Woody Guthrie Woodrow Wilson Guthrie

Yazar 7,0/10 · 4 Oy · 1 kitap · 3 okunma ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Woody Guthrie
 • Yazarın Tam Adı:
  Woodrow Wilson Guthrie
 • Unvan:
  ABD'li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı
 • Doğum:
  Okemah, Oklahoma, Amerika Birleşik Devletleri 14 Temmuz 1912
 • Ölüm:
  New York, New York, Amerika Birleşik Devletleri 3 Ekim 1967
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
4 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 526 gösterim
3 okur kitaplarını okudu.
5 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Woody Guthrie'nin Biyografisi

Woodrow Wilson "Woody" Guthrie (d. 14 Temmuz 1912 – ö. 3 Ekim 1967), ABD'li şarkı sözü yazarı ve folk müzik sanatçısı. Guthrie müzik kariyerinde yüzlerce şarkıya, balata imza atmış, siyasi temalar içeren şarkılardan geleneksel şarkılara, geleneksel şarkılardan çocuk şarkılarına kadar birçok farklı dalda doğaçlama çalışmaları olmuştur. Hayatı boyunca canlı performanslarını sürdüren sanatçı sıklıkla gitarıyla, This Machine Kills Fascists yani "Bu Makine Faşistleri Öldürür" sloganıyla seyirci karşısına çıkmıştır. Amerikan okullarında sıklıkla söylenen "This Land Is Your Land" şarkısıyla da tanınır. Kaydettiği şarkıların birçoğu Kongre Kütüphanesi'nde arşivlenmiştir.[1]

Guthrie Oklahoma'dan Kaliforniya'ya kadar göçmen işçilerle yol almış ve geleneksel folk ve blues şarkıları öğrenmiştir. Şarkıları özellikle Büyük Bunalım esnasındaki Dust Bowl dönemi olarak adlandırılan kuraklık dönemindeki deneyimlerini konu almaktadır ve "Dust Bowl Troubadour" yani "Kuraklık Dönemi Gezgin Müzisyeni" olarak da tanınmıştır.Her ne kadar Guthrie hayatı boyunca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki komünistgruplarla ilişkilendirilse de görünüşte bunlardan hiçbirine üye olmamıştır.

Guthrie üç kez evlenmiş ve Amerikan folk müzik müzisyeni Arlo Guthrie dahil sekiz çocuğu olmuştur. Ayrıca müzisyen Sarah Lee Guthrie'nin de büyükbabasıdır. Guthrie 55 yaşındayken Huntington Hastalığı olarak adlandırılan dejeneratif nörolojik bir bozukluğun komplikasyonları sebebiyle vefat etmiştir. Hastalığına rağmen, son yıllarında Guthrie folk müzik hareketinde başı çekmiş ve Ramblin' Jack Elliott ve Bob Dylan gibi müzisyenlerle sahip olduğu usta-çırak ilişkisinin yanı sıra genel olarak yeni folk müzisyenleri nesline ilham kaynağı olmuştur.

Woody Guthrie'nin Kitapları Kitap Ekle

7,0/ 10  (4 Oy) ·  3 Okunma

Woody Guthrie sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Woody Guthrie kitap incelemeleri

Ömer Faruk Yeşildağ, Toprak Ev'i inceledi.
 16 Oca 13:19 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Kitap beklentimin çok altındaydı. Manifesto niteliği daha fazla olan bir kitap beklerdim.Toprak ev'in arzulanmasıyla ekonomik sisteme yapılan eleştiri başarılıydı ama yine de olay genişletilebilir ve anlatım güzelleştirilebilirdi. Yazar Woody Guthrie'nin adaletli, eşitlikçi kişiliği kitapta da yansıtılmış. Kitabın dili gayet akıcı fakat betimlemeler abartılmıştı diye düşünuyorum. Karakterler ise başarılıydı. Özellikle Tike ve Ella çifti çok hoştu. Ilk kısmında cinsel sahneler var. Bu kısımlara birşey diyemem. Kişiye bağlı yorumlanır ama cinsel kısımların ileri düzeyde olduğunu belirteyim. Ondan sonraki kısımlarda kitap karakterlerin düşüncelerini yansıtarak ilerlemeyi tercih etmiş. Okunabilir ama çok fazla beklentiye girilmemeli. Tabiki yine de beklentilerini karşılayacak kişiler de olabilir. :)