değil tüm köye umut olan bir çocuk.
Sen çocuk, iyi ki varsın. Rüzgarı Dizginleyen Çocuk
264 syf.
Yoksulluk içeresinde azimle mücadele ederek çalışmanın, sonucu başarı..

Fakir bir ülke olan Malavi'de doğan Willam'ın ülkesinde yaşanan kıtlık zamanında düşlediği yer değirmeni ile elektrik üretme gayesiyle gerçekleştirmesiyle değişen hayatına takdir etmemek mümkün değil.

Gerçek bir yaşam hikayesi size çalışma ve azimle gerçekleşen başarının, formülünü veriyor.

"Başarmak istiyorsan tek yapman gereken denemektir."

Keyifli okumalar..
380 syf.
"Umarım bu hikaye, kendilerini ve toplumlarını yükselmeye çalışan ama kötü durumları yüzünden moralleri bozulan ve cesaretleri sarsılan kardeşlerimize ulaşır. Yanlız olmadıklarını bilmelerini istiyorum. Birlikte çalışarak, benim de yaptığım gibi bu kötü şans yükünü sırtlarından atmalarına ve daha iyi bir gelecek kurmak için kullanmalarına yardım edebiliriz. "
380 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
14 yaşında hayatın zorlukları ile mücadele eden ve cesaret ve başarmayı iliklerine kadar hissettiren William...Bizler bazen yokuşlarda zorlandığımızı düşünür pes ederiz...Vee yokuşun çile dolu tırmanışını bırakırız.
...Halbuki yokuş kadar inişte zorluk ve güzellikler ile doludur ama yokuş kadar zorlamaz.
.....Ahhh değerli dostu Khamka(köpeği) William'ın onu bırakmak zorunda oluşu ve ölüme terkediş değil,Khamka'nın yaşama isteğini kaybetmesi William'ı derin düşünce ve üzüntülere boğdu...Oda böyle olsun istemedi ama dönem şartları ekonomik yoksulluk ve yoksunluk mecbur bıraktı..
....Yaşanan açlık,yoksulluk ve kıtlık herşeyden vazgeçmek zorunda bırakabiliyor.Okurken insan resmen yaşar mı?Ben yaşadım duyguma iliklerime işledi.
....Sonsöz:
Umarım bu hikaye, kendilerini ve toplumlarını yükseltmeye çalışan ama kötü durumları yüzünden moralleri bozulan ve cesaretleri sarsılan kardeşlerimize ulaşır...MUHAKKAK OKUMALISINIZ...
264 syf.
·6 günde·10/10
Çok çok güzel bir kitap.Gerçek bir yaşam öyküsü.Afrika,açlık,susuzluk,elektriksizlik ve mükemmel bir azim.Özellikle büyük küçük herkes okumalı ve okutmalı.
264 syf.
·7 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap şartlar ne olursa olsun başarmayı, mücadele etmeyi, direnmeyi ve ne olursa olsun ümitsizliğe kapılmamayı öğreten yazarın gerçek bir hikayesidir.Kitabı ilk okumamda çok sıkıcı geldi ama biraz daha okuyunca anladım etrafında sana destek çıkan kimse olmasa bile kendine güvenmelisin kimsenin senden beklemediği sırada onları şaşırtmalısın.Kitabı okuyunca kendime daha da bi güvendim. Ne olursa olsun tüm zorluklarla başa çıkmam gerektiğini anladım. :) (bu kitapta bir ülkenin içler acısı durumuna da değinilmiştir biraz acıklı yani)
380 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Şu ana kadar hiçbir kitaba yorum yapmamıştım. Ama bu kitap gerçekten bende yorum yapma isteği doğurdu ve ben buna engel olamadım. O kadar çok şey var ki şu 380 sayfada zevkle okunacak ve ders alınacak nerden başlayacağını bilemiyor insan.
Öncelikle birçok yerde kitap çocuk veya ilk gençlik dönemi kitabı olarak geçiyor. Bence öncelikle biz yetişkinler okumalıyız. Kitap o kadar akıcı ki kısa sürede sizi içine çekiyor. İnsanların yaşadığı zorlukları ben kendi sıkıntılarımla kıyaslayınca utandım kendimden. Aslında bu dünyada ne kadar yokluk çeken, hayal bile edemeyeceğimiz ıstıraplar yaşayan insanlar varmış. Abartma sadece bir kitap diyorsunuz ama orada yanılıyorsunuz! Bu kitapta yazılanlar tamamen gerçek! Yazar kendi yaşadıklarını anlatmış bize. Alın size kitabı okumak için iyi bir sebep daha.
Merak etmeyin bütün bu yaşanan olumsuzluklara rağmen kitap harika bir başarı öyküsüne dönüşüyor ve gözlerinizin sulanıp dudaklarınıza bir tebessüm konmasına neden oluyor. KESİNLİKLE OKUYUN!!! İddia ediyorum bayılacaksınız ve pişman olmayacaksınız.
Bu arada kitabın filmi de varmış onu da mutlaka izleyeceğim.
Güncelleme . Bitiremedim ve nerdeyse kitap okumaktan soğuyordum hayatımda ilk kez yarım bıraktığım bir kitap var artık

Şuan elimde sürünüyor hikaye çok güzel bırakamıyorum fakat öyle yavaş gidiyor ki okuyamıyorum normalde baya hızlı kitap okuyan biriyim ama çok uzatılmış konu
380 syf.
·Puan vermedi
Beni etkiledi.
Umudun ve çalışmanın sonunda kazanılmış mükemmel bir başarının öyküsü.
Akıcı ve dokunaklı bir kitap.
"Çocuklarımıza bırakacağımız en büyük servet, mücadele ruhudur." sözünü ilmek ilmek işleyen bir öykü.
380 syf.
·5 günde·9/10
"Bu kitabı okuyun ve çocuklarınıza okutun. Onlara bırakacağınız en büyük servet, mücadele ruhudur."
#AlGore
Afrikadaki açlığın ve bunların sonuçlarını ele alan ve merak eden ve bu meraktan doğan yel değirmeni yapma çabaları çok etkileyiciydi. Bir çocuğun kitaplardan bilgi alarak neler yapabildiğini anlatıyor. Kendine güven en önemlisi ve inanç . Ailesinin ona inanmamasına rağmen azimle yapmaya çalıştığı yel değirmeni her şeyi değiştirdi. Gerçekten okunması gereken bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
William Kamkwamba
Unvan:
Mucit ve Yazar
Doğum:
Kasungu, Malawi, 5 Ağustos 1987

Yazar istatistikleri

  • 14 okur beğendi.
  • 624 okur okudu.
  • 55 okur okuyor.
  • 303 okur okuyacak.
  • 11 okur yarım bıraktı.