Yıldız Yılmaz

Yıldız Yılmaz

YazarÇevirmen
7.9/10
86 Kişi
·
53
Okunma
·
1
Beğeni
·
813
Gösterim
Adı:
Yıldız Yılmaz
Unvan:
Yazar
158 syf.
·9 günde·8/10
"Yüzbaşının kızı;
Puşkin" in en büyük eserlerinden biri olarak gösterilen, "yüzbaşının kızı" nın en önemli karakteri olan 'Pyotr Andreyiç' çocuk yaşlarda baslayan hikayesinde; babasının eğitim için, tutmuş olduğu Beaupré 'yi Pyotr'a Fransızca ve Almanca öğretmek için anlaşırlar. Fakat Beaupré, sadece Rusça öğretir...

Kardeşleri, Beaupré için ileri geri konuşunca, babası soluğu Beaupré'nin yanında alır, oysaki Beaupré, Pyotr'e ders vermek yerine, içki şişelerinden çoktan kendinden geçmiş odasında, içkiden bulduğu sarhoşluklu uyurken yakalanır, kapı dışarı edilir. Pyotr'un da okul-eğitim macerası da burada son bulur.

Haylazlık ve serserilikten uzak durması için, babası Komutan'a bir mektup yazar, ve Pyotr'yi onun yanına Orenburg'a yollama cabasına düşe-ki öyle de olur. En azından oğlu asker olmalıdır.

Yardımcısı Savelyiç (hizmetlisi) ile bir yolculuk başlar, ve bu kale kuşatmasındada devam eder. Aşık olacağı yüzbaşının kızı Marya da bu kalede olacaktır... Marya'nın anne ve babasından evlenmek için izin isterler; onlarda kabul ederler ama, birde Pyotr anne ve babasının müsadesini istemelidir. Bir mektup yollar ve mektubun cevabı gecikmeden gelir. Babası bu işe karşı çıkar. Lakin, bir baskın sırasında anne ve babası asılır,idam ederler Marya başka bir yere kaçırılır/saklanır ama...


Pyotr'i asteğmen iken bir savaşa koyulur, ona göre bu cesaret Marya'ya olan aşk ateşidir. Ya Marya'ya kazanacak ve de kaleyi, ya da herseyi tamamen kaybedecektir... Komutandan bir kaç asker ve de elli kadar kazak ister, Belogorsk kalesini tekrar geri almak, Marya Ivanovya'yı da kurtarmak istediğini belirtir ama, cevap hayırdır.

Şu satırlarla durumu özetleye biliriz;
YETİM KIZ
İncecik elma fidanımızın
Ne yaprağı var, ne fışkını
Şu gencecik gelinin de
Ne anasıvar, ne babası
Ne elinden tutanı var
Ne hayır dua edeni
-Bir düğün Türküsü-

Marya'yı kurtarma şansı bulacak mı? Tek başına mı gidecek? İçeri sızabilir mi? Kaça bilirler mi, kaçabilirlerse nereye kadar, sonunda mutluluk var mı?

- Tabi bir de tavşan tüylu gocuk var! -

Daha fazla daraltmadan "son söz" edeyim..
Her zaman olduğu gibi, sizi bir merak içinde bırakarak, buradan ayrılırken, size de keyfli okumalar dilerim...
158 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Dünya klasiklerini okumayı çok sevdim ve bu yazar dostoyevski ve tolstoy gibi değil konuyu fazla ayrıntıya girmeden anlatıyor .kitap sayfa sayısı az ama konu aslında uzun.savaş,aşk,esaret mevcut.okunmalı...
158 syf.
·Puan vermedi
Rus edebiyatı olduğundan ilk başta göz korkutsa da kitabı elime alır almaz hemen akıp gitti. Dönem toplumunu o kadar güzel irdelemiş ki kesinlikle okunması gereken kitaplardan
158 syf.
Gogol bu kitapla ilgili Puskin yazdıkları karsında bizim ki bir bulamaçtan ibarettir. Bu kitap aynı zaman tarihsel bir olaya da parmak basıyor. Askeri starejesi ile harmanlayıp bize sunuyor. Keyifli okumalar
158 syf.
·Beğendi·10/10
İnanılmaz akıcı diyebilirim. Dostoyevski seven biri olarak aynı tadı aldım kitaptan. Dönemin rusyasında azınlık isyanı ve bir subayın yaşadığı aşk konu edilsede satır aralarında çok büyük dersler var. insanın yaptığı iyiliklerin ve vicdanın ödülü hemen gelmez ama size uzun vadede çok şey katar.
158 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Gittiğim kitap fuarından listem harici aldığım kitaplardan bir tanesi. Öncelikle dil olarak gerçekten akıcı bir anlatım var. Tek oturuşta bitirebilecek kadar bağlantılı ve merak uyandırıcı bir konu zincirine sahip. İlk 10-15 sayfası biraz sıkılma düşüncesine yöneltse de kitabın geriye kalan sayfaları okunmaya değer.


Konu olarak kısaca bahsetmek gerekirse bir rus subayın babasının isteği ile evinden uzak bir yere görev için gönderilmesi ile başlıyor. Gittiği yerdeki yüzbaşı ve ailesiyle tanışıyor. Bir de utangaç, sevimli bir kızı var yüzbaşı ailesinin. Daha sonraki olaylar peş peşe gelişiyor.


Aşk, heyecan, ve yaptığımız iyiliklerin mutlaka hayatımızın herhangi bir bölümünde karşılığını alacağımız anlatılıyor. Gayet güzel bir kitap.
158 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ilk kez Puşkin okudum kitap öyle sürükleyici ve merak uyandırıcı ki sayfalar akip gitti okurken. Benim gibi uzun süre kitaplıkta bekletenler varsa hemen okumaya başlamalarını tavsiye ederim keyifli okumalar.
158 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Büyük bir esere başlamadan önce okuduğum kısa eserlerden birisi kendisi. Rus tarihinin önemli bir dönemini bir soylunun gözünden yine donemin savaş gelenekleri içinde ve Pyotr'un ergenliğinde bize veriyor. Her şeyiyle bir Rus Edebiyatı 101 olan eseri dili, akıcılığı ve tarihi öneminin etkisiyle keyifle okuyabilirsiniz. Olayların çok dallanip budaklanmaması sade devam etmesi bence günümüz hikayeciliginden realist bir bakışla ayrılmaktadır
158 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Puşkin- Yüzbaşının Kızı; İlber Ortaylı'nın Bir Ömür nasıl yaşanır kitabında tavsiye ettiği bir romandı.Puşkin'ı ilk kez okuyorum;dili çok akıcı ve sadeydi.Bir ayaklanma sırasında yaşananları anlatır.Kitapta bol bol atasözleri de kullanmış; Elbiseni yeniyken, şerefini gençken koru. Uğrama akrabaya girer başın belaya." Barışın kötüsü kavganın iyisine yeğdir. Keskin sirke kendi küpünü patlatır.
158 syf.
·2/10
Aman vaktinizi daha önemli işlere harcayın. Ne anlattığı bile tam belli değil. Okudum vakit kaybıydı. Yüzbaşınında, kızınında allah bin belasını versin.

Yazarın biyografisi

Adı:
Yıldız Yılmaz
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 53 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.