Giriş Yap

Wolfgang Günter Lerch

Yazar
8.3
316 Kişi
Unvan
Gazeteci-yazar
Doğum
Almanya, 21 Mart 1946
Yaşamı
1946 doğumlu Alman gazeteci-yazar. Germenistik, felsefe, şarkiyat ve ilahiyat öğretimi görmüştür. 1978 yılından bu yana Frankfurter Allgemeine Gazetesinin ortadoğu editörlüğünü yapmaktadır.rn

İncelemeler

Tümünü Gör
238 syf.
·
Puan vermedi
Hallac Fazla mı uçtu?!
Hallac-ı Mansuru bilmeyen yoktur herhalde. Enel Hak derken Akıl ve Ruh sağlığı ne haldeydi bilmiyorum ama bu kitaba göre analiz yaparsam Sınırların ötesine geçmiş! Hallac-ı Mansurun hayatını tam bilmiyorum, bilgim, okuduğum 2 kitap ve bazı makalelerden ibaret. Mansur çok derin sulara dalmıştı, kimse onun aklını ve kalbini tatmin edecek cevapları veremiyordu bu yüzden daldan dala konuyor, her kapıyı çalıyordu, hatta maymun iştahlı bir kişilik izlenimi veriyor. Hallac-ı Mansur gerçekten "her doğru her yerde söylenmez" lafının kurbanı mı oldu yoksa gerçekten küfre giren bir söz yüzünden mi öldürüldü bu sorunun cevabı ahirete kaldı. Hüküm ALLAH'IN. Hallac-ı Mansur kitabı okunması çok keyifli ve akıcı bir kitap. Bir Romanda olması gereken bütün kriterleri taşıyor. Olayları, kişileri, duyguları gayet başarılı şekilde aktarıyor. Kitap gerçek ve akademik belgeler ile şekillendirildi tabi ki yazarın da uyarlamaları olmuştur. Bazı felsefi ve tasavvufi yerler var bilmeyenin sınırları kırılır. Biraz İran rejiminin şah dönemi ve sonrası için tespitler var. Kitap bir Alman araştırmacısı ve iki iranlı bilim insanının fantastik bir şekilde günümüzden geçmişe, yani Hallac-ı Mansur zamanına gidişini anlatıyor. onların kaybolması üzerine İran'a gelip araştırma yapan gazeteci, bu gizemli olayları araştırmaya başlıyor ve böylece bir günümüz birde geçmişe gidip geliyoruz. Kurgusu çok güzel hatta biraz bilim kurgu bile katılmış oldu. İyi okumalar.
Reklam
238 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bağdatta Ölüm
Batılı bir yazarın islam dinini, islam coğrafyasını, mezhepleri ve tarikatları bu kadar detaylı bilmesi çok ilginç. Konulara bu kadar hakim olması şaşırtıcı.
238 syf.
·
18 günde
·
10/10 puan
Hallac kapıdan içeri girip her zamanki gibi talebelerin arasındaki yerini aldığı sırada, Cüneyd Hoca dersine yeni başlamıştı. Bir kez daha Tanrı ve insan, yaradan ve yaratılan arasındaki sonsuz büyüklükteki mesafeden söz ediyordu ki, Hallac'ın ağzından çıkan şu sözlerle ders kesildi: "Ben ilahi sevgiliyi kavradım. BEN YARATICI GERÇEĞİM!" Sonra sözlerini büyük bir heyecanla bir kez daha tekrarladı: "ENEL HAK! ENEL HAK!!! Hallacı Mansur ve söylediği bu söz sonrasında idamına kadar geçen süre. Hallac çok mu aşırıya kaçtı? Hallac delirdi mi? Hallac uçtu mu? Hallac kendini bir Mehdi mi ilan etti? Hallac kendini Allahın yerine mi koydu? Derinlemesine araştırılması ve üzerine bir değil, onlarca kitap okunması gereken bir alim Hallac. Bu kitabın yazarı bir Alman olduğu ve İslamı tam olarak yaşamadığı için satırlar arasında rahatsız olduğum yerler oldu. Yine de bu büyük Sufi aliminin yaşamı, öğretisi, yargılanma süreci, idam sehpasındaki son konuşması ve idamı o kadar belirgin ve gerçeğe uygun tasvir edilmiş ki takdir etmekten de geri durmadım. Kitaba dair anlatacağım o kadar çok şey var ki birisini söylesem, diğeri kalacak. Her yönden tartışılacak bir yaşamı olan Hallacın öğretisini anlamaya çalışmak adına muhteşem bir eser ve kesinlikle tavsiyedir Bazı kitapları belirli zaman sonra tekrar okuduğunuzda gözünüzden kaçan ayrıntıları sizde fark ediyor musunuz? Ben buna aradan geçen yılların ve okunan çok yönlü kitapların getirdiği bir olgunluk olarak bakıyorum. Ve bu kitabı da iyiki yıllar sonra tekrar okudum. Şimdi yapacağım şey Hallac-ı Mansur üzerine daha çok bilgi için kitap araştırmak olacak.
·
Reklam
2
4
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42