Woody Guthrie

Woody Guthrie

Yazar
6.7/10
10 Kişi
·
37
Okunma
·
0
Beğeni
·
624
Gösterim
Adı:
Woody Guthrie
Tam adı:
Woodrow Wilson Guthrie
Unvan:
ABD'li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı
Doğum:
Okemah, Oklahoma, Amerika Birleşik Devletleri, 14 Temmuz 1912
Ölüm:
New York, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 3 Ekim 1967
Woodrow Wilson "Woody" Guthrie (d. 14 Temmuz 1912 – ö. 3 Ekim 1967), ABD'li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı. Guthrie müzik kariyerinde yüzlerce şarkıya, balata imza atmış, siyasi temalar içeren şarkılardan geleneksel şarkılara, geleneksel şarkılardan çocuk şarkılarına kadar birçok farklı dalda doğaçlama çalışmaları olmuştur. Hayatı boyunca canlı performanslarını sürdüren sanatçı sıklıkla gitarıyla, This Machine Kills Fascists yani "Bu Makine Faşistleri Öldürür" sloganıyla seyirci karşısına çıkmıştır. Amerikan okullarında sıklıkla söylenen "This Land Is Your Land" şarkısıyla da tanınır. Kaydettiği şarkıların birçoğu Kongre Kütüphanesi'nde arşivlenmiştir.[1]

Guthrie Oklahoma'dan Kaliforniya'ya kadar göçmen işçilerle yol almış ve geleneksel folk ve blues şarkıları öğrenmiştir. Şarkıları özellikle Büyük Bunalım esnasındaki Dust Bowl dönemi olarak adlandırılan kuraklık dönemindeki deneyimlerini konu almaktadır ve "Dust Bowl Troubadour" yani "Kuraklık Dönemi Gezgin Müzisyeni" olarak da tanınmıştır.Her ne kadar Guthrie hayatı boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki komünistgruplarla ilişkilendirilse de görünüşte bunlardan hiçbirine üye olmamıştır.

Guthrie üç kez evlenmiş ve Amerikan folk müzik müzisyeni Arlo Guthrie dahil sekiz çocuğu olmuştur. Ayrıca müzisyen Sarah Lee Guthrie'nin de büyükbabasıdır. Guthrie 55 yaşındayken Huntington Hastalığı olarak adlandırılan dejeneratif nörolojik bir bozukluğun komplikasyonları sebebiyle vefat etmiştir. Hastalığına rağmen, son yıllarında Guthrie folk müzik hareketinde başı çekmiş ve Ramblin' Jack Elliott ve Bob Dylan gibi müzisyenlerle sahip olduğu usta-çırak ilişkisinin yanı sıra genel olarak yeni folk müzisyenleri nesline ilham kaynağı olmuştur.
“İnsana işe yaramaz olduğunu düşündüren şarkılardan nefret ediyorum,”diyordu. “İnsana bu dünyaya kaybetmeye geldiğini düşündüren şarkılardan nefret ediyorum.
Genç bir kadınım diye cahil mi sandın beni? Yanimda erkek yok diye üşütük mü sandın yoksa yanlız mı sandın beni ? Çıplak bir şeylerden bahsedince şaşıracağımı mı düşündün .
Guthrie şahit olduğu şeyler karşısında çileden çıkmıştı. İsa Amerika’nın aile çiftliklerini yok eden, iyi insanları sefil halde yaşamaya mecbur bırakan bu talancı para babaları hakkında ne düşünürdü acaba? “Fırtınalar ve traktörler yüzünden göç eden her çiftçiye karşılık,” diyordu Guthrie, “on çiftçi bankalar tarafından evinden ediliyor.”
Korku ve sıkıntılarının 20 yıl öncesine ait bu gazete ve dergilerdeki şeyler kadar aptal ve komik olmadığını hissediyordu ikisi de . Evet, ikisi de gülmelerinin sebebini bu şekilde açıklayabilirlerdi. Ama işin aslı, sıkıntılarının yaratığı acının zirveye ulaşıp , sonra kahkahalar halinde paldır küldür yuvarlandığı o dakikalardan , saatlerden biriydi bu da. Öyle ki gökyüzünde bir uçurtma ,çitin üstündebir kedi ,patikada bir potin , uzun tüylü bir köpek , bir tepede üç ağaç , pencerenin dışında gece rüzgarlarıyla salınan yabani bir ot görseler bu kadar gülerlerdi.
(Tüm mülk sahiplerinin başına taş yağsın! Tüm keresteciler batsın! Yoksulların sırtından geçinen gayri menkulcülere lanet olsun!)
“İnsana bu dünyaya kaybetmeye geldiğini düşündüren şarkılardan nefret ediyorum. Kaybetmeye mahkum. Kimseye bir faydası olmayan. Hiçbir şefe faydası olmayan. Çünkü ya çok yaşlısın dır ya çok genç, ya çok şişmansın dır ya çok zayıf, ya çok çirkinsin dir, ya şu ya bu ya o… kötü talihine ya da oradan araya sürüklenmesine bakıp insanı ezen ya da onunla dalga geçen şarkılar… Kanımın son damlasına kadar, son nefesimi verene kadar böyle şarkılarla savaşacağım.”
“Cehalet de insanların pisliğinin sebebidir.”
“Evet… ama”
“Lafımı kesme. Ve cehaletin sebebi de açgözlülüğünder.”
218 syf.
·Beğendi·7/10
Youtube inceleme videosu: https://youtu.be/_orqIHj87HA

Yazar bu kitabı 1947 yılında yazmasına rağmen ancak 2013 yılında yani 66 yıl sonra aktör Johnny Depp sayesinde basılabildi. Kitap Tike ile Ella May adındaki iki çiftçinin hayatını anlatıyor. Onların aşkını, yaşadıkları yeri, birbirlerine olan bağını, hayallerini ve düşlerini anlatıyor. Bunu yaparken de alt sınıf olarak görülen insanların yaşamına dokunmayı unutmuyor tabi. Ella May ve Tike Dust Bowl adlı anlamı Toz Çanağı olan amerikanın bir yerleşim yerinde çiftçilik yaparlar. Yaşadıkları ahşap evin yerine hayalleri olan toprak eve sahip olmak isterler. Hatta toprak evin yapımıyla ilgili bilgilere de ulaşırlar ama yaşadıkları yerdeki toprak dahil olmak üzere dünya üzerinde 1 parça toprakları bile yoktur. Sahip oldukları evlerinin altındaki toprak bile onlara ait değildir. Bu yüzden endüstriyel tarıma ve ekolojiye zarar veren sisteme karşı dimdik ayakta durmaya çalışırlar. Kitap bize hayatın gerçeğini anlatıyor. Dünyada yaşayan tüm insanlara yetecek kadar toprak olması, herkesin toprak sahibi olacağı anlamına gelmiyor. Zengin her zaman zengin kalıp toprağına toprak eklerken, fakir için tek yaşam biçimi zenginin ihtiyacını karşılamak oluyor. Toprak Ev’ kitabının en güzel tarafı da işte bize bu gerçekleri tekrar tekrar hatırlatıyor olması. Çok bilindik bir kitap değil ne yazık ki ama kitabın içinde verdiği mesajın çok değerli olduğunu düşünüyorum bu sebeple okumanızı tavsiye ederim.
218 syf.
·Puan vermedi
Kitab kıt kanaat geçinmeye yetecek kadar para kazanan endüstriyel tarıma karşı koyan çiftçilerin hikayesini anlatır.
Tike ile Ella May'ın aşkını hayallerini düşlerini sefaletini isyanlarını mizahi bir dille anlatır.
Tek diledikleri sıcak soğuk rüzgar yağmur geçirmeyen bir toprak evlerinin olmasıdır.
Bu hayalleri kitabın sonuna kadar işlenir.

Anlatılmak istenen mesaja gelecek olursak kitab bize hayatın gerçeklerini anlatıyor.Tüm insalara yetecek kadar toprak varken herkesin toprak sahibi olamamasıdır.Zengin her zaman toprağina toprak katarken fakir ise o toprak bedeli için zenginin ihtiyacini ömrünün sonuna kadar karşılamış oluyor.

Kitap çokça gereksiz betimlemelerle doluydu bu da okurken beni rahatsiz etti.İlk bölümlerde ise aşırı bir cinsel fantezisi vardır özellikle ahır fantezisi sevmeyenler atlayabilir zira okuduktan sonra güsül abdesti alabilirsiniz.

Genel olarak bilinmedik bir kitap okumasanızda birşey kaybetmezsiniz olay örgüsü olmayan akıcı bir dili mevcuttur.Doğayi ve sistemi acımasizca sömüren sisteme meydan okuma ve haykırışdır.Neden insanlar dört duvar arası için ev sahibine para verir sorusunu kafamıza sorar insanların dilediği yerde yaşayamaması kolayca ülke değiştirememesi yoksa insanlar özgürlüklerinden kısıtlanıyor mu sorusundan uzayıp giden sorunlar fakirler bu hayatın kölesidir algısıyla uzanan bir karamsar sistem..
218 syf.
·5 günde·6/10
Kitap beklentimin çok altındaydı. Manifesto niteliği daha fazla olan bir kitap beklerdim.Toprak ev'in arzulanmasıyla ekonomik sisteme yapılan eleştiri başarılıydı ama yine de olay genişletilebilir ve anlatım güzelleştirilebilirdi. Yazar Woody Guthrie'nin adaletli, eşitlikçi kişiliği kitapta da yansıtılmış. Kitabın dili gayet akıcı fakat betimlemeler abartılmıştı diye düşünuyorum. Karakterler ise başarılıydı. Özellikle Tike ve Ella çifti çok hoştu. Ilk kısmında cinsel sahneler var. Bu kısımlara birşey diyemem. Kişiye bağlı yorumlanır ama cinsel kısımların ileri düzeyde olduğunu belirteyim. Ondan sonraki kısımlarda kitap karakterlerin düşüncelerini yansıtarak ilerlemeyi tercih etmiş. Okunabilir ama çok fazla beklentiye girilmemeli. Tabiki yine de beklentilerini karşılayacak kişiler de olabilir. :)
218 syf.
·Beğendi·8/10
Amerika’nın yoksullarını ve emekçilerini anlatan yazarları az bulunur.
1940 lar Amerika’sının yoksul yüzünü bizzat yaşayarak anlatan bir yazar-folk müzik sanatçısı Woody Guthrie.
Woody Guthrie. ömründe tamamlanmış tek romanı “Toprak Ana” da Oklahoma bölgesindeki yoksul insanların yaşantısını, yaşama tutunma mücadelelerini anlatır.
Mücadelenin temelinin toprağa sahip olmak ve toprağı işlemek olduğunu sık sık vurgular. Bankalar tarafından yok edilen küçük çiftçilere vurgu yapar.
Topraktan bir kerpiç ev yapma hayali içinde olan roman kahramanı “Tike”, hayatı hırs bürümüş insanlarla dalga geçen özgürlükçü ve rahatlığı ile yaşadığı yokluğa rağmen, hayatın tadına varmaya çalışan mutlu, umutlu bir karakterdir.
Babasının zengin ve konforlu yaşamını bırakıp Tike ile yaşam mücadele içerisinde girmiş Ella May’da, kocası Tike kadar acıları içine gömerek yaşama asılan başka bir karakter…
218 syf.
·4 günde·6/10
Çiftçi Tike Hamlin ve Ella May'in yaşam hikayesi anlatılmakta. Ahşap evde oturan çiftçi aile tarım bakanlığının dağıtmış olduğu kitapçıkla daha sağlam ve uzun ömürlü bir toprak evin nasıl yapılacağını öğrenip toprak ev yapma hayalini kurmaya başlar. Çiftçilerin çektiği zorluklar anlatılmaktadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Woody Guthrie
Tam adı:
Woodrow Wilson Guthrie
Unvan:
ABD'li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı
Doğum:
Okemah, Oklahoma, Amerika Birleşik Devletleri, 14 Temmuz 1912
Ölüm:
New York, New York, Amerika Birleşik Devletleri, 3 Ekim 1967
Woodrow Wilson "Woody" Guthrie (d. 14 Temmuz 1912 – ö. 3 Ekim 1967), ABD'li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı. Guthrie müzik kariyerinde yüzlerce şarkıya, balata imza atmış, siyasi temalar içeren şarkılardan geleneksel şarkılara, geleneksel şarkılardan çocuk şarkılarına kadar birçok farklı dalda doğaçlama çalışmaları olmuştur. Hayatı boyunca canlı performanslarını sürdüren sanatçı sıklıkla gitarıyla, This Machine Kills Fascists yani "Bu Makine Faşistleri Öldürür" sloganıyla seyirci karşısına çıkmıştır. Amerikan okullarında sıklıkla söylenen "This Land Is Your Land" şarkısıyla da tanınır. Kaydettiği şarkıların birçoğu Kongre Kütüphanesi'nde arşivlenmiştir.[1]

Guthrie Oklahoma'dan Kaliforniya'ya kadar göçmen işçilerle yol almış ve geleneksel folk ve blues şarkıları öğrenmiştir. Şarkıları özellikle Büyük Bunalım esnasındaki Dust Bowl dönemi olarak adlandırılan kuraklık dönemindeki deneyimlerini konu almaktadır ve "Dust Bowl Troubadour" yani "Kuraklık Dönemi Gezgin Müzisyeni" olarak da tanınmıştır.Her ne kadar Guthrie hayatı boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki komünistgruplarla ilişkilendirilse de görünüşte bunlardan hiçbirine üye olmamıştır.

Guthrie üç kez evlenmiş ve Amerikan folk müzik müzisyeni Arlo Guthrie dahil sekiz çocuğu olmuştur. Ayrıca müzisyen Sarah Lee Guthrie'nin de büyükbabasıdır. Guthrie 55 yaşındayken Huntington Hastalığı olarak adlandırılan dejeneratif nörolojik bir bozukluğun komplikasyonları sebebiyle vefat etmiştir. Hastalığına rağmen, son yıllarında Guthrie folk müzik hareketinde başı çekmiş ve Ramblin' Jack Elliott ve Bob Dylan gibi müzisyenlerle sahip olduğu usta-çırak ilişkisinin yanı sıra genel olarak yeni folk müzisyenleri nesline ilham kaynağı olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 37 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.